Jaka jest różnica między piątym kołem a kamperem?

Jeśli szukasz kampera, zwłaszcza jeśli planujesz spędzać dużo czasu na kempingu, prawdopodobnie staniesz przed pytaniem: siodło czy kamper? Ale jaka jest różnica?

Siodła to przyczepy, które łączą się z platformą ciężarówki za pomocą sprzęgu siodłowego. Kampery to jedna solidna jednostka, która ma kabinę bezpośrednio połączoną z przestrzenią mieszkalną. Podstawową różnicą między siodełkiem a kamperem jest połączona i rozłączona przestrzeń do jazdy i życia.

Co to jest piąte koło?

Siodło to przyczepa, która łączy się z platformą ciężarówki za pomocą zaczepu siodłowego. To połączenie pozwala siodełkowi poruszać się za ciężarówką płynniej niż przyczepa podróżna, a jednocześnie zachować przestrzeń życiową oddzieloną od przestrzeni do jazdy.

Co to jest kamper?

Samochody kempingowe występują w trzech klasach A, B i C. Każdy samochód kempingowy jest zbudowany w oparciu o tę samą koncepcję, w której przestrzeń napędowa pojazdu kempingowego jest połączona z przestrzenią mieszkalną, ale stosunek ilości pojazdu przeznaczonego do zamieszkania lub przestrzeni do jazdy determinuje swojej klasy.

Samochody kempingowe klasy A są ciężkie w przestrzeni życiowej, a lekkie w przestrzeni do jazdy. Prowadzi to do czegoś, co wygląda jak luksusowy autobus, który ma kilka sekcji, które utrzymają sekcje kuchenne, łazienkowe i rozrywkowe z dala od miejsca jazdy z przodu kampera.

Samochody kempingowe klasy B są lekkie w przestrzeni mieszkalnej i ciężkie w przestrzeni do jazdy. Te w końcu wyglądają jak przewymiarowany van. Czasami nazywane są nawet kamperami. Często jest mało miejsca na udogodnienia, ale są one wygodne do podróżowania na duże odległości i generalnie nie stanowią wyzwania w przypadku podróży lokalnych.

Kampery klasy C to klasa kamperów Złotowłosa. W kamperach klasy C bliższa jest równowaga między naciskiem na przestrzeń do jazdy a przestrzeń życiową. Te kampery wyglądają jak kampery klasy A, ale tę różnicę można rozpoznać po ich nadstawnych łóżkach. Obejmuje ona kabinę wraz z częścią podwozia przestrzeni mieszkalnej.

Posiadanie oddzielnego miejsca do życia i jazdy

Główną korzyścią z posiadania oddzielnego miejsca do życia i jazdy jest: pojazd, który posiadasz, który możesz oddzielić od swojej przyczepy kiedy czegoś potrzebujesz dla miejscowych podróży. Kiedy dotrzesz do celu, nie będziesz mógł prowadzić samochodu kempingowego ani ciągnąć przyczepy za sobą wszędzie, gdzie się udasz. To się po prostu nie wydarzy.

W przypadku siodła oznacza to, że gdy tylko dotrzesz do żądanego miejsca docelowego, możesz zostawić przyczepę, a następnie podróżować w ciężarówce, którą używasz do holowania przyczepy. Jest to dość duża korzyść, ponieważ jedyne, o co będziesz musiał się martwić, to silnik ciężarówki i niewielka lżejsza konserwacja samej przyczepy siodłowej.

Właściciele kamperów będą jednak musieli holować za swoim kamperem mniejszy pojazd. Jest to na tyle powszechne, że 80% właścicieli kamperów podchodzi w ten sposób do problemu zlokalizowanego podróżowania.

Wada polega na tym, że właściciel samochodu kempingowego musi teraz ciągnąć samochód za swoim samochodem kempingowym, co czyni go jeszcze dłuższym niż wcześniej. Oznacza to, że teoretyczna korzyść z braku konieczności holowania czegokolwiek, co czasami jest promowane jako profesjonalista dla kamperów, nie jest prawdą.

Dodatkową wadą jest posiadanie dwóch silników, które trzeba utrzymywać w dobrym stanie. Może to być poważną frustracją, ponieważ w szczególności kampery mają dość trudno dostępne silniki, nad którymi niektórzy mechanicy odmawiają pracy.

Oznacza to również, że będziesz musiał się martwić o nadążanie za silnikiem zarówno małego pojazdu, który holujesz, jak i samego kampera. To może być dwa razy więcej pracy, podczas gdy siodło to tylko silnik ciężarówki.

Zaletą posiadania dwóch różnych pojazdów w scenariuszu z kamperem w porównaniu z ciężarówką i siodełkiem jest to, że istnieje większe prawdopodobieństwo uzyskania większej oszczędności paliwa z małego samochodu, który holujesz za kamperem, niż z większej ciężarówki, której używasz ciągnąć przyczepę siodłową.

Posiadanie połączonej przestrzeni życiowej i drogowej

Naprzeciwko oddzielnej przestrzeni życiowej i drogowej jest oczywiście połączona przestrzeń. Istnieje kilka korzyści z posiadania połączonej przestrzeni życiowej i kierowcy, takich jak dodatkowe bezpieczeństwo, wygoda i dodatkowa przestrzeń do siedzenia.

Bezpieczeństwo: W kamperach masz dodatkową miarę bezpieczeństwa, ponieważ nie musisz wychodzić na zewnątrz, gdy chcesz odebrać i wyjechać. Jedną z najgorszych rzeczy związanych z piątym kołem jest to, że na zewnątrz leje deszcz i musisz iść z suchego domu na przemoczony na zewnątrz, a potem musisz zabrudzić siedzenia w ciężarówce z powodu tego, jak bardzo jesteś mokry.

W kamperze nie musisz się martwić o wyjście na zewnątrz. Pozostajesz w domu i odpalasz silnik, aby łatwo ruszyć. Zła pogoda to nie jedyna zaleta. Każda sytuacja, w której musisz szybko odebrać, a wyjście na zewnątrz byłoby niebezpieczne lub niewygodne, jest naprawiane przez brak konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Wygoda: Kiedy jedziesz kamperem, masz blisko siebie tych, którymi jedziesz. Pozwala to na przenoszenie materiałów od tyłu do przodu. Więc, jedzenie, woda i rozmowa mogą być dzielone z obu stron. Głównie oznacza to, że ktoś może wręczyć kierowcy kanapkę od tyłu, aby nie musiał zatrzymywać się w celu zjedzenia posiłku.

Dodatkowa przestrzeń do siedzenia: Jedną z trudności związanych z prowadzeniem siodła jest to, że podczas jazdy nadal możesz być ograniczone do liczby miejsc w ciężarówce. W niektórych stanach możesz jeździć na piątym kole podczas ruchu, ale większość tego nie robi. Oznacza to, że każdy musi wstać i zapiąć pasy w fotelach.

Kiedy w Twojej rodzinie będzie więcej niż pięć osób, będziesz miał problem. samochód kempingowy posiadający połączoną przestrzeń mieszkalną i samochodową często pozwala na większą liczbę miejsc dla pasażerów. Te siedzenia mogą często być bardziej przestronne i wygodne niż te, które miałbyś w ciężarówce.

Główną wadą posiadania połączonej przestrzeni życiowej jest brak zlokalizowanego pojazdu podróżnego, jak wspomniano powyżej. Dodatkowo, niektóre samochody kempingowe rezygnują z posiadania łóżeczka nad kabiną, co jest często spotykane w przestrzeni powyżej, gdzie łączy się siodło. Takie jak siodła często mają większą pojemność spania niż kampery robić.

Zatrzymaj się i jedź kontra długie pobyty

Kampery to domy mobilne; są stworzone do podróżowania z dodatkowymi udogodnieniami w przestrzeni życiowej, aby ułatwić podróż. Piąte koła to domy, które możesz przenieść; mają być ustawione i zamieszkane, ale masz większe możliwości życia w projektowaniu tych kamperów.

Najbardziej decydującą różnicą między korzystaniem z tych dwóch kamperów jest to, czy chcesz użyć pojazdu do podróży, a następnie pozostać w jednym miejscu przez długi czas, czy też planujesz zatrzymać się na chwilę, a następnie szybko ruszyć.

Jeśli planujesz często zatrzymywać się i jeździć, najprawdopodobniej kamper jest dla Ciebie kamperem. Samochody kempingowe mają świetne czasy startu. Oznacza to, że jak tylko zechcesz ruszyć, możesz odpalić silnik i odjechać. W piątym kole musisz upewnić się, że zaczep jest prawidłowo zamocowany. Z tego powodu połączenie siodła i ciężarówki zajmuje początkowo więcej czasu niż kamper.

Do tego, zaparkowanie siodła jest zawsze trudne prawidłowo; podczas gdy kamper jest stosunkowo łatwy do zaparkowania i ustawienia na kempingu. Ten scenariusz komplikuje się jeszcze bardziej, gdy musisz zaparkować w określony sposób, aby uzyskać dostęp do stacji zrzutu wody czarnej i szarej, a także stacji napełniania wodą pitną.

Właśnie z tych powodów kamper jest lepszym wyborem dla wczasowiczów, którzy planują być w ciągłym ruchu.

Dla zainteresowanych przebywanie w jednym miejscu, jednak odkryje, że bardziej odpowiednie jest piąte koło do ich potrzeb. Najlepiej widać to po względnym rozmiarze, jaki otrzymujesz z piątego koła.

Piąte koła będą miały najlepsze opcje oraz najszerszy wybór opcji jeśli chodzi o przestrzeń życiową kampera. Pojawia się to w takich rzeczach, jak większy wybór mebli, możliwość posiadania garażu do przewożenia zabawek i doskonałe udogodnienia, takie jak naprawdę ładna wyspa kuchenna i tym podobne.

Piąte koła będą miały najlepsze opcje rozplanowania pomieszczeń, a także największą całkowitą przestrzeń. Wyższym osobom znalezienie odpowiedniej wysokości kampera może być trudne. Piąte koła mogą wznosić się do wysokości sufitu do 11 stóp. To jest ogromne. Będziesz miał o wiele więcej miejsca, aby zrobić własne w piątym kole, którego po prostu nie ma w kamperze. Kosztem tego jest jednak mniejsza mobilność.

Elastyczność Piątych Koła

Największym atutem siodła jest jego elastyczność. Mam na myśli to, że większa przestrzeń dostępna w siodle zapewnia więcej opcji zarówno od wstępnie zaprojektowanych siodeł, jak i dużą ilość miejsca na modyfikację siodła.

Poważnie rozważając zakup kampera, chcesz spojrzeć na wszystkie dostępne opcje, a szczerze mówiąc, jeśli chodzi o kampery, nie ma zbyt wielu opcji. Zobaczysz te same kilka planów pięter, które mają trzy sekcje, które dzielą przestrzeń do jazdy, przestrzeń życiową i przestrzeń do spania.

Piąte koła mają wspaniały wybór opcji, od pełnowymiarowych mebli, które można zobaczyć w lokalnych meblach, po wyspę kuchenną z marmurowym blatem. Masz wiele opcji i ich mnóstwo.

Jedna z największych opcji, które siodło ma możliwość posiadania garażu do ciągnięcia zabawek. Ta opcja jest prawie niewidoczna w kamperach, więc jeśli chcesz zabrać ze sobą ATV lub UTV na jakąś podróż w terenie, będziesz potrzebować piątego koła, które sobie z tym poradzi.

Wreszcie, elastyczność siodła pozwala na takie rzeczy, jak baraki, które mają łóżka piętrowe, co po prostu zwiększa pojemność spania przyczep. Kiedy rozważasz podróż dla kilku osób, będziesz potrzebować odpowiedniego kampera do spania dla wszystkich, a niektóre z tych opcji po prostu nie są dostępne w kamperach.

Doskonałe wrażenia z jazdy kamperami

Jeśli chodzi o podświetlenie kamperów jednym ważnym aspektem jest doświadczenie jazdy kamperem. Ciężko to wytłumaczyć, ale jazda piątym kołem jest jak prowadzenie ciężarówki. W rzeczywistości jest trochę gorzej, ponieważ teraz musisz uważać na przyczepę, którą ciągniesz za sobą.

Ale kamper. Samochód kempingowy to coś innego. Siedzenie na siedzeniu w tym dużym, prawie przypominającym autobus kamperze ma pewien urok. Jest to szczególnie widoczne w kamperach klasy A. To prawie tak, jakbyś miał oprowadzać tę wycieczkę swojej rodzinie, gdy siedzisz z przodu.

Kampery klasy C mają klasyczny klimat RV. Wiem, że kiedy słyszę RV, moja pierwsza myśl zwróciła się do kamperów klasy C. Niezależnie od kampera, którym jeździsz, kryje się w nim siła.

To doświadczenie jest dodatkowo wzmacniane przez interakcję, którą Ty i Twoja rodzina możecie mieć podczas podróży. Posiadanie rodziny, z którą możesz porozmawiać, to jedno, ale posiadanie rodziny i domu za sobą to potężne uczucie.

Czy powinienem wybrać piąte koło czy samochód kempingowy?

Oczywiście zależy to od tego, co chcesz zrobić ze swoją rodziną. Jeśli potrzebujesz pojazdu typu „stop and go”, który może pomieścić wielu pasażerów siedzących, najlepszym rozwiązaniem jest samochód kempingowy. Jeśli chcesz mieć dom, w którym możesz się poruszać, z dużą pojemnością do spania, wybierz piąte koło.

Nie należy jednak podejmować tej decyzji z powodu prostego przeczytania jednego wpisu na blogu. Przeszukaj internet, aby znaleźć inne blogi, które wspierają ten sam argument lub podobne argumenty. Następnie porównaj to, co wszyscy mówią, z pojazdami, które możesz dopasować do przedziału cenowego i innych wymagań, które ustawiłeś dla swojego kampera.

Wreszcie, WYPOŻYCZ NAJPIERW. Nie mogę tego wystarczająco podkreślić, zamierzasz wydać dużo pieniędzy na RV. Bez względu na to, co otrzymasz, jest to inwestycja. Więc graj mądrze i najpierw wypożycz swoje opcje. Warto wydać trochę pieniędzy, aby sprawdzić, czy będzie to dla Ciebie odpowiedni kamper.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ wartość zarówno kamperów, jak i siodeł spada o 20% w pierwszych dwóch latach ich posiadania. Więc stracisz dużo pieniędzy, jeśli będziesz musiał sprzedać kamper, który nie odpowiada Twoim potrzebom. Nie ryzykuj, że najpierw wypożyczysz.