Jaka jest różnica między joggerem a biegaczem?

Niektórzy mówią „od ręki do ręki”, a inni „od ręki do ręki” i tak właśnie postrzegasz bieganie i jogging. Używasz ich zamiennie. Widziałeś jednak, że twoi biegający przyjaciele mają dość dziwne reakcje, kiedy to robisz. Zastanawiasz się, czy naprawdę istnieje różnica między byciem biegaczem a biegaczem, a jeśli tak, to co?

Główną różnicą między bieganiem a bieganiem jest tempo, w jakim biegacze idą wolniej i bardziej zrelaksowani. Biegacze zwykle trenują, aby poprawić się lub przygotować do wyścigu, więc mają mało wolnego czasu na to, co robią.

Czy nadal jesteś trochę zdezorientowany? W porządku. W tym artykule dokładniej zdefiniujemy biegaczy i biegaczy oraz podkreślimy różnice między nimi. Mamy nawet sekcję o tym, czy możesz urazić biegaczy, nazywając ich biegaczami, więc czytaj dalej!

Co to jest jogger?

Jeśli przejrzysz podstawową definicję biegacza, zobaczysz, że jest to coś w rodzaju „ktoś, kto biega”. Nie jest to jednak zbyt pomocne, więc przejdźmy trochę głębiej.

Jogging to podstawowa czynność polegająca na stawianiu jednej stopy przed drugą i zwiększaniu kroku. Brzmi to jak bieganie, a czasami może wyglądać jak bieganie, co zaciera granicę. Jednak jako jogger, w ogóle nie znikasz na szlaku.

Według Linia zdrowia, średnia prędkość biegacza wynosi od 4 do 6 mil na godzinę, co jest prędkością umiarkowaną. Podróżujesz szybciej, niż gdybyś szedł, ale też nie biegasz do końca. Może mógłbyś, gdybyś chciał, ale celem joggingu jest zachowanie prostoty. Parzysty Leksykojako część słownika Oxford Dictionary, mówi, że bieganie powinno odbywać się „w stałym, łagodnym tempie”.

Więc skąd wiesz, kiedy biegasz? Porównaj to ze swoim tempem podczas chodzenia. Jedziesz szybciej? Czy czujesz, że wkładasz w to więcej? Healthline zauważa, że ​​twoje tętno powinno wynosić około 130 do 157 uderzeń na minutę podczas biegania, ale pamiętaj, że czynniki takie jak wiek, poziom sprawności i zdrowie mogą odgrywać rolę w osiągalnym tętnie.

Dlaczego ktoś miałby biegać? Cóż, ponieważ poruszasz się szybciej niż podczas chodzenia i przyspieszasz tętno, oznacza to, że spalasz więcej kalorii. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, czy utrzymać swoją aktualną wagę, wiele osób dąży do spalania kalorii podczas uprawiania sprawności fizycznej.

Poza tym chodzenie może być bardzo swobodne, ponieważ jest to coś, co robimy cały czas. Nie myślisz o tym jako o ćwiczeniu, kiedy idziesz przez kuchnię, żeby zrobić śniadanie lub robisz szybki spacer po budynku biurowym, aby dotrzeć do swojego boksu, prawda? Jogging czuje bardziej przypomina ćwiczenia, które mogą uczynić go bardziej atrakcyjnym niż chodzenie.

Ostatnim powodem, dla którego ktoś może pobiegać, jest to, że jest to łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to iść nieco szybszym tempem niż podczas chodzenia. Innymi słowy, jeśli potrafisz chodzić – co potrafi większość ludzi – wtedy możesz biegać. Nie ma dużych ciężarów do podnoszenia, nie ma dużego wysiłku fizycznego i nie jest to trudne.

Kim jest biegacz?

Nie, nie zamierzamy powiedzieć, że biegacz to ktoś, kto biega, nawet jeśli jest to technicznie prawda.

Podobnie jak w przypadku joggingu, bieganie polega na ruchu nóg. Stawiasz jedną stopę przed drugą, naturalnie poruszając rękami w przód iw tył. Aby włamać się do biegu, możesz zacząć biegać, ale nie pozostajesz tam długo. Przeciętny biegacz może osiągnąć prędkość 8 mil na godzinę, gdy uderza w szlak, chociaż niektórzy biegacze mogą osiągnąć prędkość 10 mil na godzinę i więcej.

Ponieważ Twój wysiłek fizyczny jest bardziej intensywny podczas biegania, spodziewaj się, że Twoje tętno będzie wyższe. Linia zdrowiaw osobnym łączu, udostępnia te dane dotyczące tętna biegowego według wieku:

 • 20 lat – od 100 do 170 uderzeń na minutę i nie więcej niż 200 uderzeń na minutę
 • 30 lat – 95 do 162 uderzeń na minutę i nie więcej niż 190 uderzeń na minutę
 • 35 lat – 93 do 157 uderzeń na minutę i nie więcej niż 185 uderzeń na minutę
 • 40 lat – od 90 do 153 uderzeń na minutę i nie więcej niż 180 uderzeń na minutę
 • 45 lat – od 88 do 149 uderzeń na minutę i nie więcej niż 175 uderzeń na minutę
 • 50 lat – 85 do 145 uderzeń na minutę i nie więcej niż 170 uderzeń na minutę
 • 60 lat – od 80 do 136 uderzeń na minutę i nie więcej niż 160 uderzeń na minutę

W porównaniu do joggingu, skąd wiesz, kiedy biegasz? Cóż, najbardziej niezawodnym sposobem ustalenia tego jest użycie czujnika tętna. Jeśli twoje tętno wynosi około 130 uderzeń na minutę i jesteś młodszy, prawdopodobnie biegasz, ale jeśli jest wyższe, oznacza to, że biegasz.

Możesz także pobrać aplikację do śledzenia swoich wyników na szlaku, wiele takich aplikacji, które polecamy na naszym blogu. Jeśli osiągasz lub przekraczasz 8 mil na godzinę, oznacza to, że biegasz niezawodnie. Jeśli idziesz wolniej, biegasz.

Dlaczego ludzie biegają? Powodów jest tak wiele, z których większość omówiliśmy już wcześniej na blogu. Być może chcesz zjednoczyć swoją rodzinę, chcesz ćwiczyć dolne mięśnie ciała lub chcesz doświadczyć innych korzyści, takich jak utrata wagi, zrzucenie tkanki tłuszczowej, poprawa metabolizmu lub zmniejszenie lęku, stresu i depresji. Bieganie może to wszystko, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjne!

Jaka jest różnica między joggingiem a bieganiem?

Teraz, gdy wyraźniej zdefiniowaliśmy bieganie i jogging, prawdopodobnie można powiedzieć, że to nie to samo. Oto cztery kluczowe różnice między tymi formami aktywności fizycznej.

Prędkość

Pamiętaj, że jako jogger prędkość nie jest tak naprawdę priorytetem. Idąc w tempie joggingu, naturalnie osiągniesz prędkość około 4 mil na godzinę, być może 6 mil na godzinę, jeśli naprawdę masz ochotę jechać. Kiedy biegasz, ponieważ bardziej skupiasz się na prędkości, poruszasz się szybciej, z prędkością około 8 mil na godzinę, ale czasami nawet szybciej.

Biegacze mogą śledzić ich prędkość, ale bardziej w związku z mierzeniem tętna niż próbą pobicia rekordu. Biegacze cieszą się z wyzwania, jakim jest prześcignięcie samych siebie, bijąc własne rekordy. Mogą też starać się pobić rekordy swoich przyjaciół dla zabawy.

To wszystko jest częścią treningu, aby biegacz mógł sprawdzić swoją szybkość i zmierzyć się z innymi w wyścigu, a nawet w maratonie. Tak naprawdę nie ma wyścigów stworzonych tylko dla biegaczy, więc nie ma potrzeby takiej kontroli prędkości co do minuty i sekundy.

Zamiar

Biegacz może zdecydować się na obejście swojego bloku, ponieważ jest piękny dzień na zewnątrz lub chce trochę poćwiczyć. Biegacz ma całą rutynę zbudowaną wokół tego, co robi. Pamiętaj, że wszystko zależy od treningu, aby mogli biegać szybciej, spalić więcej kalorii, schudnąć lub zdobyć złoty medal.

Właśnie z tych powodów biegacz może wstać bladym świtem w sobotni poranek, a nawet biegać po szlaku podczas lekkiej mżawki. Z drugiej strony biegacz obudziłby się, zobaczył, że pada i prawdopodobnie zdecydowałby się zrobić coś innego dla swoich ćwiczeń tego dnia.

Punkty widzenia

Chociaż nie dotyczy to wszystkich biegaczy, wielu z nich buduje część swojej tożsamości wokół bycia biegaczem. Dla nich powodem do dumy jest opowiadanie ludziom o wyścigach, w których brali udział, przejechanych milach i nagrodach, które zabrali do domu. Biegacze mogą pasjonować się tym, co robią, ale nie zawsze w stopniu biegacza.

Trudność

Z pewnością kluczową różnicą jest również stopień trudności między bieganiem a bieganiem. Biegacze biegają, aby się rozgrzać, a kiedy muszą zrobić sobie przerwę, ale w większości robią to pełną parą. Będzie to wymagało użycia ich mięśni znacznie bardziej forsownych niż bieganie. Biegacze potrzebują również wytrzymałości i wytrzymałości, cech, które biegacze mają, ale mniej. Tak więc bieganie jest trudniejszą czynnością z nich dwojga.

Czy biegacze obrażają się, gdy nazywają się biegaczami? A co z odwrotnie?

Co się stanie, jeśli nazwiesz biegacza biegaczem? Czy jest to uważane za obraźliwe określenie, czy nie jest to nic wielkiego? Z pewnością nie wszyscy znają różnice między bieganiem a joggingiem, ponieważ ma to duże znaczenie, prawda?

Po prostu spójrz na to zdjęcie dzięki uprzejmości Active.com. Mówi „biegnij tak, jakby ktoś właśnie nazwał cię biegaczem”.

Uważamy, że to wystarczająco jasne. Biegacze wiedzą, że jogging to zrelaksowana forma tego, co robią, gdzie zasady są znacznie bardziej luźne. Nazwanie ich biegaczami może, w oczach niektórych biegaczy, osłabić ich wydajność, ponieważ oznacza, że ​​bieganie nie traktują poważnie. Znak na powyższym obrazku pokazuje, że nazywając biegacza biegaczem, możesz zainspirować go do większego wysiłku i szybszego biegania, aby mógł ci udowodnić, że nie, zdecydowanie nie biega. oni są działanie.

Biorąc pod uwagę, że bieganie jest tak wysoko cenione, jeśli odwrócisz się i nazwiesz biegacza biegaczem, zostanie to uznane za komplement, prawda? Właściwie nie! Chociaż nie dotyczy to wszystkich biegaczy, wielu z nich nie lubi nazywać się biegaczami.

Przede wszystkim nie działają, więc jest to niedokładne. Co więcej, powiedzenie biegaczowi, że jest biegaczem, wywiera na nich nadmierną presję. Czują, że muszą się nabrać i przyspieszyć, ponieważ tego teraz od nich oczekujesz.

Żeby było jasne, są to do pewnego stopnia uogólnienia. Wielu biegaczy i biegaczy nie będzie obchodzić, jak ich nazwiesz, ale niektórzy rzeczywiście czują się urażeni tym, że zostali niewłaściwie nazwani.

Czy bieganie jest zdrowsze niż jogging? Czy jogging jest zdrowszy niż bieganie?

Ostatnim obszarem biegania w porównaniu z joggingiem, którym chcieliśmy się zająć, jest to, czy jedna aktywność jest zdrowsza od drugiej.

Zarówno bieganie, jak i jogging są zdrowe; nawet chodzenie jest. Każda czynność, podczas której wstajesz, zwiększasz tętno i ćwiczysz, jest dla ciebie dobra, ale niektóre ćwiczenia zdecydowanie spalają więcej kalorii niż inne.

Jeszcze raz odsyłamy do Amerykańska Rada ds. Ćwiczeń lub formularz Fit Facts ACE. ACE porównuje kalorie spalone na minutę podczas biegania z bieganiem, więc przyjrzyjmy się bliżej, dobrze?

Jako jogger, oto liczba kalorii, które spalasz na minutę:

 • 120 funtów – 9,3 kalorii na minutę
 • 140 funtów – 10,8 kalorii na minutę
 • 160 funtów – 12,4 kalorii na minutę
 • 180 funtów – 13,9 kalorii na minutę

Jeśli ważysz 120 funtów i biegasz przez 30 minut, spalisz 279 kalorii, aw ciągu 60 minut 558 kalorii. Przy wadze 140 funtów, 30-minutowy jogging spala 324 kalorie, a 60-minutowy jogging spala 648 kalorii.

Jogger ważący 160 funtów spali 372 kalorie po 30 minutach aktywności i 744 kalorie w godzinę. Jeśli ważysz 180 funtów, spalisz 417 kalorii w 30 minut i 834 kalorie po godzinie biegania.

Dobrą wiadomością jest to, że w porównaniu do ćwiczeń, takich jak trening siłowy, pływanie w umiarkowanym tempie, gra w koszykówkę, piesze wycieczki i jazda na rowerze, podczas biegania spalasz więcej kalorii. Zła wiadomość jest taka, że ​​podczas biegania spalasz od 2 do 3 kalorii więcej na minutę. Oto podział dzięki uprzejmości ACE:

 • 120 funtów – 11,4 kalorii na minutę
 • 140 funtów – 13,2 kalorii na minutę
 • 160 funtów – 15,1 kalorii na minutę
 • 180 funtów – 17,0 kalorii na minutę

Więc jeśli ważysz 120 funtów i biegasz zamiast biegać, spalisz 342 kalorie w 30 minut i 684 kalorie w godzinę. Biegacz, który waży 140 funtów, może spalić 396 kalorii podczas 30-minutowego biegu i do 792 kalorii, biegając przez całą godzinę.

Przy wadze 160 funtów spalisz 453 kalorie w 30 minut i do 906 kalorii biegając przez pełną godzinę. Ci, którzy ważą 180 funtów, mogą spalić 510 kalorii po pół godzinie biegania i 1020 kalorii w ciągu godziny.

Końcowe przemyślenia

Bieganie i bieganie mogą wydawać się bardzo podobnymi czynnościami, ale teraz wiesz, że tak nie jest. Jogging jest bardziej spokojny, podczas gdy bieganie jest zazwyczaj dość męczące. Jednak pod koniec dnia, niezależnie od tego, czy biegasz, czy biegasz, każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna, więc tak trzymaj!