Jaka jest najlepsza przynęta do surfowania?

W większości scenariuszy surfowania preferowana jest żywa przynęta, ale można również używać sztucznych przynęt. Jeśli chcesz przyspieszyć swój sukces wędkarski i przejść od razu do najlepszych przynęt, jakie masz opcje?

Najlepsza przynęta do łowienia z surfowania jest następująca:

 • Pchły piaskowe
 • Krewetka
 • Kraby skrzypek
 • Cefal
 • Kałamarnica
 • Menhaden
 • Śledź
 • Łyżka do szachownicy
 • Miękkie przynęty na przynęty
 • Łyżki
 • Korki topwater

W tym przewodniku po przynętach surfcastingowych omówimy każdy z powyższych rodzajów przynęt, żywych i sztucznych, oraz omówimy, jak ich używać i jakie ryby można nimi złowić. Czeka nas mnóstwo ciekawych informacji, więc czytaj dalej!

Ponieważ żywa przynęta jest preferowana przez surfcasterów, zaczniemy od tego typu. Pamiętaj, że chociaż poniższe stworzenia zaczynają żywe, w niektórych przypadkach będziesz chciał, aby były martwe do celów wędkarstwa surfingowego.

Pchły piaskowe

Jeśli istnieje jeden rodzaj żywej przynęty do wędkowania, to bez wątpienia jest to pchła piaskowa.

Wielu wędkarzy nie zna pcheł piaskowych, przynajmniej nie na początku. Potem, po kilku wyprawach na ryby, zdają sobie sprawę, jak cenne mogą być te małe stworzenia.

Pchła piaskowa jest również znana jako krab kret lub pluskwa piaskowa. To mały skorupiak, który w niczym nie przypomina kraba, ale też nie przypomina pcheł. Zamiast tego pchła piaskowa ma brązowo-brązowy kolor, dzięki czemu wyjątkowo dobrze wtapia się w otoczenie. Tym środowiskiem jest oczywiście piasek.

W piasku pchła piaskowa zakopie się głęboko. Jego czułki umożliwiają skorupiakom filtrowanie paszy. Kiedy pchła piaskowa podróżuje, zwykle podskakuje.

Jeśli chcesz złapać własne pchły piaskowe, przeczesuj plaże o świcie, a potem ponownie o zmierzchu. Grabie na pchły piaskowe mogą pomóc ci je złapać, ale możesz też wykopać je ręcznie, gdy wydaje się, że wiją się w piasku po przełamaniu fali.

Powinniśmy pamiętać, że pchły piaskowe mogą cię ugryźć, więc bądź ostrożny!

Gdy masz żywe pchły piaskowe do surfcastingu, możesz złapać więcej pstrągów cętkowanych, graników, lucjan, snook, basów pasiastych, czarnych bębnów i karmazyna.

Krewetka

Krewetki to solidna przynęta, którą można umieścić na haczyku.

Ruch i aromat żywych krewetek przyciągnie wiele gatunków ryb, w tym halibut, granik, pstrąg cętkowany, lucjan, snook, bluefish, makrela, okoń pręgowany, karmazyna i czarny bęben.

Pytasz, jak łowić żywe krewetki? Na początek będziesz potrzebować latarki. Czołówka jest jeszcze lepsza. W ten sposób obie ręce są wolne.

Możesz zastawić pułapkę na krewetki w oceanie i zobaczyć, co się z tego wyłoni. Większość wędkarzy, którzy to robią, zakłada pułapkę na krewetki w nocy, a następnie wraca do niej następnego ranka.

Musisz zabezpieczyć swoją pułapkę, aby nie odpłynęła, zwłaszcza gdy jest pełna krewetek! Dodatkowo, możesz potrzebować pozwolenia lub jakiejś formy pozwolenia, jeśli zamierzasz zostawić swój dobytek na plaży na noc.

Możesz również użyć siatki do łapania krewetek. Będzie to wymagało polowania na krewetki w nocy. Trzymaj się płytszych obszarów, takich jak zatoczki, równiny błotne lub równiny trawiaste. Wejdź do wody i włącz czołówkę.

Ponieważ krewetki mają odblaskowe oczy, będziesz w stanie je wykryć, gdy włączysz czołówkę. Niektóre krewetki mogą uciec, ale wiele innych nie. Zgarnij je swoją siecią, a krewetki będą twoje.

Przydatna może być siatka odlewana, która jest większa niż zwykłe siatki do łapania krewetek. Jeśli twoja sieć ma osiem stóp, może pokryć 50 stóp kwadratowych morza. To dość ekspansywne!

Możesz wypłynąć łodzią na wodę ze swoją siatką do odlewania, a następnie wrzucić ją do morza. Nie pojawisz się z pustymi rękami, aw niektórych przypadkach możesz złapać galony żywych krewetek.

Kraby Skrzypek

Większość gatunków krabów to dobry wybór na żywą przynętę surfową, ale kraby skrzypkowe są szczególnie dobre, jeśli możesz je znaleźć. Z setkami unikalnych gatunków krabów skrzypków z pewnością niektóre rozmnażają się w twojej szyi w lesie.

Kraby skrzypek są powszechne w równinach błotnych. Gdy je zauważysz, możesz rzucić na nie siatką podczas karmienia.

Oczko siatki musi być w porządku. Krab skrzypek ma tylko około dwóch cali szerokości, więc tak duży lub większy otwór pozwoli krabom na łatwą ucieczkę.

Możesz także kopać w poszukiwaniu krabów skrzypków. Poza równinami błotnymi można również znaleźć kraby skrzypek na niektórych plażach, a także na przybrzeżnych bagnach.

Bardzo uważnie obserwuj piasek lub błoto. Krab piaskowy wyjdzie spod spodu, ale porusza się szybko, więc musisz być szybszy. Wykop kraba, zanim wypłynie na powierzchnię, a następnie przechowuj go w wiadrze.

Kraby to całkiem atrakcyjna przynęta do łowienia graników, snook, karmazyna, czarnego bębna i pasiastego basu.

Cefal

Odchodząc teraz od skorupiaków, barwena jest gatunkiem ryb płetwiastym, który preferuje wody słodkie (niektóre gatunki), wody tropikalne i wody przybrzeżne o umiarkowanym klimacie. W sumie istnieje około 80 gatunków.

Tak, teoretycznie łapiesz rybę (cefal), aby złapać więcej ryb w surfowaniu, ale hej, czasem to musisz zrobić.

Jeśli nie masz nic przeciwko wydawaniu pieniędzy, zawsze możesz kupić barwenę w swoim ulubionym sklepie wędkarskim. Różne gatunki są zwykle dobrze zarybione.

Jeśli wolisz złapać cefala żywcem, opcja rzutu siatką ponownie działa dla tego źródła przynęty surfcastingowej. Możesz również użyć tradycyjnego zestawu wędki z obranymi krewetkami lub żywymi ragwormami na haczyku.

Wolisz nie używać żywej lub martwej przynęty podczas łowienia barweny, ponieważ chcesz zachować ją do surfcastingu? Możesz wziąć kawałek chleba z bochenka w domu i zwinąć go w kulkę. Kula ciasta będzie dobrze przylegać do haczyka.

Kiedy zanurzysz żyłkę w wodzie, wrzuć do niej również kilka kawałków chleba. Może to zwiększyć szanse, że barwena popłynie w twoją stronę.

Kałamarnica

Większość gatunków ryb, które można znaleźć w kałamarnicach, to gaga, w tym karmazyna, bas pręgowany, snook, kahawai, bluefish, granik, rekiny czarnopłetwe, ryby kostne, lucjan różowy, pstrąg plamisty i halibut.

Teraz wiemy, co myślisz. Jak u licha masz zamiar złapać kałamarnicę? Jest to wykonalne, jeśli naprawdę chcesz.

Potrzebujesz wędki o średniej akcji z przyrządem do kałamarnic, który zawiera ciężarek (rozmiar od 1/2 uncji do uncji).

Większość surferów używa martwych kałamarnic jako przynęty. Jest to coś, co możesz kupić online lub w sklepie wędkarskim. Oczywiście, jeśli chcesz złapać kałamarnicę, pokrój ją i zatrzymaj, będziesz miał przynętę na surfowanie przez długi czas!

Menhaden

Menhaden lub bunkier to gatunek ryb pastewnych, który wyróżnia się rozwidlonym ogonem.

Mierzący około 15 cali długości menhaden jest pokaźną rybą, którą chętnie zjada błękitna ryba, okoń pręgowany, granik i karmazyna.

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż łapanie własnej przynęty i możesz to zrobić również z menhadenem. Sprawdź pobliskie baseny łodzi lub mariny, zwłaszcza tam, gdzie woda jest głęboka. Użyj echosondy, aby ustalić lokalizację menhadena.

W niektórych przypadkach możesz zauważyć, że menhaden macha ogonem w pobliżu powierzchni wody. To martwa wiadomość, że ta ryba jest w twoim sąsiedztwie.

Nie musisz używać tradycyjnej wędki i haczyka do łowienia menhaden, jeśli nie chcesz. Siatka pozwoli Ci wnieść kilka ryb na raz.

Potrzebna jest jednak szybko tonąca sieć, aby zapobiec przepłynięciu przez menhadena prosto do wolności.

W przypadku wód o głębokości od 10 do 12 stóp wystarczy siatka o długości ośmiu stóp. W głębszych wodach, takich jak te o głębokości przekraczającej 12 stóp, potrzebujesz również sieci o głębokości co najmniej 12 stóp.

Następnie umieść złowione menhadeny w lodówce i użyj ich jako przynęty na surfowanie w ciągu następnego dnia, jeśli zależy ci na tym, aby twoje przeżyły.

Śledź

Innym rodzajem ryby pastewnej do rozważenia jako przynęty surfcastingowej jest śledź. Ponieważ podróżują w dużych szkołach, w których znajdziesz jednego śledzia, zwykle podążą za nim więcej.

Jeśli zdecydujesz się użyć śledzia jako przynęty, odnoszą większe sukcesy, gdy są martwe niż żywe. Rybę należy pokroić na spore kawałki.

Kiedy założysz haczyk, prawdopodobnie natkniesz się na stalogród, lingcod, rekiny, okoń pręgowany, halibut, łosoś Coho i łosoś królewski.

Są to wyjątkowe gatunki, których nie przyciągną inne żywe przynęty surfowe, o których mówiliśmy. Dlatego zawsze dobrze jest mieć pod ręką śledzie.

Pułapki na przynętę, takie jak sieci, chociaż wymagają cierpliwości, zanim je wyciągniesz, są jedną z najlepszych metod, na których polegają surfcasterzy, aby złapać śledzia, zwłaszcza jeśli chcesz duże ilości.

Zastawiłbyś pułapkę w pobliżu molo, na którym wiesz, że śledź pozostaje. Zwykle oznacza to zaparkowanie łodzi rybackiej w pobliżu molo, a następnie zrzucenie sieci z łodzi. Trzymaj łódź tam przez całą noc.

Chcemy powtórzyć, że takie noclegi mogą wymagać pozwolenia, jeśli nie, lub licencji. Zanim przejdziesz dalej, sprawdź dokładnie, jakie zasady obowiązują w Twoim stanie.

Możesz także użyć wędki i jigów, aby łowić śledzie pojedynczo. Jest to szybsze niż czekanie przez noc na sieć, ale nie będziesz mieć tylu śledzi.

Udaj się do najbliższego doku, w którym znajdują się śledzie. Będziesz potrzebować wędki do łowienia w słonej wodzie, wagi piramidy (od trzech do pięciu uncji) i przyponu śledziowego, który jest specjalistycznym jigiem. Dodaj kawałek kukurydzy lub dwa jako przynętę na śledzia.

Przymocuj przypon śledziowy do linki głównej. Po drugiej stronie zestawu śledziowego dodaj wagę piramidy. Nie zapomnij o kukurydzy!

Następnie zmieńmy biegi i omówmy różne rodzaje sztucznych przynęt, których można używać do łowienia morskich stworzeń podczas surfowania.

Bucktail Jigs

Bucktail jig jest dostępny w różnych rozmiarach i gramaturach od jednej do trzech uncji.

Są zaprojektowane do poruszania się jak kałamarnica. Kiedy prądy są silne i szybkie, a także podczas łowienia na głębokiej wodzie, jig bucktail jest szczególnie dobry w użyciu.

Dotyczy to również sytuacji, gdy próbujesz złowić wiele gatunków ryb lub jeśli fale mają osłonę pod powierzchnią.

Możesz zwiększyć swoje szanse na złapanie pstrąga plamistego, snook, makreli, ryb kostnych, karmazyna i czarnego bębna za pomocą przynęty typu Bucktail.

Miękka przynęta jig

Przynęty miękkie są przeznaczone do naśladowania wijących się stworzeń, takich jak robaki – lub podczas łowienia z surfingu – rybek i innych małych ryb.

Miękka przynęta na jigu porusza się tak, jakby była zraniona. Wygląda to na darmowy i łatwy posiłek dla każdej przechodzącej ryby, w ten sposób urzekasz ich zainteresowanie.

Na jakie gatunki ryb najbardziej skuteczna może być przynęta na miękką przynętę? Lista obejmuje halibuta, pstrąga plamistego, snook, kahawai, rybę kostną, makrelę, okonia pasiastego, karmazyna i czarny bęben.

Łyżki

Podłużna, metaliczna przynęta wahadłowa jest długa i ma krzywiznę wahadłówki. Dlatego nazwa tej przynęty pochodzi od popularnego naczynia kuchennego.

Łyżka porusza się w wodzie szczególnie losowo. Dodatkowo łapie światło słoneczne i odbija je w wodzie.

Możesz rzucić dość daleko za pomocą przynęty wahadłowej i nadal działać na gatunkach ryb, takich jak łosoś królewski, bas pasiasty, stalogród, łosoś coho, lingcod i pstrąg plamisty.

Korki do wody górnej

Chodzik lub zatyczka na powierzchni wody utrzymuje się na powierzchni wody. Przypominający małe rybki swoimi kolorami i wzorami, korek z powierzchni wody powinien skłonić rybę znajdującą się w wodzie do wyskoczenia na powierzchnię, aby spróbować złapać przynętę.

Wtedy masz szansę zwinąć tę rybę i dodać ją do swojego pudełka. Od tarponów do makreli, snooków, pstrągów cętkowanych, tuńczyków, czarnych bębnów, gigantycznych trevally, jacków, pasiastych bassów, steelheadów i karmazyna, możesz złowić wiele ryb za pomocą korka z górnej wody.

Końcowe przemyślenia

Surfcasting przynosi korzyści zarówno żywym, jak i sztucznym przynętom, nie mówiąc już o martwych rybach. Teraz, gdy wiesz, jakich przynęt możesz użyć, kiedy i co złowisz, kiedy to zrobisz, jesteś gotowy na rozpoczęcie swojej przygody z surfowaniem. Powodzenia!