Jaka jest najlepsza pora roku na latanie balonem na ogrzane powietrze?

Niezależnie od tego, czy chcesz polecieć balonem w Dolinie Napa, czy przelecieć nad Oceanem Atlantyckim u wybrzeży Florydy, nie masz pewności, kiedy zaplanować podróż. Można sobie wyobrazić, że lista oczekujących na lot balonem w lecie jest długa na milę, więc może warto wybrać się na wiosnę lub jesienią? Kiedy jest optymalna pora roku na lot balonem?

Najpopularniejszymi porami roku na loty balonem są od kwietnia do października. Jednak nie wszystkie firmy balonowe przestają działać w listopadzie. Lot balonem w zimie może być świetną zabawą i powinieneś być w stanie zarezerwować dowolny przedział czasowy o tej porze roku.

W tym artykule porozmawiamy o tym, kiedy w ciągu roku można latać balonem, od spokojnych wiosennych przejażdżek po relaksujące letnie loty, a nawet zimowe wycieczki. Jeśli rezerwujesz swój pierwszy lot balonem, nie będziesz chciał tego przegapić!

Kiedy firmy balonów na ogrzane powietrze przestają latać w ciągu roku?

Lubisz planować wakacje poza szczytem sezonu. W ośrodku nie tylko będzie mniej osób, ale zazwyczaj można uzyskać całkiem fajne oferty na przelot i zakwaterowanie. Martwisz się jednak, że jeśli poczekasz z ucieczką do jesieni, być może będziesz musiał porzucić plany lotu balonem.

Niekoniecznie!

Wiele firm produkujących balony na ogrzane powietrze działa przez cały rok. To powiedziawszy, dostępność każdej firmy balonowej jest różna, więc skontaktuj się ze swoją firmą, aby uzyskać ich harmonogram. Chcielibyśmy również wspomnieć, że tylko dlatego, że firma balonów na ogrzane powietrze jest otwarta przez cały rok, nie oznacza, że ​​loty odbywają się często w określonych miesiącach.

Więcej o warunkach, w jakich latanie balonem jest najlepsze, porozmawiamy nieco później, ale na razie powiemy to. Jeśli pada deszcz i sztorm lub na ziemi jest śnieg, nie lecisz balonem.

DCIM\100GOPRO\GOPR3502.JPG

O której porze roku należy zaplanować lot balonem na ogrzane powietrze?

Biorąc pod uwagę, że firmy zajmujące się balonami na ogrzane powietrze są otwarte przez cały rok, możesz zaplanować przejażdżkę w dowolnym momencie. Na pewno szukasz komfortowych warunków. Chcesz dnia, który nie jest ani za ciepły, ani za zimny. Powinno być słonecznie i pogodnie, abyś mógł robić zdjęcia i filmy, gdy siedzisz w gondoli i pływasz.

Aby spełnić wszystkie te kryteria, firmy zajmujące się balonami na ogrzane powietrze zalecają zaplanowanie lotu w dowolnym momencie od kwietnia do października. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, gdy latasz balonem w każdym z tych miesięcy.

Kwiecień

W większości części kraju kwiecień to prawdziwy początek wiosny, ale ślady zimy mogą pozostać. Zimno-ciepło, ciepło-zimno może utrudnić zaplanowanie wygodnego dnia na lot balonem. Upewnij się, że masz ze sobą na lot kurtkę!

Móc

Przeważnie ciepły miesiąc, w maju świat rozkwita. To nie jest tak, że zobaczysz wiele drzew, ponieważ będziesz latać balonem na ogrzane powietrze iw ogóle, ale bardziej prawdopodobne jest, że w tym miesiącu będziesz mieć bardziej słoneczne i komfortowe dni w większości kraju.

Czerwiec

Zanim nadejdzie czerwiec w kalendarzu, letnie upały jeszcze się nie rozpoczęły, więc to dobry czas na lot balonem. Dni stają się coraz dłuższe, gdy zaczyna się lato, więc loty późnym popołudniem są tak dobre, jak wczesne poranki.

Lipiec

Wielu urlopowiczów będzie chciało polecieć balonem w środku lata. W lipcu naprawdę zaczyna się upał, jeśli jeszcze się nie nastał. Możesz pominąć późniejsze przejażdżki, kiedy upał może nadal utrzymywać się w powietrzu.

Sierpień

Późne letnie wakacje mogą być zatłoczone, nie wspominając o tym, że sierpień ma zazwyczaj jedne z najgorętszych dni w roku w wielu częściach kraju. Podobnie jak w lipcu, będziesz chciał polecieć balonem wcześniej w ciągu dnia niż później.

Wrzesień

Dla wielu firm balonowych wrzesień jest najbardziej pracowitym miesiącem. Letnie upały wciąż są w powietrzu, ale zaczynają je zastępować chłodniejsze bryzy. Dni są słoneczne, a wieczory rześkie, ale nie za zimne. Widać, dlaczego dla wielu osób wrzesień to idealny czas na lot balonem!

Październik

Krótsze dni są w kalendarzu, gdy zaczyna się październik. Wczesnym rankiem, kiedy możesz zarezerwować lot balonem, poczujesz wyraźny chłód, chyba że jesteś w południowej części kraju. Loty późnym popołudniem pozwolą Ci obserwować palące słońce, które zaczyna zachodzić, ponieważ wcześniej zachodzi. Jesienne liście, które otaczają Cię na ziemi, to często piękny widok!

Czy możesz lecieć balonem w zimie?

Chociaż październik oznacza koniec popularnego sezonu balonów na gorące powietrze, jak powiedzieliśmy wcześniej, jeśli firma balonowa może wysyłać balony od listopada, to zrobią to. Czy naprawdę można latać balonem w zimie?

Tak, w zimie można latać balonem. Jeśli już, to zewnętrzne zimne powietrze pozwala balonowi na większą wyporność niż podczas lotu w cieplejsze dni, dzięki czemu możesz unosić się jeszcze wyżej.

Wyjaśnijmy to jeszcze przez chwilę. O lataniu balonem na ogrzane powietrze na mrozie rozmawialiśmy w tym poście na blogu. Powodem, dla którego balony na ogrzane powietrze latają lepiej, gdy jest zimno, są zmiany gęstości powietrza. Zimne powietrze jest gęstsze niż ciepłe powietrze w powłoce balonu. Różnica w temperaturze powietrza – pod warunkiem, że powłoka pozostaje ciepła – może wytworzyć siłę nośną, ponieważ balon jest bardziej wyporny niż jego otoczenie.

Nie oznacza to, że nie możesz latać latem, kiedy temperatura powietrza w balonie jest mniej więcej taka sama jak na zewnątrz, a może nawet cieplej (o temperaturach kopert porozmawiamy za chwilę). Jeśli jednak polecisz zimą, zauważysz, że Twój balon wydaje się łatwiej unosić i wznosić się wyżej niż latem.

Należy pamiętać o kilku zastrzeżeniach dotyczących balonów zimowych. Temperatura powietrza na zewnątrz spada o około 5 stopni Fahrenheita na każde 1000 stóp wzniesienia. Kiedy temperatura wynosi już 30 lub 40 stopni, dodatkowe zimno może być drażniące. Na pewno będziesz chciał nosić zimowy sprzęt podczas lotu balonem, ale upewnij się, że możesz się swobodnie poruszać, ponieważ zwykle będziesz musiał wchodzić i wychodzić z gondoli.

Jak ciepło jest w balonie na gorące powietrze?

Jak uniknąć zostania popsicle podczas zimowej przejażdżki balonem? To proste: system palników.

Dużo mówiliśmy o palnikach w naszych postach o balonach na ogrzane powietrze, więc utrzymamy to krótko. Wszystkie balony na ogrzane powietrze mają jeden lub więcej palników skierowanych w stronę powłoki, która jest materiałem balonu. Palniki odparowują ciekły propan i wysyłają gorący płomień do koperty, dzięki czemu ciepłe powietrze może się wznieść.

Palniki mogą nie być włączone przez cały czas lotu, zwłaszcza podczas lądowania. W tym momencie pilot balonu chce wprowadzić zimne powietrze, aby balon mógł zacząć opadać. Kiedy palniki działają, jak bardzo są gorące?

Cóż, nie ma jednej jednolitej temperatury, ponieważ temperatura zależy od tego, ile palników ma balon na ogrzane powietrze, czy są włączone, jak długo działają i od rozmiaru koperty. Wszystko to powiedziawszy, widzieliśmy szacunkowe wartości od 90 do 140 stopni.

Zimą nie będziesz miał nic przeciwko dodatkowemu upałowi, ale latem lot balonem może być trochę przypieczony. Zawsze lepiej jest przynosić warstwy bez względu na porę roku. W ten sposób będziesz przygotowany nie tylko na wahania temperatury koperty, ale także na zmieniającą się temperaturę powietrza na zewnątrz.

Jaka pogoda jest dobra dla balonów na ogrzane powietrze?

Wspomnieliśmy wcześniej, że niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak śnieg i deszcz, nie pozwalają na loty balonem. Poza burzliwymi warunkami, największym czynnikiem pogodowym, na który spojrzy pilot balonu, aby ustalić, czy balon na ogrzane powietrze może latać, jest jego wietrzność.

Porywy wiatru nie generują siły nośnej, jak mogłoby się wydawać. Jeśli już, to silne wiatry mogą sprawić, że balon wymknie się spod kontroli. Twój lot byłby wtedy niebezpieczny, nie wspominając o tym, że lądowanie nie byłoby łatwe dla pilota balonu.

Gdy słońce wschodzi na niebie i ogrzewa ziemię, powstaje produkt uboczny znany jako termika powietrza. Termika powietrza przemieszcza powietrze wokół nich i może stworzyć wietrzne warunki, których piloci balonów chcą uniknąć. Dlatego balony na ogrzane powietrze będą latać tylko wcześnie rano i później w ciągu dnia.

Końcowe przemyślenia

Planując podróż w przestworza balonem na ogrzane powietrze, z pewnością są pewne pory roku, które są do tego lepsze niż inne. Mamy nadzieję, że ten post pomógł Ci zdecydować, kiedy zaplanować lot balonem, abyś mógł stworzyć niesamowite wspomnienia z przyjaciółmi i rodziną!