Jaka jest długość życia skutera śnieżnego?

Właśnie kupiłeś swój pierwszy skuter śnieżny od dealera. To zupełnie nowy pojazd, więc w tej chwili nie myślisz dużo o przyszłości, tylko o teraźniejszości. Jednak pewnego dnia życie Twojego skutera śnieżnego dobiegnie końca i przestanie działać. Jak długo może to potrwać?

Średnia długość życia skutera śnieżnego wynosi od 10 do 20 lat, ale nie jest to w żaden sposób gwarantowane. Jeśli dbasz o swój skuter śnieżny i często go konserwujesz, może on trwać jeszcze 10 lat, a w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie.

W tym artykule omówimy czynniki, które wpływają na żywotność skutera śnieżnego i które części pojazdu mogą ulec awarii, zanim zrobi to cały skuter. Omówimy również wskazówki i triki, dzięki którym Twój skuter śnieżny będzie miał więcej lat, abyś mógł cieszyć się tą inwestycją jeszcze dłużej!

Jak długo należy oczekiwać, że Twój skuter śnieżny będzie działał?

Mówiąc o długowieczności skutera śnieżnego, ludzie mają tendencję do określania liczby mil, a nie lat. To dlatego, że przebieg może być dokładniejszym wskaźnikiem żywotności skutera śnieżnego.

Na przykład, jeśli jeździsz skuterem śnieżnym tylko trzy razy w roku i przejedziesz nim około 600 mil, prawdopodobnie będziesz miał swój pojazd dłużej niż ktoś, kto często jeździ skuterem śnieżnym i przejeżdża na nim 3000 lub 4000 mil w tym samym czasie.

Średnia liczba mil przejechanych na skuterach śnieżnych wynosi około 1000 mil rocznie. Właśnie tam z intro uzyskaliśmy żywotność skutera śnieżnego od 10 do 20 lat. Po 10 latach przejechałbyś na skuterze śnieżnym 10 000 mil, a po 20 latach 20 000 mil, jeśli będziesz trzymać się tego limitu 1000 mil rocznie.

Czy to koniecznie oznacza, że ​​Twój skuter śnieżny przestanie działać, gdy trafisz te 20 000ten Mila? Zupełnie nie. Niektórzy szczególnie drobiazgowi właściciele skuterów wciąż mają skutery z lat 60. i 70. XX wieku. Czy często jeżdżą na skuterach śnieżnych? Nie, ale mogliby wskoczyć na pokład swojego starszego skutera śnieżnego, gdyby musieli lub chcieli, i jechałby dobrze.

Z drugiej strony, są kierowcy skuterów śnieżnych, którzy muszą wymieniać swoje sanie co kilka lat, ponieważ pojazd się zepsuł.

To, jak często używasz skutera śnieżnego i jak dobrze o niego dbasz, to dwa największe czynniki decydujące o jego życiu.

Które części Twojego skutera śnieżnego mogą pęknąć jako pierwsze?

Twój skuter śnieżny jako całość może wytrzymać dekadę lub dwie, ale poszczególne części nie. Większość elementów pęka szczególnie szybko, jeśli ich nie konserwujesz.

Oto części, na które chcesz mieć oko.

Sprzęgło

Sprzęgło skutera śnieżnego wykorzystuje bezstopniową skrzynię biegów lub CVT, która opiera się na podwójnych kołach pasowych. Są one również znane jako sprzęgła. Koła pasowe są przymocowane do paska napędowego, z jednym, głównym sprzęgłem, na wale korbowym silnika. Drugie sprzęgło jest połączone z napędem gąsienicowym, który odpowiada za generowanie mocy na gąsienice i poruszanie kołami skutera śnieżnego.

Jeśli pasek zużyje się lub pęknie, często z powodu czasu, nacisku lub braku konserwacji, skuter przestanie działać. Zazwyczaj możesz stwierdzić, kiedy masz problemy z paskiem sprzęgła, ponieważ skuter śnieżny brzmi i czuje się inaczej niż wtedy, gdy pasek jest nienaruszony i sprawny.

Kompresja cylindra

Twój skuter śnieżny ma cylindry, które powinny utrzymywać pewne ciśnienie, około 120 funtów na cal kwadratowy lub ciśnienie PSI. Dzięki częstym testom ciśnienia możesz upewnić się, że Twoje butle spełniają te wymagania.

W przypadku dwu- i trzycylindrowych skuterów śnieżnych zaleca się wyjęcie świec zapłonowych podczas testu kompresji. Podczas testu sprężania lepiej jest, jeśli silnik jest ciepły niż zimny, ponieważ zimne powietrze może obniżyć dokładność odczytu.

Świece zapłonowe

Świece zapłonowe w Twoim skuterze śnieżnym nie działają tak bardzo inaczej niż w samochodzie lub ciężarówce. Świece zapłonowe przesyłają prąd elektryczny do komory spalania z układu zapłonowego, jeśli silnik wykorzystuje zapłon iskrowy. Gdy prąd ten dociera do komory spalania, następuje zapłon kombinacji sprężonego powietrza i paliwa.

Możesz przetestować stan swojej świecy zapłonowej i powinieneś to robić dość często, przynajmniej raz w sezonie, może dwa razy. Wyjmij świece zapłonowe ze skutera śnieżnego, a następnie uziemij świece za pomocą śruby z łbem. Teraz, gdy włączysz silnik, powinieneś zobaczyć iskrę świecącą.

Cóż, to tylko wtedy, gdy twoje świece zapłonowe są zdrowe. Słaba iskra lub taka, której w ogóle nie widać, są oznakami problemu, więc zaopatrz się w nowe świece zapłonowe.

Gaźnik

Właśnie napisaliśmy szczegółowy wpis wprowadzający do gaźnika lub gaźnika twojego skutera śnieżnego. Przynajmniej raz w roku należy całkowicie rozebrać gaźnik i dokładnie wyczyścić wszystkie części sprężonym powietrzem i środkiem do czyszczenia gaźników.

Jest to wprawdzie czasochłonna praca, ale jest to część własności skutera śnieżnego. Możesz także uaktualnić do elektronicznego układu wtrysku paliwa lub EFI, który nie wymaga tego samego rodzaju regularnego czyszczenia.

Silnik

Prawdopodobnie najważniejszym elementem Twojego skutera śnieżnego jest silnik. Bez silnika Twój skuter śnieżny nie poruszy się ani o cal, więc musisz go konserwować i w razie potrzeby naprawić/wymienić.

Twój wybór silnika to czterosuwowy i dwusuwowy. Ten artykuł w SnowGoer wspomina, że ​​silniki czterosuwowe są zwykle bardziej niezawodne niż dwusuwowe. Nie hałasują, pracują płynnie, a Ty oszczędzasz na paliwie.

Musisz się martwić o pewne wady czterosuwowego silnika, takie jak mniejsza moc na każdy cal sześcienny. Silnik jest również ogólnie cięższy, co może w pewnym stopniu wpłynąć na osiągi skutera śnieżnego.

Dzięki silnikom dwusuwowym otrzymujesz lżejszy silnik, który może szybciej dostarczać większą moc.

Koniec końców, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na silnik dwusuwowy, czy czterosuwowy, ważniejsze jest utrzymanie silnika w dobrym stanie. Przy zakupie nowego skutera śnieżnego do domu będziesz musiał dopalić silnik. Oznacza to, że unikasz zbyt silnego naciskania przepustnicy od razu, dopóki silnik nie rozgrzeje się i przez chwilę popracuje.

Chcesz również uniknąć używania niewłaściwych rodzajów paliwa do silnika skutera śnieżnego lub mieszania paliwa, jeśli producent silnika przed tym ostrzega. W większości przypadków przewodnik producenta podaje dokładne rodzaje oleju, którego należy użyć w silniku dwusuwowym lub czterosuwowym, więc postępuj zgodnie z tymi instrukcjami.

Jak przedłużyć żywotność skutera śnieżnego? Lista kontrolna konserwacji, której należy przestrzegać

Powtarzając, najlepszym sposobem na utrzymanie skutera śnieżnego przy życiu przez dziesięciolecia jest regularna konserwacja. Jeśli to rzeczywiście Twój pierwszy skuter śnieżny, możesz nie być pewien, od czego zacząć prace konserwacyjne. Oto przydatna lista kontrolna, której należy przestrzegać każdej zimy, gdy wyprowadzasz pojazd z magazynu.

Ustaw postawę narciarską

Postawa narciarska w świecie skuterów śnieżnych jest zupełnie inna niż na nartach. W tym przypadku jest to odległość od prawej i lewej narty. Jeśli twoja pozycja na nartach jest słaba, ucierpi osiągi twojego skutera śnieżnego. Od czubka na zewnątrz ustaw narty na 1/8ten cal do 1/4ten cal.

Uzupełnij płyny

Mniej więcej co miesiąc chcesz sprawdzić wszystkie części skutera śnieżnego, które pobierają płyn, takie jak płyn chłodzący, płyn niezamarzający lub olej. Zwłaszcza twój silnik będzie wymagał wymiany oleju, jeśli jest czterosuwowy, przynajmniej raz w roku.

Sprawdź naprężenie łańcucha

Kufer twojego skutera śnieżnego powinien być napięty, ale nie przesadnie. Zaciągnij hamulec postojowy skutera śnieżnego, a następnie przesuń nieco drugorzędną część pojazdu. Czy porusza się trochę zbyt swobodnie, na przykład więcej niż 1/4ten cal czy nawet pół cala? To jest problem i będziesz musiał ponownie wyregulować napięcie osłony łańcucha. Instrukcje, jak to zrobić, powinny znajdować się w instrukcji obsługi.

Dopasuj podstopnicę do sztycy sterowniczej

Aby zapewnić lepszą obsługę skutera śnieżnego, potrzebujesz taśmy nośnej ustawionej na odpowiedniej wysokości. Powinno to być zgodne z wysokością sztycy sterowniczej.

W razie potrzeby wymień węgliki narciarskie

Węgliki szybko się zużywają i nie należy ich używać, jeśli są one w złym stanie. Raz lub dwa razy w sezonie sprawdzaj i wymieniaj węgliki, jeśli są stare.

Wyczyść sprzęgło i paski

Zdejmij osłonę paska i przetrzyj sprzęgło raz lub dwa razy w sezonie. Sprężone powietrze może czyścić tak samo, jak twój węglowodan, zwłaszcza jeśli pasek ma dużo kurzu. W przypadku krążków środek do czyszczenia części do skuterów śnieżnych sprawi, że będą wyglądać elegancko, lśniąco i czysto.

Możesz chcieć wymienić pasek sprzęgła lub poprosić specjalistę, aby zrobił to za Ciebie, gdy sezon na skutery śnieżne zacznie się, dla pewności.

Końcowe przemyślenia

Twój skuter śnieżny może wytrzymać od 10 do 20 lat lub dłużej, w zależności od tego, jak dobrze o niego dbasz. Od silnika po paski sprzęgła, gaźnik, świece zapłonowe i węgliki — wiele części Twojego skutera śnieżnego może się rozpaść podczas intensywnego użytkowania. Wejdź w dobry harmonogram konserwacji, a będziesz mógł trzymać skuter śnieżny przez imponująco długi czas!