Jak zwiększyć wytrzymałość na wędrówki?

Jeśli jesteś zapalonym wędrowcem, wiesz już, że istnieje niezliczona ilość korzyści płynących z jak najczęstszego odwiedzania szlaku. Możesz zanurzyć się w naturze, doświadczać nowych rzeczy, odkrywać i ćwiczyć po drodze.

Podczas gdy niektóre wędrówki mogą być bardziej intensywne fizycznie niż inne, nadal powinieneś czuć się pobudzony i ukończony do czasu, gdy skończysz. Jeśli zamiast tego czujesz się wyczerpany i zmęczony, prawdopodobnie nie będziesz cieszyć się wędrówkami tak bardzo, jak chcesz.

To zrozumiałe uczucie zmęczenia po długiej wędrówce. W zależności od tego, dokąd idziesz i ile nosisz, może to być intensywny trening. Ale twoje wyczerpanie jest prawdopodobnie problemem wytrzymałości lub wytrzymałości.

Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby codziennie zwiększać swoją wytrzymałość na wędrówki. Wprowadzając kilka prostych zmian w stylu życia i odpowiednio przygotowując się do następnej wędrówki, poczujesz się bardziej pobudzony i będziesz w stanie przejść przez szlak bez zmęczenia.

Przyjrzyjmy się kilku prostym sposobom na zwiększenie wytrzymałości, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać każdą wycieczkę.

Jak zwiększyć wytrzymałość na wędrówki?

Źródło obrazu: Unsplash

Napędzaj swoje ciało we właściwy sposób

Większość wędrowców wie, jak ważne jest posiadanie kilku przekąsek na szlaku. Jeśli potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii, garść mieszanki szlaków lub gotowy baton energetyczny może dać ci zastrzyk energii, którego potrzebujesz, aby iść dalej.

Ale powinieneś codziennie traktować swoje odżywianie jako priorytet. Jeden sposób na zwiększenie wytrzymałości na wędrówki jest zwiększenie ogólnej częstotliwości ćwiczeń. Coraz lepiej w wędrówkach wymaga zbudowania niższej siły ciała i poprawy zdrowia układu krążenia. Aby to zrobić, musisz mieć w swoim ciele odpowiedni rodzaj paliwa. Niektóre pokarmy są lepsze niż inne, jeśli chodzi o zwiększenie wytrzymałości, ponieważ uwalniają energię powoli i nie powodują uczucia „załamania”. Niektóre z najlepszych pokarmów zapewniających wytrzymałość, które powinny znaleźć się w codziennej diecie, obejmują:

 • Jogurt
 • Banany
 • Jajka
 • Masło orzechowe
 • Owsianka

Dostarczając swojemu organizmowi energii we właściwy sposób, ogólnie będziesz w lepszej formie. Jeśli nie masz pewności co do przygotowania planu żywieniowego lub ćwiczeń, aby uzyskać formę do wędrówek, rozważ współpracę z trenerem sportowym. Mogą ocenić Twój aktualny stan zdrowia i przygotować dla Ciebie plan ćwiczeń i odżywiania, który doda Ci energii na długie wędrówki.

Czytać  7 Niezbędnych Wędrówek dla Początkujących

Dobrze się wyspać

najlepsza pozycja do spania

Nie możemy wystarczająco podkreślić znaczenia snu. Jeśli czujesz się zmęczony na szlakach, możesz nie zapewniać swojemu ciału odpoczynku i regeneracji, których potrzebuje. Jest wiele fizyczne korzyści zdrowotne do wystarczającej ilości snu, w tym:

 • Wzmocniony układ odpornościowy
 • Zmniejszone ryzyko przybierania na wadze
 • Silniejsze serce
 • Poprawiona wydajność ćwiczeń

Sen może również poprawić twoje zdrowie psychiczne, zmniejszając objawy lęku i depresji, pozwalając ci zachować większą koncentrację i wyostrzając pamięć.

Z drugiej strony brak snu może być niebezpieczny. Twój czas reakcji ulegnie spowolnieniu i będziesz narażony na większe ryzyko rozwoju chorób, takich jak nadciśnienie lub cukrzyca.

Jeśli masz problemy z zasypianiem każdej nocy, zastanów się, co może być tego przyczyną. Przyjęcie zdrowszych nawyków dotyczących higieny snu będzie miało duży wpływ na to, jak spokojny może być Twój sen. Oto kilka pomysłów do wypróbowania:

 • Utrzymywanie w sypialni optymalnej temperatury (60-67 stopni)
 • Pozostawienie telefonu i innych urządzeń cyfrowych w innym pokoju
 • Ograniczanie hałasów i światła
 • Robienie czegoś spokojnego przed snem, jak medytacja lub prowadzenie dziennika

Spróbuj też wypracować sobie rutynę, jeśli chodzi o harmonogram snu. Pomoże to „zresetować” naturalny rytm dobowy we właściwy sposób. Rutyna pozwoli Twojemu umysłowi i ciału wiedzieć, że czas spać, zamiast robić cokolwiek innego. Idź spać o tej samej porze każdego wieczoru i wstawaj o tej samej porze każdego ranka. Może to wymagać trochę dyscypliny i praktyki, aby wpaść w taki harmonogram, ale jest to warte dla lepszego snu.

Skoncentruj się na oddychaniu

Rozpocznij trening w domu

Jeśli szybko męczysz się podczas wędrówek i po drodze ciężko oddychasz, możesz rozważyć „ćwiczenie” płuc, aby zbudować wytrzymałość. Możesz poprawić swój oddech, pracując nad różnymi technikami.

Większość ludzi bierze bardzo płytkie oddechy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kiedy robisz coś forsownego, co utrudnia twojemu organizmowi uzyskanie potrzebnego tlenu i szybciej się męczysz.

Czytać  Jak zapobiegać kleszczom podczas wędrówek i wędrówek z plecakiem?

Wzięcie głębszych oddechów pomoże w dotarciu większej ilości tlenu do mięśni, jednocześnie zapobiegając zmęczeniu. Dodatkowo będziesz mógł cieszyć się innymi korzyściami, takimi jak zmniejszony stres i lepsza regulacja ciśnienia krwi.

Aby popracować nad umiejętnościami głębokiego oddychania, rozważ ćwiczenie medytacji każdego dnia. Spowoduje to, że skupisz się na głębokich oddechach i na tym, jak czuje się twoje ciało, gdy je bierzesz. Niestety, wciąż istnieją negatywne piętno wokół medytacji. Nie musisz siedzieć w określony sposób ani wykonywać „dziwnych” pieśni, aby było to skuteczne. Zamiast tego wykonaj prosty proces siedzenia w cichym pokoju, zamykania oczu i skupiania się wyłącznie na wzięciu kilku głębokich oddechów podczas oczyszczania umysłu. To proste rozwiązanie, które może mieć duży wpływ na samopoczucie na szlaku.

Nie naciskaj

Trening siłowy i wytrzymałościowy

Jednym z największych błędów, jakie możesz popełnić jako turysta, jest niesłuchanie swojego ciała. Jeśli posuniesz się za daleko, możesz łatwo skończyć z kontuzją lub narazić swoje zdrowie na ryzyko. Nie będziesz też tak bardzo cieszyć się wędrówkami, a może nawet będziesz mieć za złe, że powoduje to ból lub dyskomfort. Jeśli wiesz, że coś jest nie tak, prawdopodobnie otrzymasz pomoc od kogoś, co jest dokładnie tym, co powinieneś zrobić, aby zachować bezpieczeństwo. Ale jeśli szukasz pomocy z zewnątrz od lekarza lub terapeuty sportowego, upewnij się, że jesteś swoim własnym adwokatem przez:

 • Kształcenie się na swoim zdrowiu
 • Komunikowanie problemów z dostawcą
 • Znajomość praw pacjenta
 • Mieć pewność siebie, aby dokonywać wyborów, które są dla Ciebie najlepsze

Znasz swoje ciało lepiej niż ktokolwiek inny, a jeśli coś, co powie lekarz lub trener, jest sprzeczne z tym, co czujesz, możesz stanąć w obronie siebie. Jeśli coś boli lub czuje się „nie”, zgłoś to. Nawet jeśli nic nie pojawi się na zdjęciu rentgenowskim lub lekarz ma opinię, poinformuj ich, gdy coś jest nie tak.

Czytać  Jak czyścić śmierdzące buty turystyczne

Wytrzymałość może zostać zmiażdżona natychmiast, jeśli fizycznie robisz rzeczy, których nie powinieneś. Upewnij się, że Twoje zdrowie jest Twoim najwyższym priorytetem, bez względu na to, co mówią inni. Czy to oznacza, że ​​musisz nie zgadzać się ze wszystkim, co mówi lekarz? Absolutnie nie. Pamiętaj, że są po to, aby pomóc. Ale jeśli chodzi o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, musisz chcieć zająć stanowisko w celu ochrony swojego dobrego samopoczucia.

Zwiększenie wytrzymałości na wędrówki to znacznie więcej niż przygotowanie tuż przed wyruszeniem na szlak. Będziesz lepszym turystą, jeśli wprowadzisz kilka z tych zmian do swojego życia. Tak więc, niezależnie od tego, czy od czasu do czasu wędrujesz jako zwykłe hobby, czy nie masz go dość, zwiększenie wytrzymałości to świetny sposób, aby wędrówka była przyjemna, wymagająca i ekscytująca na każdym szlaku.

Zastrzeżenie

Zawsze wyprowadzamy niektóre informacje z naszych doświadczeń na świeżym powietrzu, wędrówek lub kempingów i nie udzielamy żadnej gwarancji dotyczącej ich dokładności, kompletności, niezawodności i dokładności. Dlatego wszelkie działania podejmowane w związku z informacjami dostępnymi na tej stronie Hiking Gear Lab są całkowicie na własne ryzyko. Nie będziemy w żaden sposób odpowiedzialni za szkody lub straty poniesione w wyniku polegania na informacjach na naszej stronie internetowej/tym artykule.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym lekarzem, aby uzyskać dokładne informacje przed podjęciem decyzji o zmianie stylu życia lub diety w zależności od informacji podanych w tym artykule.

Biografia autora:

Napisz do nas

Współtwórca: Łukasz Kowal

Słowa o autorze tego artykułu: „Luke Smith jest pisarzem i badaczem, który został blogerem. Od ukończenia studiów próbuje swoich sił w byciu niezależnym pisarzem. Lubi pisać na różne tematy, ale jego ulubione to tematy związane ze stylem życia i outdoorem. Kiedy nie pisze, możesz go znaleźć, jak podróżuje, wędruje lub gra.