Jak złapać łososia Kokanee bez łodzi?

A co, jeśli chcesz łowić Kokanee, ale nie chcesz kupować łodzi tylko po to, żeby złowić rybę? Jeśli to brzmi jak ty, jesteś w tej samej łodzi, co wiele innych osób, ale niestety nie jest to łódź, z której można łowić ryby.

Łososia Kokanee można złowić bez łodzi, trollingując z brzegu lub jigując z doku lub dziury w lodzie. Łososia Kokanee trudno złowić latem bez łodzi ze względu na ciepłą wodę. Chłodniejsze wody pozwalają kokanee zbliżyć się do powierzchni, zwiększając szanse na połów bez łódki.

Istnieje wiele małych sztuczek, aby złapać kokanee bez łodzi, a wszystko, czego potrzebujesz, to ktoś, kto wie, co robi, aby pomóc Ci odnieść sukces.

Wersety trollingowe Jigging

Trolling i jigowanie reprezentują techniki lub style, na których będziemy się skupiać, ale będziemy skupiać się na dostosowaniu ich do użytku poza łodzią. Omówmy różnicę między trollingiem a jigowaniem i jak sprawić, by były tak efektywne i wydajne, jak to tylko możliwe, bez użycia łodzi!

Trollowanie

Trolling, gdy wykonuje się go z łodzi, często wiąże się z downriggerem, który sprowadza przynętę lub przynętę i sprzęt na głębokość, na której chcesz, i utrzymuje ją na tej głębokości, gdy ciągniesz ją poziomo za łodzią.

Trollowanie z brzegu to w zasadzie to samo, ale masz znacznie mniejszą kontrolę nad głębokością, na której spoczywa twoja przynęta. Oprócz tego, ponieważ najprawdopodobniej stoisz w samotnej pozycji na brzegu, będziesz musiał ciągle rzucać linkę i nawijać ją z powrotem.

Wadą tego jest możliwość zastraszenia łososia Kokanee, spędzanie przez przynętę skróconego czasu w wodzie oraz ograniczony dostęp do ryb, które będą głębiej w wodzie, czyli tam, gdzie będą prawie zawsze przebywać latem, kiedy wody przybrzeżne i powierzchniowe są cieplejsze.

Kluczowa technika, której należy użyć podczas trollingu z brzegu w poszukiwaniu łososia Kokanee, polega na upewnieniu się, że od czasu do czasu szarpiesz swoją wędką, aby przynęta lub przynęta wydawała się niekonsekwentna lub zraniona. Łosoś Kokanee je prawie wyłącznie plankton, więc twoja przynęta nie będzie imitowała niczego, co będzie chciał zjeść, więc nie skupiaj się tak bardzo na tym.

Łosoś Kokanee jest ciekawy, terytorialny i bardzo agresywny jak na zdobycz. Jeśli twoja przynęta zachowuje się nieregularnie, masz dużą szansę na zirytowanie łososia, co próbujesz zrobić, aby uderzyć w twoją żyłkę.

Jigging

Jigging to kolejny popularny sposób łowienia z łodzi, ale na szczęście można go również dostosować do bardziej „bezłodziowej” techniki.

Proces jigowania z łodzi często obejmuje obciążoną linkę, z wieloma haczykami z przynętą na każdej lince, podrywanymi w górę i w dół, co sprawia wrażenie chaotycznej, zranionej ofiary. Czasami robią to pojedyncze osoby, innym razem robi to maszyna. W większości przypadków imitowalibyśmy źródło pożywienia, ale jak wspomniałem wcześniej, w przypadku Kokanee staramy się doprowadzić je do szaleństwa, a niestabilny ruch to świetny sposób, aby to zrobić.

Jigowanie z brzegu jest dość podobne i łatwiejsze do skopiowania z brzegu niż trolling, o ile woda, w której łowisz, ma pewną głębokość, która powinna, jeśli próbujesz łowić łososia Kokanee.

Czytać  Wskazówki dotyczące pływania kajakiem, gdy nie możesz pływać

Najskuteczniej robi się to z doku lub gdzieś na brzegu, jeśli upadek do wody jest na tyle silny, że powoduje natychmiastową głębokość. Wrzuć linkę z obciążeniem do wody i upewnij się, że masz na niej coś, co przyciągnie uwagę ryb.

Migacze i uniki to najlepsi przyjaciele rybaków Kokanee, ponieważ tworzą idealny ruch i dźwięk, aby przyciągnąć i podrażnić łososia Kokanee. Kukurydza Shoepeg to kolejna legendarna przynęta Kokanee, zwykle nasączona czymś, co przyciągnie lub rozgniewa Kokanee.

Głębokość jest tak ważna przy jigowaniu, ponieważ nie używasz żadnego ruchu poziomego, jak w przypadku trollingu. Jigging to zasadniczo czysto pionowy styl łowienia. Po umieszczeniu w wodzie linki z obciążeniem i zanętą ważne jest, aby podrygiwać w górę iw dół, zwłaszcza, że ​​ruch jest bardziej niż prawdopodobny, co przyciągnie uwagę ryb.

Nie bądź zbyt agresywny lub surowy w swoim ruchu, granica między agresją, którą próbujesz wzbudzić w Kokanee, a odstraszaniem jej, jest cienka. Wystarczy, aby flasher i/lub unik wykonali swoją pracę. Możesz zwinąć linkę i wrzucić ją z powrotem do wody, ale o ile nie przenosisz się w inne miejsce, nie powinno to być konieczne.

pory roku

Kokanee jest rybą bardzo wrażliwą na temperaturę, więc lokalizacje, w których można ją znaleźć, będą się różnić w ciągu dnia, ale dokładniej, będą się drastycznie różnić w zależności od sezonu, ponieważ jeziora lub zbiorniki, w których żyje, się nagrzewają. Jeśli nie masz łodzi, będziesz miał znacznie bardziej ograniczony dostęp do Kokanee w niektórych porach roku niż w innych, a twoje style łowienia będą musiały się zmienić, a także twoje lokalizacje.

Zima (łowienie pod lodem!)

W tej sekcji dowiesz się, JAK złapać łososia Kokanee podczas łowienia pod lodem, ale upewnij się, że jesteś na bieżąco z lokalnymi przepisami dotyczącymi połowów pod lodem, które mogą nieco zmienić sytuację.

Ponieważ Kokanee jest ogólnie rybą głębinową, bycie bez łodzi trochę cię wkręca, ponieważ jeśli nie możesz chodzić po wodzie, będziesz miał trudności z dotarciem do miejsca, w którym są Kokanee.
Chyba że jest zima.
A woda jest zamarznięta.
I możesz po nim chodzić.
Bądźmy prawdziwi, nawet gdybyś miał łódź, i tak nie mógłbyś jej używać na zamarzniętym jeziorze.

Jeśli absolutnie nie masz dostępu do łodzi, najlepszym wyborem będzie łowienie pod lodem. Przy tak zimnej wodzie Kokanee mają większą szansę na zbliżenie się do powierzchni i bliżej brzegu. Nie wspominając o tym, że nie będziesz ograniczał się do stania na brzegu lub na obrzeżach doków.

Podstawy pozostaną takie same, główna różnica polega na tym, że będziesz mieć łatwiejszy dostęp do ryb i stylu, którego będziesz używać.
Jak możesz sobie wyobrazić, trolling (przeciąganie głębokich żyłek za poruszającą się łodzią) nie zadziała, gdy łowisz z dziury o średnicy nieco większej niż przeciętna puszka chili.

Jigging to najlepszy sposób na łowienie pod lodem Kokanee! Będziesz chciał użyć echosondy, jeśli masz taką, aby zlokalizować ryby, ale jeśli echosonda została pozostawiona na wyimaginowanej łodzi, masz kilka opcji. Jeśli jesteś z przyjaciółmi lub rodziną, rozstaw otwory i linie w odległości od 10 do 15 stóp i z różnicami długości linii o około 10 stóp, aby jednocześnie testować różne lokalizacje i głębokości w tym samym czasie.

Czytać  Jak chłodzone są skutery śnieżne?

Możesz także zapytać innych, okolicznych rybaków, na jakich głębokościach dostają trafienia. Jest to szczególnie przydatne i pomocne, jeśli nie masz łodzi, echosondy ani przyjaciół, aby dowiedzieć się, gdzie łowić i jak głęboko to robić.

Spryskiwacze, migacze i łyżki są tutaj ważnymi narzędziami, ponieważ sprawią, że Kokanee będzie wystarczająco ciekawy, by zbadać, a potem wystarczająco rozgniewany, by uderzyć w twoją konfigurację. Tutaj ważny jest ruch jigowy. Ruch, kolor i dźwięk są tym, co wciągnie Kokanee. Kokanee widzi kolor, a wielu rybaków zgłosiło wysokie wskaźniki sukcesu, używając różu, czerwieni i pomarańczy, „gorących” kolorów, więc używaj ich różnych!

Na przykład użycie czerwonego lub świecącego w ciemności haczyka jest lepszym pomysłem niż użycie zwykłego, srebrnego haczyka. Oprócz tego prawdopodobnie będziesz chciał rzucić haczyk na coś jadalnego. Prawdopodobnie nie będzie wyglądał jak łosoś Kokanee, który normalnie zjadałby, ale jeśli uda ci się uzyskać coś jaskrawo kolorowego i silnie pachnącego, zwiększy to twoje szanse na uderzenie Kokanee we właściwe miejsce.

Możesz również odnieść pewien sukces zimą, „nadal łowiąc” lub „jeszcze jigując”. Wiąże się to po prostu z dodaniem wagi i przynęty do żyłki i pozostawieniem jej nieruchomo w wodzie. Jest to szczególnie dobre dla ryb, które są zbyt ospałe, aby poświęcić energię na pogoń za poruszającą się lub szarpiącą przynętą. Jeśli jednak próbujesz tego stylu, najpierw musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy.

  1. Jeśli nie wiesz, że pod tobą są ryby, może to być ogromna strata czasu. Brak ruchu nie zwabi żadnej ryby iz pewnością nie rozgniewa Kokanee na tyle, by uderzyć w twoją żyłkę, jeśli ją znajdzie. Z całą pewnością nie polecałbym tego robić, jeśli nie jesteś świadomy ryb pod miejscem, w którym łowisz.
  2. MUSISZ upewnić się, że używasz kolorowej, pachnącej przynęty. Bez ruchu, błyskania odbitego światła i dźwięku, który normalnie towarzyszyłby ruchom w górę i w dół, zwykle związanym z jigowaniem, pozostają dwie rzeczy, które mogą zwabić rybę i sprawić, by wgryzła się w haczyk, kolor i zapach . Bez tych rzeczy jesteś tylko haczykiem zwisającym w wodzie, licząc na znikomą szansę, że jakaś ryba o bezwładnych szczękach przepłynie obok i przypadkowo się zahaczy.

Jesień

Kokanee odradzają się jesienią, więc chociaż wiele z nich będzie znajdować się w pobliżu brzegów jezior lub w okolicznych strumieniach i strumieniach, upewnij się, że przed próbą sprawdziłeś legalność łowienia ryb tarłowych w Twojej okolicy. Na przykład możesz łowić w niektórych zbiornikach Kokanee, ale nie wolno ich łowić w okolicznych skrzypieniu.

Łosoś Kokanee, który NIE tarło, będzie miał 3-4 lata i młodszy, prawie nigdy nie będzie starszy. Od połowy do późnej jesieni, gdy woda się ochładza, możesz zacząć odnosić większe sukcesy w łowieniu z brzegu lub doków, szczególnie w nocy lub wczesnym rankiem, kiedy woda będzie najchłodniejsza.

Czytać  7 super tanich strzał, które strzelają prosto

Łowienie w nocy i wcześnie rano zmniejszy skuteczność niektórych urządzeń, takich jak migacze, które mają odbijać słońce, gdy skręcają się w wodzie. Jeśli jednak jest pogodna noc, a księżyc nie świeci, nadal mogą mieć jakiś efekt. Alternatywą jest świecący w ciemności sprzęt, który nadal zapewni rybom coś dodatkowego, co przyciągnie ich uwagę i zaciekawi.

Trollowanie najlepiej jak potrafisz z brzegu za pomocą błystek, uników i flasherów da ci największą szansę na przyciągnięcie uwagi Kokanee, jeśli są w okolicy. Lokalizację ryby można określić za pomocą echosondy. Jeśli wiesz, że tam są, prawdopodobnie odniesiesz większy sukces podczas jigowania.

Wiosna

Łowienie Kokanee na wiosnę jest pod pewnymi względami podobne do łowienia jesienią, więc podkreślę różnice.
Podczas gdy jesienią Kokanee nadal będzie ukrywać się w chłodniejszych obszarach, wiosną, gdy sytuacja się ociepli, możesz zacząć szukać Kokanee w cieplejszych częściach jeziora. Cieplej nadal będzie oznaczać zimno, ale wystarczająco ciepło, aby mogły znaleźć nowe, pojawiające się źródła pożywienia, co oznacza, że ​​MOŻESZ znaleźć je bliżej brzegu.

Rybacy ostrzegają, że wczesna do połowy wiosny może być nieco powolna, ponieważ dopiero zaczynają wychodzić z pół letargu spowodowanego mroźną zimą. Zwróć uwagę na prąd! Łosoś Kokanee zazwyczaj żywi się słodkowodnym zooplanktonem, który nie jest w stanie walczyć z prądem, więc podąża za planktonem, gdziekolwiek zostanie popchnięty.

Kiedy jednak złapiesz swoją pierwszą Kokanee w sezonie, sprawdź żołądek. Jeśli zooplankton okaże się trudniejszy do znalezienia, zwrócą się, by zjadać larwy i inne niewielkie opłaty, co wskaże ci dobre łowiska i sposób na przynętę.

Lato bez łodzi?

Lato dla rybaka z Kokanee bez łódki będzie prawdopodobnie najtrudniejszym sezonem. Możesz je znaleźć blisko powierzchni lub bliżej brzegu w nocy lub bardzo wcześnie rano, ale niestety nie odniesiesz takiego sukcesu lata z brzegu jak z łodzi. Oto kilka wskazówek, które w różnym stopniu przydają się podczas łowienia na Kokanee bez łodzi latem.

  1. Znajdź przyjaciela, krewnego, obserwatora na Twitterze lub sąsiada, który zechce zabrać Cię na swoją łódź!
  2. W zależności od Twojej lokalizacji możesz znaleźć kłodę, która utrzyma się na powierzchni, gdy na niej usiądziesz, i możesz wiosłować nią na środek jeziora. Wady tego wyboru obejmują bycie porysowanym jak niczyja sprawa (osobiste doświadczenie).
  3. Kto potrzebuje łodzi, kiedy żyjesz w kamizelce ratunkowej i wiesz, jak wiosłować na pieska?

Jeszcze kilka sugestii:

  1. Nie masz łodzi, ale masz balon na ogrzane powietrze? Szybkie wyszukiwanie w Google nie ujawniło żadnych przepisów zakazujących wędkowania z balonu na ogrzane powietrze.
  2. Możesz spróbować trollingu z grzbietu wielbłąda, chyba że pochodzisz z Idaho, gdzie jest to nielegalne, LUB możesz spróbować trolować z żyrafy, dopóki nie zamieszkasz w Illinois, gdzie najwyraźniej jest to również nielegalne.

Oczywiście żartujęnaprawdę nie powinieneś próbować łowić latem, jeśli nie masz dostępu do głębokiej wody.