Jak złapać Kokanee podczas łowienia pod lodem?

Wiele osób jest przygnębionych, gdy nadchodzi zima, ponieważ wiele ich ulubionych ryb staje się niedostępnych. Na szczęście łowienie kokanee pod lodem jest całkiem proste i udane!

Za pomocą echosondy zlokalizuj ławicę kokanee, a następnie wywierć dziurę w lodzie. Powolny i równomierny ruch jigowania jest najskuteczniejszy, gdy do łapania kokanee używa się spycharki lub łyżki.

Jeśli jesteś nowy w wędkarstwie podlodowym, jest wiele rzeczy do zrozumienia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to się robi.

Pierwsze kroki

Wędkarstwo podlodowe jest wielkim wyrównywaczem wędkarzy. Niezależnie od tego, czy masz łódź, czy nie, możesz odnieść sukces jako wędkarz podlodowy. W rzeczywistości gorąco polecam trzymanie łodzi z dala od zamarzniętych jezior. Nie ograniczając się już do stania na brzegach doków, lekceważącego rzucania wędki z brzegu lub wyrzucania przejażdżek z kumplami wędkarskimi i ich łodziami, możesz wreszcie zostać niezależnym I odnoszącym sukcesy rybakiem, o którym zawsze marzyłeś.

Bezpieczeństwo na lodzie

Łowienie pod lodem łososia kokanee może być z natury nieco bardziej niebezpieczne niż łowienie pod lodem wielu innych ryb, zwłaszcza jeśli chodzi o łowienie pod lodem bez dostępu do morza. Łosoś Kokanee spędza czas zawieszony nad głęboką wodą, gdzie ich pożywienie jest najbogatsze. Oznacza to, że najprawdopodobniej będziesz musiał łowić w najgłębszych częściach jeziora.

Lód zaczyna zamarzać na brzegu i stamtąd się rozprzestrzenia. Miej to na uwadze, podróżując dalej od niego. Powierzchnia może być zamarznięta, ale nie była tak długo zamarznięta jak inne części jeziora lub zbiornika, a lód może być cieńszy.

Upewnij się, że jesteś bezpieczny, często sprawdzając grubość lodu i znając różne rodzaje lodu. Na przykład mętny lub biały lód jest na ogół pełen pęcherzyków powietrza i kieszeni i chociaż może być gęsty, nie jest mocny i łatwo pęka.

Niezbędna jest znajomość różnych rodzajów lodu i jego wagi. Nie łowić na lodzie cieńszym niż 4 cale. Lód o grubości 4 cali jest bezpieczny do łowienia na lodzie, 5 cali może prawdopodobnie pomieścić skuter śnieżny, a około 12 cali prawdopodobnie utrzyma samochód. Jeśli masz wątpliwości, nie rób tego. Upadek przez lód lub zgubienie samochodu na dno jeziora nie jest warte kilku ryb.

Jakie zmiany?

Chociaż wiele rzeczy pozostanie niezmienionych lub podobnych, będą pewne fundamentalne zmiany, o których będziesz musiał się nauczyć i wprowadzić, aby naprawdę odnieść sukces jako wędkarz na lodzie.

Jeśli wcześniej nie miałeś łodzi, dostęp do łososia kokanee będzie łatwiejszy i łatwiejszy. Łosoś Kokanee jest rybą bardzo wrażliwą na temperaturę i zazwyczaj żyje w głębszych wodach, gdzie zwykle znajduje się ich źródło pożywienia, zooplankton. Mając zamarzniętą powierzchnię jeziora lub zbiornika, będziesz miał znacznie bardziej bezbolesne (i miejmy nadzieję, że udane) doświadczenie wędkarskie, ponieważ masz teraz dostęp do głębszych części jeziora.

Zmienia się również styl lub technika łowienia ryb. Podczas gdy większość rybaków kokanee łowi trollingiem (przeciągając żyłkę głęboko w wodzie) za łodzią za pomocą downriggera, nie możesz tego zrobić, gdy łowisz z dziury o średnicy nieco większej niż przeciętna puszka chili.

Zamiast trollingu, techniką, której będziesz używać podczas łowienia pod lodem, jest jigowanie.

Jigging

Proces jigowania z łodzi często obejmuje obciążoną linkę, z wieloma haczykami z przynętą na każdej lince, podrywanymi w górę i w dół, co sprawia wrażenie chaotycznej, zranionej ofiary. Czasami robią to pojedyncze osoby, innym razem robi to maszyna.

Głębokość jest absolutnie kluczowa podczas jigowania, ponieważ nie używasz żadnego ruchu poziomego, jak w przypadku trollingu. Jigging to zasadniczo czysto pionowy styl łowienia. Po umieszczeniu w wodzie linki z obciążeniem i przynętą upewnij się, że wykonujesz jej ruch w górę iw dół. Ten ruch jest bardziej niż prawdopodobny, co przyciągnie uwagę ryb.

Nie bądź zbyt agresywny lub ostry podczas jigowania, granica między agresją, którą próbujesz wzbudzić w kokanee, a odstraszaniem jej, jest cienka. Wyobraź sobie, że używasz jojo! Upewnij się, że używasz tylko tyle, aby flasher i/lub unik wykonali swoją pracę. Możesz zwinąć linkę i wrzucić ją z powrotem do wody, ale o ile nie przenosisz się w inne miejsce, nie powinno to być konieczne.

Dania rybne!

W większości przypadków imitowalibyśmy źródło pożywienia, ale nie w przypadku kokanee. Kokanee, jak wspomniałem wcześniej, mają dietę składającą się głównie z zooplanktonu. Ponieważ nic, z czym będziesz łowić, nie będzie przypominać zooplanktonu, Twoim celem nie jest sprawienie, by były głodne, Twoim celem jest doprowadzenie ich do szaleństwa.

Łosoś Kokanee, podobnie jak ich bardziej oceaniczni kuzyni, jest bardzo agresywny, terytorialny i ciekawski, co jest dziwne, ponieważ jest rybą drapieżną. Korzystanie z odpowiedniej konfiguracji na linii jest kluczem do tego, aby przyszli i zbadali sprawę. Kokanee na ogół nie będą atakować twojej przynęty, ponieważ jest głodna, będziesz próbował ją zmusić do ataku, ponieważ doprowadziłeś ją do szaleństwa.

Kukurydza Shoepeg to legendarna przynęta Kokanee, którą można barwić na jasne kolory. Kokanee widzi kolory, a wielu rybaków odnotowało wysokie wskaźniki sukcesu przy użyciu „gorących” kolorów różu, czerwieni i pomarańczy, więc używaj ich różnych! Kukurydza Shoepeg jest zwykle nasączona czymś, co przyciągnie lub rozgniewa Kokanee, takim jak czosnek lub anyż.

Przybory

Spryskiwacze, migacze i łyżki są tutaj ważnymi narzędziami, ponieważ sprawią, że Kokanee będzie wystarczająco ciekawy, by zbadać, a potem wystarczająco rozgniewany, by uderzyć w twoją konfigurację. Tutaj ważny jest ruch jigowy. Ruch, kolor i dźwięk są tym, co wciągnie Kokanee.

Nie bądź zbyt agresywny lub surowy w swoim ruchu, granica między agresją, którą próbujesz wzbudzić w Kokanee, a odstraszaniem jej, jest cienka. Wystarczy, aby flasher i/lub unik wykonali swoją pracę. Możesz zwinąć linkę i wrzucić ją z powrotem do wody, ale o ile nie przenosisz się w inne miejsce, nie powinno to być konieczne. ten Szasta Tackle Sling Blade to osobisty faworyt, jeśli chodzi o uniki. Są dość niedrogie, ale co ważniejsze, łososie kokanee je uwielbiają!

Porady

1. Weź kumpla

Jestem pewien, że twoi rodzice mówili ci od początku, że zawsze, gdy gdzieś się wybierasz, zwłaszcza gdzieś z jakimkolwiek ryzykiem, musisz „użyć systemu kumpli”. Jest to ważne podczas łowienia pod lodem. Chociaż nie ma to szczególnego wpływu na łowienie ryb, istnieje nieodłączne ryzyko związane z łowieniem pod lodem. Niezależnie od tego, czy poślizgniesz się na lodzie, pękniesz, zwichniesz, czy przepadniesz przez lód, nie ma sytuacji, w której zaszkodziłoby ci mieć przy sobie przyjaciela podczas łowienia ryb.

2. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt.

Nie ogranicza się tylko do sprzętu wędkarskiego, musisz zabrać ze sobą

 • Odpowiednia odzież (odzież warstwowa, buty wodoodporne/wodoodporne, rękawiczki, czapka itp.)
 • Nasadki do butów, które zapewniają lepszą przyczepność na lodzie.
 • Dużo wody. Gdy jest ci zimno, łatwo jest się odwodnić, ponieważ nie kojarzymy zimna z utratą wody.
 • Jedzenie, jak gorąca zupa. Spalasz więcej kalorii, gdy jest Ci zimno, ponieważ Twoje ciało stara się Cię ogrzać. Przynieś coś wysokokalorycznego lub tłustego i utrzymuj ciepło, jeśli możesz, w termosie lub izolowanej lodówce.
 • Świder lub wiertło, aby zrobić dziurę w lodzie.
 • Łyżka, aby wydobyć dodatkowy lód z dziury.
 • Bardziej opcjonalne jest schronienie. Nie POTRZEBUJESZ, ale ochroni Cię przed wiatrem, lekko izoluje od pogody, a w słoneczne dni chroni przed słońcem.
3. Lokalizowanie ryb?

Będziesz chciał użyć echosondy, jeśli masz ją do zlokalizowania ryb, ale jeśli echosonda została na twojej łodzi lub w innej torbie, masz kilka opcji. Jeśli jesteś z przyjaciółmi lub rodziną, ustaw swoje otwory i linie w odległości od dziesięciu do piętnastu stóp oraz z różnicami długości linii o pięć do dziesięciu stóp, aby jednocześnie testować różne lokalizacje i głębokości.

Możesz także zapytać innych, okolicznych rybaków, na jakich głębokościach dostają trafienia. Jest to szczególnie przydatne i pomocne, jeśli nie masz łodzi, echosondy ani przyjaciół, którzy mogliby dowiedzieć się, gdzie łowić lub jak głęboko to robić.

4. Skonfiguruj!

Gdy już zorientujesz się, gdzie są twoje ryby, umieść wszystko wokół wywierconego otworu. Przygotuj swoje schronienie, wszelkie mechanizmy, które masz dla swojego tyczki, jeśli nie zamierzasz go trzymać, itp. Przygotuj się na dużo czasu oczekiwania, ponieważ łowienie pod lodem to bardzo gra na czekanie.

Opcje alternatywne?

Możesz również odnieść pewien sukces zimą, „nadal łowiąc” lub „jeszcze jigując”. Wiąże się to po prostu z dodaniem wagi i przynęty do żyłki i pozostawieniem jej nieruchomo w wodzie. Jest to szczególnie dobre dla ryb, które są zbyt ospałe, aby poświęcić energię na pogoń za poruszającą się lub szarpiącą przynętą. Jeśli jednak próbujesz tego stylu, najpierw musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy.

 1. Jeśli nie wiesz, że pod tobą są ryby, może to być ogromna strata czasu. Brak ruchu nie zwabi żadnej ryby iz pewnością nie rozgniewa Kokanee na tyle, by uderzyć w twoją żyłkę, jeśli ją znajdzie. Z całą pewnością nie polecałbym tego robić, jeśli nie jesteś świadomy ryb pod miejscem, w którym łowisz.
 2. MUSISZ upewnić się, że używasz kolorowej, pachnącej przynęty. Bez ruchu, błyskania odbitego światła i dźwięku, który normalnie towarzyszyłby ruchom w górę i w dół, zwykle związanym z jigowaniem, pozostają dwie rzeczy, które mogą zwabić rybę i sprawić, by wgryzła się w haczyk, kolor i zapach . Bez tych rzeczy jesteś tylko haczykiem zwisającym w wodzie, licząc na znikomą szansę, że jakaś ryba o bezwładnych szczękach przepłynie obok i przypadkowo się zahaczy.

Mieć problemy? Kilka rzeczy do wypróbowania!

Jeśli byłeś na jeziorze lub w zbiorniku i nie miałeś jeszcze szczęścia, jest kilka rzeczy, które możesz sprawdzić, zmienić lub wypróbować.

 • Jeśli masz wykrywacz ryb, sprawdź go. Czy ryby się poruszyły, czy nadal nie gryzą? Jeśli wiesz, że się poruszyły i chcesz złapać trochę ryb, być może będziesz musiał się również przenieść.
 • Nie masz echosondy, więc nie wiesz, czy się ruszyły? Lub jeśli w ogóle pod tobą są ryby? Miej kilka linii w kilku otworach jednocześnie. W ten sposób możesz jednocześnie pokryć większy obszar i głębię, zwiększając swoje szanse na znalezienie słodkiego miejsca, w którym przebywają kokanee.
 • Wiesz, że tam są ryby, ale nie gryzą? Jest kilka rzeczy, których możesz spróbować, na przykład wymienić przynętę. Jeśli jest tam przez jakiś czas, zapach, którego używasz, może być zbyt rozcieńczony i nie zwabi ryb. Wymień go na nową, „świeższą” przynętę o mocniejszym zapachu.
 • Użyj innego unikającego lub flashera. Kokanee są temperamentne i mogą mieć skłonność do jednego z twoich unikających. Wypróbuj coś w innym kolorze lub innym odblaskowym wzorze, aby wstrząsnąć.
 • Dostosuj prędkość jigowania. Może twój ruch jigowania nie jest wystarczająco szybki, by przykuć uwagę kokanee lub go zwariować. Może jedziesz za szybko, a łosoś kokanee ostrożnie podchodzi bliżej. Tak czy inaczej, zróżnicowanie prędkości i odległości, na jaką „przeciągasz ankietę”, jest dobrym sposobem na wypróbowanie czegoś innego, co może przyciągnąć uwagę Twojej nieuchwytnej ryby.