Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy na piętach od butów?

Słońce wyszło, ptaki śpiewają i wygląda to jak kolejny idealny dzień jak z bajki. Zabierasz sprzęt na ramię i kontynuujesz wędrówkę szlakiem, zanurzając się w widokach, dźwiękach i zapachach otaczającej Cię przyrody. Tymczasem z tyłu głowy dręczy cię jeden nieznośny problem. Zaczyna się od lekkiego dyskomfortu, po prostu zwykłego tarcia między piętą a nowymi butami turystycznymi.

Zwykle to się nasila, aż chodzenie staje się prawie nie do zniesienia i nie można kontynuować. Zdejmujesz buty, aby zbadać okolicę i znaleźć coś, co wydaje się być dość złym pęcherzem. Przełykasz swoje szczęście i kuśtykasz z powrotem szlakiem, który zrujnował kolejną wielką wędrówkę. Tutaj pojawia się znaczenie nauki o tym, jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy na piętach od butów.

Pęcherze to jeden z najczęstszych problemów, jakich doświadczają ludzie podczas wędrówek z plecakiem lub wędrówek. Zwykle występują, gdy skóra ociera się o skarpetki lub buty przez dłuższy czas. But może być zbyt luźny (umożliwiając nadmierny ruch) lub zbyt ciasny (dlatego zbyt mocno dociska skórę). Te nieznośne obrażenia mogą wyglądać na drobne, ale mogą być niezwykle bolesne i utrudniać całą podróż.

Dlatego jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci, jak uniknąć irytujących pęcherzy, co zrobić, gdy je zauważysz i jak wybrać odpowiednie dla siebie buty.

jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy na piętach od butów

Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy na piętach od butów:

Przestrzegaj następujących wskazówek:

1. Znajdź odpowiednie dopasowanie
2. Zainwestuj w dobre skarpetki
3. Włam się do butów
4. Suche stopy oznaczają mniej pęcherzy
5. Zadbaj o swoje stopy

1. Znajdź odpowiednie dopasowanie

Większość pęcherzy jest spowodowana nadmiernym tarciem między skórą a obuwiem. Przyczynia się do tego kilka rzeczy, ale najczęstszą przyczyną, jak każdy może powiedzieć, są źle dopasowane buty. Noszenie obuwia, które jest zbyt luźne lub zbyt ciasne, może znacząco przyczynić się do powstawania pęcherzy. W rzeczywistości sprzyjają one odpowiednio nadmiernemu ruchowi i nadmiernemu naciskowi.

Czytać  Co sprawia, że ​​buty trekkingowe są wyjątkowe? Przewodnik kupującego

Bez względu na to, jak wielką wydaje się strata czasu, bardzo ważne jest zainwestowanie czasu i wysiłku w znalezienie butów turystycznych, które są właśnie dla Ciebie. Upewnij się, że palce u nóg nie są ściśnięte i mają wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się, a także upewnij się, że pięty są ciasno i bezpiecznie, aby nie podnosiły się podczas chodzenia. Jeśli nie pasują wystarczająco ciasno, możesz spróbować użyć wkładek, ale o tym później.

2. Zainwestuj w dobre skarpetki

Po znalezieniu odpowiednich butów, zainwestuj tę samą energię w zdobywanie odpowiednie skarpety turystyczne. Zdobądź skarpetki, które zapewnią stopom ciepło i suchość, a jednocześnie pozwolą im oddychać. Wełna jest do tego doskonałym materiałem, więc zakup pary wełnianych skarpet jest prawdopodobnie dobrym pomysłem. To, czy gruba, czy cienka, zależy od Ciebie. Z drugiej strony grubsze skarpety prawdopodobnie zapewniają lepszą ochronę przed ciągłym ocieraniem się o piętę, a co za tym idzie zapewniają lepszą ochronę przed tworzeniem się pęcherzy.

3. Włam się do butów

Jak większość ludzi musiała zauważyć, buty trekkingowe stają się o wiele wygodniejsze, im dłużej je nosisz. Wszyscy mamy tę szczególną parę wygodnych butów, które nosiliśmy do szmat, ale niechętnie je wyrzucamy, ponieważ wydają się prawie uformowane tylko dla twoich stóp. Docieranie butów trekkingowych jest niezwykle ważnym aspektem zapobiegania pęcherzom. Sztywne buty ocierają się o piętę i znacznie szybciej powodują powstawanie pęcherzy. Dlatego wskazane jest, aby przez kilka dni spacerować w butach i poczuć się z nimi naprawdę komfortowo przed wyruszeniem na szlak, nawet jeśli są w twoim idealnym rozmiarze.

4. Suche stopy oznaczają mniej pęcherzy

To normalne, że stopy stają się gorące i spocone na szlaku, co może prowadzić do puchnięcia stóp w ciągu dnia, co sprawia, że ​​wygodne buty są zbyt małe. Aby temu zapobiec, zalecamy kupowanie skarpet, które są wysoce oddychające, a także przymierzanie puder do stóp aby pomóc wchłonąć wilgoć.

Czytać  Lista sprzętu do wędrówek na następny plecak

Kolejną fajną sztuczką, szczególnie w przypadku wielodniowych wędrówek, jest zapewnienie, że po długiej wędrówce codziennie wysuszysz buty. Właściwie można to zrobić poza ogniskiem lub po prostu wpychając je ręcznikami lub chusteczką. Zawsze pamiętaj, aby spakować dodatkową parę skarpet na wypadek deszczu lub gdy wejdziesz do kałuży i zmoczysz stopy. Zaleca się zmianę skarpet przynajmniej raz dziennie podczas kilkudniowych wędrówek. Pamiętaj też, aby zdjąć buty i pozwolić stopom oddychać przy każdej nadarzającej się okazji.

5. Zadbaj o swoje stopy

Traktuj swoje stopy jak królowie. Przytnij paznokcie u nóg, zrób sobie masaż stóp i upewnij się, że buty są wolne od kamieni i gruzu. Kiedy zejdziesz ze szlaku, zanurz stopy w ciepłej wodzie i soli Epsom lub po prostu znajdź czyste źródło chłodnej wody i ukoj zmęczone palce stóp.

Zawsze upewnij się, że Twoje stopy są odpowiednio wysuszone przed ponownym założeniem buta. Regularnie sprawdzaj swoje stopy, zwłaszcza „gorące strefy” pęcherza, takie jak pięty i górna część palców. Przy pierwszych oznakach zbliżającego się pęcherza należy natychmiast rozpocząć pierwszą pomoc, co prowadzi nas do drugiej części tego artykułu.

Jak leczyć pęcherz podczas wędrówki?

Przede wszystkim w apteczce blistrowej musi znajdować się kilka niezbędnych elementów, takich jak:

  • Pinceta
  • Chusteczki nasączone alkoholem
  • Mała para nożyczek
  • Maść antybiotykowa
  • Spoiwo
  • Bandaże wodoodporne

Wniosek:

Więc jeśli zauważysz pęcherz, najlepszą rzeczą do zrobienia jest zdezynfekowanie obszaru chusteczkami nasączonymi alkoholem. Jeśli blister jest duży, przebij go wysterylizowaną agrafką, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Oczywiście można to zrobić, dokładnie wycierając szpilkę alkoholem lub podgrzewając ją nad ogniem, aż zacznie się rozpalać do czerwoności.

W rzeczywistości, po wyjałowieniu obszaru, nałóż maść z antybiotykiem i mocno przykryj obszar bandażem. Pamiętaj, aby co noc odkrywać obszar, aby pęcherz mógł oddychać. Zmieniaj bandaż codziennie i utrzymuj obszar w czystości i suchości. Pamiętaj, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie, więc najlepszym sposobem leczenia pęcherza jest unikanie go w pierwszej kolejności.

Czytać  Czy golden retrievery są dobrymi psami pieszymi?

Zastrzeżenie

Wszystkie informacje przedstawione w tym artykule są podawane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom edukacyjnym. W żadnym wypadku obrazy, grafiki, teksty i inne materiały stworzone w tym artykule nie mogą być postrzegane jako leczenie, diagnoza lub instruktaż. Zwróć się o profesjonalną poradę medyczną do wykwalifikowanego lekarza w przypadku jakiegokolwiek stanu chorobowego.

W nagłych przypadkach należy skontaktować się z najbliższą placówką medyczną w celu uzyskania pomocy. Nie popieramy ani nie rekomendujemy żadnych konkretnych twierdzeń, opinii, procedur lub produktów wyróżnionych bezpośrednio na stronie lub poprzez linki do zewnętrznej strony internetowej.

Zawsze wyprowadzamy niektóre informacje z naszych doświadczeń na świeżym powietrzu, wędrówek lub kempingów i nie udzielamy żadnej gwarancji dotyczącej ich dokładności, kompletności, niezawodności i dokładności. Dlatego wszelkie działania podejmowane w związku z informacjami dostępnymi na tej stronie Hiking Gear Lab są całkowicie na własne ryzyko. Nie będziemy w żaden sposób odpowiedzialni za szkody lub straty poniesione w wyniku polegania na informacjach na naszej stronie internetowej/tym artykule.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym specjalistą medycznym w celu uzyskania dokładnych informacji przed podjęciem decyzji o zmianie stylu życia lub diety w zależności od informacje podane w Ten artykuł.