Jak zapobiegać kleszczom podczas wędrówek i wędrówek z plecakiem?

Wędrówka jest fajna. Nie można jednak po prostu zignorować liczby remisów, które się z tym wiążą. W dżungli entuzjaści spędzania czasu na świeżym powietrzu są stale zagrożeni przez dzikie zwierzęta, owady, robaki i kleszcze. Kleszcze są szczególnie dużym zagrożeniem podczas ciepłej pogody. Wiadomo, że te pasożyty przenoszą zagrażające życiu choroby, w tym gorączkę plamistą Gór Skalistych, Ehrlichiozai borelioza. Poza tym ich ukąszenia powodują podrażnienie skóry. Dlatego jeśli uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu, ważne jest, aby chronić się przed tymi maleńkimi krwiopijcami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać kleszczom podczas wędrówek i wędrówek z plecakiem.

Najlepsze sposoby zapobiegać kleszczom podczas wędrówek i wędrówek z plecakiem

Poniżej znajdują się wyczerpujące wskazówki, jak unikać kleszczy podczas wędrówek:

1. Traktuj swój sprzęt i odzież
2. Użyj sprayu odstraszającego kleszcze
3. Ubierz się odpowiednio
4. Trzymaj się jasnej lub gładkiej tkaniny
5. Zachowaj szczególną ostrożność wczesnym latem i wiosną
6. Uważaj na ślady pełne kleszczy
7. Unikaj trawy i gęstych krzewów
8. Zatrzymaj się, aby sprawdzić kleszcze
9. Usuń kleszcze
Jak zapobiegać kleszczom podczas wędrówek?

Źródło obrazu: Pexels

i. Traktuj swój sprzęt i odzież

Najwyraźniej twoja odzież i inny sprzęt turystyczny to twoja pierwsza linia obrony przed kleszczami. Dlatego traktuj je produktami z permetryny, aby utrzymać je z daleka. Alternatywnie wypróbuj sprzęt lub odzież poddaną działaniu permetryny.

Najlepiej nadaje się do przygód, takich jak trekking, wspinaczka skałkowa i wspinaczka górska!”

Niezawodny wybór

Produkty Sawyer Premium Permetryna

Główne cechy

  • Bardzo skuteczny przeciwko kleszczom
  • Łatwe w pielęgnacji ubrań
  • Uważany za bezpieczny w użyciu
  • Utrzymuje się przez 6 tygodni na ubraniach

ii. Użyj sprayu odstraszającego kleszcze

Innym pomysłowym sposobem na rozwiązanie problemu z kleszczami jest użycie sprayu odstraszającego kleszcze. Spraye z pikarydyną, permetryną lub DEET są idealne do pracy.

iii. Ubierz się odpowiednio

najlepsze getry wężowe do wędrówek

Jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć, jest wsunięcie spodni do skarpet. Dlatego w trosce o stopy powinieneś nosić grube, wysokie skarpety turystyczne. Podobnie wybierz koszule z długimi rękawami. Ponadto, jeśli naprawdę musisz nosić szorty, podciągnij skarpetki do kolan tak daleko, jak to możliwe.

Czytać  W co się ubrać na randkę w góry

iv. Trzymaj się jasnej lub gładkiej tkaniny

Dostrzeżenie drobnych kleszczy na zwykłych lub kolorowych ubraniach to bułka z masłem. Wręcz przeciwnie, ciemne kolory sprawią ci trudność i w końcu będą nosicielami tych złośliwych pasożytów.

v. Zachowaj szczególną ostrożność wczesnym latem i wiosną

Kleszcze są najbardziej aktywne podczas gorących miesięcy. Dlatego podczas wędrówek w takich porach lata i wiosny należy zachować szczególną ostrożność.

vi. Uważaj na szlaki pełne kleszczy

Niezbędna jest wcześniejsza informacja o niektórych szlakach turystycznych, gdzie kleszcze są najbardziej rozpowszechnione. W rzeczywistości najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest skonsultowanie się między innymi z innymi wędrowcami, przewodnikami turystycznymi i strażnikami parku. Wskażą regiony, które należy trzymać z dala lub zachować optymalną ostrożność.

vii. Unikaj trawy i gęstych krzewów

wiosna

Źródło obrazu: Pixabay

Oprócz unikania miejsc zaatakowanych przez kleszcze, omijaj obszary trawiaste lub gęste miejsca pod krzakami. Kontakt z trawą i krzewami sprawia, że ​​jesteś bardziej podatny na ukąszenia przez kleszcze. Z tego samego powodu warto chodzić po centrum ścieżek i szlaków turystycznych.

viii. Zatrzymaj się, aby sprawdzić kleszcze

Niezbędne jest przeprowadzenie inspekcji po dłuższej wędrówce w regionie pełnym kleszczy. Zrób to samo podczas ciepłej pogody. W ten sposób prawdopodobnie ograniczysz ukąszenia kleszczy. Właściwie warto wziąć prysznic zaraz po eksploracji na świeżym powietrzu. W ten sposób możesz złapać gryzienie, dlatego unikaj Borelioza lub jakakolwiek inna dolegliwość związana z tymi pasożytami.

ix. Usuń kleszcze

Niestety, ci osławieni mali krwiopijcy mogą nadal dostać się na twoją skórę, nawet jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie środki bezpieczeństwa. Dlatego po sprawdzeniu użyj pęsety lub pęsety, aby usunąć kleszcze.

W ten sam sposób udaj się do lekarza w przypadku podejrzanej wysypki lub objawów grypopodobnych. Są oznakami ugryzienia przez kleszcza.

Jaki jest najlepszy sposób na odstraszenie kleszczy?

1. Spray odstraszający kleszcze

O ile nie jest to rozwiązanie trwałe, to jednak jest bardzo wydajne. Wysokiej jakości spray odstraszający kleszcze zapewnia dodatkową warstwę ochronną. Mimo to repelent z czasem zniknie. Być może będziesz musiał go wzmocnić od czasu do czasu. Poza tym upewnij się, że spray jest przyjazny dla środowiska.

Czytać  Przygotowanie do pierwszej wędrówki o wschodzie słońca

2. Odzież odstraszająca kleszcze

Podobnie jak spray, istnieją ubrania turystyczne, które są przemysłowo traktowane środkami odstraszającymi kleszcze, takimi jak pikarydyna, permetryna i DEET. Środki mają minimalne szkody dla środowiska.

3. Leczenie sprzętu turystycznego i odzieży

Jeśli ubrania odstraszające kleszcze nie są dostępne, rozważ stosowanie produktów odstraszających kleszcze do butów, skarpet i ubrań.

Często zadawane pytania:

Omówmy kilka często zadawanych pytań związanych z kleszczami:

1. Skąd mam wiedzieć, czy po wędrówce mam kleszcze?

Najskuteczniejszym sposobem ustalenia, czy masz kleszcze, jest sprawdzenie kleszczy. Skoncentruj się na obszarach między stawami, a także pod pachami, łokciami, karkiem i za kolanami. Ponadto skoncentruj się na każdym miejscu pokrytym włosami.

2. Jak się ubrać, aby uniknąć kleszczy?

Na początek musisz wybrać odzież w jasnych kolorach. Na jasnym materiale łatwiej będzie wskazać ciemne kleszcze. Mimo to noś spodnie i bluzki z długimi rękawami niezależnie od panujących warunków pogodowych. Z tego samego powodu unikaj ubrań z dziurami lub siateczką. Dzieje się tak, ponieważ umożliwiają przenikanie maleńkim pasożytom.

3. Jak chronisz się podczas wędrówek?

Po pierwsze, konieczne jest, aby kleszcze nie miały kontaktu ze skórą. Traktuj swój sprzęt lub odzież środkami owadobójczymi zawierającymi permetrynę lub pikarydynę. Poza tym pamiętaj o noszeniu środka odstraszającego owady. Idąc dalej, rozważ wsunięcie nogawek spodni do skarpet. Podobnie trzymaj się z dala od obszarów zarażonych kleszczami. Jasna odzież ochronna jest również świetna na kleszcze. Aby to uzupełnić, sprawdź i usuń kleszcze na swoim zwierzaku, dzieciach i sobie.

4. Jak radzisz sobie z kleszczami na kempingu?

Jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie kleszczy jest rozbicie namiotu z dala od obszarów trawiastych. Co więcej, jasne lub gładkie tkaniny pomogą łatwo dostrzec kleszcze. Oczywiście powinieneś włożyć spodnie do skarpet lub całkowicie zapiąć koszulę pod szyją. To nie wszystko; przyklej do odzieży odstraszającej kleszcze wraz ze sprayem odstraszającym kleszcze.

Czytać  Jak prawidłowo zasznurować buty turystyczne?

5. O jakiej porze dnia kleszcze są najbardziej aktywne?

Kleszcze są najbardziej aktywne, gdy jest cieplej lub sucho. Takie warunki są najczęściej dostępne w południe. Jednak niektóre kleszcze polują nawet o zmierzchu lub świcie, gdy jest wilgotno.

Wniosek

Kleszcze to mistrzowie kamuflażu. Dodatkowo zrobią wszystko, aby poczuć smak twojej krwi. Nie zapomnij o tym, co mogą zrobić dla twojego zdrowia. Dlatego nie dawaj im szansy!

Zastrzeżenie

Wszystkie informacje przedstawione w tym artykule są podawane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom edukacyjnym. W żadnym wypadku obrazy, grafiki, teksty i inne materiały stworzone w tym artykule nie mogą być postrzegane jako leczenie, diagnoza lub instruktaż. Zwróć się o profesjonalną poradę medyczną do wykwalifikowanego lekarza w przypadku jakiegokolwiek stanu chorobowego.

W nagłych przypadkach należy skontaktować się z najbliższą placówką medyczną w celu uzyskania pomocy. Nie popieramy ani nie rekomendujemy żadnych konkretnych twierdzeń, opinii, procedur lub produktów wyróżnionych bezpośrednio na stronie lub poprzez linki do zewnętrznej strony internetowej.

Zawsze wyprowadzamy niektóre informacje z naszych doświadczeń na świeżym powietrzu, wędrówek lub kempingów i nie udzielamy żadnej gwarancji dotyczącej ich dokładności, kompletności, niezawodności i dokładności. Dlatego wszelkie działania podejmowane w związku z informacjami dostępnymi na tej stronie Hiking Gear Lab są całkowicie na własne ryzyko. Nie będziemy w żaden sposób odpowiedzialni za szkody lub straty poniesione w wyniku polegania na informacjach na naszej stronie internetowej/tym artykule.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym specjalistą medycznym w celu uzyskania dokładnych informacji przed podjęciem decyzji o zmianie stylu życia lub diety w zależności od informacji podanych w tym artykule.

Ratunek i odniesienie: