Jak zadokować skuter wodny (bez drapania go)

Kiedy już zdobędziesz skuter wodny, będziesz chciał zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby jak najlepiej o niego zadbać. W pewnym momencie będziesz musiał zadokować swój skuter wodny, więc omówię, jak to zrobić bez drapania go.

Zmniejszyć do prędkości biegu jałowego. Gdy się zbliżysz, wyłącz silnik, aby się zatrzymać. Gdy znajdziesz się równolegle do doku, przygotuj się na złapanie się słupka w doku. Przywiąż skuter wodny do doku i umieść błotniki z boku.

Ważne jest, aby ćwiczyć wiele razy na skuterze wodnym przed jego faktycznym zadokowaniem. Powinieneś ćwiczyć w doku, który nie jest zatłoczony i nie ma tam zaparkowanych zbyt wielu statków. Aby ćwiczyć, podchodź do doku pod różnymi kątami i ćwicz ustawianie się w jego rzędzie.

Po zdobyciu praktyki poczujesz się komfortowo ze swoim skuterem wodnym i będziesz wiedział, kiedy powinieneś wyłączyć silnik, aby dotrzeć do doku po całkowitym zatrzymaniu. Warunki pogodowe będą się zmieniać każdego dnia, dlatego ważne jest, aby ćwiczyć na wzburzonej i gładkiej wodzie, na wietrze, bez wiatru itp.

Różne marki nart wodnych będą miały różne sterowanie. Aby zrozumieć, jak zadokować skuter wodny, musisz zrozumieć, jak działa ta operacja.

Operacja Sea-Doo

Sea-doo posiada tak zwany iBR (inteligentny system hamowania i cofania). Oznacza to, że zamiast tylko operacji do przodu i do tyłu, iBR daje poczucie poruszania się do przodu, neutralności i do tyłu.

Dało to możliwość stacjonarnego rozruchu. Zapewniał również rzeczywistą siłę hamowania, która działała jak hamulce. Możesz teraz szybko zatrzymać PWC na prawie połowie wcześniej wymaganej odległości.

Możesz operować, skupiając wzrok na wodzie, trzymając ręce na kierownicy. To znacznie ułatwia bezpieczeństwo na wodzie, a w kontakcie z innymi jednostkami można szybko zwolnić.

Wiele osób uwielbia iBR Sea-Doo i porównuje go do obsługi samochodu, ponieważ można być neutralnym. Działa jak konfiguracja gazu i hamulca, podobnie jak samochód.

iBR Sea-Doo daje wrażenie tradycyjnych przełożeń, w których kierowca używa dźwigni iBR do zmiany biegów PWC między biegiem do przodu, neutralnym i wstecznym na biegu jałowym.

Operacja Yamaha

Kilka lat po tym, jak Sea-Doo wymyślił iBR, Yamaha stworzyła Reverse z intuicyjną elektroniką zwalniającą lub RiDE. Promuje podwójne sterowanie przepustnicą; jeden do przyspieszania łodzi do przodu, a drugi do zwalniania PWC lub przyspieszania do tyłu.

RiDE to jedyny system podwójnej przepustnicy, który pozwala klientom przełączać się między jazdą do przodu, neutralną i wsteczną bez zdejmowania rąk z kierownicy.

W przeciwieństwie do iBR Sea-Doo, RiDE oferuje funkcje hamowania i sterowania podczas hamowania dzięki opatentowanej przez Yamaha konstrukcji łyżki z bocznym ciągiem.

Yamaha ma płynne przejście między ruchami. Naciśnięcie przepustnicy powoduje przyspieszenie do przodu, gdy przykładasz siłę do dźwigni RiDE, zastępuje ona tę przepustnicę, aby napędzać bieg wsteczny. Działa to jako przepustnica do przodu i przepustnica do tyłu.

Operacja Kawasaki

W przeciwieństwie do iBR Sea-Doo i RiDE Yamahy, Kawasaki nadal używa ręcznej dźwigni do jazdy do przodu i do tyłu z neutralnym między nimi. W skuterach wodnych Kawasaki nie ma możliwości hamowania.

Fakt, że Kawasaki nie aktualizuje swoich operacji, takich jak Sea-Doo i Yamaha, pokazuje, że lubią zachować prostotę i trzymać się oryginalnych pomysłów. To nie pomaga Kawasaki w ich biznesie, ale Kawasaki jest znane z tego, że ma kilka hardkorowych silników, które dają dużo mocy.

Niektórzy ludzie są przyzwyczajeni do starej szkoły i nie mają problemu z dokowaniem skutera wodnego za pomocą ręcznych dźwigni. Jednak w dzisiejszym społeczeństwie większość ludzi ma Sea-Doo PWC lub Yamaha ze względu na ich zaawansowaną technologię, która sprawia, że ​​obsługa jest łatwiejsza i wygodniejsza.

Moim zdaniem, jeśli kupujesz skuter wodny Kawasaki, powinieneś ćwiczyć jego obsługę w miejscu, w którym nikogo nie ma w pobliżu. Trudniej go kontrolować, ponieważ nie ma „hamulca”, jak w nowszych operacjach.

Całkowite zatrzymanie zajmie znacznie więcej czasu, więc poćwicz co najmniej 10 razy, gdy uczysz się, jak zadokować Kawasaki.

O czym należy pamiętać podczas dokowania

Dokowanie skutera wodnego może być trudne, jeśli jesteś początkującym, ale wraz z praktyką może stać się drugą naturą.

Podczas dokowania:

 • Kiedy dopiero zaczynasz jeździć na nartach wodnych, poświęć trochę czasu na ćwiczenie w prywatnym obszarze z kilkoma lub małymi ludźmi lub innymi jednostkami pływającymi
 • Niech ktoś czeka na Ciebie w doku, aby pomóc Ci zbliżać się do doku
 • Zawsze zwalniaj, zanim dotrzesz do doku
 • Podejdź do doku pod kątem
 • Trzymaj rękę w kierunku pokładu, aby uniknąć kontaktu z skuterem wodnym
 • Wyłącz silnik, aby całkowicie zatrzymać się w doku
 • Przygotuj linkę do dokowania bungee do zawiązania wokół doku
 • Przygotuj zderzaki/błotniki do przymocowania do boku, który będzie przylegał do stacji dokującej
 • Przed zaparkowaniem PWC upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca między innymi statkami
 • Trzymaj klucz wokół nadgarstka, gdy opuścisz skuter wodny

Niezbędne akcesoria do dokowania

 • Linia doków Bungee– Wiązanie liną doku na bungee jest o wiele wygodniejsze niż użycie liny morskiej. Ponieważ ten sznurek się rozciąga, zapewnia trochę luzu w niespokojne dni, które amortyzują wstrząsy i wstrząsy
 • Błotnik PWC– Zapobiega to uderzaniu PWC o stację dokującą i jej zarysowaniu. Kadłub będzie chroniony, jeśli 2 lub więcej z nich są przymocowane do Twojego skutera wodnego
 • Wyciąg skuterów wodnych– Jednym ze sposobów na łatwe wyciągnięcie skutera wodnego z wody jest skorzystanie z wyciągu skutera wodnego. Po zadokowaniu skutera wodnego możesz go podnieść i wyczyścić, a następnie umieścić na przyczepie. To akcesorium ułatwia pracę
 • Pokrowiec na skuter wodny– Jeśli masz zamiar zostawić swój skuter wodny w doku na dłużej niż godzinę, zalecam założenie go, aby podczas nieobecności nie doszło do uszkodzeń słonecznych