Jak zachować bezpieczeństwo podczas trekkingu wokół niedźwiedzi

Trekking pozwala połączyć się z naturą, ale także wystawia na wiele naturalnych zagrożeń i niebezpiecznej przyrody. Jednym z największych zmartwień wędrowców i wędrowców są ataki niedźwiedzi. Niedźwiedzie są potężnymi drapieżnikami i łatwo można je przyciągnąć do smacznego jedzenia (lub nawet dezodorantu), który mogłeś ze sobą zabrać.

Trekkerzy mogą unikać niedźwiedzi, podróżując z grupą, hałasując i odpowiednio przechowując jedzenie i śmierdzące przedmioty. W razie spotkania udawaj martwego niedźwiedzia grizzly i spróbuj uciec przed czarnymi niedźwiedziami. Jeśli zaatakują, obroń się niedźwiedzim sprayem.

Niedźwiedzie to niebezpieczne zwierzęta, ale istnieje wiele sposobów na ich uniknięcie lub złagodzenie konfliktów, zanim zaatakują. Dopóki właściwie zidentyfikujesz rodzaj niedźwiedzia i podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie z tymi dzikimi zwierzętami.

Taktyki unikania

W wielu przypadkach niedźwiedzi można całkowicie uniknąć, jeśli zachowasz ostrożność. Ogólnie rzecz biorąc, te zwierzęta nie będą szukać walki z ludźmi, jeśli wiedzą, że jesteś w pobliżu. Na ogół przyciąga ich zapach jedzenia lub zaskakuje nieoczekiwanych ludzi na ich terytorium.

Więc jeśli dasz znać niedźwiedziom, że jesteś w pobliżu (i nie jesteś smaczną ucztą), istnieje duża szansa, że ​​będziesz mieć wędrówkę bez niedźwiedzi. Jest kilka strategii, które możesz wypróbować.

Podróżuj z grupą

Niedźwiedzie znacznie rzadziej polują na grupę niż na jednostkę. Będziesz miał więcej wsparcia w grupie, a jeśli niedźwiedź poczuje się agresywny, staniesz się bardziej zniechęcającym celem. Nigdy nie powinieneś podróżować sam na trekking, ale na pewno nie rób tego w kraju niedźwiedzi!

Robić hałas

Niedźwiedzie są wrażliwe na dźwięki i zapachy, więc zazwyczaj wiedzą, że tam jesteś, zanim je zauważysz. Ponownie, większość niedźwiedzi nie będzie aktywnie szukać walki i znacznie łatwiej jest im zejść z drogi i pozwolić ci przejść. Staraj się więc robić dużo hałasu podczas podróży! Dobrym sposobem na to jest rozmowa z osobami w grupie lub odtwarzanie muzyki na przenośnych głośnikach.

Notatka: Unikaj wydawania dźwięków, które mogą imitować zaniepokojone zwierzęta. Krzyki, krzyki i gwizdki mogą aktywować drapieżne instynkty niedźwiedzia i przyciągnąć je bliżej.

Prawidłowo przechowuj żywność

Niedźwiedzie mają świetny węch i łatwo można je zwabić na kemping. Jeśli twoje jedzenie nie jest dobrze zamknięte i przechowywane, mogą się niebezpiecznie zbliżyć, aby uzyskać smak. Mogą nawet przyciągnąć ich zapachowe produkty, takie jak filtry przeciwsłoneczne, dezodoranty i perfumy. Używaj bezzapachowych produktów w jak największym stopniu i NIGDY nie trzymaj jedzenia w swoim namiocie.

Przechowuj jedzenie w pojemniku odpornym na niedźwiedzie, co najmniej 30 metrów od kempingu. W ten sposób, jeśli zdarzy się, że zadzwoni niedźwiedź, unikniesz zagrożenia.

Uważaj na znaki ostrzegawcze

Zazwyczaj będziesz w stanie stwierdzić, czy w pobliżu są niedźwiedzie. Miej oko na potencjalne atraktanty, takie jak zwłoki zwierząt, bieżąca woda lub dojrzałe krzewy jagód. Ślady stóp i niedźwiedzie scat to kolejny dobry sposób, aby dowiedzieć się, czy ostatnio były w pobliżu! Poruszaj się i bądź czujny, jeśli zauważysz te znaki.

Identyfikacja niedźwiedzia

Pomimo naszych najlepszych starań, czasami natura rzuca w nas podkręconą piłką i kończymy twarzą w twarz z niedźwiedziem. Kiedy tak się dzieje, niezwykle ważne jest, abyś rozpoznał rodzaj niedźwiedzia, na który patrzysz. Niedźwiedzie grizzly i niedźwiedzie czarne to dwa główne gatunki, które napotkasz w Ameryce Północnej, ale są to różne zwierzęta, które wymagają różnych reakcji.

Jeśli chodzi o ich rozróżnianie, nie można kierować się samym kolorem. Wbrew nazwie czarne niedźwiedzie nie zawsze są ubarwione na czarno. Mogą pojawić się w odcieniach czerni, brązu, czerwieni, a nawet bieli! To samo dotyczy Grizzlies, więc musisz poszukać innych wyróżniających cech.

Przede wszystkim sprawdź ich sylwetkę. Niedźwiedzie grizzly mają duży, wydatny garb na grzbiecie. Z kolei czarne niedźwiedzie mają lekko uniesiony zad. Jak mówi jedno ze świadomych niedźwiedzi sloganów: „Niedźwiedź grizzly = podniesiony garb i czarny niedźwiedź = podniesiony zad”. (Źródło)

Możesz też spojrzeć na ich pazury. Pazury niedźwiedzia czarnego są dość krótkie i zwykle nie widać ich z daleka. Z drugiej strony niedźwiedzie grizzly mają duże, wyraźne pazury, które są zawsze widoczne. Mogą mieć do 4 cali długości.

Te dwie różnice powinny dać ci dobre wyobrażenie o niedźwiedziu, z którym masz do czynienia, ale możesz również sprawdzić uszy, jeśli nie masz pewności. Czarne niedźwiedzie mają duże, prawie spiczaste uszy, podczas gdy Grizzlies mają małe, zaokrąglone uszy.

Gdy rozpoznasz rodzaj niedźwiedzia, możesz przejść do odpowiedniego radzenia sobie z nim.

Spotkania Niedźwiedzia Grizzly

Duży niedźwiedź brunatny grizzly patrzący w kamerę, Ursus arctos horribilis

Niedźwiedzie grizzly są często bardziej agresywne niż czarne niedźwiedzie, więc ważne jest, abyś nie próbował im grozić ani zastraszać! Zamiast tego spokojnie ogłoś swoją obecność. Będziesz chciał powiedzieć takie rzeczy jak „Cześć misiu” lub „Jestem tutaj, misiu”. Pomoże to, ponieważ zapewnia, że ​​niedźwiedź nie zostanie przestraszony twoją obecnością, a także identyfikujesz się jako człowiek, a nie zwierzę drapieżne.

Jeśli Grizzly nadal zbliża się lub szarżuje, udawaj martwego. Połóż się na brzuchu i owiń ramiona wokół głowy/szyi. Trzymaj plecak, ponieważ zapewnia to dodatkową ochronę. Rozłóż nogi, aby ciężej się odwrócić i leżeć tak nieruchomo, jak to możliwe.

Jeśli zaatakują na poważnie, walcz! Użyj sprayu na niedźwiedzie, kamieni i wszystkiego, co możesz, aby się bronić.

Spotkania Czarnego Niedźwiedzia

Czarny niedźwiedź amerykański (Ursus americanus).

Czarne niedźwiedzie są na ogół mniejsze i bardziej płochliwe w porównaniu do Grizzlies. Jeśli natkniesz się na dość małego czarnego niedźwiedzia, możesz spróbować go zastraszyć. Nigdy nie atakuj ani nie groź młodym, ponieważ w pobliżu może znajdować się rodzic. Stań się jak największy i bądź głośny. W wielu przypadkach to wystarczy, aby je odstraszyć.

Możesz także wypróbować tę samą początkową taktykę, jak w przypadku starcia Grizzly. Spokojnie ogłaszaj swoją obecność i poruszaj się na boki, utrzymując niedźwiedzia w zasięgu wzroku.

Jeśli czarny niedźwiedź nadal będzie się do ciebie zbliżał, NIE GRAJ UMARŁEGO. To oznaka słabości, która skłoni ich do ataku. Zamiast tego spróbuj uciec do budynku lub samochodu. Jeśli w pobliżu nie ma takiego miejsca, walcz za pomocą niedźwiedziego sprayu, kamieni i wszystkiego, co masz pod ręką.

Taktyka Obrony

Kiedy dojdzie do pchnięcia, być może będziesz musiał zaatakować niedźwiedzia, jeśli się nie wycofa. To najgorszy scenariusz, ponieważ większości spotkań można uniknąć lub złagodzić eskalację przed osiągnięciem tego punktu. Jeśli jednak niedźwiedź nie przestaniesz posuwać się naprzód, powinieneś zastosować taktykę defensywną.

Jednym z najlepszych środków do ataku niedźwiedzi jest spray na niedźwiedzie. Jest to spray w aerozolu, który podrażnia oczy, nos, usta i skórę niedźwiedzia. Tymczasowo ich oślepi i odwróci ich uwagę, dając ci czas na ucieczkę. W większości przypadków spray na niedźwiedzie jest najskuteczniejszą metodą, która zapobiegnie długotrwałym urazom zarówno Tobie, jak i niedźwiedziowi.

Niektórzy turyści lubią nosić broń palną dla dodatkowej ochrony. Karabiny myśliwskie są zwykle najpotężniejsze i najskuteczniejsze, ale mogą być ciężkie i nieporęczne, szczególnie dla trekingów. Istnieje również ryzyko pogorszenia sytuacji przez nie śmiertelne zranienie niedźwiedzia.

Wybór należy do Ciebie, ale upewnij się, że rozważysz zalety i wady każdej opcji.

Końcowe przemyślenia

Niedźwiedzie są naturalnymi elementami przyrody. Wielu turystów i wędrowców miało jakieś doświadczenie z niedźwiedziem, bezpośrednio lub pośrednio. Istnieją jednak sposoby, aby zachować bezpieczeństwo na szlaku, o ile ujawnisz swoją obecność, podejmiesz odpowiednie środki ostrożności przy jedzeniu i odpowiednio radzisz sobie ze spotkaniami.

powiązana zawartość

Piesze wędrówki to świetna aktywność, w którą każdy może się zaangażować. Na całym świecie istnieją szlaki, od łatwych spacerów na łonie natury po intensywne całodniowe wspinaczki. Musisz jednak odpowiednio przygotować się do każdej wyprawy i upewnić się, że masz odpowiednie zapasy i poziom wytrzymałości.

Jeśli nudzisz się podczas wędrówek i wycieczek z plecakiem, możesz dodać trochę rozrywki, słuchając muzyki/podcastów, grając w gry na szlaku, ustalając osobiste wyzwania i zbierając przedmioty na szlaku. Samotne podróżowanie może być nudne, więc znajdź znajomego lub grupę, która pojedzie z tobą.

Źródła: