Jak wykrywać ugryzienia podczas łowienia Bobber?

Wędkarstwo Bobber jest przydatne do łowienia ryb na różnych głębokościach w słupie wody. To będzie Twoje pierwsze łowienie bobberem i choć jesteś podekscytowany próbą, jesteś również ciekawy, jak ustalić, skąd będziesz wiedzieć, że na Twojej żyłce jest branie. Jakie są znaki?

Aby wykryć brania podczas łowienia na spławik, nie szukaj dalej niż sam spławik. Działa jako wskaźnik wskazujący, czy ryba wpadła na twoją przynętę, podobnie jak twoja żyłka wędkarska. Możesz również poczuć naciąganie żyłki lub zauważyć, że szczotka do powierzchni jest aktywnie zakłócana.

Ten przewodnik wyjaśni, w jaki sposób Twój bobber stanie się Twoim drugim zmysłem podczas mierzenia brań. Podzielimy się również kilkoma innymi wskazówkami, które pomogą Ci ustalić, czy możesz mieć rybę na haczyku, więc koniecznie sprawdź to!

Jak używać Bobbera do wykrywania ugryzień

Bobbery mają różne kształty, rozmiary i style. Jest długi i smukły kij lub spławik do cygar, pływający spławik, cylindryczny spławik do bańki i gęsty spęchacz typu Dink.

Chociaż każdy bobber działa inaczej, służą one jednemu wspólnemu celowi. Możesz polegać na bobberze, aby wskazać, czy ryba mogła zaczepić się o twój haczyk.

Wszystko, co musisz zrobić, to obserwować żyłkę i swojego bobbera w naturze. Jeśli obaj się poruszą, nawet subtelnie, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zacząć to robić.

Oczywiście rodzaje ugryzień, które otrzymujesz na swojej linii, nie zawsze będą takie same. Dotyczy to zarówno wędkarstwa bobberowego, muchowego, jak i surfingowego. Porozmawiajmy o rodzajach brań, które możesz napotkać i w jaki sposób Twój bobber może być Twoim miernikiem.

Linia luzu

Ten scenariusz jest podobny do tego, który opisaliśmy w powyższych akapitach. Nie czujesz ryby na swojej żyłce per se, ale jeśli wiesz, czego szukać, możesz zobaczyć, że coś się dzieje.

Oczywiście będzie to wymagało wcześniejszej wiedzy na temat stanu żyłki wędkarskiej, a najlepiej również spławika, gdy ciągnie je ryba.

Ta wiedza pozwoli Ci określić, kiedy slackline staje się coraz mniej luzu. Jeśli masz pływający bobber, on również będzie się poruszał w połączeniu z linką.

Jest to dodatkowa korzyść, biorąc pod uwagę, że śledzenie ruchu samej żyłki może być trudne, gdy znajduje się ona na powierzchni wody, zwłaszcza gdy sama powierzchnia wody się porusza. Bobber jest dodatkowym wizualnym potwierdzeniem.

Szybkie reakcje

W niektórych przypadkach masz szczęście i masz kęs na linii zaraz po jej rzuceniu.

Cóż, może to być szczęśliwe lub pechowe, w zależności od tego, jak szybko zareagujesz. Musisz założyć, że za każdym razem, gdy rzucisz linkę, może nastąpić ugryzienie i być gotowym na odpowiednią reakcję.

Posiadanie doświadczenia z szybkimi kęsami lepiej przygotuje Cię na to, co czujesz. Nawet przy użyciu tradycyjnych przynęt wędkarze twierdzą, że tego typu reaktywne brania są trudne do zlokalizowania. Po prostu czują się inaczej w porównaniu z tym, jak zwykle wygląda twoja linia.

Łowienie bobbera nie daje dodatkowej korzyści w śledzeniu tych szybkich reakcji, ponieważ zachodzą one zbyt szybko, abyś mógł zauważyć zmiany w ruchu bobbera.

Wrażenia z pręta

W niektórych przypadkach to nie tyle twoja żyłka i spławik, na które powinieneś zwracać uwagę, kiedy myślisz, że masz branie, ale swoją wędkę. Bliżej dna twojej wędki możesz zacząć odczuwać wibracje.

Wibracje przeniosą się w górę wędki do szczytówki. Wtedy twoja żyłka i spławik mogą zareagować w naturze, dając ci dalszą weryfikację, że tak, coś wgryza się w haczyk!

Ciężkie ugryzienia

Ciężkie branie może wydawać się dużą rybą na horyzoncie, ale niekoniecznie tak jest.

Zwykle jest tak, że napotykasz rybę pod kątem lub, że ryba zbliża się do bobbera z przeciwnej strony niż oczekiwałeś.

W większości przypadków ciężkie zgryzienie będzie dość napięte, a bobber może zacząć tonąć (pod warunkiem, że przede wszystkim unosił się w powietrzu).

Inne oznaki, że masz ugryzienie na linii

Jeśli powyższe wskazówki wskazują, że branie brania podczas łowienia na bobbery nie wystarczy, jest jeszcze kilka znaków, które możesz dodać do swojego arsenału, aby mieć pewność. Zachęcamy do korzystania z tych technik oprócz powyższych, aby móc wykrywać ugryzienia z większą dokładnością.

Widoczny ruch osłony

Jeśli twój spławik tonie, a żyłka staje się niewidoczna po uderzeniu w wodę, możesz się zastanawiać, jak u licha potwierdzisz, że tak, rzeczywiście masz rybę na żyłce.

Cóż, jeśli jesteś blisko jakiejś osłony, możesz spojrzeć na to jako na znak, że to, co czułeś na linii, nie było w twojej głowie. Osłona, jeśli jest wystarczająco widoczna, przesunie się, jeśli ryba znajdzie się w jej pobliżu.

Będzie to jednak wymagało dokładniejszego zrozumienia, jak zwykle wygląda okładka, gdy po prostu podskakuje w wodzie. Pamiętaj, im szybszy lub bardziej aktywny nurt, tym bardziej przesunie się i uniesie osłona, taka jak zarośla lub roślinność.

Z tego powodu zalecamy używanie ruchu osłonowego jako opcji bardziej na wodach stojących.

Czuć zmiany wody palcem

Oto technika, która jest powszechna dla profesjonalnych wędkarzy. Być może widziałeś nawet film na YouTube lub specjalną ofertę wędkarską, w której wędkarz to zrobił. Pochylają się nad łodziami i delikatnie muskają palcem wodę.

Może to tylko jeden palec, a może dwa, ale wkładają palce do wody przy powierzchni, tam zawieszają i czekają.

Możesz się zastanawiać, co robią ci profesjonalni wędkarze, a my jesteśmy tutaj, aby Ci powiedzieć. Śledzą aktywność ryb!

Tak, zgadza się, niektórzy z najlepszych wędkarzy potrafią wykryć, czy ryba ma zamiar brać, wyczuwając ruch tuż pod powierzchnią wody.

Jeśli jest to coś, czego również chcesz się nauczyć, kluczem jest trzymanie ręki nieruchomo, gdy palce są w wodzie. Użyj swoich palców, aby wyczuć sytuację pod powierzchnią.

Gdy tylko poczujesz, że dobrze przeczytałeś, co robi ryba, szybko, ale cicho wyciągnij rękę i chwyć kołowrotek. Możesz mieć rybę do wciągnięcia na chwilę!

To przeczucie

W przypadku łowienia na bobbery i innych form wędkowania, wędkarze z czasem rozwiną zmysły, które pomogą im niemal przewidzieć, kiedy ryba bierze. Pomyśl o nich jak o Spidey Senses, które ma Spider-Man.

Oczywiście Spider-Man to fikcyjna postać z komiksu z supermocami, podczas gdy to, co mają ci wędkarze, jest prawdziwe. To nie jest prezent, może z wyjątkiem niektórych wędkarzy. Dla wielu z nich pracują nad tym.

Im więcej masz doświadczenia w łowieniu bobberów lub im więcej doświadczenia w łowieniu ryb w ogóle, tym bardziej będziesz dostrojony do swoich wnętrzności.

Twoja intuicja to nie magia. Korzystasz ze swojej wiedzy na temat zarośli, a także tego, jaka jest woda i ryby w tym jeziorze lub rzece, a następnie dokonujesz założeń na podstawie tych informacji.

To bardziej wykształcone domysły niż ślepe zgadywanie. Nie będziesz mieć stuprocentowej dokładności, ale w końcu przekonasz się, że twoje przeczucie częściej kieruje tobą dobrze niż źle!

Czy trudniej jest poczuć branie Bobbera w porównaniu z innymi przynętami i przynętami?

Wiele bobberów jest wykonanych z materiałów takich jak plastik czy pianka. Nie są to najbardziej wrażliwe materiały, zwłaszcza w porównaniu do łowienia na żywą przynętę. W takiej sytuacji pomiędzy haczykiem a twoją żyłką jest bardzo mało.

Czy trudniej będzie ci wyczuć skubanie bobbera? Nie, jeśli wiesz, na co zwrócić uwagę, nie będziesz.

Kiedy ryba ugryzie plastikową przynętę, taką jak bobber lub jig, możesz poczuć coś, co przypomina stuknięcie. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku twardszych tworzyw sztucznych, jest to mocne uderzenie. To oba znaki, że ryba zbliża się do twojej linii.

Jednym z największych błędów, jakie możesz popełnić podczas łowienia na bobbery, jest zbyt szybkie zwijanie linki, ponieważ zakładasz, że masz branie. Szybka akcja odstraszy wszelkie ryby, które mogły znajdować się w pobliżu.

Zalecamy odczekać kilka chwil. Możesz nawet spróbować zamknąć oczy, aby dostroić inne zmysły. Niektórzy wędkarze przysięgają na tę technikę!

Końcowe przemyślenia

Wykrywanie brań na żyłce podczas łowienia bobberem wiąże się z obserwowaniem samej linki, a także bobbera, gdy unosi się na wodzie. Jeśli okrywowa również się poruszy, najprawdopodobniej masz ugryzienie i powinieneś zacząć się zwijać.

Nie ma problemu, jeśli na początku zmagasz się z miarkowaniem, gdy ryba gryzie. Bądź cierpliwy dla siebie i daj mu czas. Jest to jeden z tych obszarów, w których praktyka naprawdę czyni mistrza, ponieważ twoje zwiększone doświadczenie pozwoli ci lepiej określić, kiedy ryby są aktywne!