Jak wyciąć dziurę w lodzie do łowienia pod lodem (szybka odpowiedź ze zdjęciami)

Aby łowić ryby pod lodem, musisz wiedzieć, jak wyciąć dziurę w lodzie. Bez tego nie dostaniesz się do ryb.

Jak wyciąć dziurę w lodzie do łowienia pod lodem? Najlepszą opcją jest świder ręczny, który jest rodzajem wiertła stworzonego specjalnie do wiercenia w lodzie. Po prostu umieść go w miejscu, w którym chcesz wywiercić otwór i zacznij kręcić, aż przetniesz lód i zobaczysz wodę.

Wskazówki dotyczące tworzenia dziury w lodzie

Wspomniane już ręczne świdry świetnie nadają się do bardzo grubego lodu, nawet lodu, który ma 12 cali lub więcej. Chociaż nadal będzie to wymagało trochę wysiłku z Twojej strony, jest to stosunkowo łatwa metoda na stworzenie otworu idealnego do łowienia w ciągu kilku minut.

Proces ich używania jest dość łatwy do zrozumienia. Podczas obchodzenia się z nim zawsze bądź świadomy ostrza i uważaj, aby się nim nie zranić. Należy przykryć ostrze, gdy nie jest używane, aby uniknąć wypadków.

Kiedy będziesz gotowy do wykonania otworu wędkarskiego, trzymaj wiertło za uchwyt. Rękojeść powinna znajdować się na górze, a ostrze na dole, choć będzie to oczywiste, gdy urządzenie będzie w dłoni, ponieważ ostrze jest cięższe. Umieść wiertło na lodzie w miejscu, w którym chcesz umieścić otwór.

W górnej części środkowej części świdra znajduje się uchwyt. Ta część obraca się o 360 stopni. Albo zgodnie z ruchem wskazówek zegara, albo przeciwnie do ruchu wskazówek zegara będzie działać. Przyciśnij jedną ręką górną część świdra, a drugą obróć tę sekcję. Kontynuuj to, aż poczujesz, że wiertło wchodzi w kontakt z wodą. Aby go przywrócić, wystarczy nieco odwrócić wiertło i wyciągnąć świder z otworu.

Oczywiście świder ręczny nie jest jedynym dostępnym narzędziem. Jedną z ich wad jest to, że chociaż są w rozsądnej cenie, nie są najtańszą opcją, jaką masz do dyspozycji. Jeśli nie zamierzasz łowić w bardzo grubym lodzie, istnieją inne opcje, które powinieneś rozważyć. Ale jeśli jesteś w porządku, płacąc od 50 do 150 USD, nie możesz się pomylić z tymi urządzeniami.

Dłuto do lodu

Korzystanie z dłuto do lodu to również świetny sposób na wycięcie dziury w lodzie. Dłuto do lodu to nic innego jak ciężki tyczek z ostrą krawędzią na dole. Oczywiście dłuto, którego używasz, nie musi być specjalnie przeznaczone do lodu. Za pomocą tego narzędzia mocno chwyć dłuto i zacznij ciąć nim lód po okręgu.

Robienie tego jest po prostu kwestią wielokrotnego podnoszenia i opuszczania dłuta. Pamiętaj, aby przez cały ten czas regulować chwyt i zawsze uważaj, aby ostrze nie uderzyło w stopy lub cokolwiek innego poza lodem. Kontynuuj, aż napotkasz wodę.

Ten proces zwykle trwa zaledwie minutę lub dwie, ale jeśli lód jest szczególnie gęsty, na przykład w najzimniejszych miesiącach roku, może to potrwać znacznie dłużej i może okazać się dość trudne.

Dłuta do lodu są niedrogie i wszechstronne, kosztują około 30 USD. Więc jeśli nie masz świdra, zdecydowanie powinieneś być w stanie wykonać pracę za pomocą dłuta.

Jest to najtańsza opcja i jest szczególnie przydatna, gdy lód nie jest zbyt gęsty lub gdy wracasz do wcześniej zrobionej dziury, która ponownie zamarzła. Ale może rozważ wybór świdra, jeśli próbujesz łowić w lodzie grubszym niż 7 cali.

Jedna ważna rzecz, o której należy pamiętać: możesz stracić przyczepność do dłuta po uderzeniu w wodę. Będziesz zdenerwowany, jeśli zgubisz dłuto w wodzie, więc aby temu zapobiec, rozważ przywiązanie do niego liny. Przymocuj drugi koniec liny do swojego ciała. W ten sposób, jeśli stracisz przyczepność, nie zgubisz dłuta.

Świder mocy

Jeśli chcesz poważnie podejść do łowienia pod lodem i chcesz wydać kilkaset dolarów, możesz rozważyć: świder mocy. Świder mechaniczny to ten sam typ świdra co świder ręczny, ale z jedną różnicą: wierci silnik. Zaletą tego narzędzia jest to, że będziesz w stanie wycinać otwory przy niewielkim wysiłku, ponieważ maszyna wykona ciężkie podnoszenie.

Świetnie sprawdza się w przypadku bardzo grubego lodu, jak na 20 cali lub więcej. Wiertła te kosztują od 300 do 600 dolarów, więc prawdopodobnie nie warto ich kupować, jeśli nie zamierzasz łowić regularnie. Wiertła benzynowe również będą wymagały pewnej konserwacji (jak każdy silnik), ale dostępne są również elektryczne ślimaki napędowe.

Aby użyć świdra mechanicznego, chwyć go za uchwyty, umieść wiertło w miejscu, w którym ma się znaleźć otwór, uruchom silnik i popchnij w dół. Przekonasz się, że możesz wyciąć dziurę w lodzie w mniej niż minutę, co sprawia, że ​​jest to zdecydowanie najszybszy sposób na wywiercenie dziury.

Jest to niesamowite narzędzie, za które będziesz wdzięczny, jeśli każdej zimy spędzisz wiele dni na zamarzniętych jeziorach, łowiąc podlodem. Ale biorąc pod uwagę wysoką cenę, prawdopodobnie nie powinieneś go kupować, chyba że jest to zdecydowanie to, co planujesz zrobić.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dłuta do lodu

Dłuta do lodu są bardzo proste, więc ich zakup nie jest skomplikowany i tak naprawdę nie ma wielu konkurencyjnych produktów. Szukasz długiego, metalowego przedmiotu przypominającego słupek z ostrą krawędzią na dole. Można je znaleźć w wielu sklepach, takich jak Dick’s Sporting Goods i The Home Depot. Dopóki dłuto jest ciężkie i długie, powinno wykonać swoją pracę.

Alternatywą do zakupu dłuta do lodu jest przymocowanie dłuta do betonu do długiego słupka. To może być droga, jeśli naprawdę nie chcesz kupować niczego nowego. Tylko upewnij się, że dobrze przymocowałeś dłuto. Nie chcesz tego stracić.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ślimaka

Rozważając świder, głównym pytaniem jest „moc” czy „ręka?” Różnica w cenie między nimi jest ogromna; świdry ręczne są przystępne cenowo, podczas gdy świdry mechaniczne to duża inwestycja.

Jak wspomniałem wcześniej, o ile nie planujesz łowienia pod lodem poważnego hobby, powinieneś pozostać przy świdrach ręcznych. Są one dostępne w sklepach specjalistycznych, takich jak Bass Pro Shop czy Cabela’s. Lub możesz je znaleźć na Amazon.

Zobaczysz różne rozmiary ślimaków ręcznych, od sześciocalowych do ośmiocalowych urządzeń. Dłuższy świder ręczny będzie trudny w użyciu w szczególnie gęstym lodzie. Sześciocalowy wariant jest zawsze bezpiecznym zakładem.

Jeśli chodzi o ślimaki napędowe, zapłacisz setki dolarów. Wybór jednego będzie podobny do wyboru dowolnego elektronarzędzia. Dostępne są opcje gazowe i elektryczne. Wadą silników gazowych jest to, że potrzebują paliwa i wymagają trochę konserwacji.

W przypadku elektryczności wadą jest to, że akumulatory mają ograniczony ładunek. Gaz może być lepszy na długie wyprawy na ryby pod lodem, a elektryczny na jednodniową wycieczkę, ponieważ zwykle wystarczy wywiercić otwór tylko raz.

Czy potrzebuję wielu narzędzi?

Nie potrzebujesz wielu narzędzi, ale możesz je zdobyć, jeśli chcesz. Różne narzędzia są lepsze w różnych sytuacjach. Dłuto do lodu jest najlepsze do cieńszego lodu. Świder ręczny lub świder mechaniczny jest idealny do gęstego lodu, ale oczywiście poradzi sobie również z cieńszym lodem. Niektórzy rybacy mogą zdecydować się na zabranie ze sobą wielu narzędzi, tak aby najlepsze narzędzie było używane bez względu na sytuację.

Na przykład dłuto do lodu jest idealne do kruszenia lodu, który utworzył się nad wcześniej zrobioną dziurą. Gdy zdobędziesz doświadczenie w łowieniu pod lodem, zdobędziesz preferencje do tego rodzaju rzeczy, ale na początku lepiej jest zdobyć jedno narzędzie i jedno narzędzie do robienia dziury.

Powiązane pytania

Co to jest spud bar? Spud bar to urządzenie zabezpieczające przed wpadnięciem w lód. Wygląda jak wysoki kij. Użyj go, aby zobaczyć, jak gruby jest lód. Idąc, wbijaj go w lód przed sobą. Widząc, ile wody przesiąka po wykonaniu tej czynności, możesz określić, jak gruby jest lód.

Jak gruby powinien być lód, aby po nim chodzić? Aby można było po nim chodzić, lód powinien mieć co najmniej cztery cale grubości. Zawsze powinieneś być ostrożny. Decydując, gdzie łowić pod lodem, trzymaj się z dala od nieznanych obszarów. Jeśli jednak lód ma grubość pięciu cali lub więcej, prawdopodobnie nie masz się czym martwić.