Jak wybrać odpowiedni spławik wędkarski do każdej sytuacji?

Niezależnie od tego, czy nazwiesz je spławikami, czy bobberami, nie można zaprzeczyć, że są użyteczną pomocą przy łowieniu ryb. Niektórzy wędkarze unikają bobberów, ponieważ nie wiedzą, których i kiedy użyć. Co polecamy?

Jeśli chcesz łowić muchy, ale nie masz wędki muchowej, przydaje się bubble bobber. Aby sięgnąć głębiej w głąb wody, wypróbuj ślizgacz. Bobbery ołówkowe polecane są do łowienia w spokojnych wodach.

W tym przewodniku po bobberów omówimy wszystkie 8 typów, wyjaśniając, czym jest bobber i w jakich sytuacjach należy go używać. Zanim skończysz czytać, łowienie bobberami będzie o wiele bardziej komfortowe!

Bobber na każdą okazję – jak i kiedy łowić na bobbery

1. Dink Bobber

Co to jest

Na początku naszej listy jest dink bobber, długi, cylindryczny i gęsty bobber, który jest zrobiony z pianki. Uważane za łatwiejsze w użyciu niż inne typy bobberów, bobbery Dink są konfigurowalne, dzięki czemu możesz ustawić linkę, aby ustawić bobbera we właściwej pozycji.

Za pomocą spławika Dink Bobbera można łowić różne gatunki ryb. Musisz uważnie go obserwować, gdy unosi się w wodzie (dlatego bobbery są znane jako pływaki). Podobnie jak wiele bobberów, bełt będzie działał jako wizualny wskaźnik, że ryba ciągnie twoją żyłkę.

Kiedy go używać

Bobbery Dink działają najlepiej, gdy masz linię prowadzącą o długości od 8 do 10 stóp. Pływak generuje tarcie podczas ciągnięcia. Zwłaszcza w Kanadzie wędkarze uwielbiają używać bobberów do łapania Steelheada.

2. Bubble Bobber

Co to jest

Kolejnym typem bobbera na naszej liście jest bobber bąbelkowy. Te puste, przezroczyste pływaki napełniają się wodą. Im więcej wody dodasz do bąbelka, tym sprawniejszy jest on w rzucaniu na duże odległości.

Bąbelkowy bobber ma gumowy korek, który wyjmujesz, gdy chcesz go napełnić. Powinieneś następnie wprowadzić żyłkę przez środek spławika, który często jest zwężony z powodu projektu.

Napełnij bobbera, włóż korek z powrotem i może dodaj trochę żywej przynęty lub jig, a nawet mokrej muchy.

Kiedy go używać

Szczególnie do łowienia na muchę, bobber bąbelkowy jest świetnym wyborem. Do łowienia z bąbelkami nie potrzebujesz nawet wędki muchowej, co czyni ją poręcznym dodatkiem do noszenia w pudełku.

Jeśli łowisz w jeziorze lub rzece, gdzie ryby są szczególnie płochliwe, przydatne są również kuleczki bąbelkowe. Ponieważ są przezroczyste, ryby niekoniecznie widzą spławik, zwłaszcza że pływa on po powierzchni wody.

Prawdopodobnie złapiesz więcej panfish, sumów i pstrągów za pomocą bąbelkowego spławika na żyłce.

3. Bobber ołówkowy

Co to jest

Spławik ołówkowy, który jest również określany jako spławik do cygar, jest długim i chudym rodzajem spławika. Jego czułość jest znacznie wyższa niż w przypadku innych bobberów, o czym należy pamiętać.

Kompatybilny z różnymi przynętami, takimi jak minnows, pędraki i inne żywe przynęty (w tym większe), ołówkowy bobber jest dość wszechstronny. Gdy wrzucisz go do wody, wstanie prosto i unosi się pionowo. To niezły widok.

Pytasz, jak unosi się taki ołówkowy spławik? Bobber posiada obciążnik na jednym z jego dwóch końców. Na bardziej wzburzonych wodach, mimo że nie jest to idealne zastosowanie dla tych spławików, spławik ołówkowy powinien nadal stać.

Kiedy go używać

Ze względu na wspomnianą wcześniej czułość ołówka, spławik ten przydaje się, gdy trzeba wykryć branie w momencie jego wystąpienia. Następnie możesz zacząć zwijać i miejmy nadzieję, że będziesz miał doskonały chwyt na swojej linii.

Szczególnie w spokojnych warunkach, spławik ołówkowy jest świetnym rodzajem spławika, który trzeba mieć w gotowości. Jeśli masz problem z dostrzeżeniem innych bobberów, gdy wyrzucasz je wystarczająco daleko, ze względu na sposób, w jaki ołówkowy bobber stoi pionowo, o wiele trudniej jest przeoczyć.

4. Balon

Co to jest

Okej, więc ten następny nie jest technicznie bobberem per se, ponieważ jest dosłownie balonem, jaki można znaleźć w każdym sklepie z zaopatrzeniem imprezowym. Napompowujesz go, przyczepiasz do żyłki i używasz jako bobbera.

Jedną z największych zalet pływających balonów na powierzchni morza jest to, że za każdą wydaną złotówkę dostajesz dużo pieniędzy. Jeśli balon pęknie, zawsze możesz nadmuchać kolejny.

Dodatkowo worek balonów jest niedrogi, więc nie będziesz miał nic przeciwko, że balon nie nadaje się do wielokrotnego użytku.

Możesz wybrać dowolny kolor balonu, aby był łatwy do wykrycia, także podczas dalekich rzutów, takich jak wędkarstwo muchowe.

Nie możesz też przegapić tego brzemiennego w skutki, ekscytującego momentu, gdy ryba ciągnie za twoją linkę, ponieważ balon wyraźnie znika pod wodą.

Kiedy go używać

Wędkarstwo nocne to wyjątkowy czas na użycie balonu jako bobbera. Możesz wybrać jasny kolor balonu, taki jak żółty, dzięki czemu nawet w atramentowej czerni nocy możesz śledzić balon, gdy faluje na powierzchni wody.

Balony najlepiej sprawdzają się podczas łowienia większych gatunków. Mniejsza ryba może nie mieć wystarczającej siły brania, aby wciągnąć napompowany balon pod wodę, ale nie będzie to wcale walka o większą rybę.

Unikaj używania balonów w wodach o silnych prądach. Prąd może pociągnąć balon do punktu, w którym wydaje się, że ryba gryzie, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. To może być bardzo rozczarowujące!

5. Poślizg Bobber

Co to jest

Jednym z najpopularniejszych typów bobberów jest bobber poślizgowy. Dlaczego wędkarze tak bardzo to kochają? Spławik poślizgowy może zrobić to, czego nie potrafi wiele spławików, a to zagłębia się głęboko w wodę.

Oto jak to działa. Bobber poślizgowy może przesuwać się w górę lub w dół żyłki, dlatego jest znany jako spławik poślizgowy. Ten ruch bobbera pozwala dostosować jego głębokość w wodzie. Będziesz potrzebować stopera z poślizgiem, który jest gumową nasadką lub plastikowym koralikiem.

Niezwykła jest również czułość bobberów poślizgowych. Teraz lepiej rozumiesz, dlaczego bobbery są tak znane.

Nie wszystkie bobbery poślizgowe są wykonane z tych samych materiałów. Niektóre są z włókna szklanego i mają większą wagę niż przeciętny bobber poślizgowy. Ich konstrukcja nadaje im również wyjątkową trwałość.

Bobbery z drutu są stabilne, ale są cięższe niż nawet włókno szklane. Aby uzyskać mocny materiał poślizgowy, który waży mniej, wybierz karbon.

Kiedy go używać

Do łowienia na głębokich wodach może nie być lepszego typu bobbera niż bobber ślizgowy. Jednak nie pomyl się i załóż, że bobbery są przeznaczone tylko do głębokiego rzucania, ponieważ tak nie jest.

Podczas łowienia w płytkich akwenach spławik można podnieść wyżej na żyłce. Następnie, jeśli masz ochotę zwinąć panfisha i szczupaka, popchnij spławik mniej więcej w połowie żyłki.

Przekonasz się również, że użycie ślizgającego się bobbera ułatwia rzucanie, co jest świetne.

Czułość bobberów poślizgowych, choć może nie tak wyrafinowana jak bobbery ołówkowe, powinna pomóc ci lepiej wykryć ten dokładny moment, w którym zagryzasz linkę.

6. Popping Cork

Co to jest

Dink bobber to nie jedyny pływak z korka w mieście. Kolejny korek to popping. Jego korkowe ciało ma od trzech do pięciu cali długości. Pozostała część konstrukcji korka to twardy plastik i styropian.

Dlaczego nazywa się to popping cork, pytasz? Kiedy w spławik uderzy ryba, usłyszysz charakterystyczny dźwięk trzaskania.

Możesz wybrać nieważony korek do poppingu lub taki z dodatkową wagą. Nieobciążony korek ma swoje zastosowania, ale o wiele więcej wędkarzy będzie skłaniać się ku obciążonemu korkowi poppingowemu. W końcu waga utrzymuje wyskakujący korek w pozycji pionowej, tak jak robi to pływak ołówkowy.

Co więcej, łatwiej będzie rzucać korkiem z obciążeniem niż z nieobciążonym korkiem. To jak różnica między kulką bąbelkową, która jest wypełniona wodą, a taką, która nie jest.

Kiedy go używać

Gdy łowisz w pobliżu trawy i innych konstrukcji, wyskakujący korek jest przydatnym dodatkiem do żyłki wędkarskiej. Możesz również sięgnąć po jeden z tych bobberów, gdy chcesz łowić pstrągi, a masz na żyłce żywą przynętę.

Zarówno wędkarstwo długodystansowe, jak i krótkodystansowe jest odpowiednim zastosowaniem korka.

7. Przycisk Bobber

Co to jest

Przycisk lub bobber kulkowy to jeden z bardziej tradycyjnych wzorów bobberów. Zwykle jest wykonany z twardego plastiku, takiego jak akrylonitryl-butadien-styren lub ABS. Bobber jest dwukolorowy, ponieważ jest w połowie biały, a w połowie czerwony.

Pływalność bobbera z przyciskiem jest jedną z jego największych zalet. Nadaje się do stosowania zarówno z ciężką, jak i lekką przynętą, bobber z przyciskiem ma wewnętrzny sprężynowy klips, który można podłączyć do żyłki wędkarskiej. Po przymocowaniu do linki, kulka nie porusza się.

Niedrogi i trwały spławik przyciskowy to coś, co powinieneś mieć w swoim arsenale wędkarskim na wypadek, gdyby był potrzebny.

Kiedy go używać

Przyjazne dla początkujących, ponieważ są tak łatwe w użyciu, prawdopodobnie zobaczysz nowych wędkarzy, którzy najczęściej używają spławików przyciskowych.

Do łowienia w płytkich akwenach zalecany jest kulowy bobber. Powinieneś także polegać na spławikach z przyciskiem, gdy rzucasz na krótką odległość, ponieważ nie będzie on rzucał na prawie taką samą odległość, jak wiele innych spławików, o których mówiliśmy.

8. Wiosenny poślizg Bobber

Co to jest

Ostatnim rodzajem bobbera jest poślizg sprężynowy. Wygląda to jak bobber poślizgowy, ale z zewnętrzną sprężyną.

Spławik sprężynowy można wykorzystać na dwa sposoby. Jedną z takich opcji jest tryb stały, w którym bobber się nie porusza.

Drugi to tryb przesuwania. Podobnie jak spławik, spławik sprężynowy może wtedy poruszać się po żyłce, ale tylko w takim stopniu, w jakim pozwalają na to stopery na żyłce.

Kiedy go używać

Biorąc pod uwagę jego wszechstronność, możesz użyć spławika sprężynowego w wielu sytuacjach, niż standardowego pływaka poślizgowego. Obejmuje to łowienie w płytkich i głębszych wodach.

Oczywiście, im większa głębokość wody, tym bardziej przydatny jest tryb ślizgu bobbera ze ślizgiem sprężynowym. Na płytszych wodach można pozostawić spławik w trybie stałym.

Końcowe przemyślenia

Każdy z bobberów wędkarskich przynosi coś wyjątkowego na stół, nawet te, które wyglądają podobnie, jak bobbery sprężynowe i zwykłe bobbery. Poznając zalety i wady każdego z nich, możesz wzmocnić siłę każdego spławika, aby złapać więcej ryb!