Jak wsiąść do kajaka (bez przewracania go, wpadania i wygłupiania)

Wsiadanie i wysiadanie z kajaka wygląda o wiele trudniej niż w rzeczywistości i może być trudnym procesem. Nikt nie chce wyglądać na niezgrabnego podczas pływania, dlatego ważne jest, aby dokładnie nauczyć się wsiadać do kajaka, nie wyglądając na głupiego.

  1. Niech ktoś go przytrzyma podczas zadokowania
  2. zegnij kolana
  3. Przód twarzy
  4. Włóż prawą nogę
  5. Przynieś prawą rękę
  6. Włóż lewą nogę do środka
  7. Przynieś lewą rękę
  8. Powoli i płynnie wprowadzaj swoje ciało, pozostając skoncentrowanym

Jest wiele drobiazgów, które należy wziąć pod uwagę przygotowując się do wyjścia na wodę z kajakiem, a najlepiej jest dowiedzieć się, co jest potrzebne przed rozpoczęciem. Im lepiej jesteś przygotowany, tym fajniej wyglądasz!

Wchodzić

Do kajaka można dostać się na dwa różne sposoby i tak naprawdę zależy to od tego, gdzie kajak jest umieszczony w wodzie.

Najpopularniejszym sposobem wejścia do kajaka jest płytka linia brzegowa. To wtedy kajak startuje z brzegu jeziora lub plaży.

Zwykle oznacza to, że tylna połowa kajaka lub rufa nadal znajduje się na lądzie. Płytkie brzegi są powszechne, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kajak się przewróci.

Innym sposobem jest wejście do wody, gdy woda jest już głęboka, jak z doku.

Wejście z brzegu

Krok 1: Spraw, aby ktoś trzymał kajak nieruchomo

Płynąc z partnerem, znacznie łatwiej jest wsiąść do kajaka. Pamiętaj, aby połowa czółna była w wodzie, a druga połowa na lądzie.

Niech twój partner mocno trzyma rufę łodzi lub, dla większej stabilności, niech twój partner usiadł na samym końcu rufy, która jest ostatnią stopą kajaka.

Partner siedzący na końcu kajaka zapobiega ześlizgiwaniu się kajaka do wody i chwianiu się kajaka, gdy wchodzisz do środka. Najlepiej, jeśli denerwujesz się wejściem, idź pierwszy.

Krok 2: Zegnij kolana

Wiele osób zdecyduje się wejść do wody i wejść do niej dziobem (przód); możesz jednak wejść do kajaka na rufie, gdzie trzyma go twój partner, i powoli iść w kierunku dziobu, używając wiosła, aby utrzymać stabilność.

Tak czy inaczej zdecydujesz się wejść, musisz ugiąć kolana. Jeśli wchodzisz od tyłu i idziesz do przodu, ugnij kolana i trzymaj wiosło niedominującą ręką, aż noga znajdzie się w kajaku.

Uwaga boczna: Zawsze lepiej jest wejść do kajaka, wkładając dominującą stopę, a następnie dominującą rękę.

Krok 3: Przód twarzy

Jeśli nie jesteś pewien, który partner powinien wejść do kajaka jako pierwszy, lepiej, aby na dziobie znalazł się kajakarz.

Wsiadanie do kajaka przodem do przodu to całkiem zdrowy rozsądek. Wsiadanie do kajaka jest wystarczająco trudne. Nie ma potrzeby tego robić idąc tyłem lub próbując zawrócić wewnątrz kajaka.

Krok 4: Dominująca noga wsunięta do kajaka

Z ugiętymi kolanami przenieś ciężar ciała na nogę niedominującą i umieść nogę dominującą nad i wewnątrz kajaka.

Nie próbuj przestawiać dominującej nogi na drugą stronę kajaka.

Krok 5: Chwyć dominującą ręką po przeciwnej stronie kajaka

Z dominującą nogą w środku, chwyć dominującą rękę i użyj jej, aby chwycić przeciwną stronę kajaka.

Nadszedł czas, aby zbliżyć się do kajaka. Przesuń swoją dominującą nogę tak, aby znajdowała się po tej samej stronie kajaka, co Twoja dominująca ręka.

W tym czasie jedna strona twojego ciała powinna być pochylona w stronę przeciwnej strony kajaka, na którą wsiadasz.

Krok 6: Umieść niedominującą nogę wewnątrz

Następnie, trzymając mocno bok kajaka dominującą ręką, przechyl drugą nogę i ponownie ugnij kolana.

Nie próbuj stać prosto w kajaku podczas wsiadania, ponieważ prawdopodobnie spowoduje to wypadnięcie lub przewrócenie się kajaka.

Krok 7: Odłóż przejęcie niedominujące

Z obiema nogami wewnątrz kajaka, zgiętymi kolanami i dominującą ręką z jednej strony, przyłóż drugą rękę i chwyć bok kajaka, na którym wsiadasz.

W tym momencie powinno to wyglądać tak, jakbyś przygotowywał się do siedzenia lub robił przysiad.

Krok 8: Usiądź

Ten krok jest prosty. Wszystko, co trzeba zrobić, to opuścić ciało na siedzenie powolnym, ale płynnym ruchem. Nie spiesz się!

Powinno to być jak powrót do domu z długiego dnia w pracy, kucanie nad wygodnym krzesłem i powolne siadanie na nim. Powolne, płynne i satysfakcjonujące siedzenie.

Partner może wtedy wejść z tyłu w ten sam sposób, a następnie obaj kajakarze mogą odbić się od brzegu za pomocą wiosła.

Wsiadanie z doku

Innym sposobem wejścia do kajaka jest stosunkowo ten sam proces, z wyjątkiem tego, że jest to głęboka woda. Dzieje się tak, gdy kajak jest zacumowany.

Najpierw upewnij się, że kajak jest mocno przywiązany do doku, aby nie mógł odpłynąć po wejściu.

Jeśli to możliwe, poproś partnera, aby trzymał się boku kajaka w pobliżu doku, gdy wchodzisz.

Powtórz te same kroki, aby wsiąść do kajaka, a następnie, gdy partner wsiada, trzymaj się doku, aby zapewnić mu większą stabilność.

W tym momencie odwiąż kajak z pomostu i odepchnij go ręką lub wiosłem.

Wydostanie się bez przechylania kajaka

Wysiadanie z kajaka może być nieco trudniejsze i może być nieco bardziej niestabilne, ale jeśli odbywa się to powoli, może być mniej stresujące i mniej ryzykowne.

Krok 1: Zabezpiecz kajak

Jeśli wracasz na brzeg, po prostu wiosłuj, aż wrócisz na linię brzegową, w tym momencie każdy kajak może wyskoczyć i przeciągnąć kajak na brzeg.

Jeśli dokujesz kajakiem, wiosłuj blisko doku, a obaj kajakarze mogą sięgnąć do doku. Podciągnij się do niego, a następnie mocno przywiąż kajak z powrotem.

W obu przypadkach upewnij się, że kajak jest bezpieczny i nie odpływa.

Krok 2: Chwyć kajak

Tym razem upewnij się, że chwycona strona kajaka jest tą, która zbliża się do doku. Jeśli wychodzisz na brzeg, śmiało chwyć kajak z boku dominującej ręki.

Krok 3: Powrót do pozycji kucznej

Znowu NIE stój prosto! Przechylanie zwykle ma miejsce, gdy ktoś w kajaku stoi prosto.

Odpręż się, aż przestaniesz dotykać siedziska kajaka i ugięte zostaną kolana. Powinno to wyglądać i czuć się tak, jak przy pierwszym wejściu do kajaka.

Krok 4: Przenieś jedną nogę i odpowiednie przekazanie

Weź dominującą nogę i przekręć ją, a także natychmiast przenieś dominującą rękę.

Obie ręce powinny wtedy znajdować się po jednej stronie kajaka. Twoja dominująca noga powinna być całkowicie wyjęta z kajaka.

Krok 5: Wyciągnij drugą nogę

Przepłyń blisko boku kajaka, na którym trzymasz obie ręce. Następnie lekko obróć się i wywijaj lewą nogą.

Następnie puść obie ręce, stań prosto i pomóż sprowadzić kajak na brzeg.

Uwaga boczna: Jeśli dok, z którego wychodzisz, jest wyższy i nie jesteś w stanie przewrócić na nim nogi, chwyć dok i podciągnij się. Następnie przesuń nogę, tak jak wychodzenie z basenu z głębokiego końca.

Odwracanie odwróconego kajaka

Przerzucenie kajaka może się zdarzyć, nawet jeśli wszystko jest zrobione dobrze. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest upewnienie się, że wiosła są umieszczone i zabezpieczone.

Przewrócony kajak to tylko jeden z wielu powodów, dla których zawsze powinieneś nosić kamizelkę ratunkową. Wiele może pójść nie tak, gdy kajak zostanie przewrócony, zwłaszcza na wzburzonych wodach, a kamizelki ratunkowe uratują Ci życie.

Jak tylko kajak się obróci, obaj kajakarze powinni wziąć jeden koniec, aby kajak nie zatonął.

Upewnij się, że wszyscy w kajaku są bezpieczni i że wszyscy kajakarze radzą sobie z wodą. Dużo łatwiej i lepiej wymienić kajak niż ludzkie życie. Jeśli kajak nie może być uratowany, ale życie może. W razie potrzeby wykop kajak.

Następnie, z dwoma kajakarzami na każdym końcu, kajakarze powinni ustawić kajak nad głowami i zacząć płynąć do najbliższego brzegu.

Trzymaj stopy wysoko, aby uniknąć uderzenia kamieni. Pamiętaj też, że stojąc będziesz musiał podnieść cały ciężar kajaka.

Jeśli kajak jest blisko brzegu, obaj kajakarze powinni pływać, aż będą w stanie stanąć. Następnie całkowicie zanurz kajak w wodzie, odwróć go do góry nogami, a następnie wyciągnij z wody, aby usiadł prawą stroną do góry.

Pamiętaj o powolnym wchodzeniu i wychodzeniu z kajaka, zawsze noś kamizelkę ratunkową. Pamiętaj, że możesz wyglądać fajnie, dobrze się bawić i być bezpiecznym, jeśli jesteś przygotowany jako pierwszy!