Jak używać szwedzkiego pryszcza do łowienia pod lodem?

Istnieje wiele przynęt, którymi można łowić pod lodem. Jeden, który uwielbia wielu entuzjastów wędkarstwa podlodowego, nazywa się szwedzkim pryszczem. Ta wahadłowa przynęta jest bardzo atrakcyjna dla agresywnych ryb polujących głęboko pod wodą, więc możesz odnieść wiele sukcesów na jej użyciu. Ale jak tego używasz?

Aby użyć szwedzkiego pryszcza do łowienia pod lodem, upuść żyłkę ze szwedzkim pryszczem przymocowanym do dziury w lodzie i powoli opuść żyłkę głębiej do wody. Odstaw na kilka sekund. Następnie „podbij” linkę kilka razy, wykonując ruch zatrzaskowy nadgarstkiem. Poczekaj chwile. Powtórz ten proces.

Teraz możesz potrzebować nieco więcej wyjaśnień. Możesz też się zastanawiać, co jest takiego dobrego w tej przynęcie i dlaczego ma tak dziwną nazwę.

Więcej wskazówek dotyczących korzystania ze szwedzkiego pryszcza

Szwedzki pryszcz to przynęta. Przynęta jest jednym z najlepszych i najważniejszych narzędzi, z których może korzystać wędkarz, jeśli chce odnieść sukces.

Jak można się domyślić, będziesz chciał przywiązać tę przynętę do końca swojej żyłki, ponieważ przynęta jest tym, za czym będą gonić ryby. Szwedzki pryszcz ma przymocowane haczyki, więc nie musisz wiązać żadnych innych haczyków.

Powinieneś prawdopodobnie założyć przynętę na te haczyki, aby ryba miała motywację do brania. Błyszcząca przynęta przyciągnie je do siebie, ale to nie jest zbyt dobre, jeśli tak naprawdę nie wgryzają się w twoje haki. Więc użyj minnows, a ryba spróbuje je pożreć i skończy w pułapce.

Będziesz chciał użyć wędki ze szwedzkim pryszczem zamiast tip-up. Powodem jest to, że szwedzkie pryszcze są najskuteczniejsze, gdy jest ruch. Napiwek tylko zawiesi linkę w miejscu, więc nie ma sensu używać jej z szwedzkim pryszczem z jednym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz windę kotwiczną, która jest specjalnie zaprojektowana do jigowania lin przy użyciu bryzy. W przeciwnym razie powinieneś użyć pręta.

Ze szwedzkim pryszczem na żyłce i zanętą jesteś gotowy do połowu ryb, zakładając, że zrobiłeś dziurę w lodzie. Więc włóż linkę do wody.

Powoli opuszczaj linkę. Jest prosty powód, dla którego powinieneś to zrobić, zamiast jak najszybciej spuszczać linię na sam dół. W ten sposób nie spłoszysz żadnej ryby. Jaka byłaby strata odstraszania ryb, które w przeciwnym razie od razu ugryzłyby twoją żyłkę. Dlatego stopniowe obniżanie żyłki prawdopodobnie okaże się bardziej efektywne niż jej gwałtowne upuszczanie.

Gdy linia znajdzie się na żądanej głębokości, odstaw ją na kilka sekund. To po prostu pozwala na rozkręcenie linii, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo jest to sposób na sprawdzenie, czy jakaś ryba od razu weźmie. Jeśli jesteś w dobrym miejscu, czasami ryby chętnie wybierają przynętę, którą przed chwilą widzieli, wpadającą do wody.

Zakładając, że nie poczułeś jeszcze żadnych brań, czas na jig. Jigowanie jest łatwiejsze niż wyjaśnianie. Celem jest po prostu sprawienie, aby przynęta poruszała się nieco szarpanym ruchem. To nie jest skomplikowane.

Miejmy nadzieję, że masz wędkę z wystarczająco czułą szczytówką, aby umożliwić dobre jigowanie. Właściwie, jeśli potrzebujesz dobrej wędki, zajrzyj do mojego artykułu, w którym wymieniam najlepsze wędki podlodowe.

W tym momencie zrobisz kilka dużych trzasków czubkiem wędki. Aby to zrobić, zaciśnij nadgarstki z powrotem. Oczywiście te ruchy nie powinny być wykonywane z dużą szybkością; poczekaj sekundę między każdym.

Celem tych ruchów jest zmuszenie ryb zza wody do zwrócenia uwagi na twoją przynętę. Błyszczący, wymachujący wokół przedmiot z pewnością przyciągnie uwagę każdej ryby.

Po tym, jak już trochę jigujesz, powinieneś odczekać trzydzieści sekund. Daje to rybom czas na zbliżenie się do żyłki.

Jeśli ryby nie gryzą, może istnieć kilka możliwości, dlaczego nie. Może wszystko, co musisz zrobić, to odsunąć trochę przynętę od nich, gdy się zbliżą.

Teraz, po przeczytaniu tego, możesz powiedzieć, że trochę trudno jest określić, gdzie są ryby, gdy są daleko pod wodą, więc skąd możesz wiedzieć, czy jest blisko twojej przynęty? Dobre pytanie. Jedną z rzeczy, która znacznie to ułatwia, jest korzystanie z urządzeń elektronicznych. Jeśli masz fantazyjną echosondę, możesz uzyskać naprawdę wyraźny obraz tego, gdzie znajdują się ryby.

Zakładając jednak, że nie masz echosondy, możesz spróbować od czasu do czasu trochę zwinąć, na kilka minut.

Alternatywnie możesz spróbować bardzo delikatnych ruchów jigowych. Ponownie, tutaj naprawdę przydaje się dobra wędka. Te ruchy nie powinny być tak duże, jak te, które robiłeś wcześniej. To może tylko odstraszyć ryby. Wcześniej wzywałeś do uwagi, ale teraz chcesz tylko zapewnić rybę, że to prawdziwy pokarm.

Jest trzecia opcja, by przez jakiś czas nic nie robić. To też mogłoby zadziałać. Niektóre ryby są najwyraźniej leniwe.

Znowu, niestety, trudno jest określić, czego chcą ryby, ale dzięki technologii jest to łatwiejsze. Jeśli chcesz złowić więcej ryb, rozważ zakup echosondy.

Do tej pory wykonaliśmy kilka przyciągających uwagę jiggingów, po których nastąpiło trochę czekania, a potem być może wykonaliśmy kilka subtelnych ruchów, aby spróbować przypieczętować umowę. Jeśli nadal nic nie złapaliśmy, po prostu powtarzamy proces.

Tak odbywa się łowienie pod lodem szwedzkim pryszczem. Technika wcale nie jest trudna. Najtrudniejszą częścią jest po prostu wiedza o tym, jak dużo ruchu należy dać rybie, co jest naprawdę trudną częścią każdego jigowania.

Korzyści z używania tej przynęty

Dlaczego rybacy na całym świecie kochają szwedzkiego pryszcza? To nie jest skomplikowana odpowiedź: kochają go, ponieważ przyciąga dużo ryb. Jak więc tak dobrze przyciąga ryby?

Szwedzki pryszcz to przynęta wahadłowa. Ta odmiana przynęt jest tak nazwana, ponieważ mają kształt – zgadłeś – jak łyżki.

Przynęty wahadłowe wabią ryby odbijając światło i poruszając się losowo. Podobnie jak ludzie, jeśli ryba zobaczy błyszczący przedmiot, prawdopodobnie zacznie go ścigać lub przynajmniej zbadać. Ponieważ światło odbija się w tak wielu kierunkach w wyniku kręcenia się przynęty, więcej ryb ma szansę to zobaczyć.

Szwedzkie pryszcze mają wspaniałą różnorodność kolorów i wzorów, więc miłośnicy wędkarstwa mogą znaleźć te, które przypadną im do gustu. Wszystkie powinny przyciągać ryby równie dobrze jak siebie nawzajem, ale przypuszczam, że niektórzy rybacy przysięgają, że mają określony wygląd.

Szwedzkie pryszcze mogą być używane do wielu rodzajów połowów. Lato czy zima, woda słodka czy słona. Więc nawet jeśli kupisz je do łowienia pod lodem, możesz z nich korzystać przez cały rok!

Dlaczego szwedzki pryszcz ma to imię i inne szczegóły dotyczące historii

Prawdopodobnie zastanawiałeś się, dlaczego szwedzkie pryszcze nazywane są szwedzkimi pryszczami. Odpowiedź jest prosta. „Szwedzki”, ponieważ bazują na udanych przynętach jigowych w Szwecji. I „pryszcz”, ponieważ jest to modyfikacja szwedzkiego słowa „pimpla”, co oznacza „jig”.

Ma sens, prawda? Jednak wszystko, co zawiera słowo „pryszcz”, z pewnością przyciągnie twoją uwagę. Myślenie o pryszczach jest trochę obrzydliwe, ale na szczęście te przynęty nie mają z nimi nic wspólnego.

Szwedzki pryszcz powstał ponad pięćdziesiąt lat temu. Został stworzony przez dwóch braci. Nie są Szwedzi, ale jak już wspomniałem, oparli swój produkt na szwedzkich przynętach. Założyli firmę w Michigan, które jest świetnym miejscem do wędkowania, zarówno pod lodem, jak i nie tylko, ponieważ jest tam dużo jezior, a zimą robi się bardzo zimno.

Szwedzki Pimple to przynęta, która przetrwała już dość długo, sprawdzając się jako świetny produkt uwielbiany przez miłośników wędkarstwa.