Jak uwarunkować zjazd na linie?

Jesteś dość aktywną osobą, więc kiedy twój kumpel zaprosił cię na zjazd na linie w ten weekend, pomyślałeś, że sobie z tym poradzisz. Potem robisz trochę badań, może za pośrednictwem naszego bloga, i zdajesz sobie sprawę, że zjazdy na linie są trochę bardziej skomplikowane, niż myślałeś. Jak przygotowujesz się do tej aktywności?

Przygotowanie się do zjazdu na linie wymaga posiadania umiarkowanej siły górnej części ciała, zwłaszcza ramion. Jeśli chodzi o kondycję psychiczną, może to być większym wyzwaniem. Musisz zapoznać się ze sprzętem i zrobić wszystko, aby pokonać swoje lęki.

Nigdy nie zalecamy wskakiwania po prostu na zjazdy na linie, zwłaszcza jeśli jesteś w tym zupełnie nowy. Chociaż zjazd na linie może być bardzo satysfakcjonującą czynnością, przygotowanie się z dużym wyprzedzeniem i przygotowanie się jest najlepszym sposobem na przyjemne pierwsze zjazdy na linie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić!

Fizyczne przygotowanie się do zjazdu na linie

Trening górnej części ciała

Zacznijmy od kondycji fizycznej. Zjazd na linie schodzi rekreacyjnie po ścianie skalnej. Sama aktywność nie wymaga od ciebie dużej fizyczności. Jeśli jesteś w dobrej formie, powinieneś być w stanie zjechać na linie.

Ponieważ będziesz trzymać się liny i używać jej jako przewodnika, gdy schodzisz po skalistej powierzchni, posiadanie pewnej siły górnej części ciała zwiększy twoją wytrzymałość i wytrzymałość. Skupienie się w szczególności na sile ramion to dobry pomysł.

Jeśli twoja siłownia oferuje wspinanie po linie, jest to świetny sposób, aby wytrenować górną połowę pod kątem tego, jak będzie wyglądać zjazd na linie. Tak, czujesz się, jakbyś znów był na lekcji wychowania fizycznego w gimnazjum, ale kiedy już to przejdziesz, zdasz sobie sprawę, jak nieoceniony może być trening wspinania się po linie.

Jeśli jeszcze nigdy wcześniej nie wspinałeś się po linie, pierwszym krokiem jest nauczenie się właściwego sposobu. Nie ma jednej właściwej drogi, ale kilka odmian. Biorąc pod uwagę, że wykorzystasz umiejętności, których się teraz uczysz, a później zastosujesz je do prawdziwego zjazdu na linie, podstawowa technika zawijania i blokowania jest dobrą na początek.

Ta odmiana utrzymuje twoje ciało proste i wąskie, co warunkuje cię do utrzymania tej postawy podczas zjeżdżania po linie.

Aby wykonać podstawową technikę wspinania się po linie, najpierw musisz położyć ręce nad głową i sięgnąć wysoko po linę. Zegnij i podwijaj kolana, ale nie podnoś jeszcze stóp z ziemi. Jedną nogą, najlepiej najbardziej dominującą, wejdź na linę. Luźną częścią liny wyciśnij drugą stopę do góry.

Zsuwając stopy blisko siebie, lina blokuje się, dlatego ta technika nazywa się owijanie i blokowanie. Aby się wspiąć, zginaj kolana i zablokuj linę, używając nóg do odpychania się i nabierania wysokości.

Może to zająć kilka prób, zanim dotrzesz na szczyt, ale kiedy już to zrobisz, pozostań tam. Następnie, głównie używając górnych ramion, poćwicz zjeżdżanie po linie.

Ćwiczenie wspinaczki

Możesz zjeżdżać po całym kraju, od Steven’s Gap w Alabamie do Jack’s Canyon w Arizonie, Allamuchy Mountain State Park w New Jersey, Red River Gorge Geological Area w Kentucky i Ferne Clyffe State Park w Illinois.

Aby jednak zdobyć którykolwiek z tych szczytów, musisz się najpierw wspiąć. Nie, tym razem nie ma liny, ale skały.

Czy w Twoim mieście lub miasteczku znajdują się ściany wspinaczkowe? Jeśli nie, to może twoja siłownia. Chociaż te skalne ściany nie wyglądają i nie sprawiają wrażenia, jak wspinanie się po prawdziwej rozgrywce, stanowią dobry dowód na określenie swoich ograniczeń.

Na przykład, jeśli masz trudności ze wspinaniem się, możesz iść na siłownię i skupić się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie tułowia oraz mięśnie ramion i nóg. Podciąganie zaostrzy chwyt, więc trzymanie się każdej platformy podczas wspinaczki nie jest takie trudne.

Kiedy poczujesz się jak zawodowiec we wspinaczce na lokalnej ścianie skalnej, nadszedł czas, aby zacząć się wspinać naprawdę. Jako początkujący nigdy nie chcesz wspinać się na wysoki klif skalny kilka pierwszych razy. Trzymaj się łatwych do zdobycia szczytów.

Powinieneś też zawsze przywieźć ze sobą kumpla. Nawet jeśli będą działać jako twój obserwator, a nie wspinać się razem z tobą, nie będziesz musiał się martwić, że ktoś cię znajdzie – lub w tym przypadku nie znajdzie – jeśli sam się poślizgniesz, upadniesz i zranisz.

Wiązanie węzłów

Kiedy nadejdzie czas, możesz wybrać zjazd jedno lub dwulinowy. Jak sugerują nazwy, do zjazdu na jednej linie wykorzystuje się jedno pasmo liny, a do zjazdu na dwóch linach – dwa. Oba style zjazdów wymagają znajomości podstawowych technik nawlekania liny i wykonywania węzłów.

Na przykład, czy możesz przywiązać ósemkę do liny? Uniemożliwia to dotarcie do końca liny (dosłownie tutaj, nie w przenośni!) podczas zjazdu na linie.

Węzeł ósemkowy obejmuje następujące kroki:

 • Weź jeden kawałek liny i rozciągnij go. Na jego końcu zmierz dwie stopy, a następnie zawiąż tam węzeł.
 • Nieprzywiązany koniec liny powinien mieć kształt ósemki, tworząc dolną pętlę.
 • Weź wszystkie cztery pasma liny i pociągnij za nie, aby wzmocnić węzeł środkowy.

Będziesz także musiał zawiązać podwójny węzeł rybacki, gdy zjazd na linie przekracza połowę długości liny. Ten węzeł pozwala na zjazd na podwójnej linie. Oto kroki do wykonania podwójnego węzła rybackiego:

 • Weź dwa kawałki liny i połóż je płasko, aby były równoległe.
 • Końcem jednej liny owiń ją wokół drugiej liny, a następnie zrób to ponownie. Pierwsza lina powinna znajdować się między zwojami, które zrobiłeś za pomocą drugiej liny.
 • Następnie owiń drugą linę wokół pierwszej, ale w przeciwnym kierunku niż poprzednio.
 • Chwyć wolne końce i szarp je, aby węzły były ciasne.
 • Ustaw linie tak, aby dwa węzły wsunęły się na swoje miejsce.

To na pewno nie są twoje podstawowe węzły. Jeśli byłeś w harcerstwie lub podobnej organizacji, być może nauczyłeś się w pewnym momencie wiązać te węzły. Jeśli nie, obejrzyj samouczki YouTube i ćwicz dalej. W końcu to dostaniesz!

Mentalnie uzdalniaj się do zjazdu na linie

Nauka sprzętu

Psychiczne przygotowanie się na dzień zjazdu na linie jest prawdopodobnie równie trudne, jeśli nie trudniejsze, niż przygotowanie fizyczne. Zanim wejdziesz na jeden stopień po skalnej ścianie, upewnij się, że poświęciłeś trochę czasu na zapoznanie się z podstawowym sprzętem do zjazdów na linie. Powinieneś znać ten sprzęt od podszewki.

Cały sprzęt do zjazdów omówiliśmy w naszym artykule na temat zjazdów dla początkujących, więc ta lista będzie szybkim przypomnieniem.

 • Kontroler ruchu powietrznego: Może to brzmieć jak coś, czego potrzebujesz, gdy idziesz do szkoły lotniczej, ale nie, kontroler ruchu lotniczego jest częścią twojej konfiguracji zjazdu na linie. To urządzenie asekuracyjne pozwala na kontrolowanie liny, zwłaszcza podczas zjazdów. Użyjesz ATC do własnej liny, a także liny swojego partnera do wspinaczki i zjazdu na linie.
 • Worek na kredę: Woreczek na kredę mieści kredę, ale nie do pisania po tablicy. Zamiast tego pokrywasz dłonie kredą, aby pot ich nie zwilżył i nie spowodował utraty przyczepności. Noszenie przy sobie woreczka z kredą zapewnia, że ​​zawsze masz ją pod ręką, gdy jej potrzebujesz.
 • Kask: Zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia do zjazdu jest kask. Jeśli twój przyjaciel lub ktokolwiek, z kim kiedykolwiek zjeżdżasz na linie, mówi, że nie potrzebujesz kasku, nie jest to osoba, z którą chcesz się spotykać. Chociaż miejmy nadzieję, że nigdy go nie będziesz potrzebować, kask chroni twoją głowę, jeśli się poślizgniesz i upadniesz. Odpady, takie jak latające kamienie, również mogą czasami spaść, więc będziesz potrzebować czegoś, co uchroni twoją głowę przed możliwym urazowym uszkodzeniem mózgu.
 • Uprząż wspinaczkowa: Drugim najważniejszym elementem wyposażenia do zjazdu jest uprząż wspinaczkowa. Uprząż jest wyposażona w pas biodrowy oraz taśmy udowe i powinna przylegać blisko ciała, zwłaszcza nóg i talii. Jeśli ledwo się poruszasz, oznacza to, że uprząż jest zbyt ciasna, ale bardzo luźna jest równie niebezpieczna.
 • Spodnie sztruksowe: Sznury – a co za tym idzie, kordyty – przyczepiają się do różnych punktów zakotwiczenia w celu wyrównania statycznego. Miej więcej przewodów, niż myślisz, że będziesz potrzebować, a będziesz gotowy do pracy.
 • Temblak: Używasz procy jako rodzaju kotwicy podczas zjazdu na linie, co oznacza, że ​​twoja proca będzie musiała być do czegoś przymocowana. Czy to część ściany skalnej, czy nawet drzewo, zależy od Ciebie, ale zawsze upewnij się, że wybierasz punkt, który jest bardzo stabilny.
 • Karabinki: Karabinek łączy Twoje urządzenia do zjazdu, od pasów po linki. Wiele karabinków blokuje się, aby zapewnić większą stabilność. Najlepsze karabinki do zjazdów są certyfikowane przez Międzynarodową Federację Wspinaczki i Alpinizmu lub UIAA.
 • Worek liny: Jak wspomnieliśmy, wiązanie lin do zjazdu może być złożonym doświadczeniem. Utrudniasz sobie tylko wiązanie tych skomplikowanych lin w trawie lub na nierównym terenie. Twój pokrowiec na liny zapewnia gładką, płaską powierzchnię do wiązania lin, nie wspominając o tym, że może również przechowywać zapasową linę.
 • Lina statyczna: Lina statyczna to pojedyncza lub podwójna lina zjazdowa, której będziesz używać podczas swoich przygód na zjazdach na linie. Kiedy wspinasz się po skale, użyj dynamicznej liny, ponieważ jest ona znacznie bardziej sprężysta.

Wypełnianie kontroli bezpieczeństwa

Gdy już się zmontujesz, niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy zjazd na linie, czy tysięczny, nigdy nie powinieneś iść bez kontroli bezpieczeństwa. Zjazd na linie może być bezpieczną czynnością, ale nieostrożność może prowadzić do obrażeń, a nawet śmierci.

Oto, co chcesz sprawdzić za każdym razem, gdy zjeżdżasz na linie:

 • Podczas zjazdu z podwójną liną należy wiedzieć, którą linę można ciągnąć, a którą nie.
 • Przed zejściem sprawdź, czy wokół skalnej ściany lub góry nie ma przeszkód. Szukasz drzew, które stoją ci na drodze, a także skał o dziwnych kształtach.
 • Rzuć linę i upewnij się, że jest wystarczająco długa, aby uderzyć w ziemię pod tobą.
 • Upewnij się, że karabińczyk jest zablokowany po założeniu uprzęży.
 • Trzykrotnie sprawdź wszystkie węzły, aby upewnić się, że są dobrze zawiązane i dobrze zawiązane.
 • Obserwuj nawlekanie liny, sprawdzając również tutaj dokładność.

Nauka pewności

Słuchaj, zjazd na linie jest przerażający, zwłaszcza dla początkujących. Napisaliśmy o tym, jak przezwyciężyć lęki związane ze zjeżdżaniem na linie, ale niekoniecznie jest to proces z dnia na dzień. Im więcej wykonałeś czynności podobnych do wspinania się i zjazdów na linie, tym łatwiej będzie ci się zaaklimatyzować.

Jeśli twoje nerwowe myśli prowadzą cię do punktu wtargnięcia, zawsze możesz spróbować wziąć profesjonalne lekcje zjazdu na linie. Wiedza, że ​​jesteś pod opieką profesjonalisty, może złagodzić niektóre z twoich niepokojów.

W tej notatce zjeżdżaj tylko z ludźmi, którym w pełni ufasz. Powinni wiedzieć, jak bezpiecznie zjechać na linie, ponieważ jeśli tego nie zrobią, zagrożone jest zarówno Twoje, jak i ich życie. To powiedziawszy, musisz być też gotowy do podniesienia własnego ciężaru, że tak powiem.

Im więcej zjeżdżasz na linie, tym większa będzie twoja pewność siebie. Jednak nie uważamy, że odrobina strachu jest koniecznie złą rzeczą. Kiedy dostaniesz te motyle w brzuchu, podejmujesz więcej środków ostrożności, zamiast pędzić prosto przed siebie, czego naprawdę nie chcesz robić podczas zjazdu na linie!

Końcowe przemyślenia

Aby przygotować się do zjazdu na linie, musisz być silny zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Trening i przygotowanie się, chociaż może być czasochłonne, jest warte zachodu, ponieważ będziesz o wiele bardziej pewny siebie we wszystkich zjazdach!