Jak usunąć haczyk wędkarski ze skóry?

W swoim zapałem, by wciągnąć swój wielki połów, nie zdawałeś sobie sprawy, gdzie leci twoja żyłka wędkarska. Skończyło się na tym, że zgubiłeś rybę i, co gorsza, osadziłeś haczyk bezpośrednio w skórze. Jak bezpiecznie wyciągnąć haczyk?

Aby usunąć haczyk ze skóry, możesz użyć kilku metod. Należą do nich technika wyprzedzenia i cięcia, technika osłony igły, technika strun-yank czy technika wsteczna. Po wyjęciu haczyka najważniejsza jest pielęgnacja rany, aby zatrzymać krwawienie i zapobiec infekcji.

W tym informacyjnym przewodniku omówimy kolejno powyższe techniki usuwania haczyków. Następnie omówimy opiekę po usunięciu, a nawet przedstawimy kilka wskazówek, jak zapobiegać urazom haka. Upewnij się, że czytasz dalej.

Opcje usuwania haczyka — 4 techniki do wypróbowania

Widok haczyka wbitego w skórę może przyprawić o zawrót głowy. Możesz nawet wpaść w szok. W pośpiechu możesz spróbować wyrwać haczyk w dowolny sposób, w którym usunięcie jest możliwe.

To najgorszy sposób, aby to zrobić, ponieważ niewłaściwe usunięcie może pogorszyć obrażenia. Zamiast tego zalecamy skorzystanie z jednej z czterech technik usuwania haczyków, o których będziemy rozmawiać. Niezależnie od tego, czy nakładasz je sam, robisz to z kumplem wędkarskim, czy widzisz, że lekarz zależy od Ciebie. W niektórych przypadkach zalecamy profesjonalną opiekę medyczną, więc uważaj.

Zaawansowana i cięta technika

Technika wysuwania i cięcia jest uważana za jedną z bardziej skutecznych metod usuwania haczyka, również w przypadku większych haczyków. Jednak uszkodzenie tkanki jest nieuniknione, co może sprawić, że wyrwanie haczyka będzie bolesny.

Jak wykonujesz technikę przesuwania i cięcia? Najpierw nakładasz środek znieczulający na uszkodzony obszar skóry. Następnie za pomocą wkrętaków lub szczypiec przebijasz zadzior i czubek haczyka przez skórę. Tak, powiedzieliśmy ci, że to będzie bolesne!

Za pomocą szczypiec odetnij końcówkę haczyka. Stamtąd możesz odwrócić haczyk przez otwór w skórze, z łatwością go wyciągając.

Technika osłony igły

Bardziej zaawansowaną techniką, której powinny próbować tylko zręczne ręce, jest technika zakrywania igieł. Sugerujemy wizytę u lekarza i poproszenie go o wykonanie techniki nakłuwania igły, zamiast próbowania jej samodzielnie.

Technika osłony igły jest idealna do wyciągania dużych haczyków. Należy ponownie nałożyć na skórę środek znieczulający, a następnie użyć igły co najmniej 18-gauge.

Wbij igłę wzdłuż wejścia haczyka tak, aby trzonek haczyka i igła były równoległe. Kąt skosu igły w kierunku krzywizny haka. Jeśli kąt igły jest źle skierowany, zadzior nie może być prawidłowo odłączony.

Przesuwając hak, zadzior odłącza się. Następnie wystarczy pociągnąć i przekręcić haczyk, aby był bliżej światła igły. Odcinając haczyk od tyłu, igła może wyprowadzić haczyk na zewnątrz.

Technika String-Yank

Trzecia technika zdejmowania haczyka jest łatwiejsza do ściągnięcia dla codziennej osoby w porównaniu z techniką zakrywania igły. Znana jest jako technika szarpania struny. Tak, nazwa może dać ci trochę przerwy, więc możemy ją nazwać techniką strumieniowania, jeśli jest to bardziej znośne.

Ta technika nie wymaga znieczulenia ani nie uszkadza tkanki i nie pogarsza ciężkości rany. Możesz również polegać na technice szarpania sznurka, bez względu na rozmiar haczyka, który aktualnie utknął w Twojej skórze. To powiedziawszy, możesz osiągnąć lepsze wyniki z mniejszym hakiem.

Najpierw załóż trochę żyłki na środku wygięcia haczyka. Mocno pociągnij obie strony sznurka. Obszar, w którym osadzony jest haczyk, musi być tak płaski, jak to tylko możliwe, ponieważ pozwoli to na zagłębienie się trzonka haczyka.

Podczas wciskania upewnij się, że trzpień pozostaje równoległy do ​​miejsca, w którym jest włożony haczyk. Teraz nadchodzi część, która może sprawić, że poczujesz się trochę chory na żołądek. Mocnym, ale szybkim ruchem wyciągnij haczyk.

Musisz przy tym uważać, upewniając się, że wywierasz nacisk na oczko haczyka i cały czas utrzymujesz równoległość trzonka. Jeśli tego nie zrobisz, możesz pogorszyć zakres swoich obrażeń podczas ciągnięcia.

Technika wsteczna

Ostatnia zalecana przez nas technika usuwania haczyka to technika wsteczna. Jest to nawet łatwiejsze niż technika szarpnięcia sznurkiem. Na szczęście nie wymaga to również szarpania, więc może być ci trochę łatwiej znieść żołądek.

Jeśli haczyk jest szczególnie głęboki, użyj tej techniki. Jest to również dobra opcja, jeśli hak nie ma zadziorów.

Najpierw naciśnij trzonek haka. Tak, w międzyczasie wepchnie to haczyk głębiej w skórę, ale spowoduje również odłączenie zadzioru od tkanki. Następnie, tak jak w przypadku techniki wysuwania i cięcia, wypchnij hak do tyłu.

Czy zawsze możesz wyciągnąć haczyk wędkarski?

Haczyk musi wyjść, ale to, czy należy to zrobić samemu, zależy od tego, jak głęboko haczyk jest osadzony. Jeśli haczyk znalazł się w pobliżu tętnicy lub w oku, proszę nie rób spróbuj wyciągnąć go samodzielnie, używając dowolnej z powyższych technik.

Powinieneś również powstrzymać się, jeśli haczyk jest włożony w pobliżu ścięgna lub stawu lub jeśli jest bardzo głęboko osadzony. We wszystkich tych przypadkach należy natychmiast skontaktować się z pomocą medyczną w nagłych wypadkach.

Co należy zrobić, gdy haczyk jest wyciągnięty?

To była przerażająca męka, ale z radością mówisz, że haczyk wyszedł z twojej skóry. Obszar, w którym włożono haczyk, mógł być opuchnięty, zaczerwieniony i krwawić. Jeśli użyłeś środka znieczulającego na skórze, możesz nie być w stanie odczuwać dużego bólu, ale jeśli poszłeś bez, będziesz cierpieć.

Po urazie, jeśli poszedłeś do lekarza w celu usunięcia haczyka, wtedy cię załapią. Jednak jeśli sam wyciągnąłeś haczyk na swojej łodzi, nie możesz oczekiwać, że Twój dzień wędkowania będzie trwał bezproblemowo. Doznałeś poważnej kontuzji i wymaga dalszej opieki.

Lepiej skrócić sobie dzień, popłynąć łodzią z powrotem na brzeg, a następnie zająć się leczeniem ran. Czystymi rękami przemyj ranę wodą z mydłem. Następnie posmaruj ranę środkiem dezynfekującym i maścią z antybiotykiem. Zakryć ranę sterylnym opatrunkiem, ale opatrunek nałożyć luźno.

Mniej więcej codziennie zmieniaj opatrunek, wyrzucając zużyty bandaż. Nałóż więcej maści z antybiotykiem, a następnie dodaj świeży bandaż. Rana kłuta powinna być uznana za zagojoną po około 10 dniach.

Czy uraz haczyka może spowodować infekcję?

Każdego dnia gojenia upewnij się, że dokładnie sprawdzasz ranę pod kątem oznak infekcji. Niewłaściwe leczenie zwiększa ryzyko infekcji, ale czasami nawet jeśli zrobisz wszystko poprawnie, rana kłuta może i tak zostać zainfekowana. Wynika to z obecności bakterii morskich na haku.

Skąd będziesz wiedzieć, że twój haczyk jest zainfekowany? Z rany zacznie wyciekać płyn. Będzie bolało bardziej niż powinno, zwłaszcza jeśli od wypadku minęło kilka dni do tygodnia. Okolica będzie z dnia na dzień coraz bardziej spuchnięta i coraz bardziej czerwona.

W tym momencie należy natychmiast udać się do lekarza lub lekarza. Mogą leczyć infekcję, zanim stanie się poważniejsza. Prawdopodobnie zalecą również zaszczepienie się na tężec, jeśli nie jesteś na bieżąco ze swoim.

Jak zapobiegać urazom haczyka wędkarskiego?

Jeden raz wbity w haczyk wędkarski był więcej niż wystarczający. Nie interesuje Cię powtórna impreza, więc jak uchronić Cię przed błędnie latającymi haczykami? Oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać podczas następnej wyprawy wędkarskiej.

Zakryj oczy

Haczyk w oku to nagły wypadek medyczny, a nie coś, czego chcesz osobiście doświadczyć, jeśli możesz mu pomóc. Nosząc ochronę oczu, możesz mieć pewność, że nawet jeśli haczyk znajduje się blisko twarzy, nie dostanie się do oczu.

Każda forma ochrony oczu, którą uznasz za najwłaściwszą, powinna wystarczyć. Gogle są oczywiście najbardziej wszechstronne, ale nawet okulary przeciwsłoneczne lub okulary są lepsze niż nic.

Noś rękawiczki

Chociaż nie jest to aż tak dotkliwe, nikt nie chce przebić palca bolesnym haczykiem. Nosząc grube rękawiczki, haczyk jest znacznie trudniejszy do przyczepienia się do palców. Upewnij się, że rękawice nie ograniczają Twojej zręczności, dzięki czemu możesz łowić ryby z normalnymi umiejętnościami i wigorem.

Trzymaj skrzynkę zamkniętą

Większość wędkarzy trzyma haczyki w pudełku. Jeśli skrzynka sprzętowa jest otwarta, wystarczy mocne kołysanie łodzią, aby haki wylały się i mogły wbić się w twoją kostkę lub stopę. Aby temu zapobiec, zamknij pudełko, gdy go nie używasz.

Uporządkuj swoje haczyki

Niełatwo zapanować nad splątanym bałaganem haczyków. Splątane haczyki mogą zaczepić się o dłonie lub inne części ciała i spowodować rany kłute. Poświęć trochę czasu przed i po każdej wyprawie wędkarskiej, aby bezpiecznie przejść przez haczyki i je uporządkować.

Końcowe przemyślenia

Utknięcie haczyka w skórze jest niewątpliwie najgorszym scenariuszem podczas łowienia, ale należy być na to przygotowanym. Teraz, gdy znasz już kilka technik usuwania haczyków, możesz pomóc komuś wędkarzowi, a nawet sobie, jeśli haczyk utknie w skórze. Jeśli wyjęcie haczyka jest poza twoją głębokością, zawsze możesz udać się do lekarza.

Co najważniejsze, należy monitorować obrażenia oraz objawy, aby upewnić się, że rana nie jest zakażona. Bądź tam bezpieczny!