Jak uniknąć choroby morskiej na łodzi?

Twój przyjaciel zaprosił Cię na dzień zabawy i wypoczynku na swojej łodzi w ten weekend. Byłeś na łodzi tylko raz czy dwa i za każdym razem dostawałeś mdłości. Chciałbyś skorzystać z oferty swojego przyjaciela, ale jak uniknąć choroby morskiej?

Oto kilka sugestii, które mogą zapobiec chorobie morskiej na łodzi:

 • Odpocząć
 • Jeździć po spokojnych wodach
 • Użyj plastra na chorobę morską
 • Wypróbuj opaskę do akupunktury
 • Ogranicz mocne zapachy
 • Jedz lekkie i mdłe
 • Obserwuj czynności, które wykonujesz
 • Unikaj bezpośredniego słońca
 • Zostań na środku łodzi
 • Skup się na horyzoncie
 • Oddychać świeżym powietrzem

W tym artykule najpierw porozmawiamy o chorobie morskiej, w tym o tym, co to jest i co ją powoduje. Następnie zagłębimy się w powyższe 11 sposobów na zażegnanie choroby morskiej, abyś mógł odbyć przyjemną przejażdżkę łodzią dziś i w przyszłości!

Co powoduje chorobę morską?

Po pierwsze, co to jest choroba morska?

Kiedy ktoś ma chorobę morską, oznacza to, że ruch statku, jak łódka na wodzie, wywołuje u niego mdłości. Mogą tylko odczuwać mdłości w żołądku lub wymiotować w zależności od nasilenia choroby morskiej.

Choroba morska to specyficzna postać choroby lokomocyjnej. Jeśli podróż samochodem, pociągiem lub autobusem powoduje mdłości w żołądku, możesz być bardziej podatny na chorobę morską. Krajowa Służba Oceaniczna przez Narodową Administrację Oceaniczną lub NOAA.

Co powoduje, że ktoś odczuwa chorobę morską, gdy inna osoba na tej samej łodzi może czuć się doskonale? Choroba lokomocyjna nie ma nic wspólnego z żołądkiem, nawet jeśli tam manifestują się wszystkie objawy. Raczej zaczyna się w uchu, a konkretnie w uchu wewnętrznym.

W twoim uchu wewnętrznym znajduje się układ przedsionkowy. System ten obejmuje narządy otolitowe (łagiewka i woreczek), które są kieszonkami, a także trzy kanały.

Układ przedsionkowy komunikuje się z móżdżkiem w mózgu, informując mózg o tym, gdzie jest twoja głowa i czy to ustawienie się zmieniło. Ponieważ twój móżdżek kontroluje równowagę i ruch, może wskazywać mięśniom, aby poruszały się w określony sposób, dzięki czemu zachowasz równowagę.

Kiedy jesteś na łodzi, która płynie z boku na bok po morzu, system przedsionkowy ucha wewnętrznego wie, że coś jest nie tak, ponieważ nie znajdujesz się na stabilnym podłożu. Jednak twoje oczy widzą to inaczej, ponieważ twoje ciało porusza się jak jedno z łodzią.

Mózg nie jest do końca pewien, jak zareagować, więc uwalnia hormony, które powodują nieprzyjemne objawy choroby morskiej.

Każdy może zachorować na chorobę morską, chociaż najbardziej narażone są kobiety w ciąży i dzieci.

11 metod zapobiegania chorobie morskiej na łodzi

Teraz, gdy już wiesz, co powoduje chorobę morską, możesz podjąć środki zapobiegawcze, aby Twoja przejażdżka łodzią nie powodowała nudności. Na wstępie przedstawiamy 11 metod, które najbardziej polecamy.

Odpocząć

Chociaż możesz być zdenerwowany chorobą lokomocyjną, która nasili się podczas jutrzejszego rejsu łodzią, im bardziej jesteś wypoczęty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Wiadomo, że fizyczne i psychiczne zmęczenie spowodowane bezsennością pogarsza objawy, więc idź spać wcześniej niż zwykle.

Chcesz mieć jasne oczy i krzaczaste ogony podczas wycieczki łodzią!

Jedź po spokojnych wodach

Ukrywanie choroby morskiej przed przyjacielem lub członkiem rodziny, który jest właścicielem łodzi, nie leży w twoim najlepszym interesie. Daj im znać, że masz chorobę lokomocyjną z wyprzedzeniem, a następnie zapytaj, czy mogą wytyczyć zrównoważony kurs, w którym wody będą spokojne.

Im bardziej wzburzony ruch fal, tym poważniejsza może być choroba lokomocyjna. Oczywiście operator łodzi nie może kontrolować, czy fale są silniejsze, czy spokojniejsze, ale mogą wybrać jazdę po akwenach, o których wiadomo, że są łagodniejsze, takich jak jezioro czy ocean.

Użyj plastra na chorobę morską

Możesz także wypróbować leki zapobiegające i/lub leczące chorobę lokomocyjną. Jednym z nich jest skopolamina, która jest dostępna w postaci plastra przezskórnego.

Według MedlinePlusSkopolamina hamuje nieprzyjemne objawy choroby morskiej, takie jak wymioty i nudności. Jako środek przeciwmuskarynowy, lek ogranicza ilość acetylocholiny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem. Z ostatniej sekcji wiesz, że choroba lokomocyjna wymaga komunikacji między uchem wewnętrznym a mózgiem. Przy mniejszej liczbie dostępnych neuroprzekaźników ta komunikacja nie może odbywać się tak obficie, co oznacza mniej objawów choroby morskiej.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, powinieneś nosić plaster skopolaminy za uchem. Należy najpierw wyczyścić ten obszar, a następnie wysuszyć. Następnie zdejmij pasek ochronny z plastra i nałóż go na głowę. Kleje utrzymają go na miejscu. Następnie umyj ręce.

Efekty skopolaminy są długotrwałe i mogą trwać do trzech dni. Jednak stosując plaster przez tak długi czas, istnieje większe ryzyko wystąpienia objawów odstawienia, mówi MedlinePlus. Objawy te mogą obejmować obniżone ciśnienie krwi i tętno, osłabienie mięśni, dezorientację, ból głowy, pocenie się, skurcze żołądka, wymioty i nudności.

Skopolamina jest lekiem na receptę, więc najpierw musisz udać się do lekarza.

Wypróbuj opaskę do akupunktury

Jeśli jest już za późno na receptę na skopolaminę, nie panikuj. Możesz nosić opaskę akupunkturową, aby zapobiec chorobie morskiej na łodzi.

Możesz się zastanawiać, co opaska do akupunktury ma wspólnego z chorobą lokomocyjną. Pozwól nam wyjaśnić.

Podczas noszenia opaski wywiera ona większy nacisk na nadgarstek niż podczas noszenia bransoletki lub zegarka. Mówi się, że ucisk ogranicza wystąpienie nudności u niektórych użytkowników, co zmniejszy nasilenie choroby morskiej.

Pasmo morskie to opaska akupunkturowa dla osób z chorobą morską. Opaska wywiera nacisk na punkt P6 lub Nei-Kuan, który znajduje się na środku nadgarstka. Możesz znaleźć ten obszar, kładąc trzy palce na zgięciu nadgarstka.

Plastikowy kołek Sea-Band powinien iść prosto na punkt Nei-Kuan. Załóż opaski na oba nadgarstki i noś je podczas rejsu łodzią. Sea-Band jest również polecany kobietom w ciąży przechodzącym poranne mdłości.

Ogranicz silne zapachy

Kiedy jesteś już na skraju nudności, nie chcesz przebywać w pobliżu żadnych zapachów, które pogorszą Twój rozstrój żołądka.

Silnymi zapachami mogą być wszystko, od jedzenia rozłożonego na stole po czyjąś wodę kolońską lub perfumy. Nawet zapachy z łodzi mogą wystarczyć, aby wzburzyć żołądek, na przykład podmuch silnego wydechu.

Jeśli jesteś w pobliżu któregoś z tych zapachów, odejdź szybko i wdychaj czystsze powietrze. Pozostając w okolicy, twoje nudności nasilą się i będziesz biegł do łazienki, zanim się zorientujesz.

Jedz lekkie i mdłe

Ponieważ jedzenie często może nasilać nudności, możesz pomyśleć, że lepiej zrezygnować z jedzenia do czasu rejsu łodzią. Jednak pływanie łódką na pusty żołądek nie zapobiega nudnościom. Jeśli już, to ją intensyfikuje.

Musisz coś zjeść, więc starannie dobieraj posiłki. Mdłe przekąski najlepiej zaspokoją Twój żołądek. Chrup precle, zwykły chleb i krakersy bez smaku.

Imbir i mięta pieprzowa mogą uspokoić żołądek. Nawet jeśli przyniesiesz kilka cukierków miętowych do ssania, powinno to wystarczyć, aby zapobiec bólom brzucha i wymiotom. Pij też piwo imbirowe, które jest lekarstwem na rozstrój żołądka.

Nie jedz zbyt dużo powyższych pokarmów, jakbyś był nadmiernie pełny, twoje nudności mogą być gorsze. Unikaj spożywania alkoholu i cytrusów, a także tłustych, pikantnych i tłustych potraw przed wejściem na łódź i podczas pobytu na łodzi. To jedzenie jest dla ciebie za ciężkie.

Oglądaj czynności, które robisz

Po zakończeniu wielkiej wycieczki łodzią możesz mieć wiele przestojów. Sposób, w jaki spędzasz ten czas, ma znaczenie, jeśli chcesz zapobiegać chorobie lokomocyjnej.

Czynności, które twoje oczy uważają za stabilne, mogą zmylić mózg, ponieważ ucho wewnętrzne mówi mózgowi, że twoje ciało się porusza. Jak dowiedziałeś się wcześniej, tak zaczyna się choroba lokomocyjna.

Zostaw swoje książki w domu. Jeśli chcesz robić zdjęcia, użyj smartfona, a nie prawdziwego aparatu. Patrzenie przez obiektyw wywoła mdłości, jeśli robisz to wystarczająco długo. Dotyczy to również używania lornetek.

Unikaj bezpośredniego słońca

Zapytaj kapitana, gdzie możesz odpocząć na łodzi z dala od ostrych, bezpośrednich promieni słońca. Zbyt długi czas ekspozycji na ciepło może spowodować odwodnienie. Kiedy nie masz wystarczającej ilości wody w systemie, objawy choroby lokomocyjnej mogą się nasilić.

Popijaj wodę konsekwentnie, ale powoli, aby nie przepełnić się płynem.

Zostań na środku łodzi

Kiedy znajdziesz się po obu stronach łodzi, poczujesz jej kołyszący ruch znacznie silniej niż w środku. Miejsce na odpoczynek na śródokręciu będzie dla ciebie bardziej relaksujące, zwłaszcza jeśli ta część łodzi znajduje się blisko linii wodnej. Zostań tutaj tak długo, jak możesz.

Skup się na horyzoncie

Kiedy płyniesz łódką, horyzont jest twoim najlepszym przyjacielem. Chcesz ciągle tego wypatrywać, ale staraj się nie gapić.

Celem tego jest utrzymanie horyzontu w zasięgu wzroku. Będziesz na nim polegał jako na punkcie odniesienia podczas jazdy.

Utrzymywanie wzroku na horyzoncie jest szczególnie przydatne, gdy znajdujesz się bliżej przodu łodzi lub gdy patrzysz do przodu. Jeśli zgubisz horyzont lub nie możesz podejść do okna, aby na niego spojrzeć, kolejną najlepszą rzeczą jest zamknięcie oczu. Ponieważ twoje oczy nie skupiają się na niczym stabilnym, możesz być w stanie oprzeć się chorobie morskiej.

Oddychać świeżym powietrzem

Jeśli łódź, którą jedziesz, jest zamknięta, od czasu do czasu poświęć trochę czasu na zaczerpnięcie świeżego powietrza. Ponieważ będziesz spoglądać na ocean lub zatokę ze swojej grzędy, twoje oczy mogą być w stanie dostosować się do ruchu łodzi. Może to poprawić sygnały między uchem wewnętrznym a mózgiem, zmniejszając chorobę lokomocyjną.

Czy możesz nauczyć się nie chorować na chorobę morską?

A co, jeśli powiesz swojemu ciału, aby nie chorowało na chorobę morską? Czy to też działa? Nie do końca tak, ale jest coraz więcej dowodów na to, że możesz nauczyć się zażegnać chorobę lokomocyjną.

Jedno z takich badań na ten temat pochodzi z raportu opublikowanego w czasopiśmie z 2021 r. Stosowana Ergonomia. W badaniu wzięło udział 42 dorosłych uczestników płci żeńskiej i męskiej. Badacze kazali uczestnikom jeździć na wirtualnym symulatorze 3D, aby określić stopień ich choroby lokomocyjnej.

Następnie badacze podzielili uczestników na dwie grupy. Pierwsza grupa trenowała codziennie, wykonując ćwiczenia wzrokowo-przestrzenne przez 15 minut. Druga grupa nie.

Następnie obie grupy jechały w symulatorach 3D. Grupa, która nie trenowała, nie miała żadnych różnic pod względem choroby lokomocyjnej, podczas gdy grupa, która trenowała, zgłosiła zmniejszenie choroby lokomocyjnej w symulatorze o 51 procent.

Zastanawiasz się, czy szkolenie dotyczyło jazdy samochodami i innymi pojazdami w prawdziwym życiu? Rzeczywiście. Uczestnicy zredukowali chorobę lokomocyjną o 58 procent w tych aplikacjach.

Rodzaj szkolenia, jakie przeszli uczestnicy, miał z tym z pewnością coś wspólnego. Jak stwierdzono w badaniu: „zdolności wzrokowo-przestrzenne mają przyczynowy wpływ na podatność na chorobę lokomocyjną… Poprawa umiejętności wzrokowo-przestrzennych jest skuteczną metodą zmniejszania choroby lokomocyjnej”.

Zadania szkoleniowe obejmowały dopasowywanie elementów 3D, które zostały obrócone w różnych kierunkach, wykrywanie, które rysunki miały osadzone elementy, a także jakie były osadzone elementy oraz przeprowadzanie wnioskowania o składaniu papieru.

Ten rodzaj treningu może być wart powtórzenia, jeśli twoja choroba morska jest szczególnie dokuczliwa!

Końcowe przemyślenia

Choroba morska jest częstą przypadłością, która może utrudniać niektórym osobom poruszanie się łodziami i innymi poruszającymi się pojazdami. Zrozumienie połączenia ucha wewnętrznego z mózgiem może pomóc złagodzić chorobę lokomocyjną.

Nawet jeśli powyższe taktyki nie działają i nadal zachorujesz, nie wstydź się. Zdarza się!