Jak trzymać kij do hokeja na trawie?

Jeśli niewłaściwie trzymasz swój kij do hokeja na trawie, oznacza to, że nie masz szans. Każdemu strzałowi lub podaniu, które wykonujesz, brakuje mocy, którą mógłby posiadać. W niektórych przypadkach twoja drużyna może nawet ponieść kary za niewłaściwe obchodzenie się z kijem. Jak trzymać kij do hokeja na trawie?

Aby trzymać kij do hokeja na trawie, musisz nauczyć się podstawowego uchwytu, w którym lewa ręka zbliża się do górnej części kija, a prawa ręka jest na uchwycie, czyli osłonie kija. Twój palec wskazujący i kciuk zrobią literę V na krawędzi palca.

Jeśli niektóre terminy, których użyliśmy w powyższym akapicie, są zdezorientowane, nie będziesz w stanie tego zrobić, zanim skończysz czytać. W dalszej części bardziej szczegółowo omówimy podstawy trzymania kija do hokeja na trawie. Omówimy również zaawansowane koncepcje obsługi kijów, więc sprawdź to!

Podstawy trzymania kija do hokeja na trawie

Zanim zaczniesz zajmować się bardziej zaawansowanymi technikami, takimi jak odwrócony chwyt czy jednoręczne trzymanie kija, musisz opanować podstawy. Aby to zrobić, musisz zrozumieć wszystkie części swojego kija do hokeja na trawie. Oto krótki przegląd.

  • Chwyt: Chwyt jest najwyższą częścią kija. Możesz go odróżnić od reszty kija, ponieważ jest pokryty materiałem, czy to ze skóry, gumy czy zamszu.
  • Uchwyt: Uchwyt stanowi podstawę kija do hokeja na trawie. Jest długa i prosta. Rączka jest czasami nazywana trzonkiem.
  • Głowa: Głowa twojego kija hokejowego jest początkiem krzywej kija. Gracze mogą wybierać spośród główek midi, maxi lub w kształcie litery J.
  • Twarz: Twarz to płaska przednia powierzchnia kija do hokeja na trawie.
  • Obcas: Pięta to zaokrąglona tylna krawędź kija.
  • Palec u nogi: Palec kija do hokeja na trawie jest przeciwną zaokrągloną krawędzią.

Ok, pomijając te podstawowe terminy, przejdźmy do tego, jak trzymasz kij do hokeja na trawie dla początkujących.

Połóż lewą rękę na szczycie kija, a prawą na podstawie uchwytu. Jeśli twoje dłonie są prawidłowo ułożone, palec wskazujący i kciuk dotkną się i utworzą kształt litery V. Powinno to nastąpić na obu rękach.

Oba V powinny być ustawione pod kątem w kierunku czubka kija, więc jeśli twoje ręce nie są teraz w tej pozycji, zalecamy ich zmodyfikowanie.

Czy na początku będzie to niezręczne, zwłaszcza jeśli jesteś kompletnym początkującym w hokeju na trawie? Pewnie. Sugerujemy ćwiczenie podstawowej pozycji drążka tak często, jak to możliwe, aż dłonie i palce intuicyjnie znajdą się we właściwych miejscach.

W końcu podstawowy chwyt jest najłatwiejszy, więc chcesz czuć się komfortowo. Praktyka czyni mistrza!

Gdy już znajdziesz się na boisku i użyjesz chwytu podstawowego, bardzo się on przyda. Jeśli musisz zatrzymać piłkę podczas gry, ten uchwyt umożliwia to. Dotyczy to również uderzania piłki i dryblingu.

Podczas manewrowania z kijem do hokeja na trawie w podstawowej pozycji, prawa ręka nigdy nie powinna poruszać się z pierwotnej pozycji. Pomyśl o tej ręce jako o swojej ręce kontrolnej. Jeśli za bardzo poruszysz prawą ręką, nie będziesz mieć kontroli nad piłką, co może dać przewagę drugiej drużynie!

To twojej lewej ręki powinieneś używać do poruszania się, obracania i innego manewrowania kijem do hokeja na trawie w pozycji podstawowej.

Zaawansowane techniki trzymania kijów do hokeja na trawie

Poniższe techniki kijów do hokeja na trawie można uznać za bardziej zaawansowane, ale wszystkie są tymi, których będziesz musiał się nauczyć w miarę postępów w grze. Dlatego musimy ponownie podkreślić znaczenie opanowania podstawowej techniki, zanim przejdziemy do innych.

Chociaż omówiliśmy te techniki już wcześniej na blogu, w tej sekcji zagłębimy się w każdą z nich.

Odwrotny uchwyt

Każdy hokeista na trawie chce strzelić więcej goli, a wszystko zaczyna się od chwytu odwróconego. Pomimo nazwy tego uchwytu, nie odwracasz ułożenia rąk. Można raczej myśleć o uchwycie odwrotnym jako o kontynuacji lub postępie chwytu podstawowego.

Jak więc zrobić odwrotny chwyt? Zacznij od ustawienia rąk w podstawowej pozycji chwytu. Następnie umieść patyk tak, aby jego płaska strona była skierowana do góry. Wygląda na to, że trzymasz kij do hokeja na trawie do tyłu, ale o to chodzi.

Dzięki odwrotnemu uchwytowi możesz teraz wyrzucić piłkę. Potrząsanie odnosi się do używania kija do pchania piłki. Następnie możesz podnieść piłkę w powietrze lub przesunąć ją po ziemi.

Jeśli kolega z drużyny wyśle ​​w Twoją stronę podanie z lotu ptaka, możesz odebrać jego podanie odwrotnym uchwytem i sprowadzić piłkę na ziemię bez narażania się na karę.

Scooping to kolejna technika, w której musisz wiedzieć, jak odwrócić chwyt. W hokeju na trawie miarka ma miejsce, gdy wykonujesz podanie w powietrzu z dryblingu po lewej stronie boiska.

W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie rzutu żetonem z linii bocznej. Zwykle dzieje się tak, gdy obrońca wywiera presję na słabą stronę ofensywnego gracza, przez co ma trudności ze zdobyciem gola.

Podczas rozdrabniania umieść kij w odwrotnej pozycji chwytu. Twoja strzelająca stopa powinna być skierowana w stronę bramki i piłki. Skoncentruj się na krawędzi kija do hokeja na trawie i wykonaj zamach wsteczny.

Wreszcie, możesz użyć uchwytu wstecznego do odwrotnego uderzenia lub uderzenia. W ten sposób strzelasz gole z odwrotnym uchwytem. Celowo wykorzystujesz swoją słabą stronę, aby przeciwna drużyna nie mogła jej bronić, co otwiera ci szansę na zdobycie gola.

Uchwyt do patelni

Drugim zaawansowanym sposobem trzymania kija do hokeja na trawie jest chwyt patelni. Jazdę wsteczną, którą opisaliśmy w powyższym akapicie, można wykonać wyłącznie za pomocą uchwytu wstecznego, ale bardzo pomocny może być również uchwyt patelni.

Porozmawiajmy o tym, jak to się robi. Chcesz zacząć w podobnej pozycji jak chwyt odwrotny, z obiema rękami na szczycie kija. Spowoduje to utworzenie podwójnego uchwytu w kształcie litery V ze względu na ułożenie palca.

Następnie obróć drążek tak, aby znalazł się w jednej linii z powierzchnią pola. Czyniąc to, płaska strona twojego kija powinna być skierowana do góry. Sprawdź, czy drążek jest równoległy do ​​podłoża; jeśli tak, masz uchwyt do patelni.

Oprócz napędów wstecznych możesz również polegać na uchwycie patelni podczas każdego ruchu zamiatania. Tego rodzaju dramatyczne hity nie zawsze przydają się podczas gry w hokeja na trawie, ale jeśli chwila tego wymaga, będziesz chciał wiedzieć, jak to się robi.

Za każdym razem, gdy uderzysz piłkę wewnętrzną częścią kija do hokeja na trawie, będziesz chciał również przełączyć się w pozycję chwytu patelni.

Podwójny uchwyt V

Porozmawiajmy teraz o uchwycie podwójnego V. Jak w przypadku każdej innej techniki, zacznij od położenia obu rąk na szczycie kija. Masz dwie możliwości wyboru miejsca, w którym pójdzie twoja prawa ręka w połączeniu z lewą ręką.

Twoja prawa ręka może albo nachodzić na lewą rękę, albo na prawo pod nią (nie nachodzić na siebie). Wypróbuj obie pozycje, aby określić, która jest dla Ciebie bardziej naturalna, a następnie trzymaj się tego.

Tak czy inaczej, twoje dłonie utworzą literę V między palcem wskazującym a kciukiem. Podobnie jak w przypadku podstawowej techniki chwytu, ten kształt litery V jest skierowany w stronę czubka kija. Jeśli tak nie jest, sugerujemy dostosowanie prawej ręki zamiast lewej. Może to również pomóc, jeśli Twoje ręce będą czuć się niekomfortowo, niezależnie od tego, czy prawa ręka znajduje się pod lewą, czy na górze.

Ten rodzaj ustawienia ręki znacznie zwiększa twoją siłę uderzenia, dlatego podwójne V jest tak przydatne. Będziesz mieć o wiele więcej siły niż zwykle, ale kluczem jest trzymanie rąk razem. Im większa odległość między twoimi rękami, tym słabsze twoje uderzenia.

Uchwyt z krótką rączką

Ostatnią zaawansowaną techniką chwytu jest chwyt krótką rączką. Kładziesz ręce w połowie rączki kija do hokeja na trawie, dlatego ta technika jest znana jako chwyt z krótką rączką.

Zapisaliśmy to na koniec, ponieważ ustawienie dłoni jest bardzo podobne do chwytu podwójnego V. Z tego powodu dobrze jest najpierw poczuć się komfortowo z tym sposobem trzymania kija do hokeja na trawie.

Połóż dłonie na rękojeści lub trzonku kija, trzymając ręce blisko siebie. Kształt litery V, jaki tworzą twoje dłonie, powinien być skierowany na zakrzywioną część kija do hokeja na trawie w pobliżu palca.

Może się to wydawać dziwnym sposobem trzymania kija, ale ma to na celu skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zamachu wstecznego lub wykonanie jakiejkolwiek kontynuacji. To pozwala ci szybko uderzyć piłkę, dzięki czemu możesz wykorzystać lukę, którą widzisz, zanim drużyna przeciwna będzie mogła działać.

Slapshoty są również znacznie łatwiejsze do wykonania przy użyciu krótkiego uchwytu, więc wypróbuj je.

Jak trzymać kij do hokeja na trawie w lewo lub w prawo?

Niezależnie od tego, czy jesteś graczem praworęcznym, czy leworęcznym, sposób trzymania kija do hokeja na trawie zgodnie z powyższymi instrukcjami nie powinien się zmieniać. Jeśli chcesz postawić swoją niedominującą rękę na dominującej pozycji, to właśnie to powinieneś zrobić.

Możesz początkowo czuć się w niekorzystnej sytuacji, ale jest odwrotnie. Kiedy przyzwyczaisz się do używania ręki niedominującej w hokeju na trawie, będziesz mieć więcej możliwości podczas gry. Możesz zaskoczyć przeciwników, grając po swojej słabszej stronie.

Nawiasem mówiąc, ta tak zwana słabsza strona nie zawsze tak będzie. Grając bardziej obiema stronami i wzmacniając je, poczujesz się komfortowo, używając zarówno lewej, jak i prawej ręki do gry w hokeja na trawie.

Jak trzymać kij do hokeja na trawie jedną ręką?

Po ćwiczeniu i graniu z powyższymi technikami przez chwilę, możesz chcieć przenieść swoją grę w hokeja na trawie na wyższy poziom. W takim przypadku jesteś gotowy, aby nauczyć się trzymać kij jedną ręką.

Powinieneś czuć się komfortowo, trzymając kij jedną ręką, zarówno w lewej, jak i prawej ręce. Granie w ten sposób to świetny sposób na wzmocnienie słabszej ręki, dzięki czemu będziesz jeszcze skuteczniejszym hokeistą na trawie!

Jednoręczny prawy uchwyt

Jeśli używasz tylko prawej ręki do trzymania kija do hokeja na trawie, chcesz położyć rękę na szczycie kija. Twój palec wskazujący i kciuk przyjmą kształt litery V, który będzie wycelowany w czubek kija.

Na murawie może się okazać, że uchwyt jednoręczny jest wygodniejszy do gry, ale nie jest tak dobry na trawie. Gracze hokeja na trawie również preferują chwyt jednoręczny, gdy chcą szybciej dryblować, ponieważ ta technika pozwala im to zrobić.

Jednoręczny chwyt leworęczny

Jednoręczny lewy uchwyt oznacza trzymanie w tej ręce kija do hokeja na trawie. Chcesz, aby twoja ręka znajdowała się na szczycie kija, tak jak wtedy, gdy trzymasz kij tylko prawą ręką.

Następnie obróć drążek tak, aby płaska strona była skierowana do przodu. Kształt litery V, który tworzy twój palec wskazujący i kciuk, powinien znajdować się z tyłu kija, czyli po przeciwnej stronie miejsca, w którym się zakrzywia. To ustawienie może być trudne do wykonania na początku, więc ćwicz dalej.

Jeśli musisz dryblować lewą stroną, z pewnością przyda się trzymanie kija lewą ręką. Jeśli chodzi o chwytanie jedną ręką, hokeiści na trawie częściej używają prawej ręki niż lewej.

Końcowe przemyślenia

Nie ma jednego sposobu na trzymanie kija do hokeja na trawie. Zaczniesz od podstawowego chwytu, ale gdy już to opanujesz, nauczysz się technik, takich jak jednoręczne trzymanie kija, chwyt odwrócony, chwyt patelni lub podwójne V.

Aby być naprawdę dobrym hokeistą na trawie, trzeba opanować każdą z omówionych dzisiaj technik. Pamiętaj, aby robić to powoli i często ćwiczyć, a to mistrzostwo nadejdzie pewnego dnia!