Jak trollować dla Kokanee bez downriggerów

Korzystanie z downriggera jest prawdopodobnie najbardziej bezbolesnym i powszechnym sposobem łowienia łososia kokanee, ale z pewnością nie jest to jedyny sposób, aby umieścić przynętę tam, gdzie są ryby!

Zamiast downriggera użyj różnych ciężarów lub różnych stylów „nurków”, aby ustawić swój końcowy sprzęt wystarczająco głęboko, aby przyciągnąć uwagę łososia kokanee. Zwracając szczególną uwagę na długość linki, trolluj w normalnym ustawieniu, ale zamiast pozwolić downriggerowi pomóc w głębokości, użyj ciężarków i nurków.

Oczywiście jest to trochę bardziej skomplikowane, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Nurkowie i ciężarki to klucze

Jeśli downrigger nie wchodzi w grę, potrzebujesz innego sposobu na doprowadzenie linki do odpowiedniej głębokości. Najlepiej to osiągnąć przy pomocy nurków i/lub ciężarków.

Nie jeden

Nurkowie występują w różnych stylach i specjalnościach. Przymocowane do żyłki wędkarskiej, mają kształt umożliwiający wciąganie żyłki głębiej w wodę, gdy łódź się porusza. Mają kilka zalet w stosunku do zwykłego używania ołowiu. Występują w kilku kształtach i wielu jasnych kolorach, mogą służyć jako atraktory dla ryb. Rozłączają się również, gdy ryba przyczepia się do twojego haczyka, pozostawiając cię do walki tylko z rybą, zamiast oporu ze strony ryby oraz nurek.

Nurkowie Dipsy

Dipsy Dipsy są wyposażone w funkcję wielokierunkową, pozwalającą na jednoczesne prowadzenie wielu nurków, bez obawy o splątanie linek. Pozwala to również na pokrycie większej ilości wody, jeśli masz rozmieszczonych wielu nurków, co zwiększa Twoje szanse na zwrócenie uwagi łososia kokanee.

Występują w różnych kolorach, podwajają się jako atraktant dla ryb, okazując się być niezwykle uniwersalnym. Jeśli chcesz zmaksymalizować zasięg i kontrolować obszar za łodzią, na którym trollingujesz, nurkowie nurkowy są dobrym rozwiązaniem. Zwykle będą dostarczane z wykresem głębokości, aby powiedzieć, jak sprowadzić je do pożądanej głębokości.

Głęboka Sześć nurków

Deep Six Divers to doskonała opcja, jeśli znasz głębokość, na której będziesz łowić. Występują w kilku różnych rozmiarach, a każdy rozmiar sprowadza linię do określonej głębokości. Są wyposażone w fantastyczny mechanizm wyzwalający, który bardzo dobrze radzi sobie z prądami i różnymi prędkościami trollingu, a jednocześnie potyka się po uderzeniu przez łososia. Dzięki temu możesz walczyć tylko z łososiem, jednocześnie zmniejszając opór, jaki nurek będzie stawiał na twojej lince.

Dodatkowo dostępne w różnych kolorach, materiałach i powierzchniach odbijających światło, Deep Six Divers są doskonałym wyborem, jeśli znasz swoją taktykę wędkowania i wiesz dokładnie, czego chcesz w zakresie głębokości, koloru, materiału i opcjonalnej powierzchni odblaskowej. Pamiętaj jednak, że każdy rozmiar ma zejść na pewną głębokość, bez dużej elastyczności.

Nurek odrzutowy

Nazwane ze względu na kształt i tryb nurkowania, którego używają, Jet Divers są skuteczne, ale mogą nie być tak przydatne do łowienia kokanee jak inni kierowcy, chociaż świetnie nadają się do innych ryb.

Nurkowie odrzutowi są wyporni i wykorzystują ciśnienie wody przeciwko kształtowi i kątowi ich „skrzydeł”, aby zostać wciągniętym do wody. Będąc wypornym, gdy ciśnienie wody jest rozluźnione, nurek zejdzie z kursu i wróci na powierzchnię. Dostępny w kilku rozmiarach, każdy rozmiar jest przeznaczony do nurkowania na określoną głębokość.

Podobnie jak inni nurkowie, których omówiliśmy, te również są dostępne w wielu kolorach, które przyciągną uwagę twoich ryb. Jednak nurkowie ci są szczególnie polecani dla tych wędkarzy, którzy trolują rzeki. Chociaż można je bezwzględnie ciągnąć za łodzią, jeden z pozostałych nurków może być lepiej dostosowany do twoich konkretnych potrzeb.

Wagi

Obciążniki to kolejny skuteczny sposób na sprowadzenie sprzętu końcowego do ryby. Mają jednak kilka wad. Jeśli nie masz ustawionej linii specjalnie, aby temu przeciwdziałać, mogą kręcić się i skręcać twoją linię, czego zdecydowanie nie chcesz. Nie wypuszczą się, gdy ryba jest przyczepiona do twojego haczyka, więc będziesz walczył z rybą i ciężarem, którego użyłeś do ściągnięcia przynęty. Biorąc to pod uwagę, wielu rybaków używa ciężarków i przysięga na nie, więc nie wykluczaj ich, dopóki nie spróbujesz.

W przeciwieństwie do nurków, którzy pracują zi ze względu na ruch łodzi, ruch i prędkość faktycznie działają przeciwko ciężarom. Musisz wziąć pod uwagę opór, który dzieje się na twojej żyłce i dostosować się do wzrostu przynęty, aby upewnić się, że twój sprzęt schodzi na pożądaną głębokość.

Wagi, a także różne kształty, występują w wielu kolorach, wzorach i rozmiarach. Skupię się na ciężarach, które były używane specjalnie do trollingu.

Wagi kilu

Ciężarki kilowe są nazwane od ich kształtu. Wyposażone w formowany „kil”, ciężarki te zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać lub przynajmniej minimalizować skręcanie się linki. Są również przymocowane do łańcuszka kulkowego, więc nawet jeśli twój sprzęt się skręci, nie będzie to miało negatywnego wpływu na twoją główną żyłkę. Mówi się również, że łańcuszek kulkowy wytwarza grzechotkę, która ma zwabić ryby.

Wagi zatrzaskowe

Obciążniki zatrzaskowe zapewniają nieco większą wszechstronność umieszczania, a także łatwość instalacji i demontażu. Wagi zatrzaskowe cieszą się opinią najlepszego wykorzystania w powszechnie znanej metodzie „50/50”.

Czy to z łodzi, czy z deski linowej, wypuść pięćdziesiąt stóp linki. Przymocuj obciążnik zatrzaskowy, a następnie wypuść dodatkowe pięćdziesiąt stóp. Dzięki temu możesz zmniejszyć ciężar podczas nawijania linki, zmniejszając część oporu, którego będziesz doświadczać podczas walki z rybą.

Dodatkowe wskazówki

  • Cieńsza linia
    Kiedy łowisz z nurkami, a zwłaszcza gdy łowisz z ciężarkami, musisz pamiętać o oporze, który będzie występował na twojej żyłce, co zmniejsza dokładność odczytów, które możesz uzyskać z tyczki, a także zapewnia Twój sprzęt bliżej powierzchni wody. Jeśli możesz, użyj cieńszej linii. Zmniejszy to opór i umożliwi bardziej wydajne i efektywne łowienie.
  • Zwolnij prędkość trolla
    Zmniejszenie prędkości trollingu to kolejny łatwy sposób na zanurzenie sprzętu głębiej w wodzie. Podobnie jak w latawcu, im szybciej poruszasz się ty lub woda, tym bardziej podnosisz swój sprzęt, szczególnie jeśli używasz ciężarów. W zależności od tego, na co łowisz, pomyśl o spowolnieniu.
  • Poznaj swoją głębokość i teren
    Upewnij się, że wiesz, gdzie łowisz. Prądy, głębokość łowisk oraz ukształtowanie terenu na dnie mogą mieć wpływ na Twój sprzęt. Upewnienie się, że nie zahaczasz o dno lub że prądy nie przeszkadzają, to kilka łatwych sposobów na poprawę jakości wędkowania.

Kokanee i głębokość

Dlaczego więc potrzebujesz downriggera, albo sedno problemu, dlaczego musisz spuścić sprzęt tak nisko, aby złapać łososia kokanee?

Zimna woda

Łosoś Kokanee to ryba niezwykle wrażliwa na temperaturę. Jeśli spędzą zbyt dużo czasu w okolicach sześćdziesięciu stopni Fahrenheita lub powyżej, umrą. Mogą sporadycznie można je znaleźć w wyższych temperaturach, ale tylko przez bardzo krótkie okresy czasu i tylko po to, aby podążać za pokarmem na powierzchnię, zanim szybko zanurkują.

Dla rybaka oznacza to, że kokanee będą przebywać w głębszych obszarach jezior i zbiorników, w których łowią, zwłaszcza latem. Łosoś Kokanee jest zwykle zawieszony w słupie wody nad głęboką wodą, zwykle na głębokości od trzydziestu do sześćdziesięciu stóp.

Śledź jedzenie!

Kokanee, podobnie jak reszta z nas, można znaleźć wszędzie tam, gdzie można znaleźć ich jedzenie. Łosoś Kokanee żywi się głównie zooplanktonem, który jest również wrażliwy na temperaturę i światło. Połączenie ich potrzeby jedzenia i zachowania chłodu dyktuje głębokości, na których można znaleźć łososia kokanee. Więc jeśli nie masz downriggera i nie stać cię na łódź podwodną, ​​jakie masz opcje zejścia do ryb?

Co to jest Downrigger?

Downriggery to w rzeczywistości naprawdę proste elementy wyposażenia i chociaż możesz nie chcieć dodawać tego do swojego arsenału, chcę tylko, abyś zrozumiał, czego ci brakuje.

Downriggery to element wyposażenia, który mocujesz do swojej łodzi. Używając liny i ołowiu „Cannonball”, downriggerzy zabierają twoją linkę i rzucają się w dół, gdzie są ryby. W przypadku ryb, takich jak łosoś kokanee, które spędzają czas głęboko w toni wodnej, posiadanie urządzenia lub podobnej konfiguracji umożliwiającej złożenie sprzętu w dół jest niezbędnym elementem udanego łowienia na niższych głębokościach.