Jak szybko należy trollować dla Kokanee?

Łosoś Kokanee to kapryśna taryfa, a wszystko, od głębokości, na której łowisz, po prędkość, jaką dla nich trollujesz, może i wpłynie na Twój wskaźnik sukcesu. Wyobraź sobie, że bawisz się w chowanego z małym dzieckiem, a będziesz w centrum tego, z czym mamy do czynienia!

Zaobserwowano, że najlepszą prędkością do trollingu dla łososia Kokanee jest trolling ze średnią prędkością od 0,8 mili na godzinę do 1,8 mili na godzinę. Szybsze niż 1.8 prześcignie łososia, a wolniejsze niż .8 nie uzyskają pożądanego efektu z flasherów i uników.

Przyjrzyjmy się bliżej trollingowi i wyjaśnijmy, dlaczego prędkość ma znaczenie!

Co to jest trolling?

Trolling, kiedy mówi się o nim w świecie wędkarstwa, polega na prowadzeniu w wodzie żyłki, zwykle z przynętą, głębiej niż zwykle. W tym artykule, o ile nie określono inaczej, będziemy omawiać trolling z łodzi. Mając to na uwadze, trolling można wykonać z nieruchomej pozycji od brzegu, po prostu zarzucając linkę i przesuwając ją z boku na bok podczas nawijania jej z powrotem.

W zależności od ryby, na którą łowisz, trolling zazwyczaj polega na przeciąganiu linki z różnymi prędkościami, utrzymywaniu przynęty na określonych głębokościach, poruszaniu się we wzorach i może wymagać użycia określonego sprzętu. Na przykład wykrywacze ryb. Oprócz informacji o lokalizacji łososia, większość wykrywaczy ryb poinformuje również o temperaturze wody, co może być przydatne w znalezieniu ryby o takiej temperaturze, jak nasz łosoś Kokanee.

Ryba sezonowa?

Chociaż Kokanee można łowić przez cały rok, sposób, w jaki je łowisz, zmienia się dość drastycznie wraz ze zmianą temperatury. Znajomość najlepszych sposobów trollingu z uwzględnieniem zmian sezonowych oraz innych technik, o których należy pamiętać, takich jak temperament Kokanee, pomoże ci dowiedzieć się, jak skuteczniej łowić tego łososia.

Wiosna

Gdybyś zaczął badać „trolling na łososia Kokanee na wiosnę”, szybko przekonasz się, że korzyści płynące z trollingu w porównaniu z jigowaniem w tym konkretnym sezonie są mieszane. Przyjrzyjmy się szybko zaletom każdego z nich!

Zgodnie z doświadczeniami różnych rybaków, wiosna wydaje się być tą niezręczną fazą „pomiędzy”, w której wiele rzeczy działa dobrze, i wydaje się, że jest przedmiotem debaty, która z nich działa najlepiej.

Z brzegu można z łatwością wykonać jigowanie lub trolling w najprostszych formach, o ile woda jest wystarczająco głęboka. Łosoś Kokanee z pewnością będzie bliżej powierzchni wody i znacznie bliżej brzegu niż latem. Jigowanie ma tendencję do trzymania przynęty lub przynęty na bardziej zlokalizowanym obszarze, podczas gdy trolling „pokrywa więcej gruntu”, że tak powiem. Jeśli jesteś świadomy ławicy łososia Kokanee pod tobą, a nawet samotnej ryby, którą próbujesz nakłonić do ataku na twoją przynętę, jigowanie może faktycznie zapewnić ci najlepsze wyniki.

Wiosną łosoś Kokanee będzie pływał na głębokości od 10 do 20 stóp. Trolling z pewnością pokryje większy obszar, ale pod koniec dnia być może będziesz musiał sam wypróbować oba style, aby zobaczyć, który zapewnia najlepsze wyniki.

Lato

Lato to zdecydowanie najlepszy sezon na trolling łososia Kokanee. Do lata woda podgrzeje się do punktu na tyle znaczącego, że łososie Kokanee oddalą się od płytszych wód przybrzeżnych i wód powierzchniowych w głąb jeziora.

Latem łososie Kokanee zwykle odpoczywają na głębokości od 30 stóp do 60 stóp, chociaż wcześniej zgłaszano, że zostały złowione na głębokościach do 90 stóp. Łosoś Kokanee jest zdobyczą i poluje na nią wiele gatunków ryb i ptaków, ale jest ciekawy i agresywny, zgodnie ze swoją łososiową naturą.

Sprzęt lub przynęta, których będziesz używać, nie będą na ogół imitować żadnego z organizmów, które są częścią ich naturalnej diety, więc zamiast odwoływać się do ich głodu, odwołujesz się do ich ciekawości, aby zbliżyć się do nich, i denerwujesz ich aby zmusić je do gryzienia.

Używanie sprzętu, który odbija światło i wydaje hałas, jak uniki i migacze, to świetny sposób na przyciągnięcie tej ciekawskiej ryby, a kiedy już zwrócisz ich uwagę, musisz po prostu rozzłościć je na tyle, by ugryźć. Są dość terytorialne, więc samo przebywanie w ich przestrzeni to świetny początek.

Jak być może zauważyłeś, że Kokanee poruszają się po jeziorze, aby pozostać w zimniejszej wodzie, są niezwykle wrażliwe na temperaturę. Chociaż mogą przetrwać przez krótki czas w cieplejszej wodzie, temperatury 60 stopni Fahrenheita lub wyższe są śmiertelne dla łososia Kokanee, więc największe szanse na złapanie łososia polegają na założeniu przynęty wystarczająco głęboko, a nie próbowaniu ich wyciągania. bliżej powierzchni.

Zima

Czy potrzebny jest trolling? Łosoś Kokanee, który lubi tak zimno, jest w rzeczywistości jedną z ryb, których możesz spróbować łowić pod lodem, a jak możesz sobie wyobrazić, może być trudno trolować, jeśli powierzchnia wody jest pokryta lodem. Tu właśnie pojawia się jigging! Najłatwiej to wyjaśnić, jigowanie jest jak trolling, ale odbywa się w pionie, a nie w poziomie. Trollowanie odbywa się poprzez przeciągnięcie linki z przynętą w poziomej ścieżce przez wodę.

Jigowanie polega na zarzuceniu lub upuszczeniu linki do wody z łodzi lub brzegu i naśladowaniu rannej ryby lub innej przynęty poprzez podszarpywanie wędziska w górę i w dół, tym samym ruchem, który możesz wykonać, jeśli uderzasz się w wodzie. głowa z młotkiem. Łagodnie. Isz. Chociaż jest to zwykle używane do naśladowania zranionej zdobyczy, najprawdopodobniej zazwyczaj jigujesz z czymś większym niż zwykle zjada łosoś Kokanee. Twoim celem w takim razie, zamiast podszywać się pod jedzenie, jest doprowadzenie łososia Kokanee do szaleństwa.

Łososie Kokanee są bardzo terytorialne i nie lubią irytować intruzów w ich przestrzeni. Jigging dla łososia Kokanee jest zazwyczaj najbardziej skuteczny zimą i jesienią, gdy woda jest zimniejsza, a ryby zwykle znajdują się bliżej powierzchni wody lub brzegu.

Mówiąc o brzegu, według Malachi Rhyker, łososie Kokanee mają zwyczaj pływania równolegle do brzegu. Po wywierceniu dziur w lodzie, co 5 stóp od siebie i wszystkie ustawione w szeregu, doświadczony rybak wezwał go na brak doświadczenia i powiedział mu, że równie dobrze może łowić ryby z jednej dziury. Czując się skarcony, zaczął umieszczać swoje dziury co dziesięć stóp od brzegu i zaczął odnosić znacznie większe sukcesy.

Hałas silnika

Wspomnijmy szybko o hałasie twojego silnika. Łosoś Kokanee jest bardzo wrażliwy na dźwięk i zanurza się głębiej w akwen, w którym przebywa, jeśli poziom hałasu będzie im przeszkadzał lub przerażał. Utrzymując prędkość trollingu na niższym poziomie mil na godzinę i nie łowiąc wokół łodzi lub osób, które wydają nadmierny hałas, nie tylko dasz łososiowi optymalny czas na zauważenie sprzętu, ale także zmniejszysz poziom hałasu , który utrzyma łososia bliżej powierzchni i nie odstraszy go.

Wpływ prędkości na Twój sprzęt

Kolejną zaletą utrzymywania niskiej prędkości jest wpływ, jaki prędkość ma na twój sprzęt. Zbyt szybka jazda spowoduje, że twój sprzęt podniesie się bliżej łodzi, co zmieni ustawioną głębokość. Pamiętaj, aby dostosować wagę, długość linki i prędkość, aby utrzymać sprzęt na głębokości, na której znajdują się ryby.

Najlepszy sprzęt do trollingu

Będziesz potrzebował specjalnego sprzętu do trollingu, zwłaszcza jeśli chcesz skutecznie trolować. Kokanee będzie mieszkać w głębszych wodach jezior, w których będziesz łowić ryby, i jeśli nie wiesz, że coś tam jest, możesz tracić dużo czasu i energii na pustym odcinku wody, na który mogą czekać ryby ty po drugiej stronie jeziora. Niestety oznacza to wydawanie pieniędzy.

Będziesz potrzebować „wyszukiwarki ryb” lub urządzenia sonarowego przeznaczonego do wykrywania ryb podczas przepłynięcia przez nie łodzią. Oprócz tego mamy jednak kolejną niefortunną wiadomość; tańszy koniec świata poszukiwania ryb nie będzie ci służył również podczas łowienia na Kokanee. Zwłaszcza, że ​​większość udanych połowów Kokanee wymaga ciągłego ruchu, będziesz potrzebować echosondy, która zapewni dokładne odczyty, dostosowując się do prędkości ryb, a także ruchu łodzi.

Według Phillipa Johnsona, badacza łososia z Kokanee, potrzebujesz więcej mocy i pikseli, niż jest w stanie zapewnić przeciętna echosonda. Według Phila, jeśli chodzi o wykrywacze ryb, płacisz za moc i piksele. Potrzebujesz mocy do wystrzelenia większego stożka, więc masz większe szanse na podniesienie szkoły lub pojedynczego łososia Kokanee. Potrzebujesz pikseli, aby móc stwierdzić, na jaką rybę patrzysz.

Niedrogie wykrywacze ryb kosztują od 40 do 300 dolarów, ale ich mniejsza moc i zdolność do odczytywania głębszych impulsów sonaru przeszkodzą ci w odnoszeniu sukcesów w połowach łososia Kokanee, ostrzega Phillip. Zaleca wydać około 1000 USD na dobrą echosondę, mówiąc, że dzięki niej będziesz znacznie skuteczniejszy podczas łowienia Kokanee.

Spryciarze i migacze są również świetne i prawie niezbędnym sprzętem do złapania Kokanee. Spryskiwacze i migacze wibrują, gdy poruszają się w wodzie, tworząc powtarzający się dźwięk, który przyciągnie uwagę innych ryb. Chociaż oba mogą odbijać światło, w zależności od materiału, z którego są wykonane, uniki kołyszą się na boki, podczas gdy migacze kręcą się w pełnym 360-stopniowym okręgu.

Posiadanie kilku linii z mieszanką uników i flasherów to dobry sposób na urozmaicenie, które przyciągnie uwagę łososia i, miejmy nadzieję, sprawi, że będzie wystarczająco szalony, aby zaatakować twój haczyk. Niektórzy rybacy twierdzą, że ta metoda skłania Kokanee do myślenia, że ​​na ich terytorium wdziera się mniejsza ławica ryb, przez co czują potrzebę ataku i obrony.

Ważna jest również twoja waga, ponieważ na ogół decydują o tym, w jaki sposób przynęta lub przynęta jest wystarczająco głęboka, aby Kokanee ją znalazł, szczególnie latem, kiedy Kokanee gromadzą się na znacznie głębszej wodzie. Istnieje kilka sposobów na to, aby Twój sprzęt był wystarczająco głęboki, aby był skuteczny.

  1. Downrigger. Generalnie używając ołowianej kulki, Twoja linka jest utrzymywana na określonej głębokości, podczas gdy linka, na której znajduje się Twoja przynęta lub przynęta, jest do niej przyczepiona na żądanej głębokości, na której spodziewasz się, że będzie ryba.
  2. Parawan. Chociaż obciąży to twoją linkę, zanurzy się głębiej wraz ze wzrostem prędkości łodzi.
  3. Strugarka. Strugi są większe niż parawany, ale najprawdopodobniej będą więcej niż potrzebujesz, jeśli po prostu łowisz na Kokanee.

Zdecydowana większość rybaków łowiąc łososia Kokanee, używa downriggera. Łatwiej ją dostosować, a do dyspozycji jest wiele marek, stylów, a nawet mini downriggerów, co czyni je idealnymi dla różnych wędkarzy i o różnym budżecie.

Wskazówki i porady dotyczące trollingu

Twój sprzęt będzie najprawdopodobniej intrygujący dla łososia Kokanee, ale zdobycz na ogół nie ugryzie czegoś, co by ją zaciekawiło. Będziesz musiał zmienić to z ciekawości na szaleństwo. Zmieniaj wzór i prędkość trollingu, aby twój błystka, unik i przynęta zachowywały się nieregularnie. Doprowadź Kokanee do szału, że twoja przynęta jest na jego terytorium.

Użyj przynęty, która pozostawia ślady zapachowe! Kukurydza Shoepeg jest szczególnie polecana do łapania Kokanee. Bez względu na to, czy używasz jej naturalnego zapachu, czy moczysz ją przed oddaniem konkretnego zapachu, kukurydza Shopeg ma wysoki wskaźnik sukcesu, jeśli chodzi o łowienie naszego łososia.

Kokanee będzie podążać za przynętą, która sprawia, że ​​jest ciekawa przez wiele kilometrów, więc jeśli obserwujesz podążającą za tobą rybę, ale nie otrzymujesz żadnych trafień na swojej żyłce, czas wstrząsnąć, ale bądź ostrożny. Łosoś Kokanee jest wrażliwy na światło, temperaturę, dźwięk, zapach, kolor i prąd elektryczny, więc nie rób niczego zbyt drastycznego. Nie chodzi o to, czym łowisz, tylko o to, jak nim łowisz.