Jak sterować kajakiem (przewodnik dla początkujących)

Planowanie wakacji nad jeziorem na lato to prawie cały czas pływanie kajakiem. I oczywiście każdy chce wyglądać fajnie podczas wiosłowania w górę iw dół rzeki. Jeśli nie wiesz, jak sterować, ten fajny obraz leci prosto z kajaka do jeziora. Więc zanim wsiądziemy do tego kajaka, nauczmy się nim sterować!

Krok pierwszy: ustal odpowiedzialność

Przed spływem zawsze upewnij się, że każda osoba wie, co robi. W dwuosobowym czółnie wioślarz na dziobie (przód) bardziej kontroluje moc i prędkość czółna. Wiosło rufowe (tylne) kontroluje więcej kierunków kajaka.

Zwykle wioślarz rufowy ma większą wytrzymałość, chociaż często można zamienić pozycje. Tak czy inaczej, upewnij się, że każda osoba jest wygodna w zajmowanej przez siebie pozycji. Sztuką jest być wydajnym, ponieważ wydajność działa najlepiej.

Krok drugi: wejdź na pozycję

Po zajęciu przydzielonych pozycji jezioro będzie twoje do wzięcia. Upewnij się, że kajak jest na tyle głębokiej wodzie, że nie będzie ciągnął się i nie skakał po skałach na dnie. Zwykle 2,5 stopy to więcej niż wystarczająca głębokość wody.

Jeśli jesteś sam, usiądź na środku kajaka. Jeśli są dwie osoby, jedna osoba powinna siedzieć na rufie, a druga z przodu, tak jak wspomniano powyżej.

Chwyć wiosło i upewnij się, że dominująca ręka znajduje się na gardle wiosła. W tym miejscu trzon wiosła spotyka się z ostrzem. Zasadniczo oznacza to, że twoja dominująca ręka powinna znajdować się tuż nad płaską częścią wiosła, która wchodzi do wody.

Drugą ręką chwyć za uchwyt. Uchwyt wiosła znajduje się na samej górze i zwykle ma kształt litery T. Twoja ręka powinna całkowicie zakryć uchwyt.

Jeśli nie masz pewności co do ułożenia rąk, unieś wiosło w powietrze i nad głowę. Ułożenie dłoni i ramion powinno tworzyć dwa kąty 90 stopni.

Podczas podróży będziesz często zmieniać strony, co oznacza, że ​​nastąpi zamiana pozycji rąk. Dopóki pozycja pozostaje taka sama, nadal jest poprawna. Aby uzyskać dodatkową pomoc, obejrzyj ten film!

Ostrze wiosła musi wejść do wody. Wiosłowanie wymaga siły. W kajaku cała górna połowa ciała powinna być zaangażowana w wiosłowanie.

Kiedy obaj wioślarze zaczynają, upewnij się, że wiosłujący na rufie wiosłuje po jednej stronie, a dziobowy po drugiej. Upewnij się, że po zmianie stron obaj wioślarze są świadomi zmiany strony.

Dzięki temu będziesz jechał prosto, zamiast kręcić się w kółko.

Krok trzeci: wypróbuj podstawy, takie jak kierowanie i schodzenie

Obaj wioślarze powinni rozwinąć rytm i szybko się zsynchronizować. Aby upewnić się, że kajak płynie prosto, obaj wioślarze muszą być świadomi, po której stronie jest drugi wioślarz, aby mogli zrobić dokładnie odwrotnie.

Po pewnym czasie wiosłowanie powinno stać się niemal drugą naturą.

Wioślarze powinni trzymać wiosło w wodzie obok łodzi po tej stronie, z której muszą, i powinni ciągnąć wiosło z powrotem do siebie. Trailing odnosi się do przeciągania wiosła z powrotem w kierunku wioślarza.

Krok czwarty: użyj łopatek po obu stronach do hamowania

Hamowanie w kajaku jest tak proste, że wydaje się nierealne. Jedyne, co trzeba zrobić, to aby obaj wioślarze jednocześnie umieścili swoje wiosła w wodzie. Otóż ​​to!

Nie ruszaj wiosłem, chyba że wymagane jest kierowanie. Wiosło powinno pozostawać płasko w wodzie, odpychając się od wody i zwalniając prędkość kajaka.

Uwaga boczna: należy to zrobić z obydwoma wioślarzami! Jeśli hamuje tylko jeden kajakarz, nie ma to większego wpływu na prędkość kajaka.

Krok piąty: poeksperymentuj z hamowaniem, zanim dotrzesz do brzegu

Cofanie zaczyna się tak samo jak hamowanie i pamiętaj, że synchronizacja jest kluczowa!

Wioślarze powinni jeszcze raz umieścić wiosło w wodzie, ale zamiast trzymać wiosło nieruchomo, pchnij je z powrotem do wody.

Wioślarze nie powinni już wykonywać ruchów do przodu. Zamiast ciągnąć wiosło z powrotem do siebie, wioślarze powinni pchać wiosło, zamiast ciągnąć, od siebie.

Krok szósty: spróbuj skręcić w lewo i w prawo

Gdy obaj wioślarze chcą, aby kajak skręcił w prawo, wioślarz rufowy powinien wysunąć wiosło daleko przed rufę po prawej stronie i poprowadzić wiosło z powrotem w kierunku rufy.

Jeśli obaj wioślarze chcą skręcić kajakiem w lewo, powtórz te same kroki, umieszczając wiosło przed sobą po lewej stronie i ciągnąc je z powrotem w kierunku rufy, ale po lewej stronie.

Oczywiście czasami wioślarz rufowy może użyć dużej siły i posunąć się za bardzo w lewo lub w prawo. W przypadku drobnych poprawek wioślarze mogą użyć stylu „J”.

Skok „J” jest bardzo prosty. Ponieważ wiosło zostało umieszczone w wodzie prosto w dół, popycha wodę za kajakiem. Jeśli zdarzył się niewielki błąd w kierunku, umieść wiosło w wodzie tak, jak zwykle, ale na końcu szlaku, gdy wiosło dotrze do rufy ponownie, odwróć wiosło do góry, tworząc kształt litery J.

Wiosło powinno teraz wyglądać tak, jakby próbowało przebić się przez wodę zamiast wpychać je do tyłu. Nie utrzymuj długiego kształtu „J”. To jak zwykłe wiosłowanie! Chcesz dalej popychać kajak do przodu.

W przypadku większych poprawek wioślarz może być zmuszony do zmiany stron, aby kajak ponownie się wyprostował, zanim skręci w kierunku, w którym wioślarze powinni płynąć.

Nazywa się to uderzeniem remisu. Oznacza to po prostu, że pióro wiosła powinno spychać wodę z powrotem w kierunku, w którym kajak musi płynąć. Wiosło powinno znajdować się blisko prawej lub lewej strony kajaka (niezależnie od kierunku, w którym kajak musi się skręcić) i prowadzić z powrotem w kierunku wioślarza.

Krok siódmy: Porozmawiaj ze swoim towarzyszem kajakowym

Komunikacja jest niezbędna i kluczowa dla dobrych kajakarzy.

Bez dobrej komunikacji obaj wioślarze zaczną krążyć w kółko i ponownie stracą ten fajny obraz. Wioślarze nie będą mogli hamować, skręcać, cofać, a nawet sterować, jeśli nie rozmawiają ze sobą.

Pamiętaj, że podczas gdy wioślarz rufowy widzi dokładnie, co robi wioślarz dziobowy, wioślarz dziobowy nie może stale spoglądać za siebie, aby sprawdzić, co robi wioślarz rufowy.

Komunikacja sprawia, że ​​idziesz do przodu i zapewniasz najlepszą zabawę.

Unikaj frustracji, ponieważ szybko cię to zmęczy. Chodzi po prostu o wspólną rozmowę i poruszanie się, a tak, to wymaga pracy!

Upewnij się, że obaj wioślarze czują się komfortowo, komunikując się i rozumiejąc potrzeby drugiego, a kajakarstwo będzie super!

Krok ósmy: unikaj zmęczenia

Nawet prawidłowe pływanie kajakiem może być męczące. Zaplanuj wcześniej wyprawę i upewnij się, że obaj wioślarze będą mieli czas na odpoczynek. Wiosłowanie wymaga dużej siły, a zmęczenie w końcu się zapadnie. Dopóki obaj kajakarze planują odpoczynek i odbudowę siły, wycieczka będzie płynna i przyjemna!

Czasami wioślarze rufowi męczą się szybciej niż wioślarze dziobowi, ponieważ głównie sterują kajakiem.

Jeśli w dowolnym momencie wioślarz poczuje, że należy zmienić pozycje, zjedź na brzeg i zmień pozycje. Pomaga to wyrównać zmęczenie, dzięki czemu jeden wioślarz nie jest bardziej zmęczony niż drugi.

Zawsze pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Zanim zaplanujesz wielką wyprawę kajakową, upewnij się, że obaj wioślarze czują się pewnie w swoich umiejętnościach kajakowych. Synchronizację można ćwiczyć na lądzie!

Sprawdź komunikację i poćwicz więcej, siedząc w kajaku na lądzie. Chociaż może się to wydawać dziwne, a nawet trochę głupie, obaj wioślarze będą mogli współpracować, aby sterować, zmieniać wiosła i komunikować się w ten sposób.

W końcu nie chodzi tylko o bycie dobrymi kajakarzami, ale o bycie bezpiecznym.

Podejmij odpowiednie środki ostrożności przed spływem kajakowym. Bądź wypoczęty i czujny, spakuj wysokobiałkową przekąskę i jedzenie oraz dużo, dużo wody! Noś kremy przeciwsłoneczne i kamizelki ratunkowe. Czasami potrzebne będą również kaski. Spływanie kajakiem jest o wiele przyjemniejsze, gdy przede wszystkim bierze się pod uwagę bezpieczeństwo!