Jak sprawdzić, czy mam rybę na żyłce?

łowienie ryb w stawie

Wędkowanie było czymś, co podjąłem jako zajęciem, które robiłem razem z moją rodziną, gdy moje dzieci były małe, a teraz, gdy nasze dzieci są starsze – i wydaje się, że nie chcą już spędzać czasu z rodzicami – od tego czasu zmieniło się w możliwość spędzenia dnia z żoną nad spokojnym jeziorem lub strumieniem w górach – zwykle gdzieś w pasmie Uinta w Utah.

Nie wychowując się w sporcie, uciekliśmy się do nauki w szkole mocnych uderzeń. Zadawaliśmy wiele irytujących pytań tym wokół nas, którzy wydawali się wiedzieć, co robią; prenumerował magazyny wędkarskie; przeczytać wiele artykułów, gdy stały się dostępne online; i, co jest dla mnie najbardziej frustrujące, straciłem dużo ryb!

Jedną z najtrudniejszych umiejętności do rozwinięcia (wciąż się tego uczę i stroję) było rozpoznawanie, kiedy masz rybę na swojej żyłce i wiedza, kiedy zaciąć. Czasem zbyt wcześnie zastawiając haczyk, wyrywa przynętę prosto z pyska ryby, płosząc rybę i znika na dobre. Straciłem więcej niż mój sprawiedliwy udział, robiąc to w moim podekscytowaniu, aby w końcu wylądować (zwykle po godzinach skunksowania). Podskakiwałem w górę iw dół i potrząsałem pięścią, krzycząc „argh!” w mojej frustracji z powodu wysiłku i straty. Moja żona po prostu śmiałaby się z tego spektaklu!

Aby więc zapanować nad tym, często czekaliśmy, aż ryba weźmie i pobiegnie z przynętą, połykając ją w tym procesie. Jest to w porządku, jeśli planujemy trzymać rybę, ale utrudnia to łapanie i bezpieczne wypuszczanie ryb bez poważnego jej zranienia lub konieczności podjęcia decyzji o przecięciu żyłki, pozostawiając haczyk – co znowu nie jest idealne. Lepiej, jeśli potrafisz prawidłowo ustawić czas haczyka, aby złapać rybę w usta lub wargę. Ułatwia wyciągnięcie haczyka, dzięki czemu możesz szybciej wrócić do łowienia, a rybie jest łatwiej, jeśli planujesz wypuścić go z powrotem na kolejny dzień.

Czytać  Jak często powinienem sprawdzać przynętę?

Nie każde branie jest mocne i oczywiste – ryba szarpie wędziskiem lub agresywnie bierze bobbera, kilka razy wyraźnie go zatapiając, a potem odpływa razem z nim. Często brań jest subtelna, z ledwo zauważalnym szarpnięciem żyłki i zauważasz rybę dopiero, gdy zaczynasz holować, aby sprawdzić przynętę.

Trening wrażliwości

To prawda, że ​​pewną zwiększoną czułość można przypisać lepszemu sprzętowi – trochę ładniejszej wędki lub kołowrotkowi. Ale jednym z najlepszych sposobów na lepsze wyczucie ryby na żyłce jest doświadczenie! Spędzanie trochę czasu nad zaopatrzonym stawem społecznościowym, jeśli masz szczęście mieszkać w pobliżu, to jeden ze sposobów, aby dać sobie wiele okazji do złapania wielu ryb.

Innym sposobem, aby dowiedzieć się, jak odczuwa się ugryzienie w porównaniu z uderzeniem w kłody lub kamień, jest przećwiczenie tego, jak się czujesz. Po prostu znajdź trochę płytkiej, czystej wody, aby poćwiczyć używanie tylko ciężarka do przeciągania po dnie i skupiania się, zwracając szczególną uwagę na to, jak się czujesz, gdy przeciągasz ciężarek po skałach, patykach i wzdłuż dna. Trening w ten sposób pomoże ci wiedzieć, kiedy to NIE jest jedna z tych rzeczy, a kiedy powinieneś zamiast tego zaciągnąć haczyk!

Techniki wykrywania

Jedną z technik sprawdzania, gdy jest to ryba bawiąca się przynętą, jest rozpoczęcie obserwacji linki, gdy tylko trafi ona na wodę. Uważaj na drgania lub ruchy, gdy przynęta tonie, a po jej osadzeniu pamiętaj, aby zwinąć luz, obserwując uważnie linkę. Czasami zobaczysz, że ciasna linia nagle się w niej rozluźnia. Może się to zdarzyć, gdy ryba podniesie przynętę i podpłynie do ciebie. W tym momencie trzeba skierować na nią wędkę, holując naprawdę szybko i zaciąć haczyk szybciej niż ryba płynie.

Czekając na branie, pamiętaj o swobodnym trzymaniu kija, aby uchwyt wędki spoczywał na czubku palca wskazującego. Pomoże Ci to lepiej poczuć wszystkie wibracje przenoszone przez wędkę. Podobnie jak wtedy, gdy czujesz swój puls. Zbyt mocny uścisk i nie będziesz w stanie tak dużo poczuć.

Czytać  Dlaczego wędki mają uchwyty z korka?

Inna technika, którą lubię używać, pozwalająca mi wyczuć, co dzieje się na linii, polega na wyciągnięciu palca wskazującego w dół i lekkim dotknięciu linii tuż nad kabłąkiem. Skoncentruj się na wszelkich kleszczach i uderzeniach, które czujesz.

Skup się!

Dla niektórych wędkarstwo polega na odprężeniu się i odprężeniu, od czasu do czasu sprawdzając linkę, aby zobaczyć, czy coś złowiło przynętę – ale w większości przypadków wędkowanie jest bardzo aktywne. Odkryłem, że aktywne obserwowanie, odczuwanie i koncentracja pomogły mi celowo złapać więcej ryb, a nie tylko od czasu do czasu przez przypadek. Ale niezależnie od preferencji, mam nadzieję, że podałem Ci kilka dobrych pomysłów, które pomogą Ci lepiej wiedzieć, kiedy masz rybę na końcu linii.