Jak spakować plecak na wędrówki?

Tak więc, po długim namyśle, w końcu zdecydowałeś się zanurzyć i wybrać się na wędrówkę. Dobrze dla ciebie. Zapewniam cię tutaj, w tej chwili, nie pożałujesz. Spakowanie plecaka na wędrówki polega na tym, aby móc przewidywać oczekiwane, ale także, a zwłaszcza, nieoczekiwane. Zawsze powinieneś uważać, że lepiej spakować przedmiot i wcale go nie potrzebować, niż potrzebować przedmiotu i nie mieć go przy sobie. Bez wątpienia, jak spakować plecak, to najważniejsze pytanie, na które należy odpowiedzieć.

Masz na myśli miejsce, wiesz dokąd idziesz, wiesz z kim jedziesz, ale jak się spakować na piesze wędrówki? Jakich rzeczy potrzebujesz w swoim plecaku? Pójdziesz na piesze wędrówki, jak w takim razie spakować się jak zawodowiec? Jeśli chcesz odpowiedzi, po prostu czytaj dalej.

Dlaczego potrzebujesz listy rzeczy, które musisz spakować

Po pierwsze: czy wybierzesz się na wędrówkę na jeden dzień, cały weekend, a może kilka dni? Gdy już to wiesz, możesz spakować wszystko, czego potrzebujesz, aby zaspokoić swoje rzeczywiste i możliwe potrzeby. Powiedzmy, że wybierasz się na jednodniową wędrówkę. Musisz się spakować biorąc pod uwagę następujące cele:

1. Unikaj zgubienia się

Musisz być zorientowany. Jeśli to robisz, zrobisz to dobrze. Musisz mieć wyobrażenie o tym, gdzie jesteś PRZEZ CAŁY CZAS. Aby się nie zgubić, mapa i kompas będą dobrze służyć. Nawet jeśli znasz miejsce, które odwiedzasz, lub wybierasz się do parku miejskiego, powinieneś być w stanie znaleźć północ i odnaleźć drogę przez punkty orientacyjne, które łatwo rozpoznasz na mapie.

Oczywiście telefon i GPS są również przydatnymi narzędziami, ale nic nie jest bardziej niezawodne niż mapa i kompas. Docenisz tę umiejętność, jeśli zdecydujesz się przenieść wędrówki na wyższy poziom.

Jak spakować plecak na wędrówki?

2. Na wypadek, gdybyś Ty lub ktoś z Twojej grupy doznał kontuzji

Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się apteczka. Jeśli potrzebujesz go lub nie (miejmy nadzieję, że nie) podczas wędrówki, spakowanie go z resztą sprzętu okazuje się lepsze niż nie noszenie go w ogóle. Jeśli masz ograniczony budżet, zdecydowanie zalecamy sprawdzenie ten zestaw pierwszej pomocy na Amazon.

Nie tylko jest to świetna wartość, ale pomoże ci zauważyć, co musi mieć dobra apteczka. Poszukaj twardej, wodoodpornej obudowy, która nie waży dużo i nie zajmuje dużo miejsca w twoim plecaku. Przede wszystkim szukaj zestawu, który zawiera tyle samo materiałów, a przynajmniej tych bardzo istotnych: bandaże, plastry, maści z antybiotykiem, waciki nasączone alkoholem, gazę i przewodnik pierwszej pomocy.

3. Chodź bezpiecznie w nocy

Musisz mieć przy sobie latarkę czołową lub latarkę z odpowiednimi zapasowymi bateriami. Jeśli miałeś mieć wystarczająco dużo światła dziennego podczas spaceru, ale coś cię opóźniło lub zdecydowałeś się zatrzymać i rozbić obóz na noc, zaufaj mi w tej sprawie, potrzebujesz dodatkowego światła.

Czytać  Czy warto wybrać się na wycieczki integracyjne?

4. Ochrona przed słońcem

najlepsze kapelusze przeciwsłoneczne

Czapka i maść przeciwsłoneczna zdziałają cuda, aby uchronić Cię przed poparzeniem słonecznym. Również zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych jest pomocne, aby uniknąć tymczasowej ślepoty z powodu samego słońca lub śniegu.

5. Zapobiegaj hipotermii

Liczba ubrań, które zabierasz ze sobą, zwłaszcza na izolację, którą chcesz zabrać, zależy przede wszystkim od prognozy pogody (nawet jeśli prognoza przewiduje łagodną pogodę, przygotuj się na ryzyko, że warunki będą chłodniejsze, bardziej mokre i wietrzne) oraz czy biwakujesz, czy nie. Podczas pakowania na wycieczkę unikaj bawełny, ponieważ łatwo się zamoczy i nie zapewni dobrej izolacji; zastanów się nad warstwami ubrań. Jeśli będziesz wędrować na zewnątrz przez cały dzień, prawdopodobnie przyda Ci się podkładka do siedzenia i kurtka, która nie przemoknie ani nie zmarznie, dobry sweter, wełniana czapka i para rękawiczek, na wypadek gdybyś po zachodzie słońca. Jeśli biwakujesz, powyższe będzie ci służyć.

6. Rozpal ogień

Rozpalenie ognia może być czymś, czego nie planujesz, chyba że wiesz na pewno, że biwakujesz. Być może będziesz musiał pozostać na zewnątrz trochę dłużej, ponieważ jesteś zgubiony lub kontuzjowany. Masz dwie opcje: możesz zabrać ze sobą sprzęt do podpalania lub możesz sam zacząć od zera. Aby uzyskać kilka wskazówek, jak rozpalić ogień (bezpiecznie i skutecznie), możesz poświęcić kilka minut na oglądanie samouczek na YouTube, taki jak ten tutaj. Podziękujesz mi później.

7. Uzyskaj dobre odżywianie

To fakt: cała ta aktywność fizyczna, gdy jesteś na zewnątrz, sprawi, że będziesz mieć ochotę na jedzenie. Przynieś przekąski z dobrą równowagą tłuszczowo-węglowodanowo-białkową lub klasyczną kanapkę, która zapewni Ci energię w trakcie podróży. Mieszanka orzechów szlakowych lub batoniki czekoladowe to świetne pomysły na energetyczne przekąski.

8. Uzyskaj dobre nawodnienie

Aby nawodnić, musisz mieć tyle wody, ile możesz nosić w swoim plecaku, nie czyniąc go zbyt ciężkim. Butelki to dobry wybór, ale zbiorniki wodne to jeszcze lepszy. Mogą zawierać tyle płynu, co butelka, ale zmieszczą się w opakowaniu, wypełniając puste przestrzenie. Możesz zabrać ze sobą filtr do wody lub oczyszczacz, jeśli potrzebujesz więcej wody. To ostatnie jest opcjonalne: weź ze sobą małą torebkę rozpuszczalnego napoju izotonicznego w proszku. Może pomóc w przywróceniu minerałów, które tracisz podczas pocenia się.

9. Napraw to, co należy naprawić

Kiedy tam jesteś, prawdopodobnie rozerwiesz swój sprzęt lub coś zepsujesz. Na wypadek, gdyby tak się stało, narzędzie wielofunkcyjne, agrafki, rolka taśmy klejącej i oczywiście odrobina kreatywności może być wykorzystana do załatania lub naprawy praktycznie wszystkiego.

Czytać  7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wędrówką z psami

10. Schronienie awaryjne

Mata do spania w laboratorium Outdoorsman

Ważne jest, abyś do swojego sprzętu dołączył kilka rzeczy do schronienia w nagłych wypadkach, takich jak biwak ratunkowy, koc ratunkowy lub śpiwór. Jeśli musisz spędzić noc na dworze, nigdy nie powinieneś spać na podłodze bez żadnej ochrony, ponieważ podłoga wysysa całe ciepło bezpośrednio z Ciebie.

Jeśli twoja paczka jest wystarczająco duża, z łatwością zmieścisz wszystko w środku. W przeciwnym razie być może będziesz musiał nauczyć się przyczepiać rzeczy do plecaka za pomocą pasków molle na plecaku i akordu. Jest to dość łatwe. Gorąco polecamy oglądać ten samouczek jak przymocować śpiwór do plecaka. Może nie masz ochoty na naukę wiązania węzłów, a jeśli tak, możesz kupić regulowane paski.

Wymienione powyżej cele rekompensują najistotniejsze rzeczy, które zawsze chcesz mieć ze sobą, gdy wychodzisz na zewnątrz. Jednak, aby skompletować swój sprzęt, możesz pamiętać o innych rzeczach. Sugerowane pozycje wyglądają następująco:

NIEZBĘDNIKI

ODZIEŻ

OPCJONALNY

PRODUKTY TOALETOWE

Plecak turystyczny

Bielizna termiczna

Kije trekkingowe

Papier toaletowy

Pakiet nawadniający

Spodnie turystyczne

Aparat fotograficzny

Produkty menstruacyjne (dla kobiet)

Apteczka

Koszule turystyczne

Wędrówki GPS

Strój kąpielowy
Osobisty sygnał lokalizacyjny Dodatkowa koszulka Zegarek na wędrówki Szybkoschnący ręcznik
Obuwie turystyczne Spodenki turystyczne Okulary słoneczne Ręcznik kąpielowy
Jedzenie z plecakiem Kurtka turystyczna Hamak Sanityzer dłoni
Kuchenka kempingowa Skarpety wełniane Namiot kempingowy Worki na śmieci
Środek odstraszający owady Spodnie przeciwdeszczowe Krzesło kempingowe
Mapa szlaków Kurtka przeciwdeszczowa Radio dwukierunkowe
Runo Podkładka do spania

Gdy uda Ci się sprawdzić listę wszystkich powyższych, musisz upewnić się, że możesz je wszystkie elegancko spakować. Ułożenie przedmiotów w paczce może mieć ogromną różnicę między koniecznością wyjęcia wszystkiego z paczki a po prostu jej otwarciem i wyciągnięciem czegoś.

Pakowanie jak profesjonalista

Musisz rozważyć podzielenie swojej paczki na następujące obszary:

  • Na dole: umieść tutaj wszystkie nieporęczne rzeczy, takie jak odzież lub schronienie.
  • Rdzeń: Umieść tutaj swoje cięższe przedmioty. Na przykład jedzenie, sprzęt do rozpalenia ognia lub naprawa narzędzi.
  • Góra: Spakuj tutaj wszystkie rzeczy, których na pewno będziesz potrzebować na szlaku, takie jak ocieplana kurtka, przekąski i woda.
  • Kieszenie na akcesoria: dobre na przedmioty, których pilnie lub często potrzebujesz, np. apteczkę, a może nawet aparat.
  • Punkty rzęs: dobre w przypadku zbyt dużego sprzętu, który zajmowałby zbyt dużo miejsca w plecaku.

Pamiętaj też, aby cały najcięższy sprzęt trzymać blisko pleców. W ten sposób ułatwiasz zrównoważenie całego ciężaru. Dzięki temu nie będziesz się zbyt szybko męczył podczas chodzenia. Jeśli chcesz mieć więcej miejsca w plecaku lub żeby wszystko było trochę bardziej uporządkowane, możesz użyć worków kompresyjnych; można w nich umieścić dodatkowe ubrania, namiot lub śpiwór.

Czytać  Związek między wędrówkami a kreatywnością

Utrzymywanie lekkiego plecaka

Ponownie, kiedy pakujesz się na wędrówkę, ważne jest, aby zaplanować najgorszy scenariusz, a nie najlepszy. Powiedzmy, że w środku podróży skręcisz kostkę i musisz nieść bardzo ciężki plecak przez całą drogę powrotną do cywilizacji. Nie brzmi zachęcająco, prawda? Pamiętaj też, że waga na początku nie będzie problemem, ale jak to będzie, gdy spędzisz tam kilka godzin? Dobrym pomysłem jest umieszczenie w plecaku jak najlżejszej wagi.

Istnieją dwa główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, gdy zdecydujesz się spakować. Po pierwsze, ile dni potrwa Twoja podróż? Po drugie, jaki jest twój stan fizyczny? Istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci zorientować się, co jest adekwatne anatomicznie. Idą według procentów całkowitej masy ciała.

Wytyczne

  • Plecak na kemping lub coś do 7-dniowej wędrówki nie powinien ważyć więcej niż 20 procent masy ciała.
  • Jednodniowe opakowanie nie powinno ważyć więcej niż 10 procent masy ciała.

Weź wędrowca, który waży 165 funtów, to zgodnie z powyższym, ta osoba nie powinna przekraczać limitu 33 funtów (~15 kg), gdy wybiera się na 7-dniową wędrówkę lub 16,5 funta (~7,5 kg), jeśli jest jednodniowa wycieczka.

Te wskazówki są przydatne, gdy zaczynasz wędrówkę. To wytyczne, a nie ustalone zasady. Prawda jest taka, że ​​powinieneś być w stanie znaleźć optymalną wagę dzięki doświadczeniu. Im więcej będziesz chodził na wędrówki, tym więcej będziesz wiedział, co jest dla Ciebie najlepsze.

Dążenie do tego, aby opakowanie było jak najlżejsze, nigdy nie powinno oznaczać pominięcia żadnego z niezbędnych przedmiotów, których potrzebujesz. Aby utrzymać wagę sprzętu tak lekkiego, jak to możliwe, możesz uniknąć zabierania ze sobą niepotrzebnych przedmiotów (np. dodatkowej odzieży lub jedzenia) i możesz wymienić stary sprzęt na nowy ultralekki sprzęt. To oczywiście oznacza zainwestowanie większej ilości pieniędzy, ale zdecydowanie warto.

Znajdź odpowiedni rozmiar plecaka dla siebie

Pojemność opakowania zawsze podawana jest w litrach. Możesz wybrać plecak, który najlepiej służy Twoim celom, gdy znasz czas trwania podróży. Wskazówki znajdziesz w poniższej tabeli.

TYP PLECAKA

CZAS TRWANIA SZLAKU

POJEMNOŚĆ

Pakiet weekendowy

1-3 noce

30-50 litrów

Pakiet wielodniowy

3-5 nocy

50-80 litrów

Rozszerzona wycieczka/pakiet ekspedycji

5 plus nocy

70 litrów lub więcej

Pakiety wielodniowe to najbezpieczniejszy zakład, gdy dopiero zaczynasz, ponieważ przydają się nie tylko na krótkie wycieczki, ale także na wycieczki do pięciu dni. Pamiętaj przez cały czas, że nie jest dobrym pomysłem zapychanie plecaka, a zwłaszcza robienie tego tylko dlatego, że masz w plecaku trochę więcej miejsca.

Ostatnie przemyślenia na temat pakowania

To tylko przewodnik po pakowaniu dla początkujących. Zasugerowaliśmy przedmioty, które należy zabrać ze sobą podczas wędrówek, a także podpowiadamy, jak spakować i wybrać plecak, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Prawdę mówiąc, możemy dać ci tylko dobrą wskazówkę, jak zacząć, ale cała wiedza, której potrzebujesz, pochodzi z twoich doświadczeń, gdy tam jesteś. Twoje wyjazdy pozwolą Ci doskonalić sztukę pakowania i już niedługo to Ty będziesz udzielać rad innym nowicjuszom.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go w mediach społecznościowych, a jeśli uważasz, że coś przeoczyliśmy, możesz dać nam znać w komentarzach.