Jak się dowiedzieć, kiedy zmienić żyłkę?

Większość ludzi wymienia żyłkę po zakupie nowego kołowrotka, który jest dłuższy niż zalecany. Jednak, gdy wydaje się, że twoja linia rozpada się w nieskończoność, podjęcie decyzji, kiedy potrzebujesz wymiany, może być trudne.

Skąd więc wiesz, kiedy zmienić żyłkę? Każda żyłka ma inne wymagania dotyczące wymiany. Z tego powodu powinieneś zapoznać się z różnymi rodzajami żyłek wędkarskich, aby mieć pojęcie, kiedy je zmienić.

Istnieją trzy różne rodzaje żyłek wędkarskich, a są to:

  • Linia monofilamentowa – wytrzyma około jednego sezonu.
  • Pleciona żyłka wędkarska – wytrzyma około dwóch sezonów.
  • Żyłka Fluorocarbon – wytrzyma około dwóch lat.

Chociaż zmiana żyłki nie wydaje się wielkim problemem, może wpłynąć na twoje wrażenia z wędkowania. Kiepska żyłka może zrujnować twoje wędkarskie wrażenia. Więc nie ryzykuj. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o to, aby żyłka była zawsze w dobrym stanie.

Kiedy zmienić żyłkę?

Żyłka jest jednym z najważniejszych narzędzi do wędkowania; jednak wiele osób o tym zapomina. Większość ludzi koncentruje się na haczyku i wędce, zapominając o żyłce. Jeśli poważnie myślisz o łowieniu ryb, to błąd, na który nie możesz sobie pozwolić.

Jeśli twoja żyłka zerwie się, gdy próbujesz zwinąć rybę, nie tylko tracisz rybę, ale także tracisz przynętę, haczyk i wszystko inne, co znajdowało się na końcu twojej wędki. To ryzyko jest powodem, dla którego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy zmienić żyłkę.

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zmianie żyłki. Istnieją również różne rodzaje żyłek, które wystarczają na różne okresy czasu

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zamianie lub nie wędkowania Linia

Kilka czynników decyduje o tym, jak często powinieneś zmieniać żyłkę. Jedną z rzeczy, które wpływają na żywotność żyłki, jest to, jak często jej używasz. Im więcej łowisz, tym szybciej zużyje się twój sprzęt wędkarski.

Czytać  Czy łowienie ryb podczas czerwonej fali jest bezpieczne?

Nie jest to jednak zła rzecz. Jeśli często używasz sprzętu wędkarskiego, oznacza to, że czerpiesz z tego jak najwięcej, a za każdym razem, gdy używasz sprzętu, otrzymujesz zwrot z inwestycji.

Przechowywanie wpływa również na trwałość żyłki. Na przykład, jeśli zostawisz żyłkę w mokrym miejscu, jest bardziej prawdopodobne, że pęknie, ponieważ woda może reagować z żyłką i ją osłabiać. Aby temu zapobiec, zawsze wysusz żyłkę przed odłożeniem jej do przechowywania. Proszę nie wystawiać linii na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ bezpośrednie promienie UV mogą również wysuszyć linię i ją zepsuć.

The rodzaj wody, w której łowisz oraz rodzaj używanej linii określi również, jak często będziesz musiał wymieniać żyłkę. Słona woda osłabia żyłkę szybciej niż słodka

Rodzaje żyłek

Różne rodzaje żyłek mają różne cechy. Różnią się grubością, elastycznością, rozciągliwością i sposobem radzenia sobie z ścieraniem. Gruba linka o niewiarygodnej wytrzymałości i elastyczności będzie trwać dłużej w porównaniu z cieńszą linką o mniejszej elastyczności.

Istnieją trzy rodzaje żyłki:

  • Linia monofilamentowa
  • Pleciona żyłka wędkarska
  • Żyłka fluorowęglowa

Każdy rodzaj żyłki ma swoje wady i zalety.

Linia monofilamentowa

Żyłki monofilamentowe są popularne wśród wędkarzy, ponieważ są tanie i mają świetną rozciągliwość. Nie są jednak najbardziej niezawodne, jeśli chodzi o trwałość. Ponieważ są one prostym polimerem nylonowym, linki degradują się szybciej pod wpływem słońca.

Innym problemem związanym z żyłkami monofilamentowymi jest to, że zachowują pamięć. W rezultacie nie powinieneś być zaskoczony, gdy podczas rzucania zauważysz pętle na żyłce. Te linie są również bardziej delikatny w porównaniu z innymi opcjami na rynku.

Kiedy więc wymienić żyłkę? Jeśli wolisz używać żyłek monofilamentowych, powinieneś wyrobić sobie nawyk ich wymiany co sezon. Możesz uczynić to częścią swojej wiosennej rutyny. Zanim wejdziesz do wody, nawijaj nową żyłkę i gotowe!

Czytać  Czy kołowrotki wędkarskie mają numery seryjne?

Jednakże, jeśli łowisz kilka razy w sezonie, być może będziesz musiał kilkakrotnie wymieniać tę żyłkę. Dobrym pomysłem jest również wyrobienie sobie nawyku sprawdzania linii, aby dokonać właściwego osądu. Sprawdzaj, czy nie ma nacięć i rozciągania za każdym razem, gdy planujesz łowić ryby.

Pleciona żyłka wędkarska

Plecione żyłki wędkarskie są popularne wśród doświadczonych wędkarzy. Są zbudowane z dwóch lub więcej włókien i są trwalsze, mocniejsze, a nawet znane z dalszego rzucania w porównaniu z ich odpowiednikami z monofilamentu. Jedynym ograniczeniem plecionych żyłek wędkarskich jest to, że na rynku nie ma żadnych przezroczystych lub prawie przezroczystych opcji.

Nie powinno to jednak zniechęcać do zakupu plecionki. Wędkarze wymyślili sprytne sztuczki, jak oszukać ryby za pomocą tej żyłki. Wiążą one przypon fluorocarbonowy lub żyłkę żyłkową do przynęty, aby była mniej widoczna.

Jak często należy wymieniać plecioną żyłkę wędkarską? Ze względu na swoją odporność plecione żyłki wędkarskie mogą wytrzymać do dwóch sezonów lub dłużej, jeśli nie używasz ich często. Ale jeśli łowisz regularnie, zaleca się ich wymianę raz w roku. Zwróć jednak uwagę na przebarwienia i strzępienie. Jeśli zauważysz to na swojej linii, kontynuuj i zmień to.

Żyłka fluorowęglowa

Żyłki fluorowęglowe są zdecydowanie najlepszymi żyłkami na rynku. Ta linia to mikrofibra ze splotów poliwinylidenowych podobna do żyłki monofilamentowej, ale to dużo silniejszy. Żyłki fluorowęglowe są również preferowane od żyłek plecionych, ponieważ są przezroczysty. Jednak te linie są dość drogie.

Kolejną rzeczą, która sprawia, że ​​linki fluorocarbonowe są najlepszą opcją jest to, że są gęstsze niż woda i nie wchłaniają wody. Nie wspominając, są prawie niewidoczne w wodzie ze względu na ich właściwości załamania światła.

Ze względu na swoją budowę fluorocarbon ma dłuższą żywotność w porównaniu do żyłki. Niektórzy wędkarze uważają, że jest nawet lepszy niż plecionki. Mocna linka sprawia, że ​​trudno się jej strzępić lub tworzyć wyszczerbień.

Czytać  Czy plecionka naprawdę rzuca dalej?

Dlatego wskazane jest, aby wymień żyłkę fluorowęglową raz na dwa lata lub częściej, w zależności od tego, ile łowisz. Upewnij się również, że sprawdziłeś linkę przed wyjściem do wody, aby uniknąć niepotrzebnych przerw.

Więcej wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniej żyłki, zwłaszcza do kołowrotków spinningowych, znajdziesz tutaj.

Czy możesz przedłużyć żywotność swojej żyłki wędkarskiej?

Być może zastanawiasz się, czy można przedłużyć żywotność żyłki wędkarskiej. Odpowiedź brzmi nie. Żyłka jest elementem delikatnym, co oznacza, że ​​zużycie jest nieuniknione. Byłoby najlepiej, gdybyś nie kontynuował korzystania z linii rok po roku bez rozważenia wymiany, ponieważ może to cię w końcu kosztować.

Sprawdź swoją linkę pod kątem widocznych oznak zużycia i wymień ją zgodnie z zaleceniami, w zależności od rodzaju posiadanej linki. W ten sposób nigdy nie będziesz musiał żałować utraty trofeum z powodu złej żyłki.

Wesołego wędkowania!

Masz to – szczegółowy przewodnik, jak wiedzieć, kiedy zmienić żyłkę. Pamiętaj, że częstotliwość wymiany linii zależy od rodzaju posiadanej linii, częstotliwości jej używania i sposobu jej przechowywania. Bez względu na wszystko, zawsze sprawdzaj linkę przed wyruszeniem na wyprawę wędkarską, aby upewnić się, że wszystko wygląda w porządku.

Nie zapomnij zainwestować w wysokiej jakości żyłkę wędkarską. Najwyższej klasy żyłka jest bardziej wytrzymała i nie trzeba jej tak często wymieniać.