Jak radzić sobie z częstymi urazami podczas wędrówek

Czy jest coś takiego jak przebywanie na świeżym powietrzu? Jeśli to czytasz, musisz być fanem i bez względu na to, czy wędrujesz tylko znanymi szlakami w mieście, czy naprawdę lubisz podróżować z plecakiem w góry, faktem jest, że prędzej czy później ty lub jeden z twoich towarzyszy będzie najprawdopodobniej doznasz kontuzji.

Choć większość z nas stara się być ostrożna, wypadki się zdarzają, a niektóre wypadki, takie jak spotkanie z łosiem lub kuguarem, są całkowicie nieprzewidywalne.

Co gorsza, jesteś fanem wędrówek, tak jak ja, i oglądałeś film 127 godzin. Próbowałem odnotować każdy możliwy sposób, w jaki można było tego uniknąć, lub zastanawiałem się, jakie inne opcje mógł mieć ten młody człowiek. Oglądam takie filmy jak ten i ciągle myślę: „Co ja bym zrobił w jego sytuacji i jak mogłem tego uniknąć”.

Chociaż z perspektywy czasu jest zawsze 2023, podstawowe środki bezpieczeństwa powinny być zawsze przestrzegane i nigdy nie powinny stać się tak rutynowe, aby nasze przestrzeganie ich stało się luźne.

Rzućmy okiem na te podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jak radzić sobie z częstymi urazami podczas wędrówek

Źródło obrazu: pxtutaj.com

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla turystów

Możesz pokusić się o pominięcie tej części, ponieważ jesteś doświadczonym turystą z wieloletnim doświadczeniem.

Nie zapomnij, tak było Aron Ralston. (Jeśli nie znasz jego historii, sprawdź go)

Zminimalizuj swoje ryzyko, zawsze przestrzegając podstawowych środków bezpieczeństwa podczas wędrówek:

1. Jeśli wędrujesz po parku stanowym lub narodowym, skonsultuj się ze strażnikiem parku na temat warunków i bieżących problemów.

2. Nie wędruj sam (chociaż wiem, że wielu to robi, o wiele lepiej, jeśli możesz zabrać ze sobą przyjaciela).

3. Stwórz podstawowy plan podróży i podziel się nim z innymi, takimi jak członkowie rodziny, przyjaciele, którzy będą w domu podczas wędrówki itp. Nawet coś tak nagiego, jak „Wędrówka szlakiem Hilltop w niedzielę. Powinien być w domu do niedzieli wieczorem o 19:00”. Daje to poszukiwaczom miejsce do rozpoczęcia, jeśli nie wrócisz do domu. Jest to szczególnie ważne, jeśli wędrujesz samotnie.

4. Przygotuj plan awaryjny i omów go ze swoim partnerem.

5. Przynieś jakiś rodzaj osobistego nadajnika lokalizacyjnego lub usługi przesyłania wiadomości satelitarnych albo rozważ inwestycję w telefon satelitarny. Jeśli nie masz żadnego z nich, spróbuj go pożyczyć. Możesz przynieść telefon komórkowy, ale pamiętaj, że może nie działać.

6. Przygotuj się na złą lub upalną pogodę. Zapakuj koc ratunkowy, więcej wody, niż myślisz, że potrzebujesz i dowiedz się, gdzie się ukryć podczas burzy.

Czytać  10 pomysłów na piesze wędrówki zapewniające długotrwałą energię

7. Spakuj apteczkę, która zawiera co najmniej jednodniowy zapas gotowej do spożycia żywności, wody, zapałek, kremu przeciwsłonecznego, mapy, kompasu, latarki i podstawowych środków medycznych.

Radzenie sobie z częstymi urazami podczas wędrówek

Więcej o tym zestawie pierwszej pomocy

Widziałem wielu wędrowców szukających podstawowych artykułów pierwszej pomocy na szlaku, ponieważ nikt z ich zespołu nie miał takiego sprzętu.

Waga ma znaczenie, tak, ale twoje zdrowie też. Jeśli jedna osoba uzna zestaw za uciążliwy, podziel go między kilku członków.

W apteczce pierwszej pomocy powinny znajdować się podstawowe elementy, takie jak bandaże elastyczne, bandaże samoprzylepne, środki antyseptyczne (wystarczy nawet środek do dezynfekcji rąk), a jeśli masz alergię na użądlenia pszczół lub przyjmujesz insulinę, nie zostawiaj leków w samochodzie! Weź co najmniej jednodniowy zapas inhalatorów, insuliny, EpiPen lub innych niezbędnych przedmiotów.

Proponuję również wziąć małą butelkę dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych, takich jak Zyrtec lub Benadryl. Nigdy nie wiesz, kiedy natkniesz się na coś, na co nigdy nie wiedziałeś, że jesteś uczulony!

Urazy wspólnego szlaku

Czas porozmawiać z indykiem o typowych kontuzjach, które mogą spotkać najbardziej doświadczonego turystę. Bądź przygotowany na wypadek, gdybyś ty lub ktoś z twojej drużyny padł ofiarą następujących urazów podczas wędrówek.

1. Pęcherze

Każdy dostaje pęcherza w takim czy innym czasie. Staraj się nosić dobre buty turystyczne, które są dobrze dopasowane i skarpety odprowadzające wilgoć. Posunęłam się tak daleko, że spryskałam stopy dezodorantem/antyperspirantem, aby pomóc kontrolować wilgoć.

Pęcherze najlepiej leczyć po prostu myjąc je wodą z mydłem lub możesz użyć środka dezynfekującego do rąk, jeśli to wszystko, co masz. Plaster lub dwa (jeśli masz jakieś wyściółki, takie jak wacik lub nawet kawałek gazy), aby zmniejszyć ciśnienie, powinieneś być w porządku, dopóki nie wrócisz do domu.

2. Skręcenia

Prostym faktem związanym z wędrówkami jest to, że zdarzają się skręcone kostki. O ile nie chcesz, będziesz musiał zawrócić.

Bardzo niewielkie zwichnięcie może pozwolić wędrowcowi wyjść z powrotem za pomocą poręcznej laski, na której można się oprzeć. W poważniejszych przypadkach poszkodowanemu może pomóc kilku dobrych przyjaciół, którzy na zmianę podtrzymują jego wagę, skacząc na jednej nodze.

Nie zdejmuj buta. Pozwoli to na dramatyczny wzrost obrzęku. Owiń kostkę elastycznym bandażem, aby zmniejszyć obrzęk i wróć do cywilizacji.

3. Głębokie cięcia

leczyć głębokie rany

Jeśli ktoś z twojej drużyny dozna głębokiego lub poważnego skaleczenia lub rany, możesz potraktować to za pomocą przedmiotów z podstawowej apteczki na dobry początek, ale poważna rana może wymagać pomocy medycznej.

Zatrzymaj krwawienie, naciskając na ranę. Zdezynfekuj obszar i zawiń go w elastyczny bandaż.

Jeśli nie możesz zatamować krwawienia, a jesteś daleko od posterunku strażników lub samochodu, spróbuj skontaktować się z 911 lub lokalną placówką strażników. Chodzenie może zwiększyć krwawienie. Przy stałym nacisku większość krwawienia można zatrzymać w ciągu 30 minut.

Czytać  Jak unikać zatłoczonych szlaków turystycznych

4. Złamane kości

Są to nie tylko bardzo bolesne urazy, ale złamana kość będzie musiała zostać nastawiona przez lekarza.

Zrób szynę, aby zminimalizować ból i sprawdź, czy nie ma otwartych ran. Jeśli turysta może chodzić, powoli wróć do samochodu lub stacji strażnika.

Jeśli turysta nie może chodzić, będziesz musiał poprosić kogoś, aby wrócił do samochodu lub stacji strażnika i przyjechał do ciebie służba ratunkowa.

Jeśli możesz wezwać pomoc, zrób to jak tylko poszkodowany będzie stabilny.

5. Reakcje alergiczne/wysypki/pokrzywka

Reakcje alergiczne są często niewielką irytacją. Odkryłem, że wybuchnę swędzącą wysypką, nawet jeśli zobaczę pokrzywę.

Nauczyłem się zawsze brać ze sobą antyhistaminę na te drobne niedogodności.

To samo dotyczy wysypki lub pokrzywki. Odrobina Benadrylu często rozwiązuje problem, a czasami mycie okolicy może usunąć niektóre drażniące substancje.

Trujący bluszcz lub trujący dąb zwykle leżą w stanie uśpienia przez 12-24 godziny, więc jeśli nie jesteś na dłuższej wycieczce niż jednodniowa wędrówka, możesz nie zauważyć tego, dopóki nie wrócisz do domu.

Ciężkie reakcje alergiczne mogą być śmiertelne podczas długich wędrówek. Jeśli często masz ciężkie reakcje alergiczne, powinieneś rozważyć noszenie ze sobą jednego lub dwóch EpiPen jako środka bezpieczeństwa.

6. Ukąszenia węża

bezpieczeństwo węża podczas wędrówek

Nie są one tak powszechne wśród turystów, najprawdopodobniej ze względu na hałas, jaki wytwarzamy, ale także dlatego, że buty turystyczne chronią kostkę, gdzie wiele osób zostaje pogryzionych.

Zapomnij o cięciach i ssaniu, które widziałeś w filmach. Nie zakładaj też opaski uciskowej. Zachowaj spokój i umyj zgryz i zdezynfekuj go tak bardzo, jak to możliwe. Zrób zdjęcie węża, jeśli możesz, w celu identyfikacji. Jeśli to możliwe, zadzwoń wcześniej do szpitala lub na posterunek strażników lub zadzwoń pod numer 911 tak szybko, jak to możliwe.

Nie czekaj! Nawet jeśli czujesz się dobrze lub jesteś pewien, że wąż nie jest jadowity. Wiele węży wygląda podobnie i zdecydowanie lepiej jest być bezpiecznym niż żałować.

7. Udar cieplny

Udar cieplny

Gdy temperatura ciała osiągnie 104 stopnie, musisz podjąć szybkie działania, aby tego uniknąć udar cieplny. Objawy obejmują zawroty głowy, bóle głowy, zmęczenie, nudności i splątanie.

Podejmij szybkie działania, jeśli wędrujesz w czasie upałów. Powinieneś pić około ½ litra wody co godzinę, ale jeśli po wypiciu tych ½ litra jesteś spragniony, wypij więcej. Słuchaj swojego ciała.

Jeśli ktoś z twojej drużyny ma udar cieplny, umieść go w cieniu, daj mu wodę (i postaraj się, żeby pił ją powoli). Jeśli masz w pobliżu dodatkową wodę lub źródło wody, namocz szmatkę i umieść ją na karku.

8. Napięcia pleców/ból pleców

Ból pleców, nadwyrężenia pleców i zwykły stary ból dolnej części pleców są niezwykle powszechne wśród turystów.

Czytać  Jak spakować plecak na wędrówki?

Jeśli odczuwasz ból pleców podczas wędrówki, powinieneś maksymalnie zmniejszyć ciężar plecaka, delikatnie rozciągnąć ścięgna podkolanowe i zażyć kilka dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.

Jeśli nadal nie możesz udźwignąć ciężaru plecaka z powodu silnego bólu pleców, sprawdź, czy może go zabrać ze sobą towarzysz wędrówek. W najgorszym przypadku możesz schować paczkę i wrócić po nią później, ale nie polecam tego, ponieważ są szanse, że nie będzie jej tam, gdy wrócisz.

Aby zapobiec przyszłym bólom pleców lub jeśli powinieneś nadwyrężać plecy podczas wędrówki, powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy kręgarza.

Co robi kręgarz bo ból pleców będzie zależeć od źródła lub źródła problemu. Możesz potrzebować tylko kilku korekt i treningu siłowego lub ćwiczeń rozciągających. Jeśli masz wybrzuszony dysk, możesz potrzebować skomputeryzowanej trakcji i 6 tygodni odpoczynku.

ból pleców podczas wędrówek

Nie ryzykuj rozwoju przewlekłego bólu pleców! Jeśli ból pleców powraca w kółko lub staje się coraz silniejszy, lub jeśli kilka tygodni odpoczynku nie rozwiąże problemu, nadszedł czas, aby skorzystać z profesjonalnych usług kręgarza.

Uwielbiam wędrówki, zimę lub lato, wiosnę lub jesień, ale jeśli nauczyłem się czegoś przez lata, to być przygotowanym na najgorszy scenariusz i, jakkolwiek tragiczne i rozczarowujące, jak mogłoby się wydawać, być przygotowanym zrezygnować i zawrócić, kiedy trzeba.

Biografia autora:

Dr Brent Wells

WspółpracownikDr Brent Wells, DC

Słowa o autorze tego artykułu: „Dr. Brent Wells, DC założył Better Health Chiropractic & Physical Rehab Juneau i jest kręgarzem od ponad 20 lat. Obecnie prowadzi 10 000 mieszkańców Alaski do bardziej aktywnego i bezbolesnego stylu życia dzięki progresywnemu i wysoce innowacyjnemu podejściu do opieki chiropraktycznej, masażu i fizjoterapii”.

Dr Wells jest także autorem ponad 700 artykułów na temat zdrowia w Internecie, które pojawiły się na stronach takich jak Dr. Axe, Organic Facts i Thrive Global. Jest dumnym członkiem American Chiropractic Association i American Academy of Spine Physicians.

Zastrzeżenie

Wszystkie informacje przedstawione w tym artykule są podawane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom edukacyjnym. W żadnym wypadku obrazy, grafiki, teksty i inne materiały stworzone w tym artykule nie mogą być postrzegane jako leczenie, diagnoza lub instruktaż.

W nagłych przypadkach należy skontaktować się z najbliższą placówką medyczną w celu uzyskania pomocy. Czy my ani autor nie popieramy ani nie rekomendujemy żadnych konkretnych twierdzeń, opinii, procedur lub produktów wyróżnionych bezpośrednio na stronie lub poprzez linki do zewnętrznej strony internetowej.

Nie będziemy w żaden sposób odpowiedzialni za szkody lub straty poniesione w wyniku polegania na informacjach zawartych w tym artykule. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym lekarzem, aby uzyskać dokładne informacje przed podjęciem decyzji o zmianie stylu życia lub diety w zależności od informacji podanych w tym artykule.