Jak przywiązać kajak do SUV-a?

Pływanie kajakiem po jeziorze to zabawne i relaksujące doświadczenie, ale dopłynięcie kajakiem do jeziora to zupełnie inna historia. Oto kilka prostych, bezstresowych sposobów na podłączenie kajaka do samochodu i rozpoczęcie wakacji!

 1. Upewnij się, że samochód jest przygotowany/może obsługiwać kajak.
 2. Upewnij się, że kajak jest wyśrodkowany między przednim a tylnym bagażnikiem z żółtkiem pośrodku.
 3. Przypnij kajak za pomocą sprzączek, lin lub pasów.
 4. Zaciśnij paski lub liny, aby go zabezpieczyć.
 5. Mocno pchnij, aby sprawdzić stabilność.

Chociaż te kroki są dość proste, jest wiele ważnych drobiazgów, o których powinieneś wiedzieć, wykonując te kroki. Upewnij się, że znasz wszystkie potrzebne informacje, abyś mógł bezpiecznie rozpocząć relaksujące wakacje.

Krok pierwszy: przygotuj swój samochód

Teraz, jeśli masz bagażnik dachowy w swoim pojeździe i chcesz kupić bagażnik dachowy na kajak lub bagażnik na bagażnik, możesz łatwo znaleźć świetne produkty online. Oto moje trzy ulubione marki do przewożenia kajaków.

Yakima Marki canoe i canoe canoe wahają się od około 120-250 dolarów. Chociaż mogą być trochę droższe, działają naprawdę dobrze i są warte swojej ceny

Thule przewozi również wyposażenie stelażowe do kajaków, które kosztują od 90-220 dolarów. Thule to marka bardzo polecana dla wielu zapalonych kajakarzy, ponieważ są łatwe w użyciu i mocne.

Również, Malone ma wyposażenie regałowe od 90-180 dolarów. Chociaż Malone nie jest moim głównym dostawcą sprzętu, są one naprawdę łatwe do zastosowania w twoim samochodzie i są tańsze niż inne. To wciąż mocne produkty i działają dobrze, po prostu nie są moją filiżanką herbaty.

Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w bagażniki dachowe możesz łatwo kupić bloki piankowe które możesz ustawić na najmocniejszych częściach dachu, tuż za przednią szybą i blisko tylnej części dachu.

Uwaga boczna: Jeśli możesz pchać dach z wnętrza samochodu, a dach wciska się ręką, NIE jest to mocne miejsce do umieszczania bloków piankowych.

Bloki piankowe mogą kosztować około 15-60 dolarów w zależności od tego, z czym czujesz się najbardziej komfortowo i co jest najlepsze dla twojego samochodu.

Czytać  Czy potrzebuję licencji lub zezwolenia na prowadzenie skutera śnieżnego?

Uwaga dodatkowa: Chociaż bloki piankowe są lepszą opcją ekonomiczną, nie chronią one Twojego samochodu jak bagażniki, a przy użyciu bloków piankowych trudniej jest samodzielnie załadować kajak.

Niezależnie od tego, jakie stojaki lub klocki zdecydujesz się kupić, otrzymasz instrukcje, jak przymocować je do samochodu.

Krok drugi: wyśrodkuj kajak

Jeśli ładujesz kajak do samochodu w dwie lub więcej osób, łatwo będzie je umieścić na dachu samochodu.

W przypadku dwóch osób upewnij się, że jedna osoba znajduje się na każdym końcu kajaka, podnieś kajak nad głowę i umieść go na dachu samochodu, gdy już wiesz, że jest wyśrodkowany.

Jeśli jednak jesteś sam, istnieją konkretne sposoby na samodzielne założenie kajaka na samochód.

Najpierw odwróć kajak tak, że stoisz w nim i trzymaj tył na ziemi. Oprzyj górny koniec kajaka na dachu swojego samochodu, a następnie wyjdź spod niego.

Następnym krokiem jest podniesienie tylnego końca do góry, tak aby był równoległy do ​​przodu i wsunięcie go na dach samochodu. To zajmie trochę czasu na dostosowanie, więc nie stresuj się, jeśli nie dostaniesz tego za pierwszym razem!

Umieszczając kajak na dachu samochodu, upewnij się, że kajak jest wyśrodkowany między przednim i tylnym bagażnikiem.

Innymi słowy, żółtko kajaka, czyli pręt znajdujący się pośrodku kajaka, który zwykle ma pod spodem nakładki na jarzmo, znajduje się pośrodku. To sprawia, że ​​kajak jest nieco łatwiejszy do przenoszenia.

Pamiętaj tylko, że środek Twojego kajaka powinien znajdować się pośrodku bagażników w Twoim samochodzie.

Krok trzeci: zawiąż kajak

Możesz przypiąć kajak na 3 różne sposoby.

Kajak powinien być zawiązany, przywiązany lub zapięty po obu stronach środka. Dzięki temu waga będzie równomiernie rozłożona na Twoim SUV-ie.

Czytać  Lista najlepszych strzelnic łuczniczych w Portland w stanie Oregon

Jeśli używasz pasków z klamrami, musisz pamiętać, aby po zapięciu pasów związać końce paska na wypadek awarii klamry. Polecam te pasy, ponieważ pasy wyrównują obciążenie kajaka na twoim samochodzie i są łatwiejsze w użyciu.

Klamry to tylko dodatkowe zabezpieczenie, które może zająć trochę więcej czasu, ale zapobiegnie zsunięciu się kajaka z samochodu na autostradzie!

Zwykłe paski bez sprzączek są po prostu wiązane po ich zaciśnięciu lub zabezpieczeniu.

Jeśli zdecydujesz się na użycie liny, powinieneś użyć liny poliestrowej – takiej jak lina morska z podwójnym oplotem – ponieważ nie rozciąga się, gdy jest mokra.

Cokolwiek robisz, NIE używaj żółtej liny nylonowej (poliamidowej). Chociaż ta lina jest dobra dla wody, topi się lub rozpada pod wpływem ciepła.

Używanie tej liny jako kotwicy byłoby w porządku, ale używanie jej jako paska jest prawie bezużyteczne, chyba że pływasz kajakiem w zimie.

Wiążąc kajak liną, będziesz chciał zawiązać efektowny węzeł. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​Trucker’s Hitch jest najlepszym węzłem do użycia i jest to łatwizna do zrobienia, gra słów zamierzona!

Możesz oglądać filmy jak zawiązać autostop kierowcy lub wykonaj następujące kroki:

 • Zacznij od dziobu (przód) kajaka i zrób pętlę ze skrętem w połowie liny.
 • Zrób pętlę z luźną linką w drugiej ręce i przebij ją przez pierwszą pętlę.
 • Zaciągnij mocno pierwszą pętlę, aby zabezpieczyć węzeł. Nie ciągnij luźnej linki, ponieważ spowoduje to wyciągnięcie węzła.
 • Następnie weź wolny koniec slackline i przeprowadź go przez punkty zaczepienia lub swój samochód, które znajdują się na bagażniku lub w samochodzie, a następnie przełóż go przez pętlę.
 • Pociągnij wolny koniec pętli, aby ponownie zacisnąć węzeł
 • Gdy węzeł jest ciasny, przytrzymaj go na miejscu i zawiąż pół zaczepy wokół oryginału, aby go zabezpieczyć.
Czytać  Jak zmierzyć długość naciągu w łucznictwie

Niezależnie od tego, czy używasz pasów, czy liny, upewnij się, że mocno zawiązujesz węzły, ale nie na tyle mocno, aby złamać kajak z włókna szklanego lub wgniecić plastikowy kajak.

Krok czwarty: przywiąż kajak

Będziesz wtedy chciał przywiązać kajak. Za pomocą pasów i liny możesz opuścić okno i zawiązać je wokół punktów mocowania samochodu. Jednakże, jeśli używasz bloków piankowych, będziesz musiał przełożyć paski lub linę przez drzwi samochodu, a nie przez okna!

Jeśli nie masz dobrych punktów zaczepienia w samochodzie, będziesz musiał kupić pętle na pasek pod maskę. Szlufki wahają się od 10 do 20 dolarów.

Teraz, jeśli używasz bloków piankowych, dobrym pomysłem jest również przywiązanie rufy (tył) lub kajaka.

Uwaga boczna: Jeśli koniec Twojej łodzi wystaje ponad 5 stóp (1,5 m) ponad tył samochodu, musisz zawiązać czerwoną flagę na końcu, aby było to legalne.

Krok piąty: zabezpiecz kajak

Teraz, gdy kajak jest bezpiecznie przywiązany i przymocowany do pojazdu, będziesz chciał mocno, mocno pchnąć ten kajak. Twój samochód powinien ruszyć, a kajak nie.

Jeśli kajak się porusza, spróbuj zacisnąć troszeczkę mocniej, aż będziesz mógł popchnąć kajak i nie będzie się ruszał.

W końcu chodzi o bezpieczeństwo.

Jakikolwiek sprzęt, który wybierzesz do zamocowania kajaka do samochodu, będzie działał dobrze, o ile jest odpowiednio założony. Nawet jeśli chcesz jak najszybciej wyruszyć w drogę, zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Nie spiesz się, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego kajaka, samochodu i rodziny, a będziesz mógł jeszcze bardziej docenić wakacje.