Jak przyprawić żeliwną patelnię – we właściwy sposób

Nie brakuje opinii na temat właściwego sposobu sezonowania patelni żeliwnej. Problem polega na tym, że im więcej szukasz, tym więcej znajdziesz sprzecznych informacji. Dodaj do tego bogactwo mitologii otaczającej gotowanie z żeliwa, a nic dziwnego, że ludzie są zdezorientowani i przytłoczeni.

Nie martw się.

Jesteśmy tutaj, aby poinformować Cię, że przyprawianie żeliwnej patelni nie musi być skomplikowane i że wiele mitów i legend dotyczących żeliwnych naczyń kuchennych można rozwiać przy odrobinie wiedzy.

Zaczniemy od omówienia techniki właściwego przyprawiania żeliwnej patelni, a następnie wyjaśnimy jej przyczyny.

Wstępnie sezonowane patelnie żeliwne

Wiele firm produkujących patelnie żeliwne twierdzi, że ich patelnie są wstępnie sezonowane. Chociaż jest to świetne dla konsumenta, po pewnym czasie, jeśli nie jest odpowiednio doprawione, jedzenie zacznie przyklejać się do patelni. Wstępnie przyprawione nie oznacza, że ​​nigdy nie będziesz musiał przyprawiać patelni.

Mój wybór żeliwnych patelni zawsze pochodził z Lodge. Są niedrogie i wytrzymują mnie ponad 10 lat. Możesz znaleźć jeden za mniej niż 15 USD na amazon.

Jak przyprawić żeliwną patelnię – we właściwy sposób

Zacznij od zignorowania wszystkiego, co kiedykolwiek powiedziano Ci o przyprawianiu, używaniu i pielęgnacji patelni żeliwnych.

Krok pierwszy

Rozgrzej piekarnik do 450 stopni.

Krok drugi

Między fabryką a kuchnią na żeliwnej patelni zbierze się kurz, brud i inne zanieczyszczenia, których nie będziesz mógł zobaczyć.

Tak więc pierwszym krokiem w tym procesie jest umycie żeliwnej patelni ciepłą wodą z mydłem i miękką gąbką.

Nie martw się. Pomimo tego, co mogłeś przeczytać, możesz umyć żeliwną patelnię ciepłą wodą z mydłem. W żaden sposób nie uszkodzi powierzchni.

Krok trzeci

Dokładnie osusz patelnię za pomocą nie zrzucającego się ręcznika papierowego. Odkryliśmy, że niebieskie ręczniki sklepowe również działają dobrze.

Aby proces sezonowania działał, ważne jest, aby na patelni nie pozostała wilgoć. Dlatego dobrze jest postawić patelnię na kilka chwil na rozgrzanej kuchence i upewnić się, że każda kropla wody wyparowała.

Krok czwarty

Upewnij się, że patelnia jest wystarczająco chłodna, aby można ją było dotknąć, a następnie wlej od ⅛ do ¼ łyżeczki oleju. Nie martw się, jeśli wlejesz za dużo oleju; można go ponownie wymazać.

Rozetrzyj olej na całej powierzchni patelni, w tym na dnie i rączce.

Toczy się wiele dyskusji na temat tego, jaki jest „właściwy” olej do przyprawiania żeliwnej patelni. Ogólnie rzecz biorąc, olej, którego używasz, nie jest ważny; cokolwiek masz w kuchni jest w porządku.

Wyjątkiem jest siemię lniane lub dowolna mieszanka olejów zawierająca siemię lniane. Olej lniany używany do przyprawiania tworzy powierzchnię, która ma tendencję do łuszczenia się, więc nie nadaje się do przyprawiania.

Krok piąty

Używając nie rzucającego się ręcznika kuchennego, wypoleruj żeliwną patelnię, aż cała powierzchnia przestanie wyglądać na tłustą i będzie miała suchy, matowy wygląd.

Istnieją dwa potencjalne problemy z gotową patelnią, jeśli nie usuniesz całego nadmiaru oleju.

  1. Jeśli nie użyjesz patelni w ciągu najbliższych kilku dni, nadmiar oleju pozostawi na patelni lekko lepki osad. To niweczy cel przyprawiania patelni, aby uzyskać gładką, nieprzywierającą powierzchnię, i będziesz musiał zeskrobać pozostałości i zacząć od nowa.
  2. Jeśli użyjesz patelni w ciągu najbliższych kilku dni, nadmiar oleju będzie miał tendencję do karbonizacji, pozostawiając małe twarde plamy na powierzchni patelni. Ponownie, wpłynie to na jakość powłoki zapobiegającej przywieraniu i będziesz musiał zacząć od nowa.

Krok szósty

Piecz patelnię w nagrzanym piekarniku przez 30 minut. Bardzo ważne jest, aby patelnia nagrzała się na tyle, aby olej zaczął dymić.

Najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy patelnia jest odwrócona na ruszcie piekarnika. W ten sposób, jeśli w procesie polerowania pominąłeś jakikolwiek olej, nie będzie on miał możliwości usiąść na powierzchni do gotowania i spowodować żadnych niedoskonałości.

Umieść pod spodem drugi ruszt piekarnika, z arkuszem folii, aby zebrać zabłąkane krople oleju.

Krok siódmy

Wyjmij patelnię z piekarnika. Poczekaj, aż patelnia ostygnie wystarczająco, aby bezpiecznie dotknąć i powtórz proces trzy lub cztery razy, od kroku czwartego.

Przyprawianie żeliwnej patelni – jak to działa

Żelazo jest bardzo reaktywnym metalem, a nagie żelazo zacznie rdzewieć w wilgotnym powietrzu w ciągu kilku minut. Gdybyś spróbował gotować na patelni wykonanej z gołego żelaza, jedzenie by się przykleiło, a twoje naczynia kuchenne zardzewiałyby.

Przyprawa tworzy gładką, nieprzywierającą powłokę, która również zapobiega rdzewieniu patelni.

Aby zrozumieć znaczenie każdego etapu procesu, warto wiedzieć, jak działa przyprawa i jaką rolę odgrywa każdy element procesu.

Chemia przyprawiania żeliwnej patelni

Kiedy podgrzewasz olej na patelni, zachodzi kilka reakcji. Najważniejsze dwa w procesie sezonowania to polimeryzacja i karbonizacja.

Proste wyjaśnienie brzmi tak:

  1. Polimeryzacja powoduje rozkład oleju, a cząsteczki łączą się, tworząc „megacząsteczki”.
    Podczas tworzenia te megacząsteczki wraz z mikroskopijnymi zanieczyszczeniami w oleju i patelni przyklejają się do maleńkich szczelin żeliwnej patelni, tworząc gładką, cienką powierzchnię.
  2. Dalej jest karbonizacja. Ogrzewając olej poza punkt dymienia, powodujesz karbonizację, która tworzy warstwę matrycy węglowej. Ta warstwa dodatkowo chroni utworzoną warstwę spolimeryzowaną.
    Ten drugi etap procesu sprawia, że ​​tak ważne jest, aby patelnia była wystarczająco gorąca, aby olej mógł się zapalić. Jeśli tak się nie stanie, matryca węglowa nie zostanie utworzona.

Rola tłuszczów w przyprawianiu żeliwnej patelni

Istnieje wiele dyskusji na temat tego, jakiego oleju użyć do przyprawiania żeliwnej patelni, a nawet czy w ogóle należy używać oleju. Na przykład niektórzy ludzie przysięgają na smalec i sprzeciwiają się używaniu czegokolwiek innego jako przyprawy.

W rzeczywistości najważniejsze kwestie dotyczą tego, czy tłuszcze są głównie nasycone, czy nienasycone, oraz punkt palenia tłuszczu.

Tłuszcze nasycone a tłuszcze nienasycone

Tłuszcze nienasycone najlepiej nadają się do przyprawiania patelni żeliwnej. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcze nienasycone zawierają mniej wodoru, co oznacza mniej pierwiastków niewęglowych, co ułatwia wiązanie tłuszczu z patelnią. Daje to gładszą powierzchnię.

Tłuszcze nasycone mają wyższy poziom pierwiastków niewęglowych, co utrudnia proces wiązania. W rezultacie nie uzyskasz tak gładkiej powierzchni.

Punkt dymu

Temperatura, w której zaczynają palić, czyli punkt dymienia, różni się w zależności od tłuszczu.

Musisz rozgrzać piekarnik do temperatury powyżej temperatury dymienia wybranego tłuszczu. Jeśli tego nie zrobisz, a patelnia wypolerowana olejem nie dymi, nie uzyskasz gładkiej, twardej powierzchni, której szukasz.

Czego należy unikać podczas przyprawiania żeliwnej patelni?

Po prawidłowym wykonaniu przyprawienie żeliwnej patelni zapewni gładką, nieprzywierającą powierzchnię, na której gotowanie będzie przyjemnością. Istnieje jednak wiele pułapek, więc oto krótka lista tego, czego należy unikać podczas przyprawiania żeliwnej patelni.

Pomijanie pierwszego prania

Jeśli nie umyjesz patelni w ciepłej wodzie z mydłem, ryzykujesz nałożeniem tłuszczu na brudną powierzchnię. Nawet jeśli patelnia wygląda na czystą, może być wystarczająco dużo drobnych zanieczyszczeń, aby zapobiec skutecznej polimeryzacji tłuszczu.

W rezultacie możesz otrzymać powierzchnię z mikroskopijnymi otworami, które uniemożliwiają jej nieprzywieranie.

Nie suszy dokładnie patelni

Pozostaw na powierzchni nawet najmniejszy ślad wilgoci, a zostanie ona uwięziona między olejem a patelnią. Podczas pieczenia na patelni te krople wody, nieważne jak małe, mogą uniemożliwić skuteczne wiązanie się oleju z powierzchnią patelni.

W rezultacie albo zostaniesz z powierzchnią z małymi otworami, przez które jedzenie będzie się przywierać, albo z gładką powierzchnią, która nie przylega w pełni do patelni i z czasem odpadnie.

Nie polerujesz dokładnie patelni

Jeśli nie polerujesz żeliwnej patelni i nie zostawisz zbyt dużo tłuszczu na powierzchni, zapobiegniesz sprawnemu przebiegowi procesu polimeryzacji. Spowoduje to, że na powierzchni patelni pojawi się lekko lepka warstwa.

Stosowanie tłuszczu o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych

Jeśli użyjesz tłuszczu o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, takiego jak tłuszcz bekonowy, proces polimeryzacji nie będzie tak wydajny. Nadal możesz uzyskać utwardzoną warstwę, ale nie osiągniesz tego samego poziomu gładkości, co w przypadku tłuszczów nienasyconych.

Nie pieczenie poza punktem wędzenia

Jeśli nie dopuścisz, aby tłuszcz się tak rozgrzał, że zaczął palić, nie osiągniesz karbonizacji. W rezultacie na patelni pozostanie lepka warstwa.

Nie buduje wielu warstw przyprawy

Jeśli zrezygnujesz w połowie procesu, nadal będziesz miał rozsądną powierzchnię do gotowania. Jednak nie będzie to tak wytrzymałe jak wielowarstwowa powierzchnia i będziesz musiał ponownie sezonować patelnię znacznie wcześniej.

Obalanie mitów Przyprawa do żeliwa

Istnieje wiele mitologii dotyczących sposobu przyprawiania żeliwnej patelni. Wiele z nich jest zakorzenionych w tradycjach, które ewoluowały, zanim mieliśmy łatwy dostęp do tłuszczów nasyconych lub piekarników o niezawodnych temperaturach.

Stosując powyższą metodę, stworzysz wysezonowaną patelnię, która zapewni wytrzymałą, nieprzywierającą powierzchnię, na której przyjemnie się gotuje. Co więcej, nie musisz się też martwić o wszystkie mity dotyczące pielęgnacji żeliwnych patelni. Ale to zupełnie inny artykuł.