Jak przygotować się na klęski żywiołowe podczas wędrówek?

Większość rozmów na temat gotowości kręci się wokół pojęć fizycznych. Magazynowanie wody, zapasy żywności i samowystarczalne mieszkania to popularne tematy.

Jednym z obszarów, który jest często niedoceniany, jest pojęcie umiejętności. Jasne, umiejętności przetrwania są cały czas rozwijane, ale zwykle obracają się wokół zajęć na poziomie harcerstwa, takich jak rozpalanie ognisk i zbieranie jagód.

Prawda jest jednak taka, że ​​większość katastrof, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka, będzie wymagać wielu innych umiejętności – z których większość będzie potrzebna na długo przed rozpoczęciem pocierania o siebie dwóch patyków lub szaleństwa po lesie w poszukiwaniu plaster jagodowy.

Oto, co musisz wiedzieć, zanim nadejdzie kolejna katastrofa.

Klęski żywiołowe podczas wędrówek

Źródło obrazu: Pixabay

Jak zapewnić pierwszą pomoc

Pierwsza pomoc to kluczowa umiejętność, którą każdy powinien mieć, nawet jeśli nie ma miejsca na wypadek sytuacji awaryjnej. Jednak, gdy znajdujesz się w scenariuszu SHTF, posiadanie pewnych umiejętności w zakresie opieki zdrowotnej i higieny w zanadrzu jest nie tylko pomocne — jest to niezbędne.

Twoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy powinny zacząć się od podstawowej higieny. Łatwo jest pozwolić, aby Twoja osobista czystość i dbanie o siebie wymknęły się spod kontroli podczas kryzysu. Ale rzeczy takie jak niemyte ręce i brak osobistej pielęgnacji mogą z czasem otworzyć drzwi do znacznie poważniejszych problemów.

Oprócz higieny ważne jest, aby zainwestować w głębsze, bardziej rozbudowane umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Może się to różnić od sposobu zszywania rany lub dezynfekcji rany po poszerzanie wiedzy w takich dziedzinach, jak trawienie, zdrowie oczua nawet pozornie kosmetycznych rzeczy, takich jak pielęgnacja skóry.

Jak naprawić swój pojazd?

O ile Twoje ulubione szlaki nie znajdują się tuż za Twoimi drzwiami, potrzebujesz transportu do swoich ulubionych miejsc wędrówek. Musisz upewnić się, że wszystkie posiadane przez Ciebie pojazdy są w dobrym stanie przez cały czas, zwłaszcza jeśli Twoje ulubione trasy są bardzo na uboczu. Nikt nie chce utknąć w dziczy, ponieważ nie zadbał o swój sprzęt.

Czytać  Czy golden retrievery są dobrymi psami pieszymi?

Jeśli coś pójdzie nie tak z twoją jazdą i jesteś w szczerym polu, uzyskanie pomocy od mechanika raczej nie będzie opcją. To sprawia, że ​​inwestycja w umiejętności konserwacji i naprawy pojazdów jest koniecznością.

Z jednej strony, właściwa konserwacja pojazdu ma wiele zalet, w tym utrzymanie płynnej, wydajnej i dłuższej pracy samochodu. Z drugiej strony możliwość aktywnej naprawy niesprawnego pojazdu może być nieoceniona, jeśli zostaniesz zepsuty na poboczu drogi. Ważne jest również, aby Twój pojazd był przygotowany z innymi przedmiotami, takimi jak apteczka, mapy fizyczne i kable rozruchowe.

Jak naprawić przedmioty gospodarstwa domowego?

Umiejętność naprawiania, naprawiania i budowania rzeczy to kolejna kluczowa umiejętność, która kończy się życiem, jakie znamy. Istnieje wiele działań, w których może to pomóc.

Na przykład, jeśli utkniesz w domu na kilka tygodni lub miesięcy, umiejętności hydrauliczne i elektryczne mogą pomóc w utrzymaniu domu w dobrym stanie. Zaznajomienie się z elektronarzędziami i obróbką drewna może pomóc, jeśli musisz wzmocnić okna i drzwi podczas klęski żywiołowej. Nawet jeśli znajdziesz się na otwartej przestrzeni, umiejętności konstrukcyjne mogą pomóc ci zbudować schronienie z dowolnych dostępnych materiałów.

Jak gotować, polować i uprawiać ogród

Każdy chce zaopatrzyć się w konserwanty i konserwy. Ale w pewnym momencie może zabraknąć żywności paczkowanej. Kiedy tak się stanie, możesz zmiatać, jeśli naprawdę potrzebujesz, ale istnieje kilka innych czynności, które możesz również udoskonalić, aby pomóc w zaspokojeniu potrzeb żywieniowych w inny sposób.

Na przykład poświęć trochę czasu na naukę polowania. Zainwestuj także w ogrodnictwo i jak uprawiać duże ilości żywności bogatej w składniki odżywcze. Możesz również chcieć rozwinąć pewne umiejętności oczyszczania wody.

Na koniec naucz się gotować. Jak prawdziwe gotowanie. Nie tylko wrzucenie czegoś do mikrofalówki lub wrzucenie otwartej puszki do rozżarzonego węgla. Im więcej wiesz o gotowaniu, tym więcej możesz zrobić z dowolnym dostępnym jedzeniem.

Czytać  Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa wędrówek: niezbędne dla bezpiecznej wędrówki

Jaka technologia będzie najbardziej pomocna w sytuacji awaryjnej?

Niektóre z najnowszych osiągnięć technologicznych stworzyły świetne narzędzia, które pomogą w nagłych wypadkach. Aby pomóc w zagubieniu się w lesie, w nagłych wypadkach pogodowych i nie tylko, dostępnych jest wiele technologii, które są niezwykle przydatne w takich sytuacjach. Kluczem do każdej sytuacji awaryjnej jest przygotowanie i wiedza, która technologia może być przydatna, jest tego częścią.

Dzięki możliwości robienia zdjęć i nagrywania filmów z lotu ptaka drony mogą być naprawdę pomocne w sytuacjach, w których straciłeś orientację. Podczas gdy pakowanie drona na weekend na kemping w lesie nie znajduje się wysoko na twojej liście niezbędnych rzeczy, istnieją dowody, że tak powinno być. Drony mogą nie tylko pomóc ci dowiedzieć się, gdzie jesteś, jeśli się zgubisz, ale mogą również pomóc ci znaleźć źródła wody i potencjalnie odstraszyć drapieżniki.

Komunikacja jest jednym z głównych priorytetów każdego w sytuacji awaryjnej. W przeszłości krótkofalówki były ograniczone odległością, co ostatecznie nie było zbyt pomocne. Teraz dzięki nowym aplikacjom push-to-talk komunikowanie się z innymi przez telefon komórkowy jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ wiele z nich nie wymaga nawet sygnału komórkowego. Jest jednak kilka rzeczy, które powinieneś dokładnie sprawdzić, zanim zdecydujesz, która aplikacja jest dla Ciebie najlepsza.

Istnieje wiele aplikacji walkie-talkie dostępnych zarówno na platformach iOS, jak i Android, ale upewnij się, że przyjrzysz się ich wadom, a także ich zaletom. Przede wszystkim sprawdź jakość dźwięku. Czy wyraźnie słyszysz osobę mówiącą? Czy ich głos jest przypadkowo ucinany podczas mówienia? Może to być poważny problem, jeśli wymagane są szczegółowe instrukcje lub jeśli czas jest czynnikiem w sytuacji awaryjnej.

Następnie sprawdź, czy istnieje alternatywny sposób komunikacji bez Twojego głosu. Czy można wysyłać SMS-y z aplikacją? Czasami cisza ma ogromne znaczenie w nagłych wypadkach, a potrzeba komunikacji bez dźwięku może być funkcją, która wchodzi w grę.

Czytać  Jak utrzymać suchy sprzęt z plecakiem: All About Dry Bags

Na koniec spójrz na to, co aplikacja ma w zakresie funkcji lokalizacji. Zdecydowana większość dzisiejszych aplikacji ma możliwość korzystania z Twojej lokalizacji, więc upewnij się, że wybrana przez Ciebie aplikacja „Naciśnij i mów” ma taką możliwość. Miejsce, w którym znajdujesz się w nagłym wypadku, może mieć kluczowe znaczenie, jeśli potrzebujesz pomocy medycznej lub jeśli inni próbują Cię zlokalizować.

Zarządzanie stresem i kreatywność

Oprócz umiejętności praktycznych warto też postawić na kilka umiejętności miękkich. Zarządzanie stresem jest kluczowe w kryzysie, zwłaszcza jeśli cierpisz na lęk lub depresję. Uczyć się do radzić sobie ze stresem w tej chwili może być istotną częścią utrzymania Cię przy życiu, gdy nadejdzie katastrofa.

Kreatywność to kolejna miękka umiejętność, którą można sparaliżować w katastrofie. Jeśli chcesz, aby Twoje wędrówki były nieco bardziej interaktywne, spróbuj geocachingu. Niektóre skrytki są tak dobrze ukryte, że potrzebujesz wykrywacza metalu znaleźć je właściwie. Geocaching daje Ci możliwość nauczenia się odczytywania współrzędnych GPS i pozwala wyrazić swoją kreatywność podczas wybierania drobiazgu, który chcesz zostawić w każdym znalezionym geocache. Czy jesteś artystyczny? Zostaw mini zestawy dostaw sztuki. Kochać muzykę? Zostaw niedrogie pendrive’y ze swoimi ulubionymi utworami. Wybory są nieograniczone.

Biografia autora:

Napisz do nas

WSPÓŁCZYNNIK: Luke Smith

Słowa o autorze tego artykułu: „Luke Smith jest pisarzem i badaczem, który został blogerem. Od ukończenia studiów próbuje swoich sił jako niezależny pisarz. Lubi pisać na różne tematy, ale jego ulubione to tematy związane ze stylem życia i outdoorem. Kiedy nie pisze, możesz go znaleźć w podróży, wędrując lub grając.