Jak prowadzić dziennik wędrówek

Jeśli już wcześniej wędrowałeś, to wiesz, jak to jest spakować się na przygodę na świeżym powietrzu! Posiadanie dobrego plecaka, który jest zabezpieczony wokół ciebie i jest wypełniony dużą ilością wody, przekąsek i kremów przeciwsłonecznych, aby wytrzymać jak najwięcej kilometrów. Od wschodu do zachodu słońca podczas wędrówki czeka przygoda!

Ale czy wiesz, co sprawi, że ta wędrówka będzie bardziej niezapomniana? Czy wiesz, co sprawi, że ta wycieczka będzie godna bloga? Dziennik wędrówek!

Śledzenie przygód pieszych w Internecie za pośrednictwem cyfrowego bloga jest popularną czynnością, a także wspaniałym sposobem na wyrażenie i zapamiętanie swojej podróży jako turysty. Dlaczego więc nie udokumentować swoich podróży w dzienniku, który możesz zabrać ze sobą do cyfrowego świata?

Jak prowadzić dziennik wędrówek

Źródło obrazu: Pexels

Dlaczego dziennik?

Prowadzenie dziennika niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza podczas wędrówek. W najlepszym razie prowadzenie dziennika pozwala zanotować to, co widziałeś i czego doświadczyłeś podczas podróży. Wszelkie kluczowe aspekty możesz przywołać za każdym razem, gdy wrócisz do swojego dziennika. A dziennikarstwo jest szczególnie pomocne, gdy chcesz przypomnieć sobie coś, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu lub w zeszłym miesiącu. Może w zeszłym roku?

W przypadku wędrówek kluczowe aspekty mogą być dowolne:

• Rodzaj dzikiej przyrody, której byłeś świadkiem
• Rodzaj życia roślinnego lub flory, z którymi się spotkałeś
• Jak wyglądała pogoda podczas Twojej podróży?
• Rozmowy, które odbyłeś z ludźmi podczas podróży

Ponadto prowadzenie dziennika o wędrówce może sprawić, że będziesz bardziej uważny na swoje otoczenie. Ta uważność nie tylko pomoże ci pozostać w tej chwili, ale także uwolnisz się od stresu. Niezależnie od tego, co masz nadzieję osiągnąć dzięki księgowaniu, nadal może to w pełni wykorzystać i być może pomóc ci zbudować głębsze połączenie z otoczeniem.

Czytać  Jak naturalnie zapobiegać chorobie wysokościowej

Tak więc, jeśli jesteś zainteresowany prowadzeniem elektronicznego zapisu swoich przygód za pośrednictwem dziennika wędrówek, oto wszystko, co musisz wiedzieć, jak to zrobić.

Zanim zaczniesz, zrób trochę badań

Jak założyć dziennik wędrówek

Źródło obrazu: Pexels

Jeśli nigdy wcześniej nie podejmowałeś takiej czynności, poszukaj trochę, zanim wyruszysz, aby zobaczyć, jak inni podeszli do tego zadania i uzyskaj w ten sposób inspirację. Z pewnością nie małpuj dzienników innych (więcej o tym za chwilę), ale z pewnością ze strukturalnego punktu widzenia, a zobaczenie, jak wygląda dziennik wędrówek, pomoże ci zacząć.

Dodatkowo, gdy przygotowujesz się do następnej wędrówki, możesz poświęcić chwilę na zapisanie kilku pytań, na które masz nadzieję odpowiedzieć, gdy jesteś na zewnątrz. Mając to na uwadze, oto kilka pytań, które należy rozważyć, pisząc o swojej wędrówce:

• Jakie są rzeczy, które masz nadzieję uzyskać z dzisiejszej wędrówki?
• Czy po raz pierwszy wędrujesz tym szlakiem?
• Co spodziewasz się uzyskać z wędrówki tym samym szlakiem?
• Jaki rodzaj dzikiej przyrody chcesz spotkać?
• Jaki rodzaj roślinności masz nadzieję zobaczyć podczas swojej podróży?
• Jak chcesz stawić sobie dzisiaj wyzwanie?

Wybierz motyw i głos

Wybierz motyw i głos

Źródło obrazu: Pexels

Korzystanie ze struktury cudzego dziennika wędrówek pomoże ci zacząć, ale nigdy nie powinieneś próbować naśladować podróży innej osoby. Cały sens dziennika wędrówek i to, co czyni go tak czytelnym, polega na tym, że jest to bardzo indywidualne doświadczenie – nie ma dwóch takich samych doświadczeń ludzi – i właśnie to będzie chciał odczuć czytelnik, gdy śledzą twoje podróże.

„Naprawdę dobrym pomysłem jest wybranie tematu, który chcesz wykorzystać jako wątek narracyjny w swoim dzienniku. Na przykład, być może jest to Twoja pierwsza wędrówka lub pierwsza próba napisania dziennika wędrówki, a może powtarzasz trasę, która ma dla Ciebie wartość sentymentalną i możesz przebiec z tym tematem przez dziennik. Cokolwiek to jest, użyj go jako haka narracyjnego, który skupia wszystko, o czym piszesz” – radzi Trish Waddison, blogerka wędrowna w Pisma w Wielkiej Brytanii.

Czytać  Czy psy potrzebują sprzętu do wędrówek?

To samo dotyczy „głosu” twojego dziennika. Najprostszą rzeczą tutaj jest wykorzystanie swojego – jakkolwiek to brzmi – do komunikowania swoich doświadczeń. Więc nie ma znaczenia, czy twój styl pisania jest trochę konwersacyjny, czy masz tendencję do pisania w strumieniu świadomości, po prostu użyj swojego głosu, a to pomoże uczynić go o wiele bardziej wyjątkowym.

Zrób to w tej chwili

Zrób to w tej chwili

Źródło obrazu: Pexels

Nie ma to jak usiąść w otoczeniu natury i używać tego, co widzisz, powąchaj i słyszysz, aby inspirować swoje słowa. Niezależnie od tego, czy siedzisz nad szumiącym strumykiem, czy podziwiasz widok na szczyt góry, pozwól, aby otoczenie poprowadziło Cię w tym, co chcesz powiedzieć, a te słowa z pewnością będą rezonować z tymi, którzy je przeczytają.

Autentyczność bierze się z wyrażenia chwili, czego nie możesz zrobić, jeśli piszesz po fakcie. Wykorzystaj te doświadczenia w momencie, w którym je wchłaniasz, aby poprowadzić swoją rękę, a sentyment będzie o wiele silniejszy.

Pamiętaj: nie trać czasu na martwienie się o znalezienie inspiracji. Nawet jeśli nie możesz znaleźć inspiracji, nadal możesz o czymś napisać – na przykład: Jak się teraz czujesz? A może jest w tej wędrówce coś, czego nie da się wyrazić słowami?

Niezależnie od tego, nadszedł czas, aby dostroić się do księgowania. Dlatego nie pozwól, aby cokolwiek powstrzymało Cię od pisania tego, co czujesz. Ważne jest, aby księgowanie traktować jako ujście, a nie pracę. Nabierz nawyku pisania z uczuciem, a nie z odpowiedzialnością. Pisać!

Dołącz zdjęcia i szkice

Dołącz zdjęcia i szkice

Jako akompaniament do twoich indywidualnych słów, możesz dołączyć zdjęcia, obrazki lub szkice. Wizualnie, chociaż chcesz wykonać dobrą robotę opisując swoje otoczenie, w tym swoje zdjęcia (nie zdjęcia stockowe), jest miłym akompaniamentem, który dodatkowo pomaga czytelnikowi zrozumieć miejsce, w którym się znajdujesz. To, czego obraz nie może ci dać, to dźwięki i zapachy miejsc, w których stawiasz stopę, więc to jest twoja praca.

Czytać  10 urazów psów, które najprawdopodobniej wystąpią podczas wędrówki

Oprócz zdjęć możesz dodać indywidualne szkice, które przedstawiają Twoją interpretację miejsca, w którym się znajdujesz i uczuć, które są wyrażane w tym, co chcesz przekazać. Nie ma znaczenia, czy nie jesteś zbyt wielkim artystą, ponieważ chodzi o komunikowanie czegoś indywidualnego. Dzięki twoim słowom, twoim zdjęciom i twoim szkicom, intensywnie osobiste doświadczenie zostanie przekazane za pośrednictwem dziennika, co jest całym celem.

Dołącz praktyczne wskazówki

Może się zdarzyć, że czytelnik korzysta z twojego osobistego dziennika wędrówek jako inspiracji do własnej podobnej wycieczki do miejsca, które eksplorujesz, a jeśli tak jest, to naprawdę pomocne jest, jeśli spróbujesz podać kilka praktycznych wskazówek, które pomogą inni podążają twoimi śladami. W rzeczywistości absolutnie powinieneś to zrobić, ponieważ wielu, którzy czytają twój dziennik, zrobi to z tego powodu, ponieważ mają interes w zrobieniu tego samego, co ty.

Praktyczne porady obejmowałyby szczegóły dotyczące odzieży i wyposażenia, porady dotyczące trudności terenu i wszelkich napotkanych wyzwań, a jako dodatkową pomoc można również zamieścić linki do informacji o miejscach, które eksplorujesz.

Biografia autora:

Napisz do nas Współtwórco

Katarzyna Rundell ja Współpracownik

Słowa o autorce tego artykułu: „Katherine Rundell pracuje jako redaktor ds. podróży na Ukwritings.com i OXEssays.com, gdzie skupia się na swojej pasji do zrównoważonych doświadczeń podróżniczych. Katherine jest również korepetytorką w służbie akademickiej Lia Help”.