Jak prawidłowo przechowywać kajak

Tegoroczny sezon kajakowy był jak dotąd najfajniejszy, ale nadszedł czas, aby przechować kajak w innym miejscu, aż nadejdą cieplejsze dni. Właściwe przechowywanie pozwoli utrzymać kajak w dobrym stanie, dzięki czemu będzie można go niezawodnie używać przez długie lata. Gdzie stawiasz kajak poza sezonem?

Oto jak przechowywać kajak:

  • Unikaj bezpośredniego światła słonecznego
  • Trzymaj kajak z dala od twardych powierzchni
  • Umieść kajak poza zasięgiem wzroku
  • Postaw kajak na ścianie
  • Lub użyj stojaka na kajak

Mamy przed sobą wiele wspaniałych informacji, którymi możemy się z Tobą podzielić. Najpierw omówimy dalej powyższe wskazówki dotyczące przechowywania kajaków. Następnie porozmawiamy o tym, czy Twój kajak powinien pływać w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, a także jak go zimować. Nie będziesz chciał tego przegapić!

5 wskazówek dotyczących przechowywania kajaków

Unikaj bezpośredniego światła słonecznego

Musisz zdecydować, czy Twój kajak lepiej nadaje się do przechowywania w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, o czym powiemy więcej w dalszej części tego przewodnika. Niezależnie od tego, czy Twój kajak znosi żywioły przez całą zimę, czy jest bezpiecznie w pomieszczeniu, światło słoneczne nadal jest problemem.

Promienie UV z bezpośredniego światła słonecznego są okropne dla Twojego kajaka. Wiele materiałów kadłuba nie jest w stanie wytrzymać długotrwałej ekspozycji na słońce. Zostaną osłabione, jeśli nie zostaną poważnie uszkodzone, przez co Twój kajak będzie bezużyteczny przez następny sezon.

Jeśli trzymasz kajak na zewnątrz, wybierz zacieniony obszar, w którym bezpośrednie światło słoneczne nie może się przebić. Górna osłona markizy, a nawet drzew może chronić kajak przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Wewnątrz Twój kajak jest naturalnie bezpieczniejszy, ale wciąż nie tak bardzo, jak myślisz. Pokój bez okien jest idealny na kajak; jeśli w pokoju znajdują się okna, bezpośrednie światło słoneczne może nadal zalewać pomieszczenie.

Pamiętaj, że kierunek słońca zmienia się w ciągu roku. Tak więc, jeśli okno nie dostaje dużo światła słonecznego w cieplejszych miesiącach, może to nie dotyczyć chłodniejszych miesięcy lub odwrotnie.

Aby dostosować się do zmieniającego się kierunku słońca, niezbędna jest zasłona lub komplet rolet. Możesz filtrować światło, aby kajak nie był przesiąknięty słońcem.

Trzymaj kajak z dala od twardych powierzchni

Oto kolejna sugestia, która ma zastosowanie niezależnie od tego, czy Twój kajak jest w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Twarde nawierzchnie nie są przyjacielem Twojego kajaka.

Czemu? Z kilku powodów.

Jeśli kajak stoi pionowo bez podpór, może się ześlizgnąć i spaść na ziemię, gdzie zostałby porysowany, wgnieciony i uszkodzony w inny sposób.

Długotrwałe przebywanie w twardym podłożu może zmienić kształt kajaka, zwłaszcza jeśli jest to materiał, który jest bardziej plastyczny w ekstremalnych temperaturach. Może to spowodować uszkodzenie kadłuba i konieczność wymiany kajaka.

Trzecim powodem, dla którego nie należy pozostawiać kajaka na twardej powierzchni, są wahania temperatury. Jeśli jest przechowywany na trawie lub ziemi, za każdym razem, gdy ziemia zamarza i odmarza, zmiany temperatury i wilgoci mogą coraz bardziej niszczyć kajak. Nieizolowane przestrzenie wewnętrzne, takie jak podłogi garażowe, są również podatne na zmiany temperatury, więc bądź ostrożny!

Umieść swój kajak poza zasięgiem wzroku

Kajak nie jest przesadnie lekki, ale też nie jest tak ciężki, żeby złodziej nie mógł uciec z Twoim, gdyby naprawdę chciał.

To, co jest poza zasięgiem wzroku, nie jest już rozumiane, więc upewnij się, że Twój kajak nie znajduje się w zasięgu wzroku przechodnia. Łatwiej jest to zrobić w pomieszczeniu niż na zewnątrz, ale jest to wykonalne w obu przypadkach.

Oprócz ukrywania kajaka, zabezpieczenie go nie jest złym pomysłem. Możesz pociągnąć linkę zabezpieczającą, taką jak druciana pętla do chwytania, i przełożyć ją przez kajak, przewlec linkę przez ogrodzenie lub przymocować do ściany w garażu.

Możesz również zabezpieczyć blokadę kierownicy nad kokpitem. Złodziej musiałby zdjąć blokadę, aby móc ukraść twoją łódź. Gdy tylko zdadzą sobie sprawę, ile cennego czasu to zajęłoby, mogą być zniechęceni nawet do próbowania.

Postaw swój kajak na ścianie

Zawieszenie kajaka poza sezonem to ulubiona metoda przechowywania wielu entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu. Możesz ukryć swój kajak i zagwarantować, że przez całą zimę nie dotknie ziemi, więc jest to korzystne dla obu stron.

Do zawieszenia łodzi potrzebny jest system zawieszenia kajaka. W zależności od tego, jak wysokiej klasy jest twój system zawieszenia, możesz go kupić za 70 USD aż do 700 USD. Zalecamy zakup przynajmniej średniej ceny systemu zawieszenia. Będzie trwał dłużej niż tanie, ale nie jest nadmiernie kosztowny.

Największym problemem podczas korzystania z systemu zawieszenia kajaka jest prawidłowe rozłożenie ciężaru łodzi. Jeśli ciężar kajaka jest bliżej przodu lub tyłu, kadłub może się uginać. Polecamy nylonowe paski lub wyściełane kołyski, które podążają za naturalną krzywizną kadłuba. Umieść pasy lub kołyski trzeci w dół po obu stronach kajaka.

Sprawdź docisk pasków systemu zawieszenia, zanim odejdziesz na chwilę od kajaka. Jeśli paski naciągają się zbyt mocno na kajaku, ściskane obszary mogą stracić swój naturalny kształt w nadchodzących miesiącach.

Użyj stojaka na kajak

Jeśli nie masz miejsca na ścianie, aby zawiesić kajak, to w porządku. Zawsze można kupić stojak na kajak, który kosztuje średnio około 300 USD. Jeśli ta cena jest dla Ciebie za wysoka, możesz zbudować własny stojak na kajaki z drewna lub metalu, jeśli jesteś szczególnie sprytny.

Niezależnie od tego, czy jest kupiony w sklepie, czy zrobiony w domu, stelaż na kajak powinien być zbudowany tak, aby kołysał kadłub. Może to wymagać dodatkowych podpór, ale warto. Wiesz już, że kadłub Twojego kajaka może być dość wrażliwy na uszkodzenia i że po jego zniszczeniu często nie ma możliwości ponownego korzystania z kajaka. Będziesz musiał zapłacić za nowy, więc zadbaj o swój kajak!

Wewnątrz czy na zewnątrz – co jest lepsze dla Twojego kajaka?

Tak jak powiedzieliśmy, omówmy opcje przechowywania Twojego kajaka. Między przechowywaniem wewnątrz a na zewnątrz, trzymanie kajaka w pomieszczeniu jest preferowane z wielu powodów.

Twój kajak nie wyjdzie na zewnątrz w najzimniejszych i najbardziej kruchych porach roku. Wewnątrz jest chroniony przed bezpośrednim słońcem, opadami śniegu, deszczem, wiatrem, gradem i innymi warunkami pogodowymi. Zimne zwierzęta i zwierzęta mają mniejsze szanse na dostęp do kajaka, dzięki czemu jest on ciepłym domem i gniazdem przez wiosnę.

Wewnątrz masz również możliwość sterowania temperaturą, na przykład ogrzewany garaż lub komórka lokatorska. Utrzymanie komfortowej temperatury kajaka przez całą zimę pozwala zachować jego jakość.

To powiedziawszy, w niektórych sytuacjach jedyną opcją przechowywania kajaka może być na zewnątrz. Do końca tej sekcji przedstawimy najbezpieczniejsze i najbezpieczniejsze sposoby trzymania kajaka w jednym miejscu, niezależnie od tego, czy jest on zabezpieczony nad głową, czy nie.

Jak przechowywać kajak w pomieszczeniu?

Jak wspomnieliśmy w powyższych akapitach, garaż jest jednym z takich wewnętrznych miejsc, w których możesz trzymać kajak. Niekoniecznie potrzebujesz miejsca na podłodze na kajak, głównie na ścianie. Przynajmniej możesz postawić kajak pod ścianą. Najniższy czubek łodzi będzie podatny na zmiany temperatury, co nie jest wspaniałe, ale jest lepsze niż cały kajak leżący na ziemi.

Jeszcze lepsze jest to, że możesz przymocować bagażnik do ściany garażu lub system zawieszenia kajaka do zawieszenia go. Możliwe jest nawet postawienie kajaka na krokwiach garażu, chociaż należy uważać, aby nie zarysować łodzi o metalowe lub drewniane krokwie.

A co, jeśli Twój garaż jest w 100% wypchany po skrzela, ale nadal chcesz przechowywać swój kajak w pomieszczeniu? Wtedy będziesz musiał wynająć komórkę lokatorską. Standardowy rozmiar kajaka ma 10 stóp długości, więc potrzebujesz tylko jednostki do przechowywania 10 stóp na 10 stóp, co i tak jest średnią. Miesięcznie możesz zapłacić około 160 USD za jednostkę pamięci.

Jeszcze raz przypominamy o zasłanianiu okien i innych źródeł bezpośredniego światła słonecznego, aby kajak nie został uszkodzony przez całą zimę. Magazyny zostaną zablokowane, ale jeśli twój garaż nie ma zamka, nigdy nie ma lepszego czasu niż teraz, aby go kupić.

Nadal dobrze jest zabezpieczyć kajak zgodnie z powyższymi zaleceniami. W ten sposób, nawet gdyby ktoś włamał się do komórki lub garażu, miałby trudności z odejściem z kajakiem.

Jak przechowywać kajak na zewnątrz

Podczas przechowywania kajaka na świeżym powietrzu wiele wskazówek, o których mówiliśmy w tym przewodniku, jest w użyciu. Przypominamy, że musisz trzymać kajak z dala od bezpośredniego słońca. Nigdy nie powinieneś też kłaść go na ziemi. Ochrona górna jest najlepsza, jeśli możesz znaleźć sposób jej zapewnienia. Poza wyżej wymienionymi markizami i drzewami możesz również użyć plandeki, zadaszonej werandy lub pod pokładem jako ochronę.

Niektórzy właściciele kajaków przykrywają swoje łodzie. Jedna z tych okładek może kosztować od 200 do 300 USD, więc nie są tanie, ale są warte zachodu. Przed zakupem pokrowca sprawdź, czy jest odporny na promieniowanie UV. Jeśli tak się nie stanie, światło słoneczne może przeniknąć przez splot i uszkodzić kajak.

Niezbędna jest również hydroizolacja. Nawet jeśli Twój kajak jest przystosowany do zamoczenia, jeśli w zimie nagromadzi się wilgoć, łódź może się nieźle zwariować. Wodoodporny pokrowiec pomoże utrzymać wilgoć.

Możesz przywiązać kajak do ściany zewnętrznej za pomocą bungee lub pasów. Zalecamy poduszkę między tyłem kajaka a ścianą, aby łódź się nie zarysowała. Możesz także zawiesić swój kajak na zewnątrz, tak jak w pomieszczeniu, ponownie korzystając z budynku zewnętrznego.

Jeśli masz zbudowany lub zakupiony bagażnik na kajak, ale nie masz miejsca w garażu lub schowku, umieść go na zewnątrz z kajakiem.

Co się stanie, jeśli żadna z tych opcji przechowywania nie jest dostępna? Musisz chronić swój kajak przed zimnym, twardym podłożem, więc użyj kilku drewnianych desek i trzymaj kajak na deskach.

Jak zimować kajak

Miejsce przechowywania kajaka to tylko część procesu zimowania. Oto pozostałe kroki, które należy wykonać, aby Twoja łódź była bezpieczna, zdrowa i gotowa do użycia w przyszłym roku!

Wyjmij poduszki i części z tkaniny

Niektóre kajaki są wyściełane, więc jeśli Twój jest, wszystkie te części tkaniny muszą zniknąć. Wyjmij poduszki i sprawdź etykietę na nich. Być może uda Ci się wyprać poduszki w pralce w delikatnym cyklu. Większość poduszek nie może jednak wyschnąć w suszarce, więc będziesz musiał je wysuszyć na sznurku.

Wyczyść i wysusz kajak

Następnie nadszedł czas, aby skupić się na reszcie łodzi. Używając wody i łagodnego płynu do mycia naczyń w butelce, spryskaj kajak. Do czyszczenia łodzi można również użyć wiadra z mydłem i wodą oraz wilgotnej szmatki. Tak czy inaczej, upewnij się, że dotrzesz do wszystkich zakamarków i krawędzi kajaka.

Następnie spłucz pozostałości i wypoleruj je szczotką do szorowania. Zwolnij korek spustowy, aby jakakolwiek uwięziona woda mogła wydostać się, zanim zamarznie. Pozostaw łódź do wyschnięcia, najlepiej na słońcu.

Sprawdź kadłub

Gdy Twój kajak jest lśniący i czysty, nadszedł czas, aby go zobaczyć. Obejrzyj wszystkie boki łodzi pod kątem oznak uszkodzenia. Jeśli Twój kajak jest wolny i czysty, możesz go przechowywać do wiosny lub lata.

Końcowe przemyślenia

Przechowywanie kajaka ma kluczowe znaczenie, więc Twój może być niezawodnym statkiem rok po roku. Przechowywanie w pomieszczeniu jest najlepsze, ale nawet w przypadku przechowywania na zewnątrz, możesz utrzymać kajak w dobrym stanie, jeśli podejmiesz odpowiednie środki ostrożności. Powodzenia!