Jak prawidłowo celować podczas łowienia z łuku?

Łowiectwo łukowe jest jak skrzyżowanie polowania na łuki i wędkowania, ale bez zbytniego ich znaczenia. W związku z tym celowanie ma kluczowe znaczenie, jeśli masz nadzieję, że w lodówce przyniesiesz jakąkolwiek rybę do domu. Niezależnie od tego, czy łowisz łuk po raz pierwszy, czy piąty, jak poprawić celność?

Aby prawidłowo wycelować podczas łowienia z łuku, celuj poniżej docelowej ryby. Pozwala to na załamanie światła w wodzie, co w przeciwnym razie utrudnia wizualne śledzenie lokalizacji ryby. Celem jest trafienie ryby strzałą w grubszą część jej ciała, aby można było ją łatwo zwinąć.

Ten przewodnik po celowaniu podczas łowienia z łukiem będzie pełen przydatnych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces. Czytaj dalej, bo na pewno nie będziesz chciał tego przegapić!

Załamanie światła 101 i jego wpływ na cel

Bowfishing ma w sobie element naukowy, ponieważ musisz zrozumieć, jak działa załamanie światła. Jeśli tego nie zrobisz, to nawet jeśli celowanie wydaje się celne, będziesz chybił strzał po strzale.

Refrakcja odnosi się do uginania się światła. Refrakcja wpływa nie tylko na fale świetlne, ale na wszystkie fale, od tych w oceanie po fale dźwiękowe. Jednak na potrzeby tego artykułu, kiedy mówimy o załamaniu, mówimy tylko o załamaniu światła.

Dlaczego światło w ogóle musi się uginać? Z kilku ważnych powodów. Kiedy patrzysz na dowolny obiekt, załamanie światła jest częścią tego, jak widzisz. Światło wpada do oka, gdzie rogówka je załamuje. Następnie krystaliczna soczewka oka robi to samo, wysyłając światło w kierunku siatkówki.

Oprócz wspomagania naszego widzenia, załamanie światła jest kluczowym elementem tworzenia tęczy. Lupy, podobnie jak pryzmaty, opierają się na załamaniu światła.

OK, więc jak działa załamanie światła w zbiorniku wodnym, takim jak jezioro lub strumień, w którym chcesz łowić łuki? Światło przechodzi z powietrza do wody, jednocześnie zwalniając. Zmienia się również jego kierunek, czyli załamanie.

Kiedy patrzysz w wodę i widzisz rybę, możesz celować w to, co widzisz, ale tak naprawdę nie tam jest ryba. Zwykle ryba znajduje się kilka stóp poza punktem, w którym celujesz, z powodu załamania światła.

Gdy zrozumiesz, jak działa załamanie światła, możesz zmienić swój cel, aby dostosować się do zgiętego światła, o czym porozmawiamy wkrótce. Będziesz musiał zignorować to, co mówią twoje oczy, co może być trudne, biorąc pod uwagę, że tak bardzo ufasz swoim oczom.

Jednak w tym przypadku twoje oczy zawsze będą cię źle kierować.

Jak celować podczas łowienia z łuku

Ok, więc jak możesz bardziej ufać swojemu mózgowi niż swoim oczom podczas łowienia z łukiem? To jest łatwe. Mierz nisko.

Oczywiście chodzi o coś więcej niż tylko to, ale jeśli pamiętasz, aby celować niżej, niż myślisz, że powinieneś, będziesz już w dobrej formie.

Musisz znać szorstką głębokość wody w lokalnym jeziorze, rzece lub strumieniu. Wpłynie to na to, o ile niższy powinien być twój cel łowienia z łuku. Większość wędkarzy kieruje się tą zasadą: na każdą stopę głęboko zanurzoną w wodzie przesuń strzałę trzy cale niżej.

Załóżmy na przykład, że ryba znajduje się metr pod powierzchnią. Oznacza to, że powinieneś wycelować strzałę o dziewięć cali niżej.

Niektórzy wędkarze również stosują się do tzw. zasady 10-4. Ta zasada nakazuje, że jeśli stoisz 10 stóp od ryby, powinieneś zmniejszyć wysokość celowania o cztery cale.

Na przykład, jeśli ty i ryba znajdowalibyście się 15 stóp od siebie, chcielibyście obniżyć celownik o sześć cali.

Niektórzy wędkarze kierują się jedną zasadą nad drugą, a niektórzy łączą obie.

Poza tym, jak nisko celujesz, liczy się również to, gdzie celujesz w rybę. Jak wspomnieliśmy we wstępie, chcesz celować w najgrubszą część ciała ryby. Pomoże to twojej strzałce lepiej wbić się w rybę, dzięki czemu będziesz mógł ją skutecznie zwinąć.

Zabytki kontra brak zabytków podczas łowienia z łuku

Podczas łowienia z łukiem masz dwie możliwości. Możesz strzelać instynktownie lub używać celownika. To, co wybierzesz, wpłynie na twój cel, więc porozmawiajmy teraz o obu opcjach.

Instynktowne łowienie z łuku

Aby instynktownie celować i strzelać, musisz najpierw rozwinąć zmysł instynktu. Początkujący łucznicy mogą zacząć od celowania, a następnie stopniowo odzwyczajać się od tego. Możesz także wyostrzyć swoje instynkty metodą prób i błędów, ale będzie to trudniejsze doświadczenie.

Łowienie łukiem ze wspomaganiem wzroku

Przyrządy celownicze są częstą cechą wielu zestawów wędkarskich. Profesjonaliści mówią, że możesz zrezygnować z widoków, ale nie bez powodu są profesjonalistami. Mają duże doświadczenie w wędkarstwie łukowym. Jak wspomnieliśmy wcześniej, początkujący mogą uzyskać wiele korzyści z celowników. Oddasz dokładniejsze strzały.

Jedyne, co musisz zrobić, gdy używasz celownika, to wybrać odpowiednią pinezkę, aby trafić w cel. To powiedziawszy, musisz być pewien dokładnej odległości między tobą a celem, czy to w jardach lub stopach. Bez tych informacji celownik też nie działa.

Znaczenie formy podczas łowienia z łuku

Czy masz odpowiednią formę do łowienia na łuki? Jeśli tego nie zrobisz, to nawet jeśli zrobisz wszystko powyżej poprawnie, nadal możesz nie oddawać tak wielu udanych strzałów, jak to tylko możliwe. Oto kilka wskazówek, jak dopracować i poprawić formę, aby stać się lepszym wędkarzem.

Pozwól na Flex w ramieniu łuku

Twoja ręka łuczna to ta, która trzyma łuk, więc ma duży wpływ na celność twoich strzałów. Chcesz mieć elastyczne ramię podczas celowania i strzelania. Zapobiegnie to kolizji cięciwy z twoim przedramieniem, co jest znane jako uderzenie cięciwą.

Kiedy już przy tym jesteś, poluzuj również uchwyt na dziobie. Nie chcesz oczywiście, aby łuk wypadł Ci z ręki, ale luźny, ale stabilny uchwyt pozwoli Ci naciągnąć cięciwę tylko wtedy, gdy chcesz.

Pochylaj się, nie garb się

Niskie dążenie wymaga pochylenia ciała do przodu, ale nie powinieneś się garbić. To będzie dość bolesny dzień łowienia na łuki. Następnego ranka prawdopodobnie obudzisz się z bardzo sztywnymi i obolałymi plecami.

Raczej pochyl się do przodu w biodrach. Ta mała technika jest głównym czynnikiem różnicującym!

Wyprostuj ramiona

Jeśli miałeś już do czynienia z innymi łukami, wiesz, jak ważne jest wyrównywanie ramion i postawy. W wędkarstwie łukowym chcesz zrobić to samo.

Więcej wskazówek dotyczących łowienia z łuku, które pomogą Ci osiągnąć sukces

Celowanie i forma są integralnymi częściami wędkarstwa łukowego, ale jeśli chcesz dalej się rozwijać, skorzystaj z tych wskazówek!

Praktyka czyni mistrza

Wszyscy profesjonaliści, którzy skłonili Cię do rozpoczęcia wędkowania na łuku, dotarli tam, gdzie są dzisiaj, dzięki praktyce, poświęceniu i wytrwałości. Im więcej godzin spędzisz nad wodą, pracując nad celowaniem i techniką, tym większy sukces osiągniesz w łowieniu na łuk.

Aby poprawić swój cel, zalecamy napełnienie butelki płynem, a następnie włożenie jej do wody. Butelka zanurzy się na kilka cali w wodzie, ale nadal będzie pływać. Spróbuj zatopić strzałę w butelce.

Użyj GPS

Zwiad jest dużą częścią wędkarstwa łukowego, co oznacza po prostu znalezienie idealnych miejsc, w których ryby są bardziej rozpowszechnione.

Dzięki GPS możesz oznaczyć współrzędne, aby nie patrzeć na jezioro lub staw, w oparciu o umieszczenie czegoś takiego jak patyk, którego może nawet nie być, gdy wrócisz następnym razem.

Noś spolaryzowane okulary lub okulary przeciwsłoneczne

Chociaż nie możesz użyć widzenia rentgenowskiego, aby zajrzeć do wody, w której są ryby, okulary polaryzacyjne są dość blisko.

Soczewki polaryzacyjne ograniczą przepuszczanie światła, co może zmniejszyć efekt załamania wody. Innymi słowy, teraz o wiele łatwiej jest ci zobaczyć, gdzie są ryby.

Wyostrz swoje wskazówki dotyczące strzał

Podczas łowienia z łukiem zdarzają się nudne końcówki, zwłaszcza jeśli woda jest kamienista lub płytka. Dalsze łowienie z tępymi szczytówkami poważnie utrudni Twoje postępy. Zanim wyruszysz na cały dzień, naostrz swoje strzały pilnikiem do młyna.

Jeśli twoje strzały mają wymienne groty, wszystko co musisz zrobić, to wymienić grot. Może to być bardziej atrakcyjna opcja, jeśli podczas łowienia z łuku często kończysz z tępymi grotami strzał.

Końcowe przemyślenia

Bowfishing łączy to, co najlepsze w łucznictwie i wędkarstwie, w wyjątkowy sport. Ze względu na to, jak światło załamuje się na wodzie, musisz celować niżej niż to, co wydaje się naturalne, aby uzyskać dokładność.

Możesz być w stanie użyć przyrządów celowniczych, aby ci w tym pomóc, ale wyostrzenie instynktu celowania to coś, nad czym możesz popracować na później.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym poście pomogą Ci poprawić swoją grę w łowienie na łuki!