Jak powstrzymać bałwana przed stopieniem?

Naprawdę ciężko pracowałeś nad swoim bałwanem, poświęcając wiele godzin na jego perfekcyjne rzeźbienie, montaż i dekorację. Jasne, zrobiłeś dużo zdjęć, a zdjęcia są warte tysiąca słów, ale nie chcesz tylko zdjęcia. Chcesz, aby bałwan trzymał się tak długo, jak to możliwe, bez topienia się. Czy jest jakiś sposób, aby dłużej trzymać śnieżnego przyjaciela?

Aby zapobiec stopieniu się bałwana, wypróbuj następujące metody:

  • Odsuń bałwana od słońca
  • Umieść wiadro z lodem lub lodówkę w pobliżu bałwana
  • Zbuduj lodziarnię
  • Zrób pykret
  • Zaizoluj bałwana
  • Użyj soli chlorku amonu

W dalszej części omówimy każdą z powyższych 6 metod utrzymywania zimna, aby Twój bałwan był najdłużej wytrzymały na bloku. Czytaj dalej, ponieważ na pewno nie będziesz chciał tego przegapić!

6 inteligentnych, naukowych metod zapobiegania topnieniu bałwana

Trzymaj bałwana z dala od słońca

Tak, zaczynamy od łatwego, ale warto o tym wspomnieć. To, gdzie umieścisz bałwana, ma znaczenie. Niekoniecznie musisz budować go w tym samym miejscu, w którym będzie mieszkał, ale zawsze jest to zalecane, jeśli możesz to zrobić. Przenoszenie bałwana to trudna, denerwująca praca. Jeśli twój śnieżny gość nie jest całkowicie stabilny, przewróci się i nie przeżyje podróży.

Ponieważ temperatura powietrza zmienia się w ciągu zimowego dnia w zależności od zachmurzenia, nasłonecznienia i wiatru, Twój bałwan jest podatny na te wahania.

Gdy słońce wschodzi i zaczyna się dzień, powietrze jest cieplejsze, podobnie jak temperatura na zewnątrz. Może to trwać do popołudnia, zanim temperatura spadnie wieczorem. Mimo to wystarczy temperatura 32 stopni Fahrenheita, aby słońce zaczęło topić śnieg.

Częściowo ma to związek z kątem słońca w zimie. Ponieważ sezon zaczyna się w grudniu, kąt nasłonecznienia wynosi 27 stopni, ograniczając ilość bezpośredniego nasłonecznienia, jaką docieramy do stycznia. Następnie, wraz z postępem zimy, kąt słońca też się zmienia, osiągając 36 stopni pod koniec lutego i 47 stopni na początku wiosny.

Kąt słońca może sprawić, że zimą poczujesz chłód, nawet gdy jest słonecznie, ale obecność dowolnego słońca wystarczy, aby roztopić bałwana, jeśli jest 32 stopnie na zewnątrz. Dlatego dla bałwana najlepsze jest zacienione miejsce.

Zrób sobie przysługę i przestudiuj te kąty słońca, ponieważ planujesz mieć przez jakiś czas bałwana. Nie chciałbyś stawiać bałwana w miejscu, które wydaje się bezpieczne w styczniu, tylko po to, by do lutego zmienić kąt padania promieni słonecznych, aby bałwan był wystawiony na działanie promieni słonecznych.

Umieść wiadro z lodem lub chłodziarkę w pobliżu bałwana

Śnieg i lód mają wiele wspólnego, na przykład ich podstawowy składnik, którym jest woda. Jednak lód to tylko zamarznięta woda, podczas gdy śnieg to zamarzająca para atmosferyczna. Kolejną różnicą między nimi jest to, że lód topi się wolniej niż śnieg.

Możesz się zastanawiać, jak to możliwe? Pozwól nam wyjaśnić. Śnieg ma większą powierzchnię, ale lód ma większą gęstość. Ze względu na większą gęstość, do stopienia lodu potrzeba więcej ciepła niż śniegu.

To prawda, że ​​śnieg i lód niekoniecznie topią się w znacznie różnym tempie, ponieważ oba są zbudowane z wody. To powiedziawszy, ponieważ lód trwa dłużej, otaczanie bałwana lodem może pomóc przedłużyć jego żywotność, przynajmniej do pewnego stopnia.

Pamiętaj, że lód ma wyższą przewodność cieplną niż śnieg, co oznacza, że ​​może łatwiej generować ciepło. W przypadku śniegu jego przewodność cieplna topi tylko zewnętrzną warstwę, pozostawiając nienaruszone warstwy wewnętrzne. Lód ma również wysokie albedo, czyli pomiar odbicia promieniowania słonecznego.

Co to wszystko znaczy? Ten lód może do pewnego stopnia utrzymać bałwana, ponieważ jest to dodatkowa warstwa do stopienia, ale ten lód nie jest najlepszą opcją. Dlatego sugerujemy użycie lodówki do lodu lub okładów z lodem na około twój bałwan. Spryskanie bałwana sprayem, aby woda zamarzła i zamieniła się w lód, może przyspieszyć topnienie, a nie zapobiec temu.

Zbuduj lodziarnię

Czy jesteś poręcznym typem? Jeśli naprawdę poważnie myślisz o utrzymaniu bałwana tak długo, jak to możliwe, możesz zbudować dla niego własną lodownię, znaną również jako lodownia. Są to z pewnością stare wynalazki, ponieważ lodownie powstały z potrzeby przechowywania lodu, zanim ludzie będą mieli wygodę lodówek.

W tamtych czasach ludzie zbierali lód z zamarzniętych rzek lub jezior, często krojąc lód na łatwe do opanowania kawałki. Następnie dodawali trociny lub słomę do chłodni w celu izolacji i wkładali lód do swojej lodowni. Lód pozostawał przez miesiące, a czasem przez całą resztę roku, utrzymując je w chłodzie, gdy pogoda nagrzewała się wiosną i latem.

Jeśli potrafisz zbudować dla bałwana lodziarnię, możesz się spodziewać, że będzie miał go przy sobie przez miesiące, może nawet do następnej zimy!

Komora lodowa lub lodownia może wyglądać jak wszystko; tutaj jest połączyć ze zdjęciami lodowni dla Twojej inspiracji. Jak widać, są to magazyny, domy i budowle o pięknej architekturze.

Jedynym minusem korzystania z lodówki dla bałwana jest to, że nie możesz go już pokazywać na podwórku. Będziesz musiał odwiedzić go w lodowni, ale przynajmniej nie będziesz musiał się martwić, że się roztopi.

Zrób Pykrete

Wróć do kilku akapitów. Zobaczysz, że w czasach lodowni ludzie używali trocin do przechowywania kawałków lodu. To ważne, ponieważ trociny pozwalają na zbudowanie substancji zwanej pykretem.

Pykrete to zamrożony stop wykonany z lodu (86 proc.) i pulpy drzewnej, takiej jak trociny (14 proc.). Powstała substancja nosi nazwę pykrete ze względu na jej założyciela, Geoffreya Pyke’a. W środku II wojny światowej Pyke zasugerował wykorzystanie swojego nowego dzieła do budowy lotniskowców brytyjskiej Royal Navy.

Możesz zrobić pykret w domu w swojej kuchni, a gdy to zrobisz, zauważysz, że nie zachowuje się jak standardowy śnieg. Ma niższą przewodność cieplną, dzięki czemu w ogóle nie topi się szybko. Jest też twardszy i mocniejszy niż śnieg, a nawet lód. Kształtowanie pykretu nie zawsze jest łatwe, a nawet beton jest podatny na obróbkę z mniejszymi trudnościami. Zamrożenie pykretu może spowodować jego rozszerzenie, ale dodanie wody morskiej lub obniżenie temperatury może sprawić, że pykret będzie ponownie użyteczny.

Kiedy nie budujesz bałwana z pykretu, powinieneś przechowywać go w zimnym miejscu, aby pozostał lodowaty. Może twoja lodownia? Dlaczego nie, bo na pewno masz miejsce!

Jak możesz użyć pykretu, aby Twój bałwan przetrwał dłużej? Cóż, zawsze możesz wrzucić trochę trocin do sporej sterty śniegu na trawniku i użyć tego śniegu do zwinięcia nowego bałwana. Możesz także zrobić wzmocnienia z pykretu po ulepieniu bałwana i zapakować go z rzeczami.

Politechnika Wiedeńska wykonała kopułę lodową z pykretu w 2011 roku, która przetrwała trzy miesiące. Była to też duża konstrukcja o średnicy 33 stóp. Kilka lat później w Juuka w Finlandii Politechnika w Eindhoven przewyższyła Wiedeń swoją własną sporą kopułą lodową. Nie trwało to prawie tak długo, tylko kilka dni, ale wydaje się, że jest to spowodowane błędem konstrukcyjnym ze strony budowniczych i nie ma związku z pykretem.

Izoluj swojego bałwana

Jesteś pewien, że musisz źle przeczytać następną wskazówkę. Dlaczego miałbyś chcieć izolować bałwana? Czy izolacja nie jest po prostu pakowaniem czegoś ciepłego? To z pewnością sprawi, że twój bałwan się rozpuści.

Zdziwiłbyś się! Kiedy zakładasz płaszcz, powodem, dla którego jest Ci ciepło, są właściwości izolacyjne płaszcza, a nie fakt, że masz na sobie kolejną warstwę. Ocieplenie oznacza po prostu zatrzymanie ciepła ciała lub innego źródła wytworzonego ciepła.

Ponieważ izolacja może chronić przed wymianą cieplną, która zachodzi tak czy inaczej, pochylając się zarówno cieplej, jak i zimniej, izolacja bałwana zapewni mu chłód, a nie rozgrzeje go szybciej.

Pomyśl tylko o tych oryginalnych lodowniach, jeśli potrzebujesz dalszych dowodów. Ludzie, którzy zbudowali te lodowe pałace, zawsze używali trocin lub słomy jako izolatora, ale ich bryły lodowe wytrzymywały miesiące i miesiące.

Zawsze możesz przeprowadzić szybki eksperyment na cały dzień, aby zobaczyć, jak działa izolacja. Zrób dwa podstawowe bałwanki tego samego rozmiaru. Następnie nałóż płaszcz na jedną, ale nie na drugą. Sprawdź oba bałwanki przez cały dzień i do następnego dnia. Bałwan bez płaszcza topniał szybciej, prawda? Jesteśmy pewni, że tak.

Użyj soli chlorku amonu

Pamiętasz, że wcześniej w tym przewodniku mówiliśmy, że śnieg zacznie topnieć przy 32 stopniach? Ta temperatura jest również znana jako jej temperatura topnienia. Lód ma taką samą temperaturę topnienia.

Jak wygląda dla Ciebie przeciętny zimowy dzień? To zależy od tego, w której części kraju mieszkasz. Jeśli jednak nie nazwiesz południowym domem, w większości stanów średnie temperatury w zimie wynoszą od 10 do 35 stopni. To sprawia, że ​​jesteś w zasięgu, aby bałwan zaczął się topić, jeśli spędza dzień na zewnątrz.

Czy nie byłoby fajnie, gdyby temperatura topnienia śniegu była jeszcze niższa? Oczywiście nie jesteś czarodziejem, więc na pewno nie jest to możliwe. Albo to jest?

Chlorek amonu to słabo kwaśny związek nieorganiczny, który jest bardzo rozpuszczalny w wodzie. W przypadku stosowania na roztwory wody i lodu, sól może być w stanie obniżyć temperaturę topnienia tych roztworów.

Oprócz chlorku amonu, sześciowodny chlorek wapnia również powinien działać dobrze, ponieważ jest to sól wapniowa. Jeśli masz stosunek wagowy heksahydratu chlorku wapnia, który jest od 1 do 2,5 razy większy niż lód, możesz obniżyć temperaturę topnienia lodu do około -50 stopni.

Końcowe przemyślenia

Nieważne, czy jesteś dzieckiem, czy dorosłym, pożegnanie z bałwanem jest zawsze trudne. Co by było, gdybyś mógł wydłużyć czas spędzony ze swoim bałwanem? Jest to możliwe, ale musisz być kreatywny i trochę naukowy, aby to się stało.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się użyć soli chlorkowej, zbudować komorę lodową dla bałwana, czy wzmocnić go pykretem, nie brakuje opcji na dłuższego bałwana. Wszyscy w bloku będą chcieli wiedzieć, jak to zrobiłeś!

Kalkulator bałwana

Jeśli chcesz naprawdę zafascynować się tworzeniem idealnego bałwana, to jest to narzędzie dla Ciebie! Korzystając z ciągu Fibonacciego, dr Anna Szczepanek stworzył Kalkulator bałwana pomóż powiedzieć, jak długo wytrzyma bałwan w zależności od ilości opadów śniegu, wielkości kulek bałwana i czy. Sprawdź, jest super!

powiązana zawartość

Właśnie spędziłeś godziny na lepieniu idealnego bałwana. Teraz musi nadejść czas, aby poprzez dekoracje nadać mu osobowość. Jasne, możesz poszperać w domu i zobaczyć, co tam jest, a nawet kupić zestaw do dekoracji bałwana, ale chcesz iść pod prąd. Jakie fajne akcesoria do bałwanów możesz dostać w swoje ręce?

Jest fajny, zimny, wietrzny zimowy dzień i chciałbyś ulepić bałwana. To świetny sposób na zabawę dzieci, a nawet nawiązanie więzi z innymi członkami rodziny (a także przyjaciółmi). Śnieg, z którym musisz pracować, jest jednak trochę lekki i puszysty. Czy nadal będziesz w stanie ulepić bałwana, czy nie warto?