Jak ostrzyć scyzoryk za pomocą kamienia?

Planujesz wybrać się na wędrówkę i zastanawiasz się, jak naostrzyć ostrze swojego scyzoryka? Nie martw się. Jesteś we właściwym miejscu. Umiejętność ostrzenia scyzoryka za pomocą kamienia to umiejętność, którą powinien posiadać każdy na wędrówce.

Sposoby naostrzenia scyzoryka

Jak ostrzyć scyzoryk za pomocą kamienia?

Źródło obrazu: unsplash.com

Istnieje wiele sposobów na ostrzenie scyzoryka. Wszystkie te procesy zazwyczaj obejmują dwie rzeczy – smar i kamień do ostrzenia (istnieją różne rodzaje kamienia do ostrzenia).

Poniższe kroki to sposoby na ostrzenie scyzoryka:

Zadbaj najpierw o grubą stronę

1. Zaczynając od szorstkiej, ziarnistej strony twojego kamień do ostrzenia to najlepsza rzecz do zrobienia, jeśli twoje ostrze jest tępe.

Możesz odróżnić szorstką stronę, patrząc na nią. Jeśli nie możesz tego ocenić wzrokowo, wystarczy przejechać paznokciem po powierzchni. Niezależnie od tego, która strona jest szorstka, od tej strony powinieneś zacząć.

2. Nasmaruj swój kamień, chociaż nie wszystkie kamienie wymagają smarowania, więc upewnij się, że przeczytałeś instrukcje.

3. Ustaw ostrze noża pod kątem 15 stopni w stosunku do szorstkiej powierzchni. Utrzymanie stałego kąta jest kluczowe w tym procesie. Należy jednak zauważyć, że kąty ostrzenia noży różnią się, chociaż większość noży ma kąty między 10-15 stopni. Możesz również uzyskać pomoc dotyczącą ostrzenia.

Zacznij uderzać ostrzem o kamień.

4. Albo odepchniesz ostrze, albo w stronę kamienia, to nie ma znaczenia. Oba są skuteczne. Robiąc to, nie potrzebujesz dużej presji. Po prostu upewnij się, że jest spójny w pociągnięciach. Po zakończeniu skoku zacznij od nowa i powtórz około dziesięć razy.

5. Obróć ostrze na drugą stronę i powtórz proces.

6. Następną rzeczą jest wykonywanie naprzemiennych uderzeń. Wyostrz zmianę strony na drugą stronę, zrób to samo.

7. Powtórz kroki 3-6 dla strony drobnoziarnistej.

Czytać  Jak długo trwają buty turystyczne?

Otóż ​​to. Twój nóż jest teraz ostry.

Co jeśli nie mam narzędzia

Co jeśli nie mam narzędzia

Źródło obrazu: unsplash.com

Zastanawiasz się więc, co jeśli nie masz narzędzia lub zgubiłeś je podczas biwakowania. Poniżej znajdują się 3 szybkie sposoby na ostrzenie noża.

1. Rozbite szkło

Użycie potłuczonego szkła może pomóc szybko i szybko naostrzyć ostrze noża. Nieoszlifowane krawędzie potłuczonego szkła sprawiają, że nadaje się do ostrzenia.

 • Ustaw nóż pod kątem 10 stopni do krawędzi butelki.
 • Zacznij uderzać w krawędź, upewnij się, że kąt jest stały i przesuwaj ruch tak, aby obejmował całą długość ostrza.
 • Upewnij się, że ruch jest płynny podczas tego procesu.

Powtarzaj, aż twoje ostrze będzie ostre i nie zapomnij, aby każdą stronę ostrza równo obrabiać.

2. Korzystanie z pasa

 • Połóż pasek na gładkiej i twardej powierzchni.
 • Gdy masz ostrze noża skierowane do siebie, ustaw nóż przy pasie pod kątem 10 stopni.
 • Odciągnij nóż od siebie.
 • Upewnij się, że kąt jest taki sam podczas robienia tego i przeciągnij go jednym płynnym ruchem
 • Upewnij się, że pokryłeś całą długość ostrza w procesie przesuwania suwu.
 • Z ostrzem skierowanym w swoją stronę, pociągnij nóż do siebie i obracaj się w sposób ciągły. Wygładź przeciwną stronę krawędzi tą równoważną metodą.

Upewnij się, że odbywa się to nieprzerwanie przez ponad 15 minut.

3. Użyj skały

Proces jest dość łatwy do wykonania.

 • Znajdź kamień (najlepiej płaski), umyj go wodą i ustaw nóż na 10 stopni.
 • Gdy masz ostrze skierowane od siebie, pogłaszcz nóż jednym ruchem. Wytrzymaj, że ostrze jest naostrzone na całej długości.
 • Odwróć nóż, przeciągnij go do siebie i ponownie go podsadź. Tym razem ostrzysz drugą stronę.

Rób to nieprzerwanie, aż ostrze będzie ostre.

Czytać  Piesze wycieczki: idealna randka dla par żądnych przygód

Konserwacja scyzoryka

Konserwacja scyzoryka

Źródło obrazu: unsplash.com

Właściwa konserwacja scyzoryka, jak każdej innej rzeczy, zapewnia jego długą żywotność. Te trzy kroki to sposoby na utrzymanie noża w dobrej kondycji.

Usuń brud

Pierwszą rzeczą jest usunięcie wszelkich widocznych zanieczyszczeń z każdej części noża. Upewnij się, że skupisz się bardziej na powierzchniach blokujących i osi. Śrubokręty i wykałaczki sprawdzą się tu znakomicie.

Ponadto nóż można myć ciepłą wodą z mydłem. Umyj dokładnie szczotką z włosia lub innym odpowiednim materiałem. Wyszczotkuj każdą część i nie bój się, że woda dostanie się do wnętrza. Tylko upewnij się, że dobrze spłukałeś.

Jeśli po tym nożu nadal pozostanie trochę brudu, możesz zanurzyć go w ciepłej wodzie, ale upewnij się, że dobrze go wysuszyłeś przed przechowywaniem.

Dodatkowo użyj sprężonego powietrza lub szmatki, aby całkowicie wysuszyć nóż przed smarowaniem i przechowywaniem.

Nasmaruj swój nóż

Ruchome części składają się na scyzoryk i jako takie muszą być dobrze nasmarowane. Gdy ostrze będzie czyste i suche, nasmaruj je. Można stosować dowolny rodzaj smaru.

Jeśli jednak istnieje możliwość użycia noża do przygotowywania jedzenia, najlepiej użyć smaru bezpiecznego dla żywności.

Co więcej, podczas nakładania smaru nie musisz używać dużej ilości, po prostu wypuszczaj go kropla po kropli, aż zakończysz smarowanie. Zbyt dużo oleju przyciągnie brud. Dlatego upewnij się, że regularnie czyścisz nóż.

Upewnij się, że jest ciasny

Nie jest niczym niezwykłym, że podczas używania noża niektóre śruby mogą zacząć wypadać. Dobrze będzie, jeśli będziesz regularnie sprawdzać, czy wszystko jest bezpieczne.

Jak ostrzyć scyzoryk za pomocą kamienia: wideo

Ostateczny werdykt

Piesze wędrówki to jeden z tych sposobów na zabawę i wycofanie się z zgiełku szybko zmieniającego się świata, w którym się znajdujemy.

Czytać  7 powodów, dla których osioł jest idealnym towarzyszem wędrówek

Niewiele mówimy o jego zaletach. Lista korzyści psychicznych i fizycznych jest nieskończona. Czy jest lepszy sposób na przygotowanie się do wędrówki, jeśli nie masz scyzoryka?

Posiadanie przy sobie scyzoryka nie wystarczy, ale wiedza o tym, jak go używać i konserwować, pomoże zmaksymalizować jego wykorzystanie. Dzięki artykułowi, który przeczytałeś, możesz teraz bez obaw wyruszyć w tę wędrówkę.