Jak określić odpowiednią długość strzałki dla siebie?

Jako początkujący w łucznictwie wybrałem swoje strzały wyłącznie na podstawie ich wyglądu. Fajne malowanie i wyjątkowe opierzenie były moimi jedynymi kryteriami, ale gdybym wiedział to, co wiem teraz, byłbym bardziej zaniepokojony długością moich strzał.

Właściwą długość strzały można określić mierząc ramiona łucznika, mierząc długość naciągu łuku lub używając strzały naciągowej. Typowa długość strzały to 28 cali, ale najlepsza dla Ciebie długość będzie w dużej mierze zależeć od rodzaju i rozmiaru łuku, którego używasz.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z łucznictwem, musisz się wiele nauczyć o swoim sprzęcie i najlepszych sposobach radzenia sobie z nimi. Ten artykuł pomoże Ci w podjęciu właściwych decyzji dotyczących wyboru akcesoriów.

Dlaczego długość strzałki jest ważna

Najpierw upewnijmy się, że wiemy, co rozumiemy przez „długość strzałki”.

Może wydawać się jasne, co oznacza „długość strzałki”, ale musimy uważać, aby nie pomylić tego z rozmiarem strzałki.

Podczas gdy rozmiar strzałki odnosi się konkretnie do sztywności trzonu strzały, długość strzałki odnosi się do odległości między dolnym rowkiem nasadki a końcem strzały.

Należy pamiętać, że ten pomiar nie obejmuje grotu, ponieważ groty mogą mieć różne rozmiary, które zmienią pełny wymiar strzały.

W tej chwili interesuje nas tylko długość trzonu strzały, jaka jest w przypadku producenta.

Najważniejszą kwestią związaną z długością strzały jest bezpieczeństwo.

Jeśli wybierzesz strzałę o nieodpowiedniej długości dla Ciebie i Twojego łuku, możesz zranić siebie lub innych.

Jest to najbardziej prawdopodobne, jeśli wybierzesz strzałę, która jest za krótka dla twojego łuku.

Zbyt krótka strzała prawdopodobnie spadnie z oparcia strzały, gdy cięciwa zostanie pociągnięta do tyłu, a jeśli łucznik nie zorientuje się na czas, może zwolnić cięciwę i przepuścić strzałę własną ręką.

Ta kontuzja nie jest rzadkością wśród nowych łuczników, więc nie zakładaj, że jesteś zbyt sprytny, aby popełnić ten błąd. Zdarza się i to boli.

Jeśli pójdziesz za daleko w przeciwnym kierunku, jest mniej prawdopodobne, że możesz kogoś skrzywdzić, ale twoja celność na pewno będzie słaba.

Strzelanie zbyt długą strzałą praktycznie gwarantuje, że będzie miała zbyt duży flex, czyli innymi słowy będzie zbyt chwiejna, gdy opuści cięciwę.

Jest to szczególnie ważne, jeśli strzelasz z łuku bloczkowego, który może przenosić ogromne ilości dynamicznej energii na strzałę, gdy ją wypuszczasz.

Pożądany jest pewien stopień ugięcia strzały, ale jeśli jest za dużo, strzała nie będzie w stanie odzyskać siły po skalistym początku, co spowoduje chybienie celu i prawdopodobnie kontuzję.

Dłuższe strzały będą również nieuchronnie wolniejsze.

Tak więc, jeśli wybierzesz zbyt długą strzałę, oszukujesz się, wykorzystując cenną energię kinetyczną.

Energia kinetyczna jest niezbędna, aby strzała trafiła tam, gdzie powinna, i wbiła się w cel, gdy już tam dotrze.

Podobnie jak w przypadku wielu innych aspektów łucznictwa, musisz być w stanie zachować równowagę długością strzały, aby uzyskać pożądane rezultaty (i uniknąć wyjazdów na pogotowie).

Metody pomiaru strzałek

Lepiej jest mieć pojęcie o długości strzały, której potrzebujesz, zanim pójdziesz do lokalnego sklepu łuczniczego i zostaniesz przytłoczony wszystkimi opcjami.

Samodzielne ustalenie tego może wydawać się trudnym zadaniem, jeśli jesteś nowicjuszem w tym sporcie, ale na szczęście jest kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby wymyślić pomiar.

Jeśli nie masz jeszcze łuku, nadal możesz określić, jak długie powinny być twoje strzały, mając tylko ręce.

Wstając, wyciągnij ręce i ściśnij dłonie płasko, tak jakbyś trzymał tam kartkę papieru.

Następnie poproś przyjaciela lub członka rodziny, aby zmierzył twoje ramiona od środka klatki piersiowej do czubków palców.

Jeśli nie masz chętnego asystenta, możesz sam wykonać ten sam test za pomocą kija od miotły.

Trzymaj miotłę z rączką pośrodku klatki piersiowej i zamiatającym końcem skierowanym od siebie.

Gdy już dobrze uchwycisz, powoli opuść miotłę, trzymając ją w tym samym miejscu, do którego byłeś w stanie sięgnąć, gdy ją trzymałeś.

Trzymając jedną rękę na miejscu, zaznacz ją długopisem lub ołówkiem, a następnie zmierz od rączki do znaku.

Niezależnie od tego, czy ćwiczyłeś z przyjacielem, czy z miotłą, zawsze dodaj jeden cal do całkowitego pomiaru, który wymyśliłeś.

Zapewni to, że strzała pozostanie bezpiecznie w spoczynku podczas naciągania cięciwy na łuku.

Jeśli masz łuk, którego zamierzasz użyć, poproś znajomego, aby pomógł ci dokładnie zmierzyć długość naciągu.

Producenci łuków zwykle uwzględniają długość naciągu w specyfikacjach konkretnego łuku, ale podawane przez nich pomiary nie zawsze są dokładne.

Aby to sprawdzić, pociągnij cięciwę łuku do tyłu, tak jakbyś przygotowywał się do strzału.

Trzymając tę ​​pozycję, poproś przyjaciela, aby zmierzył odległość między punktem naciągu na strunie a najbardziej przednią częścią taśmy. Możesz chcieć zmierzyć go kilka razy, aby mieć pewność co do długości.

To jest twoja długość remisu. Twoja strzała powinna być co najmniej równa tej długości, ale dobrym pomysłem jest dodanie pół cala do cala, aby być bezpiecznym.

Możesz również zacząć od zmierzenia rozpiętości skrzydeł (czyli odległości od środkowego do czubka środkowego palca, gdy ramiona są całkowicie rozpostarte) i podzielenia przez 2,5.

Ten wzór powinien dać ci liczbę bardzo zbliżoną do długości naciągu twojego łuku.

Jak zawsze, dodanie centymetra lub dwóch do całkowitej długości może zwiększyć bezpieczeństwo twojego oszacowania.

Na koniec możesz użyć strzałki do rysowania.

Większość strzelnic i klubów łuczniczych będzie mieć pod ręką jedno z tych narzędzi.

Zasadniczo jest to strzała dłuższa niż przeciętna bez końcówki, która ma wymiary wzdłuż niej.

Jeśli masz dostęp do jednego z nich, po prostu załóż go tak, jak zwykłą strzałę i odciągnij, jakbyś miał zamiar ją strzelić.

Pomiar pokazany w punkcie, który wystaje tuż za pion jest miarą, której należy użyć, aby wybrać długość strzały.

Oczywiście zawsze możesz poprosić profesjonalistów z zakresu łucznictwa i profesjonalnych sklepów o pomoc w określeniu długości strzały.

Może się jednak okazać, że mierzenie dla siebie daje najlepsze wyniki, ponieważ inni mają inne rozmiary łuków i inne preferencje niż ty.

Długość strzały i typ łuku

Jeśli żadna z tych metod pomiaru nie jest dla ciebie możliwa, rodzaj łuku, z którego zamierzasz strzelać, powinien dać ci pewną wskazówkę co do zakresu długości strzały, w którym powinieneś robić zakupy.

Tradycyjne łuki, takie jak łuki długie i łuki refleksyjne, zazwyczaj nie osiągają prędkości zbliżonej do łuków bloczkowych.

Mają tendencję do strzelania wolniej iz mniejszą mocą ze względu na mniej wydajny transfer energii z łuku do strzały.

Nie oznacza to, że tradycyjne łuki są złe, ale jeśli masz taki, po prostu wiedz, że są one bardziej kompatybilne z długimi strzałami, które mają słabe, elastyczne kolce.

I odwrotnie, łuki bloczkowe przenoszą dużą ilość dynamicznej energii i mocy na swoje strzały, dlatego potrzebne są strzały ze sztywniejszymi kolcami.

Krótkie strzały zawsze będą miały sztywniejsze kolce niż długie, dlatego łuki bloczkowe są prawie zawsze wystrzeliwane krótszymi strzałami.

Rozmiar strzałek można zmieniać, więc jeśli kupiłeś strzałki w złym rozmiarze, są szanse, że profesjonaliści w Twoim lokalnym sklepie profesjonalnym mogą je naprawić.

Biorąc to pod uwagę, zawsze lepiej jest od samego początku wybrać odpowiedni rozmiar, aby uniknąć konieczności dopłacania do strzał.

Korzystnym eksperymentem może być również przetestowanie kilku różnych rozmiarów strzał.

Zawsze można znaleźć wiele opinii na temat tego, jaki sprzęt warto zaopatrzyć, ale ostatecznie wszystko powinno sprowadzać się do komfortu i bezpieczeństwa.