Jak lata balon na ogrzane powietrze?

Niezależnie od tego, czy jest to romantyczna wycieczka w przestworza we dwoje, czy możliwość zwiedzania całej rodziny, lot balonem brzmi jak to, czego szukasz. Nigdy nie leciałeś balonem, więc masz kilka pytań. Mianowicie, jak lata balon?

Ciepło wzrasta, więc gorące powietrze w balonie ma mniejszą gęstość niż chłodne powietrze, umożliwiając balonowi uniesienie się. Ze względu na zasadę wyporu lub wyporu powietrza w górę, balon na ogrzane powietrze może pozostawać setki, a czasem tysiące stóp w górę, dopóki pilot nie sprowadzi balonu w dół, aby wylądować.

W tym poście omówimy bardziej szczegółowo, jak latają balony na ogrzane powietrze. Omówimy również średnią wysokość, jaką pokonuje balon na ogrzane powietrze, jakiej prędkości należy się spodziewać podczas lotu i czy poruszasz się szybko w balonie.

Części balonu na ogrzane powietrze

Od jakiegoś czasu nie pisaliśmy na blogu o balonach na ogrzane powietrze, więc zacznijmy ten post od omówienia części balonu na ogrzane powietrze. Ta informacja jest również przydatna dla początkujących pilotów balonów.

Koperta

Chociaż nazywa się to balonem na gorące powietrze, techniczna nazwa balonu wcale tak nie brzmi. Zamiast tego ta część jest znana jako koperta. Koperta zawiera kilka elementów, takich jak zwężający się dół, który jest określany jako spódnica. Górna część balonu jest odpowiednio nazwana koroną.

Koperta rzadko składa się z jednego kawałka, ale raczej z kilku dołączonych paneli. Nazwa techniczna każdego panelu to gore. Materiał użyty do wykonania paneli to nylon ripstop, który jest ognioodporny, dzięki czemu nie musisz się martwić, że balon na ogrzane powietrze przypadkowo stanie w płomieniach. Jeśli kiedykolwiek używałeś plecaka górskiego lub turystycznego, jest on wykonany z tego samego rodzaju materiału.

Przeciętny balon lub koperta na ogrzane powietrze będzie mieć łącznie 24 bryty. Rodzaj taśmy znany jako taśmy obciążające, a także szwy, utrzymują przyczepność klinów. Taśmy ładunkowe są jak materiał stosowany w pasach bezpieczeństwa samochodów i ciężarówek, więc wiesz, że to dobry materiał. Ta taśma ogranicza obciążenie ran i utrzymuje ciężar balonu w górę.

Koperty są również pokryte powłoką poliuretanową z blokadą promieniowania ultrafioletowego, dzięki czemu materiał nie blaknie na słońcu.

W koronie balonu znajduje się czujnik elektryczny zwany pirometrem. Miernik ten odczytuje temperaturę powietrza, która ma nie przekroczyć pewnej granicy. Jeśli temperatura powietrza stanie się zbyt wysoka, wytrzymałość tkaniny ripstop balonu na ogrzane powietrze może ulec pogorszeniu.

Palnik

Drugą częścią balonu na ogrzane powietrze jest palnik, z którego pochodzi ogrzane powietrze zasilające balon. Porozmawiamy więcej o tym ogrzanym powietrzu w następnej sekcji, więc czytaj dalej.

Niektóre balony na ogrzane powietrze mają tylko jeden palnik, a inne dwa, przy czym zapotrzebowanie na drugi zwykle zależy od wielkości balonu. Palnik, czy to jeden, czy dwa, będzie wycelowany w środek balonu. Lampka kontrolna uruchamia palnik(i) przez zawór strzałowy. Kapitan balonu może użyć zaworu strzałowego, aby przesłać więcej paliwa do zbiorników palnika lub mniej, na przykład podczas lądowania. Wszystko, co pilot musi zrobić, to wyregulować spust.

Kosz

Ostatni, ale na pewno nie mniej ważny jest koszyk, zwany także gondolą. To tutaj Ty i Twoi bliscy siedzicie podczas lotu balonem. Niektóre kosze są nadal wykonane z wikliny, ale równie dobrze można zobaczyć bardzo trwałe materiały, takie jak włókno szklane lub aluminium.

Kosz ma ramę, która jest połączona z linkami ze stali nierdzewnej nad głową. Mogą być aż 24 kable, które mocują kosz do balonu.

Cel tych ram jest różnorodny. Rama utrzymuje kosz stabilnie, zwłaszcza podczas lądowania, więc nie musisz się tak bardzo martwić o przechylenie kosza. To nie znaczy, że to nie może się zdarzyć, ale jest to mniej prawdopodobne. Rama zabezpiecza również system palników i zapewnia pasażerom bezpieczeństwo podczas jazdy.

Kolorowy balon na ogrzane powietrze wczesnym rankiem na Węgrzech

Jak lata balon na ogrzane powietrze?

Teraz, gdy lepiej znasz części balonu na ogrzane powietrze, porozmawiajmy o tym, jak balon lata, ponieważ jest to bardzo fascynująca rzecz!

System palników jest integralną częścią systemu umożliwiającego lot balonu na ogrzane powietrze. Gazem zasilającym układ palnika jest ciekły propan. Ciśnienie między palnikiem a zbiornikiem paliwa przesyła gaz do lampki kontrolnej, gdzie jest zapalany. System palników jest również wyposażony w manometr, dzięki czemu pilot balonu może zawsze mieć oko na to, jakie ciśnienie osiąga balon na gorące powietrze.

W systemie wielopalnikowym wąż może przesyłać propan z jednego zbiornika palnika do drugiego. Palnik ma również cewki, dzięki czemu ciekły gaz będzie parował, gdy uderzy w cewki. Następnie lampka kontrolna rozpala parę za pomocą zaworu wydmuchowego. Powstały płomień ma od sześciu do ośmiu stóp wysokości. Ten płomień wznosi się do koperty.

Ilość ciepła z tego zapłonu jest znaczna, co najmniej 12 milionów brytyjskich jednostek termicznych lub BTU na godzinę. Gdy para się zapali, na pewno usłyszysz ją w postaci świszczącego dźwięku.

Powietrze w kopercie staje się bardzo ciepłe, co nawiązuje do tego, o czym wspomnieliśmy we wstępie. Ciepło wzrasta, co oznacza, że ​​gorące powietrze w kopercie jest wyższe niż zimne powietrze, które naturalnie opada. Gorące powietrze jest mniej gęste i zapewnia niezbędne wznoszenie balonu.

Oznacza to, że poza początkowym uderzeniem gorącego powietrza z systemu palnika, powietrze w powłoce musi pozostać ciepłe, aby można było kontynuować lot. Pilot balonu może ogrzać powietrze w kopercie na dwa sposoby.

Pierwsza metoda polega na zastosowaniu zaworu dozującego, zwanego również zaworem tempomatu. Pilot balonu będzie obserwował, ile propanu przemieszcza się do palnika, aby zapewnić stałą moc palnika. Jeśli tak, to temperatura powietrza w powłoce również powinna być stała, utrzymując się wystarczająco ciepło na dłuższy lot.

Pilot balonu może również korzystać z zaworu nadmuchowego, który zapewnia wspomniane 12 milionów BTU ciepła. Po wstępnym wydmuchu, okresowe włączanie zaworu wydmuchu w celu podgrzania powietrza w powłoce również pozwoli utrzymać temperaturę. Im lepsza konsystencja temperatury, tym gładsza wysokość podczas lotu.

Jak wysoko można latać balonem na ogrzane powietrze?

Mówiąc o wysokości, jak wysoko można się spodziewać, gdy latasz balonem z przyjaciółmi lub rodziną? Cieszymy się, że zapytałeś! Jest to temat, który zagłębialiśmy się na blogu, więc podsumujmy te informacje tutaj.

Najniższa wysokość, jaką widzieliśmy dla lotów balonem na ogrzane powietrze, to 500 stóp, ale spodziewaj się, że będziesz mieć co najmniej 1000 stóp w górę. W niektórych przypadkach będziesz na wysokości 3000 stóp nad ziemią. Jest to dość wysokie, ponieważ drapacze chmur, które przełamały barierę wysokości 3000 stóp, były uważane za najwyższe na świecie zaledwie kilka lat temu.

Na pewno będziesz mógł cieszyć się widokami, które znajdują się wysoko, ale nie spodziewaj się, że wzniesiesz się znacznie wyżej niż 3000 stóp. Na wysokości około 8000 stóp jakość powietrza zmienia się, przerzedzając. To, co może nastąpić, to choroba wysokościowa, która może powodować objawy, takie jak trudności w oddychaniu, nudności i bóle głowy, z których żaden nie sprawi, że balon stanie się przyjemnością!

Plus, jest też mały fakt, że gdy wznosisz się co 1000 stóp wyżej, temperatura spada nawet o 4 stopnie. Nie chcesz być zbyt zimny podczas lotu balonem, ponieważ wpływa to również na przyjemność z tego doświadczenia.

Więc co dyktuje wysokość lotu balonem? Czy to firma balonowa, w której rezerwujesz? To może być część tego, ale twój maksymalny wzrost ma głównie związek z pogodą. Podczas lotu balonem potrzebujesz trochę wiatru, zwykle od 4 do 6 mil na godzinę, ale jeśli wiatry są bliższe 12 mil na godzinę, latanie nie jest już bezpieczne.

Jak szybko latają balony na ogrzane powietrze?

Jazda balonem na ogrzane powietrze to nie jazda w samochodzie wyścigowym. To nawet nie jest podobne do parasailingu, który oferuje prędkość do 30 mil na godzinę. Balonowanie to jedna z najspokojniejszych czynności, jakie możesz wykonywać na niebie. Twój pilot balonu poprowadzi Cię z prędkością około 5 mil na godzinę. W niektórych przypadkach możesz jechać tylko nieznacznie szybciej, np. 8 mil na godzinę, ale to nic nie denerwuje.

Niska prędkość sprawia, że ​​loty balonem są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Końcowe przemyślenia

Balony na ogrzane powietrze zawierają system palników, który zapala propan, aby wysłać balon w powietrze. Utrzymując temperaturę w balonie, balon pozostanie wyporny, dzięki czemu będziesz mógł leniwie unosić się na wodzie i rozkoszować pięknem świata na wysokości ponad 1000 stóp. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule zainspirowały Cię do wypróbowania balonu na ogrzane powietrze!