Jak kupić odpowiedni kij do hokeja na trawie: kompletny przewodnik

Prawidłowy kij do hokeja na trawie może być różnicą między łatwym, prawie bezwysiłkowym prowadzeniem a chybieniem uderzenia, ponieważ twój kij jest zbyt ciężki. Jak wybrać kij, aby przenieść swoją grę w hokeja na trawie na wyższy poziom?

Oto kilka wskazówek dotyczących zakupu odpowiedniego kija do hokeja na trawie:

 • Wybierz kij, który odpowiada Twojemu poziomowi doświadczenia
 • Wybierz trwały materiał
 • Rozważ projekty łuków i palców
 • Zmierz swój wzrost i użyj odpowiedniego kija
 • Unikaj zbyt ciężkich patyków

Ten post ułatwi zakup kija do hokeja na trawie, nawet jeśli będzie to Twój pierwszy. W dalszej części porozmawiamy o materiałach na kije do hokeja na trawie, o tym, jak właściwości kija do hokeja na trawie różnią się w zależności od poziomu umiejętności i gdzie Twój wzrost dostosowuje się do całości.

Zacznijmy!

Kije do hokeja na trawie według poziomu doświadczenia

Jesteś nowy w hokeju na trawie, czy grałeś już kilka sezonów? Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kija do hokeja na trawie, jest Twój poziom doświadczenia.

Proszę nie udawaj, że jesteś bardziej zaawansowany w hokeju na trawie niż obecnie. Wyrządzasz sobie krzywdę, zaufaj nam. Nie kupuj też kija za to, jak chcesz grać w przyszłym sezonie lub za sześć miesięcy od teraz. Zamiast tego potrzebujesz kija, który wspiera twój poziom umiejętności tutaj i teraz.

Różni się w zależności od producenta, ale kije do hokeja na trawie, które są podzielone na kategorie według poziomu doświadczenia, są zwykle w jednej z czterech klas: początkującej, średnio zaawansowanej, eksperckiej i elitarnej. Przyjrzyjmy się teraz bliżej różnicom między tymi kijami.

Początkujący

Kij przyjazny dla początkujących pomoże Ci nauczyć się podstaw hokeja na trawie. Te kije nie są zbyt mocne, ale to w porządku. Nie muszą być. Próbujesz rozwinąć swoje umiejętności techniczne. Moc nadejdzie później, gdy zdobędziesz więcej techniki.

Większość kijów do hokeja na trawie dla początkujących jest wykonana z drewna lub włókna szklanego, ponieważ oba materiały mają niską moc, ale są wystarczająco wytrzymałe, aby nawet całkowicie zieloni gracze nie uszkodzili swoich kijów. Otrzymujesz również wysoki stopień kontroli, którego potrzebujesz na swoim poziomie umiejętności.

Mediator

Drugim poziomem kija do hokeja na trawie, że tak powiem, jest kij pośredni. Niektóre marki nazywają je konkurencyjnymi kijami.

Średni kij do hokeja na trawie jest bardziej elastyczny niż kij dla początkujących, więc nie musisz rezygnować z kontroli nad piłką. Te kije wprowadzają również moc do równania, dzięki czemu możesz zacząć koncentrować się na strzałach z dużej odległości, które pomogą Ci zdobywać bramki.

Konkurencyjne kije do hokeja na trawie zawierają około 20 procent węgla, aby zredukować wibracje. Te kije są nadal bardzo wytrzymałe, więc są idealne dla graczy, którzy poznali większość podstaw, ale nadal nie są doświadczonymi ekspertami.

Ekspert

Jeśli od jakiegoś czasu grasz w hokeja na trawie, wkrótce przejdziesz do kija eksperckiego, który jest również znany jako kij zaawansowany. Elastyczność i moc to czynniki napędowe tych kijów do hokeja na trawie.

Zwiększając zawartość węgla jeszcze bardziej niż w przypadku kija pośredniego, profesjonalny kij do hokeja na trawie skuteczniej obniża częstotliwość wibracji. Możesz także poeksperymentować z jeszcze większą mocą niż w konkurencyjnym kiju do hokeja na trawie.

Elita

Gdy poczujesz się mistrzem gry, możesz grać elitarnym kijem do hokeja na trawie. To crème de la crème kijów do hokeja na trawie, ale są też najmniej wybaczające. Musisz być bardzo pewny swojej techniki, aby skutecznie używać elitarnego kija.

Te kije do hokeja na trawie zwiększają ilość węgla, więc wynosi ona od 70 do 100 procent. Będziesz mieć najwięcej mocy z elitarnego kija, zachowując jednocześnie odrobinę elastyczności, przynajmniej kijów, które nie są w 100% węglowe.

Materiały na kije do hokeja na trawie

Chociaż w ostatniej sekcji poruszyliśmy materiały dotyczące kijów do hokeja na trawie, teraz chcemy omówić je bardziej szczegółowo. W zależności od tego, jak lubisz grać w grę, będziesz potrzebować kija wykonanego z określonego materiału lub nawet kombinacji materiałów.

Aramid

Rodzaj włókna, włókna aramidowe lub aromatyczne włókna poliamidowe są zarówno trwałe, jak i odporne na ciepło. Poza sportami, takimi jak hokej na trawie, aramid jest zaufanym materiałem do zastosowań wojskowych i kosmicznych, takich jak wzmacnianie kadłubów morskich lub wytwarzanie kamizelek kuloodpornych.

Jak można się domyślić, Aramid jest bardzo mocnym materiałem na kije hokejowe na trawie. Zdolność twojego kija do pochłaniania wstrząsów wzrasta stopniowo dzięki kijowi aramidowemu. Kiedy grasz, będziesz cieszyć się większą mocą, a także lepszym wyczuciem kijów, dzięki czemu możesz grać intuicyjnie.

Drewno

Klasyczny materiał na kije hokejowe, drewno jest bardzo wybaczające. Wynika to z tego, jak bardzo elastyczny jest drewniany kij do hokeja na trawie. Brak sztywności oznacza poświęcenie mocy, dlatego drewno jest używane tylko do produkcji kijów do hokeja na trawie dla początkujących i średniozaawansowanych, a nie zaawansowanych lub elitarnych.

Włókno szklane

Popularny materiał na kije do hokeja na trawie, zwłaszcza dodany do kompozytów, takich jak węgiel, włókno szklane jest mocne i trudne do uszkodzenia. Uderzając kijem z włókna szklanego, uzyskujesz większą moc niż w przypadku drewna.

Zdolności użytkowe kija do hokeja na trawie z włókna szklanego sprawiają, że jest to popularny materiał, podobnie jak wysokiej klasy wrażenia, które nie są zbyt drogie. Są na tyle lekkie, że z łatwością poradzą sobie z kijem z włókna szklanego i są nieco wybaczające (ale nie tak bardzo jak drewniane kije).

Węgiel

Ostatnim materiałem na kije hokejowe na trawie jest węgiel. Jak mogłeś zauważyć w poprzednim rozdziale, producenci dodają karbon do kijów do hokeja na trawie, aby zwiększyć ich sztywność. Większa sztywność zapewnia większą moc, ale są to najmniej wybaczające kije do hokeja na trawie, jakie możesz wybrać.

Chociaż większa moc jest świetna, karbon też jest ciężki. Kije z ponad 70 procentami węgla będą nieporęczne, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ich wagi, co prawdopodobnie wpłynie na twoją grę.

Poza materiałem, który wybierzesz na kij do hokeja na trawie, zawsze możesz wzmocnić kij taśmą. Taśma ceramiczna wykorzystuje tkane włókna, aby zmniejszyć wibracje, które odczuwasz, gdy kij łączy się z piłką.

Taśma kevlarowa zmniejsza również absorpcję wstrząsów, podczas gdy taśma z włókna węglowego może usztywnić elastyczny kij do hokeja na trawie.

Opcje projektowania łuku do hokeja na trawie

W hokeju na trawie każdy kij ma łuk. Jest to część twojego kija, która zakrzywia się między palcem stopy (o czym porozmawiamy więcej wkrótce) a rączką.

Chociaż różnice są czasami subtelne, rzeczywiście istnieją różnice między różnymi konstrukcjami łuków. Twój może być spóźniony, kontrolny lub zwykły. Oto przegląd każdego z nich.

późny łuk

Łuk późny lub łuk skrajny ma najbardziej wyraźną krzywiznę, ponieważ łuk ma do 25 milimetrów. Przeznaczony dla doświadczonych i elitarnych hokeistów na trawie, łuk późny pomoże Ci podczas wykonywania ujęć z powietrza, przeciągania i podnoszenia. Docenisz również doskonałą kontrolę, jaką daje spóźniony ukłon.

Łuk kontrolny

Łuk kontrolny jest nieco krótszy, od 22 do 23 milimetrów. Krzywizna łuku (nazywana również niskim łukiem) jest odpowiednia dla zaawansowanych graczy, ale nie dla elity. Będziesz mógł łatwo przeciągnąć i podnieść piłkę, choć nie tak bardzo, jak w przypadku późnego ukłonu.

Regularny łuk

Najmniejszy łuk to łuk zwykły lub klasyczny, który może mieć 20 lub 22 milimetry. Środek kija jest tam, gdzie łuk tego łuku jest najbardziej wyraźny. Zwykły łuk zapewnia optymalną moc i kontrolę, nic więc dziwnego, że wielu hokeistów na trawie tak bardzo go preferuje.

Opcje projektowania palców do hokeja na trawie

Jak powiedzieliśmy, porozmawiajmy więcej o palcu. Palec kija do hokeja na trawie to zaokrąglony koniec kija. Kształt i styl palca będzie miał wpływ na Twoje umiejętności, więc przedstawmy przegląd dostępnych opcji kija do hokeja na trawie.

Hak

Haczykowaty palec u nogi ma kształt litery J. Jest bardziej ekspansywny, dzięki czemu łatwiej jest złapać piłkę, gdy toczy się po boisku. Większość palców z haczykami ma wieloczęściową główkę, która zwiększa poczucie kontroli podczas gry.

Shortie

Wielu hokeistów na trawie używa krótkich spodenek, zwłaszcza jeśli preferują ofensywny styl. Krótki palec u nogi sprzyja kontroli, manewrowaniu i równowadze, jednocześnie umożliwiając obracanie piłki w razie potrzeby.

Midi

Dla hokeistów na trawie w środku pola jest odpowiednio nazwany midi toe. Nieco dłuższy i większy niż szorty, midi toe umożliwia odwrotną grę, odbieranie i odbijanie piłki. Ten styl palców jest również dobry dla początkujących graczy.

Maxi

Ostatni styl hokeja na trawie to maxi, którego obrońcy będą często używać. Palec ma świetną zdolność uderzania i jest wystarczająco duży, aby z łatwością przyjąć piłkę.

Jak wybrać kij do hokeja na trawie według wzrostu?

Łącząc wszystkie informacje, które omówiliśmy do tej pory, powinieneś był wybrać rodzaj kija do hokeja na trawie w oparciu o swój poziom umiejętności, preferowany materiał, konstrukcję palców i konstrukcję łuku.

Teraz nadszedł czas, aby pomóc Ci dopasować kij do swojego wzrostu.

Jeśli nie znasz jeszcze swojego wzrostu (swojego prawdziwego wzrostu, bez przesady), to jest to twoja pierwsza sprawa. Chwyć taśmę mierniczą i oblicz, jaki masz wzrost w stopach i calach.

Następnie odwiedź swój ulubiony sklep z artykułami sportowymi i zacznij próbować różnych kijów do hokeja na trawie. Aby sprawdzić, czy twój kij ma odpowiedni rozmiar, wystarczy wziąć palec wskazujący prawej ręki i położyć go na biodrze tuż przy kości biodrowej. Weź środkowy i serdeczny palec na prawej ręce i umieść je obok palca wskazującego.

Czy górna część kija do hokeja na trawie znajduje się w pobliżu palca serdecznego? Jeśli tak, to świetnie! Twój kij ma odpowiedni rozmiar. Jeśli nie, możesz chcieć zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar w zależności od odległości między palcem a kijem.

Oto zalecana długość kija do hokeja na trawie w oparciu o Twój wzrost:

 • 4 stopy lub mniej – 28-calowy kij
 • 4’1” do 4’3” – 30-calowy drążek
 • 4’4” do 4’6” – 32-calowy drążek
 • 4’7” do 5 stóp – 34-calowy drążek
 • 5’1” do 5’3” – drążek od 35 do 35,5 cala
 • 5’4” do 5’9” ​​– drążek od 36 do 36,5 cala
 • 5’10” lub wyższy – kij od 37 do 37,5 cali

Uwagi dotyczące wagi kija do hokeja na trawie

Chcemy krótko porozmawiać o wadze kija do hokeja na trawie, ponieważ jest to ważny czynnik, o którym należy pamiętać podczas zakupów.

Oprócz materiału użytego do budowy kija, względy takie jak konstrukcja palców i łuku, dodatkowe wzmocnienia i wysokość kija do hokeja na trawie mogą również sprawić, że będzie on cięższy. Większość kijów używanych przez konkurencyjnych graczy waży od 22 do 24 uncji.

Jako początkujący możesz chcieć jeszcze lżejszego kija, aby móc się z nim zaaklimatyzować. Po wejściu do gier zespołowych sprawdź, czy Twój kij ze wszystkimi powyższymi mocowaniami mieści się w tym przedziale wagowym.

Jeśli twój kij jest cięższy niż 24 uncje, będzie zbyt sztywny! Wspominaliśmy o tym wcześniej na blogu, ale bardzo sztywny kij do hokeja na trawie jest bezużyteczny.

Końcowe przemyślenia

Zakup odpowiedniego kija do hokeja na trawie wymaga uczciwej oceny swojego poziomu umiejętności, określenia, czy potrzebujesz większej mocy lub elastyczności w kiju na tym poziomie umiejętności, a następnie wybrania kształtu palców i łuku.

Kij do hokeja na trawie, którym teraz grasz, nie będzie Twoim kijem na zawsze. Zużycie spowoduje, że będziesz musiał wymienić swój lub być może stajesz się lepszy w grze i potrzebujesz sztywniejszego kija.

Niektórzy gracze wolą jeden kij do hokeja na trawie do treningu i lepszy, trwalszy kij do gry konkurencyjnej. Inni wybierają różne cechy kija w zależności od roli, jaką będą pełnić w swoich zespołach, na przykład pomocnika, ataku lub obrony.

Bez względu na powód, gdy następnym razem będziesz szukał nowego kija do hokeja na trawie, ta informacja z pewnością się przyda!