Jak korzystać z wędki?

Zrobiłeś wiele badań i przeczytałeś wiele postów na tym blogu, i ostatecznie wybrałeś wędkę castingową, czyli baitcastera. Przyznasz, że jesteś nowy w tym stylu wędkowania, ale masz zaplanowaną wyprawę wędkarską w przyszły weekend ze swoimi kumplami. Chcesz wyglądać jak profesjonalista, więc jak używać wędki castingowej?

Oto jak używać wędki castingowej:

  • Zwiń swoją linię
  • Zwolnij szpulę szpuli
  • Ustaw swoje ulubione ramię castingowe
  • Zamiataj wędkę pod kątem 30 stopni
  • Naciśnij szpulę szpuli
  • Reel 'er in

Jest o wiele więcej niuansów w używaniu tyczki, a my wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć w tym przewodniku. Dowiesz się, jak nawijać żyłkę, łowić przynętą i wybierać idealne miejsca do wędkowania. Czytaj dalej!

Części baitcastera

Bycie dobrym wędkarzem wymaga zrozumienia swojego baitcastera od środka i na zewnątrz. Dlatego pomyśleliśmy, że zaczniemy od omówienia różnych części twojej wędki castingowej.

Uchwyt

To tutaj twoja nieaktywna ręka będzie odpoczywać podczas używania wędki castingowej. Uchwyt ma wewnętrzne koła zębate, które obracają się po przekręceniu uchwytu. Zaprojektowany z myślą o komforcie na wskroś, Twój uchwyt do rzutu będzie wyposażony w co najmniej dwa pokrętła. Jeden jest dla palca wskazującego, a drugi dla kciuka.

Rękojeść jest zwykle wykonana z metalu, aby zapewnić trwałość, wzmocnionego metalu lub lekkiego aluminium.

Przewodnik po linii

Prowadnica żyłki wysyła żyłkę do wody po jej zarzuceniu. Następnie, kiedy zwiniesz swój haczyk lub wyciągniesz linkę, prowadnica linki wciąga linkę. Przez cały czas prowadnica linki ma utrzymywać linkę w stanie nienaruszonym, aby nie zaplątała się ani nie splątała.

Szpula

Jednym z najważniejszych elementów przynęty jest szpula. Podczas używania szpula będzie się obracać, aby wytrzymać nacisk dużego połowu. Szpula powinna być zawsze utrzymywana równolegle do twojej wędki.

Kiedy linka szpuli wychodzi, robi to ze szpuli. Możesz zmieniać naprężenie szpuli kciukiem lub palcem wskazującym, o czym porozmawiamy wkrótce.

Kontrola przeciągania

Kontrolka przeciągania to pokrętło lub przycisk w kształcie gwiazdy. Znajdziesz go po prawej stronie kołowrotka w pobliżu przycisków regulacji tarcia, takich jak pokrętło regulacji rzutu i napinacz szpuli. Dzięki kontroli oporu możesz zmniejszyć ryzyko luzów.

To wtedy szpula działa, nawet gdy twoja żyłka jest wyjęta, a żyłka kończy się beznadziejnie zaplątana w ptasie gniazdo.

Masz swobodę wyboru stopnia ustawienia przeciągania podczas korzystania z kontrolki przeciągania. Im mniejszy opór na linii, tym bardziej prawdopodobne jest, że linia się zatrzaśnie.

Napinacz szpuli

Następny jest napinacz szpuli, który utrzymuje szpulę przymocowaną do korpusu kołowrotka, nawet gdy żyłka obraca się ze szpuli. Napinacz jest niżej na szpuli w kierunku dna. Wygląda jak odlewane pokrętło sterujące, o którym będziemy mówić dalej, ale te dwa elementy to nie to samo.

Pokrętło sterowania rzutem

Ok, więc czym jest pokrętło obsady? To pokrętło lub seria pokręteł zapobiega również luzom liniowym. Za pomocą rąk możesz wybrać prędkość pokrętła, którą będziesz zmieniać w zależności od wagi przynęty.

Większość pokręteł odlewanych jest wykonana z trwałego metalu i jest dostępna w różnych rozmiarach.

Pawł

Zapadka to wydłużony bieg pod kołowrotkiem, który jest mniej więcej tak długi, jak sam kołowrotek. Zapadka przesunie żyłkę, aby zapewnić równomierne rozłożenie żyłki na szpuli.

Nawijanie wędki krok po kroku

Teraz, gdy lepiej rozumiesz części swojego baitcastera, nadszedł czas, aby zagłębić się w nawijanie wędki. Wtedy będziesz gotowy do użycia!

Krok 1

Zanim będziesz mógł nawinąć przynętę, potrzebujesz żyłki. Jeśli wejdziesz do dowolnego sklepu z artykułami wędkarskimi lub przeglądasz online, możesz łatwo poczuć się przytłoczony mnogością opcji żyłek wędkarskich.

Na szczęście nie musisz ich przeglądać i porównywać. Wielu wędkarzy przysięga na plecionkę, a my również zalecamy jej używanie. Gdy zdobędziesz więcej doświadczenia, możesz rozgałęzić się na inne rodzaje żyłek, ale rozpoczęcie od plecionki daje Ci przewagę.

Plecionka może poprawić twoją celność, umożliwić dalsze rzuty i dać ci więcej żyłki do pracy. Kolejnym atutem jest wytrzymałość plecionki, podobnie jak zmniejszone tarcie o linkę ze względu na zmniejszoną średnicę.

Krok 2

Po przygotowaniu plecionki zacznij ją przeciągać przez każdą prowadnicę, którą widzisz na wędce. Gdy to zrobisz, w końcu dotrzesz do prowadnicy wiatru poziomego swojego kołowrotka castingowego. Kontynuuj przeciąganie plecionki przez prowadnicę.

Krok 3

Przeciągnij żyłkę dalej, naciągając ją wokół szpuli. Gdy dojdziesz do tego punktu, nadszedł czas, aby przestać wątkować i związać koniec linii. Będziesz musiał zawiązać węzeł Albright, który jest zalecany do plecionki, a także fluorocarbonu i cięższej żyłki.

Z plecionką w dłoni zrób pętlę. Następnie wyślij koniec tagu linii do pętli. Wyślij koniec tagu poza pętlę. Od podstawy swojej pętli utwórz serię zwojów. Te zwoje powinny być ciasno nawinięte i powinno być ich w sumie 10.

Następnie prześlij pozostały znacznik końca linii przez tę pętlę, tak jak to robiłeś wcześniej. Następnie weź przeciwległe końce żyłki i zaciśnij je mocno, aby wzmocnić węzeł.

Kiedy już zawiążesz węzeł Albright, zmocz go, aby był cięższy. Następnie odetnij końce, uważając, aby nie pozostawić luźnych końcówek, jeśli możesz temu zaradzić.

Krok 4

Weź obszar linki w pobliżu szpuli i zamocuj ją. Chcesz, aby linka była skierowana w stronę szpuli.

Krok 5

Palcem wskazującym i kciukiem dociśnij żyłkę, aby upewnić się, że szpula jest odpowiednio naprężona. Następnie nawiń resztę linki na szpulę. Chcesz tyle linii, że to 1/8ten cale od góry szpuli.

Jak korzystać z wędki?

Hurra! Po nawleczeniu żyłki nadszedł czas na wędkowanie. Na wstępie dowiesz się, jak korzystać z wędki castingowej, aby odnieść sukces wędkarski.

Krok 1

Zacznij od naciągnięcia linki na wędkę. Chcesz, aby twoja przynęta lub przynęta znajdowała się co najmniej sześć cali od szczytu wędki. Jeśli chcesz, możesz podwoić to, aby uzyskać 12 cali. To dobra zasada również dla bobberów i ciężarków.

Krok 2

Połóż rękę na bębnie, aby zapewnić prawidłowe prowadzenie. Twoja ręka powinna mocno spoczywać na uchwycie rzucacza, a kciuk na szpuli kołowrotka, ale nie wywierać nacisku.

Rękojeść kołowrotków powinna być skierowana do góry, aby rzuty były bardziej w nadgarstku niż w pozostałej części ramienia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rzucasz z ręki niedominującej. Następnie zamiast tego chcesz skierować uchwyt w dół.

Krok 3

Teraz nadszedł czas, aby nacisnąć przycisk zwalniający szpulę.

Krok 4

Następnie zacznij ustawiać ramię rzucające pod kątem. Chcesz, aby ramię było zgięte dokładnie w łokciu, prawie pod kątem 90 stopni. Trzymając ramię w tej pozycji, podnieś wędkę. Jego końcówka powinna być pionowa lub bardzo blisko niej.

Krok 5

Czas na chwilę, na którą czekałeś, czas rzucania! Chcesz przesunąć swoją wędkę castingową o 30 stopni wyżej niż jej ustawienie poziome. Najlepszym sposobem na wyobrażenie sobie tego jest pozycja godziny 10 lub na wysokości oczu.

Teraz wypuść kciuk ze szpuli, aby ciężar przynęty lub przynęty mógł uwolnić dodatkową linkę ze szpuli.

Krok 6

Użyj kciuka, aby docisnąć szpulę kołowrotka. Zapobiegnie to wyciąganiu przez przynętę lub przynęty zbyt dużej ilości plecionki. Potrzebujesz tylko tyle żyłki, ile jest wymagane do wysłania przynęty do docelowego obszaru.

Prawdopodobnie nie opanujesz tego czasu za pierwszym razem, ale warto ćwiczyć. W końcu wypuszczenie zbyt dużej ilości linki spowoduje, że linka zaplącze się w ptasie gniazdo.

Krok 7

Teraz wszystko sprowadza się do gry w czekanie. Jeśli wybrałeś odpowiednią przynętę i właściwe miejsce do łowienia, to tylko kwestią czasu powinno być, zanim poczujesz szarpnięcie linki. To prawdopodobnie ryba!

Krok 8

Czas jest tutaj najważniejszy. Jak tylko poczujesz szarpnięcie linki, musisz być gotowy do przekręcenia rączki, aby móc zwinąć swój (miejmy nadzieję) duży chwyt.

Wskazówki dotyczące powodzenia przynęty

Baitcasting nie jest łatwą metodą łowienia, zwłaszcza dla początkujących. To powiedziawszy, jest to wykonalne, jeśli chcesz poświęcić czas. Te wskazówki pomogą Ci opanować swoją wędkę castingową.

Wybierz odpowiednie miejsce do wędkowania

Pędzel i wędki nie dogadują się. W końcu nie chcesz, żeby twoja plecionka zaplątała się w krzaki. Nawiasem mówiąc, nie martw się tylko o pędzel na powierzchni wody, ale także o to, co jest nad głową.

Unikaj tłumów

Tyczki, w porównaniu z innymi metodami wędkowania, wymagają dużo miejsca, aby poprawnie wykonać tę technikę. Jeśli płyniesz na ciasnej łodzi z inną osobą lub dwiema, być może użycie wędki castingowej nie jest najlepszym pomysłem.

Jest to również prawdą, jeśli jesteś w zatłoczonym środowisku wędkarskim. Nie chcesz obijać się łokciami z nieznajomym podczas rzucania tyczki. Możesz ich zdenerwować!

Kup wysokiej jakości sprzęt

Chociaż początkujący zwykle nie są pewni, czy pozostaną przy swoim hobby, nadal sugerujemy rzucanie się na wędkę i kołowrotek castingowy oraz żyłkę. W końcu tanie materiały znacznie utrudnią rzucanie tyczki.

Będziesz chciał rzucić, ponieważ masz dość łamania lub plątania się linii. Dzięki wysokiej jakości plecionce i dobrej szpuli powinieneś zmniejszyć ryzyko zagnieżdżenia się ptaka.

Najpierw naucz się rzucania na krótkie odległości, a potem na większe odległości

Być może widziałeś w telewizji lub na YouTube profesjonalistów, którzy sprawiają, że korzystanie z tyczki wygląda na bezproblemowe. Następnie próbujesz łowić na własną wędkę castingową i grzebiesz na każdym kroku.

To się stanie. Jak powiedzieliśmy wcześniej, rzucanie przynętami nie jest zbyt przyjazne dla początkujących. Aby sobie to ułatwić, zacznij od zarzucania linki na bardzo krótkie dystanse. Pomoże ci to przyzwyczaić się do tego, kiedy naciskać na szpulę, a kiedy nie.

Gdy opanujesz rzucanie na krótkie odległości, stopniowo zwiększaj odległość rzucania.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Jedynym sposobem, aby stać się w czymkolwiek dobrym, jest zaangażowanie się w to, co obejmuje również rzucanie przynętami. Kiedy tylko masz okazję, odwiedź swoje ulubione lokalne jezioro lub strumień i ćwicz. Nie próbujesz złowić żadnej ryby per se, po prostu przyzwyczaj się do wyposażenia swojego kołowrotka castingowego i tego, jak wszystko działa.

Jeśli po drodze złapiesz rybę lub kilka, to świetnie! To dodatkowa premia, która może pobudzić Cię do dalszego ćwiczenia i doskonalenia rzucania tyczki.

Końcowe przemyślenia

Używanie wędki castingowej nie jest najbardziej przyjazną dla początkujących aktywnością wędkarską, ale nie ma to na celu zniechęcić Cię do spróbowania. Informacje zawarte w tym przewodniku powinny pomóc w zapoznaniu się z wędką i kołowrotkiem, abyś mógł zacząć łowić więcej ryb. Powodzenia!