Jak działa tyrolka?

Znajomy poprosił cię, żebyś pojechał z nimi na tyrolkę w ten weekend. Nie widzisz powodu, aby odmówić, ale chciałbyś uzyskać trochę więcej wiedzy na temat tego procesu przed podróżą. Kiedy ty zipline, jak dokładnie to wszystko działa?

Tyrolka działa głównie dzięki grawitacji, zaczynając od wysokiego punktu na platformie, a następnie zjeżdżając po systemie linowym do niższego punktu. Mniejsze tarcie między bloczkiem a linką zwiększa prędkość końcową, dzięki czemu możesz szybko jeździć. Na tyrolce znajdują się również hamulce, dzięki czemu możesz bezpiecznie się zatrzymać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak działają tyrolki, jesteś we właściwym miejscu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się częściom tyrolki, nauce i fizyce stojącej za tyrolką oraz działaniu hamulców tyrolki. Zanim skończysz czytać, będziesz gotowy do jazdy!

Części tyrolki

Trudno wyjaśnić, jak działa lina zip bez uprzedniego zidentyfikowania różnych części systemu zip. Oto, co musisz wiedzieć.

Wózek

Chociaż podczas zjazdu tyrolką nie siedzisz na miejscu, jeździsz w pozycji siedzącej. Pojazd, w którym się znajdujesz, nazywany jest tramwajem. Większość wózków jest dopasowana do masy ciała, a rozmiar wózka może wpłynąć na prędkość zjazdu. Zwykle nie musisz się martwić o wybór odpowiedniego rozmiaru wózka, ponieważ za to odpowiada firma zajmująca się zipliningiem.

Platformy

Jak wspomnieliśmy we wstępie, sedno zipliningu polega na tym, że zaczynasz w wyższym punkcie, a następnie schodzisz w dół do niższego punktu. Te dwa punkty to platformy. Górna platforma powinna być zaprojektowana topograficznie na takiej wysokości, aby grawitacja mogła przejąć kontrolę, gdy zaczniesz zjeżdżać po linii, ponieważ zapewni to bardziej satysfakcjonującą jazdę. Szerokość platformy powinna pozwolić Ci wygodnie stać bez poczucia, że ​​balansujesz na krawędzi.

Hamulce

Będziemy mieli całą sekcję o tym, jak zatrzymują się linie zip, ale teraz chcemy wspomnieć, że tak, hamulce są częścią systemu ziplin. Jeśli już, firma zipliningowa powinna zapewnić podstawowy zestaw hamulców, a następnie zestaw hamulców zapasowych, które będą działać, jeśli pierwszy zestaw przestanie działać z jakiegokolwiek powodu.

Kabel

Kabel to sama tyrolka. Właśnie napisaliśmy świetny wpis wprowadzający na temat kabli zip, który powinieneś sprawdzić, jeśli go przegapiłeś. Większość kabli zip jest wykonana z ocynkowanej liny stalowej, która jest mocniejsza niż nawet stal nierdzewna. Każdy kabel w linie składa się z szeregu mniejszych kabli dla większej trwałości. Ocynkowana lina jest przymocowana do bloczka, a bloczek prowadzi cię w dół, gdy jedziesz zjazdem na suwak.

Jak działa tyrolka? Jak nauka odgrywa rolę

OK, więc teraz, gdy usunęliśmy to wyjaśnienie, porozmawiajmy o sposobie działania linii zip. Przede wszystkim, kiedy dotrzesz do miejsca docelowego zjazdu, jesteś wyposażony w uprząż, a następnie przypinany do linki zjazdowej. Pamiętaj, sama linka jest przymocowana do bloczka, a system bloczków przenosi Cię z pierwszej platformy na drugą.

No i grawitacja. Gdybyśmy nie mieli grawitacji, to po zejściu z platformy po prostu wisiałbyś tam. Na szczęście tak się nie dzieje. Przypominająca stok konstrukcja zipline z wyższej platformy na niższą platformę ciągnie Cię w dół.

W grę wchodzi nie tylko grawitacja, ale także bezwładność. Ta właściwość fizyczna określa, że ​​materia będzie nadal poruszać się po linii prostej, dopóki nie zatrzyma ją siła zewnętrzna, taka jak hamulce liny.

Nie musisz się martwić, że jedziesz powoli podczas zipliningu. System kół pasowych kontroluje tarcie podczas jazdy, co pozwala uzyskać prędkość, z której korzystają poszukiwacze mocnych wrażeń. Powodem tego jest to, że w porównaniu ze zjeżdżaniem, zjeżdżanie po linie powoduje mniejsze tarcie. Ponieważ tarcie ma większą siłę niż grawitacja, potrzebujesz mniejszego stopnia tarcia. Im bardziej stroma tyrolka, tym szybciej zwykle jedziesz, ale o prędkości porozmawiamy nieco później, więc koniecznie sprawdź to!

Jak zatrzymać tyrolkę?

Śmigasz wzdłuż tyrolki z całkiem niezłą prędkością. Naprawdę dobrze się bawisz, ale teraz zaczynasz się zastanawiać, kiedy i jak się zatrzymasz. Cóż, jak wspomnieliśmy wcześniej, system zipline ma hamulce, a także zapasowy zestaw hamulców. Hamulce mogą być aktywne lub pasywne. Dzięki aktywnym hamulcom możesz ręcznie zwolnić. Przydaje się to podczas zjazdów ze stromych zboczy lub przy dużej prędkości maksymalnej.

Znacznie częściej podczas zjazdów na tyrolce zobaczysz hamulce pasywne. Hamulce te nie są kontrolowane przez jeźdźców. Zamiast tego projekt linii zip jest taki, że linia naturalnie zwęża się, aby zatrzymać.

Kiedy zatrzymasz się w ten sposób, w grę wchodzi kilka właściwości fizycznych. Jednym z nich jest tarcie linii. Jeśli używasz aktywnych hamulców jako części systemu zip, będziesz nosić rękawiczki, aby zwiększyć tarcie i spowolnić zip. Pamiętaj, że siła tarcia jest silniejsza niż grawitacji, dlatego tą metodą możesz zwolnić tempo.

Drugą siłą fizyczną, która pomaga zatrzymać się podczas zjazdu, jest opór powietrza. Czym jest opór powietrza, pytasz? Jest to teoria dynamiki płynów, która mówi nam, że opór działa przeciwnie do ruchu względnego na dowolny poruszający się obiekt i otaczający go płyn. Istnieje cała złożona formuła oporu powietrza, która obejmuje stałą prędkość, opór i gęstość powietrza.

Długie i krótkie to jest to. Gdy obiekt w ruchu porusza się szybko, na przykład tyrolka, zwiększa się opór powietrza. Gdy tak się dzieje, twoja tyrolka osiąga prędkość końcową, która wpływa na prędkość swobodnie spadającego obiektu, gdy jego opór uniemożliwia obiektowi dalsze zwiększanie prędkości. Innymi słowy, podczas zipliningu prędkość końcowa określa, jaka będzie twoja maksymalna prędkość.

Dzięki większemu oporowi powietrza zastosowanemu na linii zjazdu, Twoja prędkość zaczyna spadać, by w końcu się zatrzymać. Oczywiście można powiedzieć, że hamulce pomogły ci się zatrzymać, ale w grę wchodzi o wiele więcej nauki, niż mogłoby się wydawać!

Jak szybko jedziesz podczas zipliningu?

Tak jak powiedzieliśmy, przejdźmy teraz do dyskusji na temat prędkości zipliningu. Średnia prędkość podczas jazdy tyrolką wynosi od 21 do 30 mil na godzinę do 31 do 40 mil na godzinę, a czasami nawet do 50 mil na godzinę. Skąd ta rozbieżność prędkości, prawdopodobnie się zastanawiasz? To, jak szybko możesz podróżować na tyrolce, zależy od kilku czynników, więc przejdźmy do nich teraz.

Jak długa jest kolejka?

Krótka przejażdżka tyrolką nie pozwoli Ci osiągnąć dużych prędkości w takim samym stopniu, jak dłuższa przejażdżka. Im więcej czasu masz na tyrolce, tym bliżej możesz osiągnąć prędkość końcową. Dzieje się tak, ponieważ grawitacja i bezwładność mają więcej czasu na pracę.

Kąt nachylenia

Nawet podczas najdłuższej jazdy na tyrolce, jeśli nie ma stoku lub nachylenie jest bardzo niewyraźne, nie pojedziesz szybko. Pamiętaj, grawitacja to siła ciągnąca w dół, co oznacza, że ​​musisz być wyżej, aby grawitacja mogła działać. Nie tylko to, ale twoja prędkość końcowa rośnie wraz z kątem nachylenia, co ponownie zwiększa prędkość jazdy.

Twoja waga

Ostatnim czynnikiem wpływającym na prędkość zipliningu jest waga. Chociaż możesz pomyśleć, że ktoś, kto waży więcej, będzie szedł wolniej, ale jest odwrotnie. Obiekt, który waży więcej, ma większą prędkość końcową w porównaniu z obiektem lżejszym, ponieważ jego siła grawitacji jest większa. Obiekt łatwiej osiągnie prędkość końcową i osiągnie swój maksymalny potencjał prędkości w krótszym czasie.

Końcowe przemyślenia

Podczas zipliningu stoisz na wysokiej platformie, a następnie zjeżdżasz po linie przymocowanej do systemu bloczków. Takie zasady fizyki jak grawitacja, bezwładność, prędkość końcowa i opór powietrza mają wpływ na prędkość, ale nie są to jedyne czynniki, które mają wpływ. Twoja waga, kąt nachylenia i długość jazdy również mogą wpływać na prędkość. Nawet zatrzymanie tyrolki jest naukowe i wymaga oporu powietrza i tarcia.

Mamy nadzieję, że poznanie zasad działania linii tyrolskich sprawi, że poczujesz się na tyle pewnie, by już dziś zaplanować przejażdżkę tyrolką!