Jak działa prędkościomierz do skuterów wodnych? Czy to jest dokładne?

Chociaż jazda na skuterze wodnym daje dużą swobodę, ograniczenie prędkości ustalone przez Straż Przybrzeżną wynosi 65 mil na godzinę. Aby ustalić, czy jedziesz z odpowiednią prędkością, sprawdź prędkościomierz skutera wodnego. Słyszałeś różne rzeczy o korzystaniu z prędkościomierza, na przykład o tym, że nie zawsze jest dokładny. Czy to prawda? Jak w ogóle działa prędkościomierz?

Prędkościomierze do skuterów wodnych działają w następujący sposób: kable łączą się z prędkościomierzem, a kable obracają się, przesuwając wewnętrzny magnes w kubku prędkościomierza. Kubek wskazuje prędkość twojego skutera wodnego, ale niestety rzadko jest to dokładne, czasami spada o 20, a nawet 30 mil na godzinę!

Zaczekaj, to ogromna rozbieżność między twoją rzeczywistą prędkością a prędkością mierzoną. Dlaczego prędkościomierze do skuterów wodnych są tak niedokładne? Czy jest coś, co możesz zrobić, aby uzyskać prawdziwszy odczyt i zmieścić się w limicie prędkości? Omówimy to wszystko i więcej w tym poście, więc czytaj dalej!

Jak działa prędkościomierz do skuterów wodnych?

Jak każdy pojazd, Twój skuter wodny ma prędkościomierz. Jest to często wbudowane w deskę rozdzielczą, ale może być oddzielnym (i łatwiej wymiennym) urządzeniem. Gdy przyspieszasz na skuterze wodnym, prędkościomierz również się porusza, wyświetlając na wskaźniku, jaka powinna być Twoja prędkość.

Co dzieje się za zewnętrzną tarczą prędkościomierza, co pozwala mu określić Twoją prędkość? Cóż, sposób działania prędkościomierza skutera wodnego może się różnić w zależności od modelu, ale oto podstawowe podsumowanie tego, jak powinien działać prędkościomierz.

Z prędkościomierza skutera wodnego wychodzi seria kabli znanych jako kable napędowe. Są wystarczająco elastyczne, aby się poruszać, ponieważ muszą często się obracać. Kiedy Twój skuter wodny jest w stanie spoczynku, kable napędowe również powinny być. Aby pokazać prędkość odczytu, kable zaczną się obracać, gdy nabierasz prędkości. Porusza się nie tylko jedna sekcja kabla, ale i druga strona.

Ruch kabla najbliżej magnesu prędkościomierza aktywuje ten element. Magnes jest częścią kubka prędkościomierza, znanego również jako speedcup. Speedcup wyposażony jest w wskazówkę prędkościomierza, która porusza się w górę lub w dół, gdy nabierasz i tracisz prędkość.

Magnes obraca się wokół speedcupa i podczas tego wytwarza własne pole magnetyczne. Teraz w speedcup krążą prądy elektryczne. Moment obrotowy speedcupa wzrasta, zmuszając czaszę do kierunku pola magnetycznego. Gdy magnes porusza się szybciej, siła pola magnetycznego wzrasta, przesuwając wskazówkę prędkościomierza w górę i w górę.

Ostatnią częścią prędkościomierza skutera wodnego jest sprężyna włosowa. Ten mały element może wytrzymać siłę speedcupa, aby utrzymać pozycję igły, gdy Twój skuter wodny nie jest w ruchu. Innymi słowy, sprężyna włosowa utrzymuje igłę w pozycji zerowej.

Czy odczyty prędkościomierza skutera wodnego są dokładne?

Części prędkościomierza skutera wodnego nie różnią się zbytnio od tego, co można zobaczyć w samochodzie lub ciężarówce. Wiesz jednak, że kiedy wsiadasz do pojazdu i widzisz poruszającą się wskazówkę prędkościomierza, możesz mieć pewność, że rzeczywiście jedziesz z taką prędkością.

Wśród właścicieli skuterów wodnych pojawił się niepokojący trend. Ich odczyty prędkościomierza są często niedokładne, i to nie tylko o 3 mile na godzinę, ale czasami o 30 mil na godzinę lub więcej. Oto wątek na forum PWC dzisiaj z plakatami ubolewającymi nad tym faktem.

Większość narciarzy wodnych stwierdza, że ​​ich prędkościomierz znacznie przekracza ich rzeczywistą prędkość, ale niektórzy kierowcy zauważyli, że prędkościomierz pozostaje w tyle. Ta ostatnia sytuacja jest jeszcze bardziej przerażająca!

Może ci się to wydawać dziwnym zjawiskiem. Narty wodne są produkowane tak, aby były szczytem osiągów. Marki, które je tworzą, to Polaris, Honda, Kawasaki, Sea-Doo i Yamaha. Nie są to małe, nieznane firmy, nie są to też marki, które nie są zaznajomione z wszelkiego rodzaju pojazdami mechanicznymi.

Z pewnością żaden taki producent nie wyprodukowałby skutera wodnego ani innego pojazdu z tak rażącym problemem, jak niedokładny prędkościomierz. To musi być problem tylko ze starszymi nartami wodnymi, prawda? Chociaż byłoby miło, gdyby tak było, tak nie jest. Narty wodne wszystkich producentów i w każdym wieku mogą mieć niedokładne prędkościomierze.

Czemu?

Speedcup w prędkościomierzu twojego skutera wodnego popycha igłę w reakcji na siłę pola magnetycznego, prawda? A co, jeśli to nie jedyna siła działająca na speedcup? Co by było, gdyby koło speedo za płytą jezdną w kierunku spodu narty tworzyło własną siłę, która powodowała, że ​​speedcup przesuwał igłę znacznie wyżej niż powinien?

To nie są hipotetyczne, bo tak właśnie się dzieje. Na koło speedo, które znajduje się w wodzie, mogą mieć wpływ różne rzeczy. Jeśli woda jest trochę brudna, może to zmienić sposób jej wirowania. Jeśli Twój talerz jest otwarty i wentylowany, może to również wpłynąć na koło speedo.

Wszystko to skutkuje odczytem prędkości, który w żadnym stopniu nie wskazuje na prędkość, z jaką prowadzisz skuter wodny.

Czy to tak wielka sprawa, że ​​Twój prędkościomierz na skuterze wodnym jest niedokładny?

OK, więc odczyt prędkościomierza na skuterze wodnym nie jest doskonały. Czy to naprawdę taka wielka sprawa na koniec dnia? W końcu wszystko inne związane z Twoim skuterem wodnym działa idealnie, to tylko prędkościomierz jest trochę chwiejny.

To naprawdę wielka sprawa, jeśli twój prędkościomierz jest wyłączony. Pamiętaj, że Straż Przybrzeżna ma zasady dla narciarzy wodnych takich jak Ty. Jak powiedzieliśmy we wstępie, ograniczenie prędkości Straży Przybrzeżnej wynosi 65 mil na godzinę. Jeśli przekroczysz tę prędkość, ponieważ nie możesz zaufać swojemu prędkościomierzowi, możesz zostać aresztowany za przekroczenie prędkości w najgorszym przypadku.

Pytasz, kto ma prawo cię aresztować? Na przykład Straż Przybrzeżna. Poza nimi łodzie organów ścigania również mogą cię zatrzymać i zakuć w kajdanki.

Nie zawsze od razu zostaniesz aresztowany. Jeśli to twoje pierwsze wykroczenie lub jeśli nie jedziesz aż tak szybko, możesz otrzymać tylko ustne ostrzeżenie. W takiej sytuacji uważaj się za szczęściarza.

Kolejną karą jest otrzymanie mandatu za przekroczenie prędkości na skuterze wodnym. Gorsze od tego jest wypowiedzenie nakazu rejsu, w którym musisz natychmiast wrócić na ląd. Organy ścigania będą również oczekiwać, że naprawisz swój prędkościomierz, zanim będziesz mógł ponownie wyruszyć.

Co możesz zrobić, aby uzyskać dokładniejsze liczby z prędkościomierza skutera wodnego?

Okej, więc dla bezpieczeństwa wszystkich i twojego nieskazitelnie czystego aktu prawnego prędkościomierz twojego skutera wodnego działa lepiej niż obecnie. Jakie masz możliwości tworzenia dokładniejszych liczb?

Kup nowy skuter wodny

Po pierwsze, możesz ulepszyć swój skuter wodny do nowego modelu. Świeże, fabrycznie wyprodukowane skutery wodne z zupełnie nowymi komponentami sprawdzą się najlepiej, w tym z prędkościomierzem. Jednak pójście tą trasą prowadzi do nieuniknionego, że Twój prędkościomierz ponownie zawiedzie, gdy będziesz coraz częściej używać skutera wodnego, więc jesteś w tej niekończącej się pętli kupowania nowych nart wodnych. To nie jest zabawne finansowo.

Użyj aplikacji GPS Jet Ski

Możesz także pracować z tym, co masz, mierząc prędkość w aplikacji GPS zaprojektowanej w celu dokładniejszego tworzenia rekordów prędkości. Mówi się, że aplikacja prędkościomierza GPS, znana również jako aplikacja licznika kilometrów, ma około 99 procent dokładności, ale to oczywiście zależy od pobranej aplikacji.

Wiele takich aplikacji może działać w trybie offline i są one przeznaczone do śledzenia prędkości podczas wykonywania innych czynności, takich jak latanie samolotem, jazda na rowerze, jazda pociągiem lub autobusem, bieganie, chodzenie, a nawet prowadzenie pojazdu.

Oto kilka aplikacji prędkościomierza GPS, które są bardzo polecane przez narciarzy wodnych.

 1. DigiHUD

Pierwsza aplikacja to DigiHUD, który jest dostępny w sklepie Google Play. Ta bezpłatna aplikacja działa niezależnie od tego, czy masz połączenie komórkowe, które może być nierówne, gdy jesteś w wodzie na skuterze wodnym.

HUD w DigiHUD oznacza wyświetlacz head-up, prezentujący informacje, takie jak przebyta odległość i aktualna prędkość. Domyślny jest normalny tryb oglądania, ale możesz też przełączyć się na tryb HUD. Ten tryb działa jak lustrzane odbicie prędkości, podobnie jak odbicie na przedniej szybie. DigiHUD zaleca korzystanie z tego trybu, jeśli jeździsz na nartach wodnych po zmroku.

Oto zestawienie wszystkich danych, które DigiHUD może pokazać na Twoim wirtualnym prędkościomierzu:

 • Wskaźnik poziomu baterii
 • Czas
 • Drogomierz
 • Statystyki
 • Kompas
 • Przebyty dystans
 • Prędkość maksymalna
 • Średnia prędkość
 • Obecna prędkość

Przełącz między wyświetlaniem prędkości w węzłach, kilometrach na godzinę (KMH) lub MPH.

 1. Dynomaster

Dynomaster jest przeznaczony dla kierowców drag racer, ale narciarze jet używają go przez cały czas, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ta aplikacja jest bezpłatna. Opierając się na Bluetooth GPS, Dynomaster umożliwia dostosowanie prędkościomierza tak, aby wyświetlał tylko te informacje, które są dla Ciebie najbardziej istotne w danym momencie.

Dzięki wykresom Dyno możesz cofnąć się i przejrzeć swoje liczby na czas podróży. Dynomaster jest nawet kompatybilny z Microsoft Excel do eksportowania danych oraz Google Earth.

 1. SpeedView

Ostateczna aplikacja prędkościomierza GPS do rozważenia to SpeedView, który jest dostępny tylko dla użytkowników Androida w sklepie Google Play. Nazywając siebie „zaawansowaną aplikacją prędkościomierza”, SpeedView pobiera dane z GPS Twojego Androida, aby utworzyć wykres prędkości podczas jazdy na nartach wodnych. Wykres zawiera takie dane, jak długość podróży, odległość, kierunek i średnia prędkość.

Dołączony kompas liniowy utrzyma Cię na właściwym torze za każdym razem, gdy wybierzesz się na przejażdżkę skuterem wodnym. Jeśli gromadzisz dane dotyczące jazdy, które chcesz zachować, SpeedView eksportuje je do programów takich jak Google Earth i nie tylko.

Końcowe przemyślenia

Prędkościomierze do skuterów wodnych mają wiele wspólnego z prędkościomierzem, którego na co dzień używasz w swoim samochodzie. Jest tylko jedna kluczowa różnica: koło prędkości w skuterze wodnym prowadzi do wielu niedokładności odczytu prędkości. Zamiast ryzykować mandat lub nawet aresztowanie za przekroczenie prędkości, znacznie lepiej jest korzystać z aplikacji prędkościomierza GPS.