Jak długo trwają opony RV?

Każdego sezonu opony do kamperów są poddawane bardzo wielu zabiegom, dlatego starasz się traktować je jak złoto, gdy nie toczą się najnowszym odcinkiem autostrady, którą eksplorujesz. Mimo to wiesz, że opony nie będą trwać wiecznie, ale nie masz pewności, kiedy nadszedł czas, aby zmienić swoje. Jaka jest średnia żywotność opon RV?

Opony RV zużyją się i będą wymagały wymiany za około trzy do sześciu lat. Dzięki pielęgnacji i konserwacji możesz umiarkowanie przedłużyć ich żywotność, ale uważaj na zbyt długie pozostawianie tych samych opon. Nie zapewnią odpowiedniej przyczepności.

W tym przewodniku dotyczącym czasu trwania opon RV omówimy rodzaje opon RV i ich trwałość. Powiemy Ci również, skąd będziesz wiedzieć, kiedy nadejdzie czas na nowe opony i jak zmienić opony RV. Czeka nas mnóstwo wspaniałych informacji, więc zaczynajmy!

Jak długo będziesz mieć opony do RV?

Gdy ponownie wyruszasz na otwartą drogę, stan opon jest zawsze w twojej głowie. Pod warunkiem, że nie wjedziesz w głęboką dziurę lub nie dostaniesz gwoździa w oponę, jak długo wytrzymają opony RV?

Zależy to od wielu czynników, ale ogólna żywotność opon do samochodów kempingowych wynosi od trzech do sześciu lat.

Jakie czynniki sprawiają, że niektóre opony mają dwukrotnie dłuższą żywotność niż inne? Przyjrzyjmy się im teraz.

Wiek opon

Jeśli kupiłeś samochód kempingowy zupełnie nowy, to wiesz, że opony, które są z nim dostarczane, również są nowe. Dla tych, którzy dużo węszyli na używanym kamperze, wiek opon jest teraz zagadką. Mogą mieć dwa lub siedem lat. O ile sprzedawca nie ujawnił ci tych informacji, nie masz pewności.

To oczywiste, ale im starsze są twoje opony RV, tym mniej czasu masz z nimi.

Rozkład masy

Właściwy rozkład ciężaru kampera jest integralną częścią z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale to nie wszystko. Kiedy jedna strona kampera dźwiga ciężar, opony po tej stronie zużywają się znacznie szybciej niż opony po lżejszej stronie pojazdu.

Nawet jeśli obrócisz opony (co naprawdę powinieneś, jeśli jeszcze tego nie robisz), niekoniecznie pomogłoby to im dłużej. Świeższe opony też szybko się ścierają. Zanim się zorientujesz, wszystkie cztery opony wymagają natychmiastowej wymiany.

Gdy ciężar na kamperze jest prawidłowo rozłożony, opony będą się zużywać, ale nie bardziej po jednej stronie w porównaniu z drugą.

Warunki atmosferyczne

Rodzaj pogody, na jaką narażone są opony RV, ma również duży wpływ na ich żywotność. Jazda przez regularne opady, takie jak opady deszczu, to jedno, ale podczas śniegu i innych poważniejszych zjawisk pogodowych jazda może nadwyrężyć opony.

Światło słoneczne może również degradować gumę opon RV, zużywając je, aż zgniją lub rozwiną pęknięcia i dziury. Ochrona opon przed światłem UV jest koniecznością.

Geografia

Świat jest tak ekscytującym miejscem i chciałbyś to wszystko zobaczyć. Drogi, którymi brukujemy nasz kraj, jak i sąsiednie kraje, nie są takie same. Może się okazać, że zjedziesz z utwardzonych odcinków autostrady na zakurzone drogi gruntowe, a potem z powrotem. To robi numer na oponach twojego samochodu kempingowego.

Ukształtowanie terenu może również powodować przedwczesne zużycie opon. Kiedy często przemierzasz góry lub wzgórza w swoim kamperze, opony muszą ciężej pracować, aby się wznieść. Nawet hamowanie na długich wzniesieniach może spowodować zużycie opon.

Warunki przechowywania

Wielu RVerów daje swoim kamperom przerwę między końcem roku a początkiem wiosny następnego roku. Zanim pojazd przestanie pracować, należy go zimować, a to wymaga również dbania o opony.

Nie należy trzymać opon RV bezpośrednio na ziemi lub brudu, ponieważ temperatura podłoża jest zbliżona do temperatury zimnego powietrza. Gdy ziemia zamarza i topnieje, a następnie ponownie zamarza i ponownie topnieje, guma opon może ulec uszkodzeniu.

Pamiętaj, że Twoje opony RV powinny być trzymane z dala od światła UV, więc powinny być idealnie zakryte. Musisz także sprawdzać ciśnienie powietrza co kilka miesięcy, nawet jeśli nie używasz opon.

Styl jazdy

Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na żywotność opon RV, jest Twój osobisty styl jazdy. Czy spędzasz wiele godzin w drodze, aby szybciej dotrzeć do celu, czy też robisz dużo przerw? Czy jesteś kierowcą typu pedał do metalu, czy jeździsz łatwiej?

W zależności od tego, jak odpowiesz na te pytania, Twoje opony mogą być w świetnym stanie przez dłuższy czas lub wymagać wcześniejszej wymiany.

Rodzaje opon RV i ich żywotność

Z technicznego punktu widzenia jest jeszcze jeden czynnik, który może określić żywotność opon RV, a jest to rodzaj opon, które posiadasz. Jak już powiedzieliśmy, przejrzyjmy różne typy opon do samochodów kempingowych i omówmy żywotność każdego z nich.

Opony wypełnione azotem

Ponieważ cząsteczki azotu mają mniejszą przepuszczalność i większy rozmiar w porównaniu z cząsteczkami tlenu, nową modą jest napełnianie opon RV azotem, a nie gazem.

Temperatury zewnętrzne nie wpływają w takim samym stopniu na opony wypełnione azotem. Nawet w ekstremalnych warunkach te opony mają być po prostu szykowne.

Opony z azotem dłużej utrzymują ciśnienie powietrza, ponieważ azot spływa wolniej niż tlen. Będziesz musiał rzadziej uzupełniać opony.

Zanim jednak zaczniesz napełniać opony do kamperów azotem, musisz całkowicie oczyścić je z tlenu. Oznacza to napełnianie, opróżnianie i ponowne napełnianie dwa do trzech razy (lub więcej).

Wypełnione azotem opony RV wytrzymują mniej więcej tak długo, jak przeciętne opony RV.

Odchylenie opon

Opony Bias-ply lub diagonalne mają nylonowe paski, które krzyżują się pod kątem od 30 do 45 stopni od środkowej linii nici, a następnie nakładają się na siebie. Rezultatem jest bieżnik w kształcie litery X.

Jeśli szukasz opon RV, które wytrzymają duży ciężar, konstrukcja opon diagonalnych wzmacnia ich ściany boczne. Jednak wywieranie całej tej presji na opony diagonalne nie jest dla nich zdrowe na dłuższą metę. Możesz przejechać tylko 12 000 mil z tych opon RV, zanim nie będą one dobre.

Opony radialne

Trzecim typem opony RV jest opona radialna. Tym razem warstwy kordu są pod kątem 90 stopni, a nie 45 stopni, co zapewnia promieniowy kierunek ruchu, stąd nazwa. Opony radialne znane są z doskonałej stabilności i trwałości.

Ściany boczne opon radialnych są dość elastyczne i przystosowane do zużywania się, chociaż nie mają tak dużego nacisku jak opony diagonalne. Boczne ściany opon radialnych mogą nawet zmniejszyć zdolność toczenia, a czasem także zużycie paliwa w kamperze.

Chociaż są droższe (zwłaszcza w porównaniu z oponami diagonalnymi), opony radialne mogą wytrzymać do 40 000 mil, co nie jest zbyt nędzne.

Opony LT

LT jest skrótem od Light Truck, typu opony RV, która ma zastosowanie również do SUV-ów i furgonetek typu pickup. Zdolność do wytrzymywania naprężeń i dużych obciążeń sprawia, że ​​opony LT z pewnością się wyróżniają. To powiedziawszy, trwałość i niezawodność opon LT jest mniejsza niż opon ST, o czym za chwilę.

Opony LT mogą wytrzymać nawet sześć lat.

Opony ST

To prowadzi nas do opon ST, czyli Special Trailer. Wbrew nazwie opony ST nadają się do samochodów kempingowych.

Ściany boczne opon ST są na tyle wytrzymałe, że opona nie zsuwa się z felgi, nawet przy ostrym skręcaniu na drodze. Duże obciążenia nie są problemem w przypadku opon ST ze względu na obecność w całości poliestrowych kordów. Druty stalowe wspierają również opony ST, aby zwiększyć ich wytrzymałość na rozciąganie i średnicę.

Wszystko to składa się na jedną wytrzymałą oponę RV, która może wytrzymać nawet 12 000 mil, zanim będziesz potrzebować nowych.

Skąd wiesz, kiedy nadszedł czas na wymianę opon do kamperów?

Oprócz wieku opon RV, kilka innych wskaźników może poinformować Cię, że musisz kupić nowe opony JAK NAJSZYBCIEJ.

Deformacje i uszkodzenia

Następnym razem, gdy będziesz sprawdzać opony do samochodu kempingowego, miej oczy szeroko otwarte. Czy widzisz jakieś nacięcia lub wybrzuszenia? Czy jeden koniec opony jest bardzo łysy w porównaniu z drugim? Ta opona nie nadaje się już do użytku, nawet jeśli nie jest aż tak stara.

Uszkodzenie trzpienia zaworu

Nie możesz napompować opony RV, jeśli trzpień zaworu jest uszkodzony, pęknięty lub uszkodzony w inny sposób. Podczas sprawdzania opon zawsze sprawdzaj również trzpień zaworu. Jeśli trzpień zaworu ulegnie zniszczeniu, będziesz musiał wymienić całą oponę.

Przebicia

Czy przewróciłeś gwóźdź podczas ostatniej podróży, nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Może to był ostry kamień lub gruba gałąź, która przebiła oponę twojego kampera. Możesz załatać oponę w zależności od miejsca uszkodzenia. Jeśli jednak jest to przebicie ściany bocznej, będziesz musiał kupić nową oponę, a nie ją łatać.

Zużyty bieżnik opony

Wszystkie opony posiadają bieżnik, który zapewnia przyczepność i przyczepność. Jeśli bieżnik opon RV wynosi 2/32 cala, opony są zbyt zużyte, aby kontynuować jazdę.

Możesz użyć jednego grosza, aby przetestować bieżnik opony do samochodu kempingowego. Wszystko, co musisz zrobić, to włożyć grosz w bieżnik tak, aby jego przód był skierowany w Twoją stronę. Jeśli głowa Lincolna pokazuje, bieżnik opony jest za niski.

Ile kosztuje opona do RV?

Nieuchronnie będziesz musiał zapłacić za nową oponę lub dwie do RV, ale ile dokładnie zapłacisz za oponę? Cena opon do samochodów kempingowych zaczyna się już od 165 USD i może kosztować nawet 400 USD.

Jeśli samodzielnie wymienisz oponę RV (więcej na ten temat w następnej sekcji), musisz tylko wydać pieniądze na oponę. Dla tych, którzy wolą, aby zajął się tym profesjonalista, będziesz musiał również zapłacić dodatkowe opłaty za robociznę i instalację.

Jak wymienić opony RV

Jesteś typem majsterkowicza lub damy, więc wymiana opon do kampera brzmi dla Ciebie ekscytująco. Dodatkowo, zdobycie tej umiejętności ułatwi utrzymanie twojego RV, więc chciałbyś się uczyć.

Zanim zaczniesz, będziesz potrzebować narzędzi i sprzętu, takiego jak klucz do opon lub oczków, niwelator do kamperów i podnośniki do kamperów.

Oto kroki, które należy wykonać.

Krok 1: Zaparkuj swój kamper w cichym, przestronnym miejscu

Niezależnie od tego, czy jest to pusty parking, podjazd, czy zaułek, w którym mieszkasz, potrzebujesz cichego, dużego obszaru na wymianę opony do kampera. Ruch na drogach powinien być ograniczony do minimum, aby inni kierowcy nie byli blokowani przez Twój kamper. Unikaj kempingów i parków, jeśli możesz.

Krok 2: Podnieś kamper

Nie możesz zdjąć opony na wzniesieniu, na którym stoi Twój kamper. Używając niwelatora lub podnośników, stopniowo podnoś kampera, aż opona całkowicie oderwie się od podłoża.

Krok 3: Odłącz nakrętki mocujące

Każda z opon RV jest utrzymywana razem za pomocą nakrętek. Twój klucz do opon może z łatwością odkręcić każdą nakrętkę. Uważaj na to, gdzie przechowujesz orzechy w międzyczasie, ponieważ wkrótce będziesz ich potrzebować.

Krok 4: Usuń oponę

Po odkręceniu nakrętek opona powinna zejść z łatwością. Teraz, gdy nie jest już przymocowany do pojazdu kempingowego, znacznie łatwiej możesz zobaczyć, w jakim było złym stanie. Odłóż oponę na bok, ponieważ będziesz musiał znaleźć przyjazny dla środowiska sposób na jej utylizację.

Krok 5: Umieść nową oponę na miejscu

Tam, gdzie była stara opona RV, powinna iść twoja nowa. Weź każdą z odkręconych nakrętek i wkręć je z powrotem, aby zabezpieczyć nową oponę.

Krok 6: Opuść RV

Ostatnim krokiem jest umieszczenie wszystkich czterech opon w kamperze na poziomie gruntu. Zdejmij podnośnik lub niwelator i jesteś gotowy do jazdy.

Końcowe przemyślenia

Opony RV mogą wytrzymać od trzech do sześciu lat, czasem dłużej, jeśli dobrze dbasz o swoje. Najlepszym sposobem na konserwację opon RV jest comiesięczne sprawdzanie ciśnienia powietrza, obracanie opon raz lub dwa razy w roku, przechowywanie ich z dala od żywiołów i unikanie ostrych środków czyszczących zawierających alkohol. Powodzenia!