Jak długo trwają buty turystyczne?

Posiadanie odpowiedniego sprzętu oznacza wszystko, jeśli chodzi o wędrówki. Buty trekkingowe są niezbędnym dodatkiem do Twojego sprzętu outdoorowego. W przeciwieństwie do zwykłych butów, buty trekkingowe są specjalnie zaprojektowane do radzenia sobie w nieprzewidywalnym terenie. Zapewniają dobrą ochronę Twoich stóp przed trudnym środowiskiem w dżungli. Co więcej, te żelazne obcasy zapewniają stopom suchość, dobrą wentylację i wygodę. Ale jak długo wytrzymują buty trekkingowe?

Poniżej znajduje się szczegółowe zestawienie niektórych najczęściej zadawanych pytań dotyczących butów turystycznych.

Czy naprawdę potrzebuję butów turystycznych?

Teraz, gdy środek transportu w dżungli opiera się głównie na stopach, odpowiednie obuwie turystyczne jest koniecznością. W przeciwieństwie do tego, co ma do zaoferowania praca lub jakikolwiek inny rodzaj butów, buty trekkingowe są zbudowane tak, aby utrzymać ciężar ciała i zapewnić wystarczające zakotwiczenie kostki.

Ponadto buty trekkingowe są wodoodporne w mokrych warunkach i lżejsze, co ułatwia poruszanie się. Buty turystyczne są zorientowane na wygodę, aby zapewnić przyjemne wrażenia podczas wędrówek.

Czy możesz używać butów roboczych do uprawiania turystyki pieszej?

W przypadku ekstremalnych nierówności możesz używać butów roboczych do uprawiania turystyki pieszej. Ich masywny charakter sprawi, że Twoje stopy będą obolałe i pokryte pęcherzami. Z drugiej strony buty turystyczne doskonale nadają się do środowiska zewnętrznego. Są dalekie od butów roboczych pod względem wzornictwa i dostosowania do trudnych terenów. Podczas gdy buty robocze są mocne i cięższe, buty turystyczne wydają się być wygodne i wszechstronne. Innymi słowy, buty robocze są bardziej zorientowane na bezpieczeństwo.

Czytać  Najlepsze pomysły na jedzenie z plecakiem dla początkujących
jak długo trwają buty trekkingowe

Trwałość butów trekkingowych zależy od wielu czynników. Oczywiście najważniejsza jest jakość, a następnie częstotliwość użytkowania i konserwacji. Istotną rolę odgrywa również teren do wędrówek i masa ciała.

Zwykle cięższy turysta będzie musiał wcześniej wymienić swój but trekkingowy niż stosunkowo lżejszy. To samo dotyczy częstych spacerowiczów i tych, którzy zapuszczają się w trudne tereny. Jeśli kochasz wycieczki jednodniowe, są szanse, że pokonasz średnio około 15 mil. Mając to na uwadze, przyzwoity but w cenie powyżej 100 USD powinien służyć przez około 600 do 1000 mil.

Jak często należy wymieniać buty trekkingowe?

Nic nie trwa wiecznie! Buty trekkingowe nie są wyjątkowe. Niezależnie od jakości butów lub tego, jak dokładnie je konserwujesz, prędzej czy później Twoje buty trekkingowe będą wymagały wymiany. Oto niektóre z czerwonych flag, na które powinieneś zwracać uwagę:

i. Hydroizolacja

Jeśli Twój but stale przecieka, nawet gdy jest pokryty warstwą hydroizolacji, konieczna może być wymiana. Taki scenariusz wskazuje na przetarte tkaniny i szwy.

ii. Podeszwy

Wkładka i podeszwa zewnętrzna to najbardziej dotknięte miejsca butów turystycznych. Ciężkie zgięcia i kompresja wkładki skutkują niewystarczającą wyściółką i dyskomfortem. Podobnie, jeśli nici staną się cieńsze, będziesz musiał zaopatrzyć się w nową parę butów turystycznych.

iii. Wygląd zewnętrzny

Daje to świadectwo rzeczywistego zużycia buta w miarę upływu czasu. Wymieniaj but w przypadku strzępienia się sznurowadeł, marnowania bieżnika i zużycia szwów. To samo dotyczy zdeformowanego buta.

iv. Komfort

Wszystkie powyższe czynniki przyczyniają się do komfortu. Wszelkie zmiany powodowałyby otarcia, pęcherze i bóle.

Powinieneś rozważyć wymianę butów turystycznych co 600 do 1000 mil, w zależności od jakości. Oprócz przebiegu powinieneś skupić się na poziomie komfortu, jaki zapewnia.

Czy buty trekkingowe można wymienić na podeszwę?

Odpowiedź brzmi: tak! Możliwe jest zmienić podeszwę buta turystycznego. Właściwie jest to o wiele tańsze niż zakup nowej pary. Ponowna podeszwa polega w zasadzie na zamontowaniu nowej podeszwy na spodzie buta.

Czytać  10 najlepszych wskazówek i sztuczek z plecakiem

Czy potrzebuję wodoodpornych butów turystycznych?

Debata na temat tego, czy buty turystyczne powinny być wodoodporne, czy nie, trwa już od jakiegoś czasu. Z jednej strony potrzebujesz wodoodpornych butów, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do wewnętrznej powierzchni i podeszwy. I odwrotnie, buty z wodoodporną membraną ograniczają oddychalność, która jest niezbędna w ciepłe dni. Zawęża się więc do osobistych preferencji, panujących warunków pogodowych i terenu wędrówki.

Nie wszystkie buty trekkingowe są dobre na śnieg. Istnieją różne rodzaje butów turystycznych. Zimowe buty trekkingowe są przystosowane do śnieżnych warunków. Charakteryzują się wyjątkową oddychalnością, wodoodporną membraną, kompatybilnością z rakietami śnieżnymi i wystarczającą izolacją.

Buty zimowe są absolutnie niezbędne. W tym sezonie towarzyszą kolosalne ilości śniegu i ekstremalne zimno. Niemniej jednak możesz z łatwością manewrować w głębokim śniegu i przezwyciężyć mroźne warunki dzięki odpowiedniej parze zimowych butów trekkingowych. Oferują wszechstronną ochronę dzięki odpowiedniemu krojowi, wyjmowanym wkładkom i grubym wodoodpornym materiałom. Do tego dochodzi najwyższej klasy izolacja i niezrównana oddychalność. Idealne buty zimowe mają również wystarczająco dużo miejsca na grube skarpety, które zapewnią Ci ciepło.

Czy buty trekkingowe są antypoślizgowe?

Większość butów turystycznych ma właściwości antypoślizgowe. Zapobiega ślizganiu się na skałach, mokrych powierzchniach i nierównym terenie. Ta cecha jest zintegrowana z podeszwą zewnętrzną.

Jak utrzymać buty trekkingowe w dobrym stanie? (sposoby dbania o buty, aby służyły dłużej)

Powinieneś utrzymywać buty w dobrej kondycji, jeśli zamierzasz je mieć przez długi czas. Po co regularnie konserwować buty? Po pierwsze, buty pochłaniają cząsteczki brudu za każdym razem, gdy się zginają. Za każdym razem, gdy brud wnika głębiej w skórzaną wyściółkę, powoduje szlifowanie i dyskomfort przypominający papier ścierny.

Po drugie, w przypadku, gdy buty trekkingowe zostaną pokryte błotem, zasysa ona wilgoć, co z kolei sprawia, że ​​skóra jest mniej giętka i skraca jej żywotność.

Teraz, gdy wiemy, dlaczego buty trekkingowe muszą być konserwowane, podkreślmy, co należy zrobić:

1. Wyczyść po użyciu
2. Usuń wkładki po każdej wędrówce
3. Często nakładaj środek impregnujący
4. Trzymaj się z dala od słonej wody

Wyczyść po użyciu

Możesz zacząć od dokładnego oczyszczenia z brudu i kamyków, które mogą utkwić w zewnętrznej podeszwie buta. Następnie przejdziesz na górną zewnętrzną powierzchnię. Zanim ruszysz do akcji, będziesz musiał zdjąć sznurowadła. Następnie możesz użyć odpowiedniej szczotki, aby pozbyć się brudu i kurzu. Bieżąca woda przydaje się również podczas płukania, aby zapewnić butom nieskazitelnie czysty wygląd. Na koniec buty należy pozostawić do wyschnięcia. Pamiętaj, aby osobno wysuszyć wkładkę i but.

Czytać  Najlepsze posiłki z plecakiem bez kucharza dla turystów i wczasowiczów

Usuń wkładki po każdej wędrówce

Wkładki prawdopodobnie zatrzymują wilgoć po intensywnej wycieczce na świeżym powietrzu. Wilgoć sprawia, że ​​wewnętrzny but ma nieprzyjemny zapach, a także zawiera bakterie i inne organizmy wywołujące infekcje. Zaufaj mi; znienawidzisz śmierdzący but na następną wycieczkę pieszą. Dodatkowo sprawia, że ​​wkładka jest miękka i miękka, powodując dyskomfort. Po prostu przewietrz wkładki przez noc i będziesz gotowy do pracy.

Często nakładaj środek impregnujący

Największym zagrożeniem dla trwałości buta jest woda i wilgoć. Dlatego musisz ponownie złożyć wniosek o środek hydroizolacyjny na zewnętrznej powierzchni raz na jakiś czas. Większość butów ma powłokę DWR, która z czasem się zużywa. Gdy zaczyna blaknąć, sprawia, że ​​materiał zewnętrzny jest podatny na wodę i wilgoć. Powinna wystarczyć cienka warstwa środka hydroizolacyjnego.

Trzymaj się z dala od słonej wody

Metalowe oczka utrzymują podstawę buta razem. Niemniej jednak, gdy są wystawione na działanie słonej wody, stają się podatne na rdzewienie. Mając na uwadze, że są one ledwo wymienne, należy unikać słonej wody jak zarazy.

Ostateczny werdykt

Jak długo wytrzymują buty trekkingowe? Myślę, że powyższe odpowiedzi były wyczerpujące. Buty turystyczne, jak każdy inny sprzęt turystyczny, wymagają ciągłej pielęgnacji i konserwacji, aby zachować dobrą kondycję. Na domiar złego pamiętaj, aby za każdym razem, gdy buty są zużyte, kupować nową parę, aby móc cieszyć się wycieczkami na świeżym powietrzu.