Jak długo ryby mogą pozostać przy życiu w studni?

Jedną z fajnych rzeczy związanych z posiadaniem łodzi ze studnią jest to, że możesz utrzymać swój zaciąg przy życiu. Niektóre z tych wypraw wędkarskich mogą trwać dość długo, zwłaszcza gdy wędkarz bierze udział w zawodach. Dla nich ważne jest, aby utrzymać ryby przy życiu do momentu ważenia. Ale zarówno dla wędkarzy turniejowych, jak i wędkarzy okazjonalnych, ważne jest, aby wiedzieć, jak długo ryby mogą pozostać przy życiu w żywych studniach i jak mogą bezpiecznie wydłużyć ten czas.

Ryby będą żyły w żywych studniach od 5 do 8 godzin. Zależy to od kilku okoliczności, takich jak wielkość studni, liczba ryb, liczba tlenu i inne. Te rzeczy są łatwe dla wędkarzy do naprawienia i obserwacji, aby utrzymać ryby w zdrowiu przez dłuższy czas.

Istnieją triki, wskazówki i rzeczy, na które wędkarze muszą uważać w swoich studniach, aby utrzymać ryby przy życiu. Te rzeczy pomogą upewnić się, że ryby pozostaną zdrowe. Te rzeczy pomogą zachować zdrowie ryb, co jest jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas łowienia sportowego.

Jak działają Livewells

Zanim spopularyzowano turnieje wędkarskie, ludzie łowili głównie ryby na pokarm. Ale w miarę jak turnieje stały się bardziej znane, livewells stawały się coraz lepsze. Turnieje te wspierały łapanie i wypuszczanie, więc martwa ryba zaczęła być liczona jako kara w tych turniejach. Ta nowa zasada spowodowała, że ​​ludzie pospiesznie poprawili zdolność bytowania, aby ryby były szczęśliwe i zdrowe.

Ludzie używali podłużnic wzdłuż łodzi, aby nieść zdobycz do domu. Najlepszą opcją, jaką mieli, była duża lodówka z dużą ilością lodu. Obecnie dostępne są studnie, dodatki, aeratory i pompy, które pomagają utrzymać zawartość ryb, będąc własnością wędkarza.

Co należy wiedzieć o swoim Livewell

Na stronie Bass Resource Ed Telders ma wiele mądrych rzeczy do powiedzenia na temat konserwacji Livewell.

 • Poznaj objętość wody w swojej studni. Im więcej ma wody, tym zdrowsze są ryby. Więcej wody zapewnia miejsce dla większej ilości ryb, więcej miejsca i więcej miejsca na rozproszenie toksyn.
 • Mieć podwójny system pompowania. Jedna pompa powinna być pompą napełniającą do świeżej wody, a druga powinna recyrkulować lub napowietrzać. Pompy napowietrzające to pompy, które pompują zarówno wodę, jak i powietrze. To lepsze niż te, które tylko pompują wodę, ponieważ ryby potrzebują tlenu.

„Zawsze istnieje możliwość awarii, a zapasowa pompa może odróżnić martwe ryby od żywych”.

Ed Telders

 • Sprawdź, czy rury i kanalizacja są na równi. Jeśli są za małe, łatwo się zapchają, co może zabić Twój zdobycz. Zabierz ze sobą wąż lub pompkę ręczną, aby przygotować się do odblokowania rur. Małe kabaretki wielkości sklepu zoologicznego mogą łatwo wyciągnąć rzeczy, które mogłyby zatkać kanalizację.
 • Pozbądź się ostrych narożników i odprysków ścian. Może to spowodować ekstremalne obrażenia lub dyskomfort ryb.

OSTRZEŻENIE: Czyść komorę Livewell za każdym razem po użyciu i poczekaj, aż całkowicie wyschnie. Nie zamykaj pokrywy, gdy jest jeszcze wilgotna w środku, ponieważ może zostać zamieniona w pojemnik zawierający zakaźne bakterie i grzyby. Pamiętaj, aby do wnętrza komory używać wyłącznie nietoksycznego środka czyszczącego. Unikaj detergentów o silnym zapachu i wysokiej zawartości chemikaliów. Zupa z łodzi oferuje dobrą rutynę, która krok po kroku zapewnia dobre czyszczenie. Oczywiście nie musi to być rzecz do każdego użytku, ale komorę żywną należy przynajmniej wypłukać i wysuszyć po każdym użyciu.

 1. Zdejmij sitka filtra i wlot z komory.
 2. Spryskaj je wężem i pozbądź się zatorów i nagromadzeń.
 3. Weź kilka łyżek sody oczyszczonej, gorącą wodę i szczotkę do szorowania.
 4. Za pomocą pasty z sody oczyszczonej i pędzla zacznij szorować od dołu, a następnie przesuwaj na boki.
 5. Powtórz kilka razy.
 6. Przepłucz komorę kilka razy, aby usunąć pozostałości, roztwór i brud.

„Twoja studnia to nie tylko wiadro wody na ryby przeznaczone na patelnię. Przenieś swoje życie na wyższy poziom. Doświadczony wędkarz chce się upewnić, że łapanie i wypuszczanie naprawdę działa. Zadbaj o swoje zdrowie, a ono zadba zarówno o twoją rybę, jak io ciebie.”

Ed Telders

Jak przedłużyć żywotność ryb

Żyj na świeżym powietrzu doskonale oddaje ducha wędkarstwa, gdy piszą: „Niezachwiany szacunek dla natury jest istotną cechą każdego wędkarza”. Jako wędkarz ważne jest, aby opiekować się rybami, gdy są one pod Twoją opieką w tym czasie, jesteś za nie odpowiedzialny.

Według Johna Henry’ego z Wired2Fish, ma określoną rutynę, aby utrzymać zdrowe ryby. W swoim filmie na YouTube „Jak utrzymać bas w żywej studni podczas łowienia ryb?“. Mówi, że najpierw wkłada worek z lodem. Po odczekaniu minuty, aby się stopił, dodaje dodatek. Mówi, że używa marki Odmładzanie najdłużej, ale też jest używany Proszę uwolnij mnie oraz Sok G. Mówi, że nie widzi dużej różnicy między markami i wszystkie działają. Następnie pozwól wodzie z jeziora napełnić studnię do około 2 cali poniżej otworu przelewowego.

Z żywymi studniami można albo recyrkulować, albo używać pomp. Pompy wciągają wodę z jeziora, podczas gdy recyrkulacja pobiera wodę z dna studni i przenosi ją z powrotem na górę. Pozwala to wodzie poruszać się naturalnie, tak jak robi to jezioro. Sugeruje się, aby wędkarz recyrkulował wodę, jeśli woda w jeziorze ma ponad 75 stopni. Jeśli woda ma temperaturę poniżej 65 stopni, najlepiej użyć pomp.

W przewodniku turniejowym zatytułowanym Utrzymanie basu przy życiu Gene Gilliland i Hal Schramm dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i zasadami wody.

„Wędkarze muszą odgrywać aktywną rolę w utrzymaniu zdrowia złowionych ryb. Nie zakładaj, że system livewell łodzi automatycznie zrobi wszystko, co jest potrzebne. Musisz mieć dobry sprzęt i umieć go używać w każdych okolicznościach.”

Gilliland i Schramm

Poniższe cztery nagłówki szczegółowo wyjaśniają, co Gilliland i Schramm przedstawiają w swoim przewodniku turniejowym. Wskazówki, które dają, są dobre dla każdego wędkarza, a jeśli chcesz przeczytać pełną szczegółową broszurę, gorąco polecam.

Zmniejszenie obrażeń mechanicznych

Ważne jest, aby Twoja komora była tak ustawiona, aby mogła łatwo utrzymać ryby i zapewnić im wygodę. Obejmuje to upewnienie się, że pojemność twojej studni nigdy nie przekracza racji większej niż 1 funt basu na galon wody. Jeśli masz więcej niż jedną komorę, pamiętaj, aby równomiernie rozmieścić ryby między nimi, aby uniknąć stłoczenia, które może powodować stres.

Podstawy Livewell

Poziom tlenu w wodzie musi być zawsze powyżej 5 ppm. Każda łódź musi mieć system recyrkulacji, więc jeśli Twoja łódź go nie ma, należy go dodać. Kiedy po raz pierwszy patrzysz na swoją łódź, zapoznaj się z ustawieniami livewells, ponieważ każda marka i każda łódź nieznacznie się różnią.

Pompa studni powinna mieć wydajność co najmniej 500 galonów wody na godzinę. Ta szybkość pozwoli na optymalne maksymalne napowietrzenie. Zabierz ze sobą zapasowy silnik na wypadek awarii jednej z pomp. Bez odpowiedniej pompy ryba na pewno zginie.

Liczniki czasu życia

Większość marek łodzi ma zegary sterujące pompami w studni, ale każdy z nich jest inny. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zegarem. Te zegary można ustawić tak, aby działały w dowolnym miejscu od 3 do 15 minut, ale tak naprawdę zależy to od łodzi. Często ludzie polecają pójście na najkrótszy czas.

„Ciągła praca pompy jest absolutną koniecznością dla prawidłowego napowietrzania, gdy w komorze na żywo jest więcej niż kilka fundacji basu”.

Wentylacja

Aeratory potrzebują świeżego powietrza do mieszania z wodą. Pamiętaj, aby co jakiś czas otwierać pokrywę, aby umożliwić ucieczkę amoniaku i przedostanie się świeżego powietrza do komory.

Narzędzia do użycia

Są pewne rzeczy, które warto mieć pod ręką podczas łowienia ryb, a są to następujące.

 • lód
 • Wskaźnik temperatury
 • Dodatki (Rejuivenade, Please Release Me, G-Juice)
  • Ważne jest, aby dodawać dodatki do wody, ponieważ zwalcza ona chlor z lodu i amoniak z ryb.

Problemy Livewell, których należy unikać

Czasami zdarzają się problemy, na które wędkarze muszą uważać z żywymi studniami. Nawet jeśli hydraulika jest odpowiednia, w wodzie mogą nadal znajdować się grudki i zatkania. Czasami stres może powodować, że ryby zwracają zawartość żołądków. Nie tylko to, ale w wodzie jest niezliczona ilość rzeczy, od osadów po glony, które mogą potencjalnie zatkać rury.

Ponadto, gdy pogoda staje się cieplejsza (często po maju), woda, z której łowisz ryby, jest zwykle znacznie głębsza (i znacznie zimniejsza) niż woda pompowana do Livewell. Można tego uniknąć na kilka sposobów. Jednym ze sposobów jest trzymanie lodu w studni. Innym sposobem jest recyrkulacja wody, gdy temperatura wody przekracza 75 stopni. Dzięki temu zimno wewnątrz łodzi, a gorąca woda na zewnątrz łodzi.

Porady innych wędkarzy dotyczące Livewell Care

Czasami najlepszym sposobem uczenia się jest od innych wędkarzy. Jest wielu wędkarzy, którzy mają szerokie doświadczenie i mają tak wiele do zaoferowania mądrą mądrością.

 1. Jedną z rad jest to, aby rano przed wyjściem wypełnić studnię. Zwłaszcza jeśli masz przed sobą długi, gorący dzień wędkowania. Dzięki temu chłodna woda, która nie została podgrzana przez słońce, wpływa do studni. To będzie lepsze zarówno dla ryb, jak i dla Ciebie.
 2. Ed Telders ostrzega, aby zawsze upewnić się, że woda nigdy nie jest zbyt płytka. Ostrzega, że ​​płytkie studnie są niezwykle niebezpieczne. Płytka woda zmusza ryby do przewrócenia się na bok, co nie jest dla nich naturalną pozycją. Ponadto, gdy w studni jest mniej wody, bardziej prawdopodobne jest, że będą się kołysać, gdy łódź się kołysze, potencjalnie powodując im kontuzję.
 3. Terry Brown ma niepowtarzalny i kreatywny pomysł na utrzymanie ryb w dobrej kondycji. Pisze, że odkryła go po tym, jak znalazła starą butelkę z wodą w swojej studni, po załadowaniu do niej kilku ryb. Odkryła, że ​​lubili mieć tam butelkę z wodą, ponieważ używali jej jako osłony i pozwalali im czuć się bezpieczniej. Przez całą podróż byli spokojni. Ale potem zdecydowała się na gąbkę zamiast butelki z wodą, ponieważ mogła zaszkodzić rybom. Oprócz tego gąbkę (lub dwie w zależności od wielkości) można zamrozić lub wstępnie obrobić dodatkami. W ten sposób gąbka ma wiele zastosowań.
 4. Mt. Dew zatrzymuje krwawienie ryb, ponieważ cytrusy powodują zamykanie naczyń włosowatych.

Porady na weekendowe wędkowanie

Ta rada pochodzi z Aaron Martens. Jest odpowiedni dla wszystkich wędkarzy, ale niektóre z nich nie mogą być używane w turniejach, dlatego ta sekcja jest przeznaczona specjalnie dla tych wędkarzy, którzy nie biorą udziału w turniejach.

 1. Jedno, co można zrobić, to użyć gumowego podbieraka. Chociaż jest to droższe, jest łatwiejsze dla ryb niż nylonowe. Siatki te działają jako dodatkowa ochrona dla ryb. Chociaż sieci nie są dozwolone w turniejach, są zdecydowanie korzystne do wędkowania w weekend.
 2. Gdy ryba zostanie złapana, ważne jest, aby trzymać ją z dala od dywanu łodzi. Ryby mają ochronną warstwę „szlamu”, którą dywan łatwo usuwa. Gdy ta warstwa ochronna zniknie, infekcje i pasożyty mogą łatwo zainfekować ryby. Wiele ryb choruje i umiera z powodu kontaktu z dywanem.
 3. Martens sugeruje również, aby wędkarze aktualizowali swoje haki. Zachęca wędkarzy do zakupu haczyków z mniejszym zadziorem, dzięki czemu pozostawia tylko małą dziurę, a nie gigantyczne rozdarcie w pysku ryby. Taka rana może sprawić rybie wiele problemów po jej uwolnieniu.