Jak długo powinienem rozgrzewać skuter śnieżny?

Wyobraź to sobie: masz zamiar wjechać na nowy szlak dla skuterów śnieżnych ze swoimi kumplami, a oni chrupią, co dalej. Twoje sanie nie były nawet włączone od dwóch minut, a już cię zachęcają, prosząc, żebyś się ruszył. Czy Twój skuter śnieżny musi się rozgrzać przed wyjazdem na jazdę, a jeśli tak, to jak długo?

Zawsze zaleca się rozgrzanie skutera przez co najmniej pięć minut przed jego użyciem. Pozwala to zachować komponenty sań, zwłaszcza silnik, dzięki czemu pojazd dłużej służy.

W dzisiejszym artykule omówimy znaczenie rozgrzania sań przed jazdą oraz jak to zrobić. Jeśli jesteś typem skutera śnieżnego, który zawsze startuje, gdy tylko usiądziesz na saniach, na pewno nie będziesz chciał przegapić tego artykułu!

Jak długo skuter śnieżny musi się rozgrzewać?

Scenariusze, takie jak ten z wprowadzenia, są zbyt powszechne, w których presja rówieśników ze strony znajomych może sprawić, że zrezygnujesz z pewnych części rutyny na skuterze śnieżnym, których naprawdę nie powinieneś pomijać. Być może wybierasz się na przejażdżkę w grupie, a wszyscy inni wydają się gotowi do jazdy, więc nie chcesz tracić czasu na rozgrzewanie się sanek przez kilka minut.

Może nawet jeździsz samotnie, ale spóźniłeś się na szlaki i nie chcesz tracić więcej czasu.

Cóż, właściwe rozgrzanie skutera śnieżnego nigdy nie jest stratą czasu. W następnym rozdziale omówimy powody, dla których musi to stać się regularną częścią Twojej rutyny, ale na razie wiedz, że ważne jest, aby sanki rozgrzewały się za każdym razem, gdy z nich korzystasz.

Ok, więc przed startem zostawisz sanki przez kilka minut na biegu jałowym, ale jak długo dokładnie powinieneś poczekać? Chociaż czas ten może się różnić w zależności od wieku skutera i modelu, przed wyjazdem zalecamy poświęcenie skuterowi co najmniej pięciu minut na rozgrzanie się w środku. Niektóre sanki są jeszcze bardziej ostrożne i czekają 10 minut.

To niekoniecznie jest zły pomysł. Wewnętrzne części silnika, a także powiązane elementy skutera śnieżnego, mają szeroki wybór materiałów, z których są wykonane. Niektóre szybko się nagrzewają, a inne potrwają kilka minut dłużej, więc zawsze lepiej zachować ostrożność.

Dlaczego ważne jest, aby sanki rozgrzały się przed jazdą?

Aby wyjaśnić, dlaczego musisz dać skuterowi czas na rozgrzanie, zadajmy inne pytanie. Czy w mroźny zimowy dzień, kiedy wychodzisz z domu do pracy, szkoły lub w innym celu, po prostu wskakujesz do samochodu lub ciężarówki i zaczynasz jechać?

Oczywiście, że nie, prawda? Zamiast tego, pięć lub 10 minut przed wyjazdem, włączasz samochód, pozwalasz mu siedzieć, a następnie wracasz do środka, aby dokończyć przygotowania.

Tak samo musisz mieć na uwadze swój skuter śnieżny. Może to być pojazd przystosowany do niskich temperatur, w przeciwieństwie do Twojego samochodu lub ciężarówki, ale to nie znaczy, że jest gotowy do jazdy od razu, jeśli stoi na zewnątrz w mroźnych temperaturach.

Jeśli nadal nie jesteś całkowicie przekonany, oto największy powód, aby dać skuterowi czas na rozgrzanie: zapobieganie uszkodzeniom sanek, których można by uniknąć w inny sposób.

Użyjmy jako przykładu twoich aluminiowych tłoków w stalowym cylindrze. Pamiętasz, jak powiedzieliśmy, że różne materiały mogą się nagrzewać w różnym tempie? Ponieważ najpierw nagrzewa się aluminium, tłoki będą gorące przed ich stalowymi cylindrami. Jazda saniami w tym momencie może doprowadzić do porysowania tłoków przez fartuch, co ma wpływ na kompresję sanek. Wystarczające zarysowania może nawet spowodować znaczne skrócenie żywotności silnika.

Nawiasem mówiąc, to najlepszy scenariusz. Kiedy aluminiowe tłoki rozgrzeją się przed stalowym cylindrem, a Ty już ruszasz i ścigasz się, tłoki zaczną rosnąć. Teraz w cylindrze nie mają miejsca na ruch, co może prowadzić do zakleszczenia się tłoka. To z pewnością wpłynie na działanie twojego silnika.

Zimne paski napędowe mogą pękać lub zużywać się szybciej bez odpowiedniego nagrzania. Jak być może pamiętasz z niedawnego wpisu na blogu, gdy pasy Twojego skutera śnieżnego nie działają prawidłowo, słyszysz charakterystyczny pisk lub pisk. Kupowanie nowych pasów nie jest tak drogie, ponieważ mogą kosztować nawet 200 dolarów, ale nadal jest to uciążliwe.

Jeśli chodzi o nowy silnik, cóż, nie jest tak tani. Nie jest niczym niezwykłym, że niektórzy saneczkarze rozstają się z 5000 $ na nowy silnik! Jesteśmy pewni, że nie chcesz stracić tak dużo pieniędzy, chyba że jest to absolutnie konieczne, dlatego musisz wyrobić sobie nawyk rozgrzewania silnika skutera śnieżnego podczas jazdy zimą.

Jak rozgrzać skuter śnieżny?

Dobrze, zdecydowanie wiesz lepiej, aby nie używać ponownie skutera śnieżnego bez jego rozgrzewania. To powiedziawszy, nie jesteś do końca pewien, jak długo powinieneś czekać lub czy wiesz, że Twój skuter śnieżny jest wystarczająco ciepły do ​​pracy.

Oto kilka kroków, które możesz zacząć podążać, aby dostać się do huśtawki rzeczy.

Krok 1: Włóż kluczyk do stacyjki skutera śnieżnego, gdy siedzisz. Jeśli twoje sanie nie chcą się włączyć w ten sposób, wysiądź z pojazdu, stań obok niego, a następnie włącz zapłon w tej pozycji.

Dla tych właścicieli sań z elektrycznym rozrusznikiem, chcesz włożyć kluczyk, przekręcić go, a następnie puścić ssanie, gdy tylko usłyszysz, że silnik się uruchamia.

Krok 2: Puść hamulec postojowy. Zwiększ przepustnicę, nieco przyspieszając, aby gąsienica, pasek napędowy i elementy silnika zaczęły się nagrzewać.

W niektórych przypadkach sanki mogą nie chcieć się poruszać. To się zdarza od czasu do czasu. To, co chcesz zrobić, to przestać próbować przyspieszać, zaparkować sanki, wysiąść i dokładniej przyjrzeć się swoim sankom. Jeśli Twój skuter śnieżny nie porusza się podczas rozgrzewki, prawdopodobnie zablokowały się hamulce lub tor jest zamarznięty.

Możesz poczekać, aż tor się rozmrozi, ale zajęte hamulce prawdopodobnie będą wymagały wskazówek zaufanego specjalisty zajmującego się naprawą skuterów śnieżnych, aby rozwiązać problem.

Pomóż torze, podnosząc sanki co najmniej 10 cali od śniegu. Jeśli możesz podnieść go o 12 cali, to jeszcze lepiej. Delikatnie zwolnij skuter śnieżny, aby odbił się, ale tylko z tyłu sanek. Być może będziesz musiał to zrobić kilka razy, jeśli pogoda jest szczególnie zimna, ale tor rozmrozi się wcześniej niż później.

Krok 3: Jeśli masz włączony ssanie, chcesz go wyłączyć, ponieważ silnik zaczyna się nagrzewać z twoich sań.

Krok 4: Czy Twój skuter śnieżny ma podkład? To narzędzie, które jest zwykle dostępne w starszych modelach skuterów śnieżnych, będzie pompować paliwo do silnika sań. Podczas rozgrzewania sań może być konieczne kilka dodatkowych pompek, zanim podkład zmieni się z powietrza na paliwo.

Krok 5: Po rozgrzaniu silnika przerwij zalewanie lub ssanie. Dalsze postępowanie spowoduje wysłanie do silnika tylko nadmiaru paliwa, co może uszkodzić silnik i uniemożliwić ponowne uruchomienie skutera śnieżnego.

Krok 6: Rozpocznij jazdę na skuterze śnieżnym, ale utrzymuj niską prędkość i nie odchodź daleko, ponieważ wciąż rozgrzewasz silnik. Nie odpalaj silnika w tym momencie, bo będziesz musiał wpompować lub zassać do niego więcej paliwa.

W zależności od modelu skutera śnieżnego, Twoje sanie mogą mieć lampkę na desce rozdzielczej, która wskazuje, kiedy silnik rozgrzał się na tyle, że nadaje się do użytku. Jeśli tak, możesz zacząć jeździć jak zwykle, gdy zobaczysz to światło.

Co robisz, gdy pogoda jest zbyt niska, aby Twój skuter śnieżny mógł się uruchomić?

Zimny, szczękający zębami dzień jest idealny dla saneczkarzy, ale co, jeśli jednocyfrowa lub nawet ujemna temperatura spowodowała, że ​​Twój skuter w ogóle nie chce ruszać? Czy po prostu musisz jeździć kolejny dzień? Poczekaj dłużej, aż się rozgrzeje?

Możesz spróbować poczekać 10 lub 15 minut, aż silnik skutera się rozmrozi, ale w te wyjątkowo zimne dni Twój pojazd nadal się nie uruchamia. Szczególnie w takich przypadkach rozważenie użycia płynu startowego może nie być złym pomysłem.

Co to jest płyn startowy? Ta palna obróbka silników spalinowych, silników o spalaniu ubogim i/lub silników wysokoprężnych obejmuje dwutlenek węgla, eter dietylowy, heptan i inne lotne węglowodory.

Dwutlenek węgla jest propelentem, podczas gdy heptan występuje w gazie ziemnym. Eter dietylowy, zwłaszcza stosowany z propelentem węglowodorowym lub stabilizatorem, aktywuje silniki spalinowe, ponieważ samozapłon następuje w temperaturze 320 stopni Fahrenheita.

Płyn startowy jest przydatny, gdy zaczyna się sezon na skutery śnieżne, ale prawdopodobnie nie będziesz musiał go zbyt często używać w miarę postępu zimy. To powiedziawszy, jako słowo ostrzeżenia, ponieważ płyn rozruchowy nie ma smarowania, nie chcesz być zbytnio na nim zależny. Zwłaszcza jeśli masz silnik dwusuwowy, płyn rozrusznika może zdziałać numer na silniku, ostatecznie uszkadzając tłoki.

Użyj go, jeśli absolutnie nic innego nie działa na rozgrzanie sań, ale pamiętaj o ryzyku, kiedy to robisz.

Końcowe przemyślenia

Silnik i inne podzespoły Twojego skutera śnieżnego potrzebują czasu na rozgrzanie, aby mogły działać wydajnie. Zdecydowanie zaleca się danie im co najmniej pięciu minut. Upewnij się, że wykonałeś kroki opisane w tym artykule, aby odpowiednio rozgrzać skuter śnieżny. Powodzenia!

powiązana zawartość

Hura! W końcu kupiłeś swój własny skuter śnieżny. Dzisiaj po raz pierwszy wyciągniesz sanie i absolutnie nie możesz się doczekać. Czy masz wszystkie niezbędne rzeczy przed wyjazdem? Co jest zalecane do nowego skutera śnieżnego?

Nadszedł dzień Twojej pierwszej przygody na skuterach śnieżnych! Przewidujesz, że w przyszłości będzie o wiele więcej takich dni, to znaczy, jeśli potrafisz nawigować przez dzisiaj. Jak zachować bezpieczeństwo na skuterze śnieżnym? Zalecamy te wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przed i podczas obsługi skutera śnieżnego.