Jak długo działają baterie do kamperów podczas suchego kempingu?

W przygodach każdego zapalonego RVera przychodzi czas, kiedy wybierają się na suchy biwak. Ponieważ rezygnujesz z podłączeń elektrycznych, musisz skądś wziąć źródło zasilania, a jest to zwykle akumulator do kampera. Jak długo możesz polegać na baterii, aby zapewnić działanie urządzeń, naładowany telefon i włączony przenośny telewizor?

12-woltowy akumulator RV może wytrzymać od dwóch do trzech dni na suchym kempingu, w zależności od tego, ile prądu zużywasz jednocześnie. Oszczędzanie energii elektrycznej może pozwolić na wydłużenie czasu pracy baterii.

W tym artykule zagłębimy się w to, jak długo można oczekiwać, że akumulatory do kampera będą zasilać kampera na suchym kempingu. Podamy również kilka wskazówek, jak wycisnąć jeszcze więcej czasu z baterii, więc czytaj dalej!

Co to jest suchy kemping?

Co to właściwie znaczy jechać na suchy kemping? Kemping na sucho jest czasami określany jako odludzie, ale oba terminy oznaczają to samo.

Zwykle, gdy odwiedzasz kemping, masz dostęp do niektórych przyłączy. Przynajmniej możesz korzystać z przyłączy elektrycznych. Na większości kempingów do Państwa dyspozycji są również przyłącza wodno-kanalizacyjne.

Jednak niektóre kempingi nie mają żadnego. Oprócz kempingów, przebywając na parkingu lub innym odludziu, będziesz musiał również zrezygnować z przyłączy elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

To jest suchy kemping w pigułce.

Podczas suchego biwaku masz kilka opcji dotyczących tego, skąd pochodzi Twoja energia elektryczna. Jeśli Twój kamper jest do tego przystosowany, możesz korzystać z energii słonecznej. Będzie to wymagało, aby panele słoneczne wytworzyły wystarczającą ilość energii słonecznej w ciągu dnia, aby zapewnić energię w nocy.

Jeśli dzień był pochmurny lub pochmurny, ilość dostępnej energii słonecznej jest znikoma.

Inną opcją jest użycie generatora. Jednak generatory są bardzo głośne. Możesz zdenerwować sąsiadów z kempingu, jeśli uruchomisz swój gen zbyt długo, co oznacza, że ​​trzymanie go przez całą noc może nie być możliwe.

Ponadto potrzebujesz źródła energii elektrycznej do podłączenia generatora, w przeciwnym razie jest to po prostu duża, ciężka maszyna zajmująca cenne miejsce w Twoim kamperze.

Dlatego wiele samochodów kempingowych polega na zasilaniu baterii podczas suchego biwakowania. Praca pojazdu na zasilaniu akumulatorowym uniemożliwia Tobie i Twoim współpasażerom spędzenie wieczoru dosłownie w ciemności.

Możesz ładować telefon, słuchać muzyki i cieszyć się inną elektroniką dzięki akumulatorowi do kampera. Zwiększa to Twoje wrażenia, dzięki czemu prawie zapominasz, że biwakujesz w suchym miejscu w środku lasu.

Jak długo wystarczą baterie do kamperów podczas suchego kempingu?

Jeśli używasz baterii do przyczepy kempingowej, ile czasu możesz oczekiwać, aby się z nich wydostać?

Jeśli twoja bateria jest 12-woltowa – jaką jest wiele akumulatorów do samochodów kempingowych – wtedy standardowa ilość czasu wynosi od 24 do 48 godzin, czasami do 72 godzin na sucho.

To oczywiście przy założeniu, że akumulator RV jest akumulatorem o głębokim cyklu. Akumulator o głębokim cyklu generuje energię w mniejszych ilościach, dzięki czemu może działać dłużej. Gdy bateria rozładuje się do około 50 procent, należy ją naładować. Następnie proces się powtarza.

To właśnie głęboki stopień rozładowania zapewnił tym akumulatorom swoją nazwę. Wydajność akumulatorów głębokiego cyklu mierzy się w amperogodzinach. Jak można się domyślić, amperogodziny wskazują, ile prądu może wygenerować bateria w ciągu 60 minut.

Jeśli nie widzisz informacji o amperogodzinach wydrukowanych na bateriach głębokiego cyklu lub w ich obudowie, jest to znak, że baterie RV zaczynają działać. Nie chcesz próbować wyładowywać baterii rozruchowych, ponieważ nie uzyskasz prawie tak dużej mocy na dłuższą metę, na jaką liczysz.

Oprócz rodzaju baterii, sposób jej użytkowania ma również wpływ na jej żywotność. Wszystkie Twoje ulubione urządzenia, osprzęt i elektronika wytwarzają moc w różnych ilościach.

Im więcej mocy musi generować bateria, tym szybciej się rozładowuje. Możesz nie mieć z tego nawet pełnych 24 godzin. Dlatego jako właściciel kampera musisz wiedzieć, ile mocy zużywasz na wszystko w pojeździe, którym jeździsz.

Oto lista mocy dla 12-woltowego wzmacniacza prądu stałego:

 • Pompa wody – 4 ampery
 • Wentylator wentylacyjny lub wentylator sufitowy o zmiennej prędkości – 4 ampery
 • Wzmacniacz anteny telewizyjnej w gniazdku 12 V – 8 amperów lub mniej
 • Telewizor 12 V – 5 amperów lub mniej
 • System bezpieczeństwa – 1 amper
 • Lodówka na gaz LPG – 2 A lub mniej
 • Okap kuchenny z oświetleniem kuchennym i wentylatorem – 3 A lub mniej
 • Stereo lub radio – 4 ampery
 • Elektryczny otwór wentylacyjny dachowy – 1,5 ampera
 • Światło werandy – 1 amp
 • Światło górne (jedna żarówka) – 1 A
 • Detektor wycieku gazu LPG – 1 A
 • Piec – 12 amperów lub mniej
 • Oświetlenie fluorescencyjne – 2 ampery lub mniej
 • Detektor tlenku węgla – 1 amp
 • Oświetlenie korytarza – 1 amper

Dla 120-woltowego prądu przemiennego, oto ile energii wymagają następujące elementy:

 • Pralka lub suszarka (nie obie naraz) – 14 do 16 amperów
 • Odkurzacz ręczny – od 2 do 6 amperów
 • Toster – 7 do 10 amperów
 • TV – 1,5 do 4 amperów
 • Grzejnik – 8 do 13 amperów
 • Lodówka na prąd zmienny – od 5 do 8 amperów
 • Kuchenka mikrofalowa z piekarnikiem konwekcyjnym – 13 amperów
 • Zwykła kuchenka mikrofalowa – od 8 do 13 amperów
 • Światło 120 V o mocy 60 procent — mniej niż 1 amper
 • Żelazko do odzieży – od 5 do 10 amperów
 • Suszarka do włosów – od 5 do 12 amperów
 • Patelnia elektryczna – od 6 do 12 amperów
 • Elektryczny podgrzewacz wody – 9 do 13 amperów
 • Wentylator elektryczny – 1 amp
 • Koc elektryczny – 0,5 do 1,5 A
 • Wiertarka elektryczna – od 2 do 6 amperów
 • Lokówka – mniej niż 1 amp
 • Crockpot – 1 do 2 amperów
 • Konwerter mocy – 1 do 8 amperów
 • Laptop – 2 do 3 amperów
 • Ekspres do kawy – od 5 do 8 amperów
 • Blender – 5 do 6 amperów
 • Klimatyzator – od 12 do 16 amperów

Czy potrzebujesz więcej niż jednej baterii do pojazdu kempingowego do suchego obozu?

Wszyscy słyszeli historie – prawdopodobnie na blogu lub w mediach społecznościowych – o niesamowitych obozowiczach, którym udało się wyluzować tygodniami. To strasznie wzniosły cel do naśladowania, ale na początek z pewnością możesz suchy obóz przez dwa do trzech dni.

Czy potrzebujesz do tego więcej niż jednej baterii? Niekoniecznie, ale w przypadku akumulatorów do kamperów Twój sposób myślenia powinien być zawsze im więcej, tym weselej.

Załóżmy, że Twoja 12-woltowa bateria ma 80-amperogodziny. Pod warunkiem, że nie używasz zbyt wielu urządzeń lub elektroniki na raz, powinieneś bez problemu uzyskać dwa dni zasilania z baterii.

Kontynuując przykład, planujesz wysuszyć obóz przez cztery dni. Zanim bateria RV musi zostać naładowana, nie masz już soku. Masz też tylko jedną baterię.

Co się teraz stanie? Cóż, nie masz przyłączy do prądu, więc po prostu musisz się bez niego obejść.

Dlatego wielu właścicieli kamperów ma ze sobą co najmniej drugą baterię jako rodzaj planu awaryjnego. Niektóre RVery mają nawet trzy baterie dostępne na raz.

Oczywiście akumulatory o głębokim cyklu mogą być drogie, a wysokiej jakości akumulatory sprzedawane są za blisko 700 USD. Jeśli po prostu nie masz teraz miejsca w swoim budżecie na drugą baterię, a już na pewno nie na trzecią, nie jest to jedyna opcja.

Zawsze możesz polegać na połączeniu energii słonecznej i baterii, aby utrzymać energię elektryczną w kamperze, gdy wybierasz się na suchy kemping.

Wskazówki dotyczące przedłużenia żywotności baterii podczas suchego kempingu

Aby zmaksymalizować czas wyładowania akumulatora RV podczas następnej wyprawy na suchy kemping, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami.

Używaj energooszczędnych urządzeń

Zgadza się, efektywność energetyczna nie jest czymś, o co musisz się martwić tylko w domu, ale także podczas biwakowania w kamperze. Jeśli Twoje urządzenia są przyjazne dla środowiska, będą naturalnie zużywać mniej energii w porównaniu do Twojej lodówki, kuchenki mikrofalowej lub piekarnika.

Trzeba przyznać, że początkowo zapłacisz więcej pieniędzy na bardziej ekologiczne urządzenia. Dłuższy czas, który możesz spędzić poza siatką, pozwoli ci w końcu odzyskać swoje wydatki.

Ładuj swoje urządzenia gdzie indziej, jeśli możesz

Jednym z najważniejszych udogodnień, jakie może zapewnić akumulator do kampera podczas dokowania, jest swoboda ładowania smartfona lub tabletu w razie potrzeby. Ładowanie tych urządzeń może jednak stale ciągnąć się z akumulatora RV, rozładowując go, zanim się zorientujesz.

Jeśli Twój kamper jest jedynym dostępnym miejscem do ładowania, to w porządku, tak naprawdę nic nie możesz zrobić. Jeśli jednak masz do dyspozycji inne opcje ładowania telefonu, powinieneś skorzystać z nich. Na przykład, jeśli Twój pojazd jest przyczepą podróżną, a nie kamperem, możesz podłączyć ładowarkę telefonu do pojazdu ciągnącego.

Nie lekceważ mocy ładowarek do telefonów kieszonkowych. Wymagają dalekowzroczności, ponieważ musisz je wzmocnić, zanim wyruszysz na przygodę. Jednak po pełnym naładowaniu kieszonkowa ładowarka do telefonu może w pełni naładować smartfon lub tablet dwa, a nawet trzy razy!

Przełącz na wodę destylowaną do baterii

Baterie do pojazdów kempingowych wymagają wody i tak, rodzaj wody, której używasz, ma znaczenie. Woda z kranu zawiera całą naturę minerałów, w tym wapń. Z czasem wapń może gromadzić się w akumulatorach, co uniemożliwia ich działanie zgodnie z przeznaczeniem.

Zawsze uzupełniaj poziom płynu w akumulatorze czystą wodą, taką jak woda destylowana lub filtrowana.

Odłącz elektronikę, gdy nie jest używana

Oszczędność energii jest kluczowa, jeśli potrzebujesz trwałego akumulatora do przyczepy kempingowej. Kiedy nie korzystasz z urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor lub radio, nie tylko je wyłączaj, ale także wyjmij wtyczkę z gniazdka.

Twój podgrzewacz wody, piec i inne duże urządzenia HVAC powinny być wyłączone, chyba że ich potrzebujesz. Nie włączaj też więcej świateł niż to konieczne. Jeśli możesz, używaj tylko diod LED w swoim kamperze, ponieważ te światła działają dłużej i wymagają mniej energii.

Użyj propanu do swojej lodówki

Twoja lodówka do przyczepy kempingowej może być wielką mocą. Chociaż nie jest tak zły jak twój klimatyzator, jest tam pod względem elementów, które zużywają najwięcej mocy. Jeśli twoja lodówka do kampera ma instalację z propanem, użyj jej zamiast elektryczności.

Nie spędzaj całego czasu w swoim kamperze

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie baterii w kamperze jest zrobienie sobie przerwy! Chociaż możesz cieszyć się większym komfortem podczas suchego biwaku dzięki akumulatorowi do kampera, nie oznacza to, że Ty i Twoi współpasażerowie powinniście spędzać cały czas w pomieszczeniach.

Jedną rzeczą jest pozostawanie nocą w kamperze, ponieważ zdecydowanie to zalecamy. Jednak w ciągu dnia odłóż telefon, wyjdź na zewnątrz i poznaj naturę tak, jak powinna: na własne oczy!

Jak dobrze się bawić na suchym kempingu?

Biwakowanie na sucho może być świetną zabawą. Jest coś cudownie uwalniającego w wyjściu z sieci, nawet jeśli trwa to tylko kilka dni. Poniższe sugestie zwiększą przyjemność z biwakowania.

Przynieś dużo suchej żywności

Nie chcesz wysysać zbyt dużo energii z baterii do kampera, uruchamiając urządzenia kuchenne, więc postaraj się, aby Twoja dieta była skupiona na suchej żywności tak bardzo, jak to tylko możliwe. Na obiad można przygotować ciepły posiłek ze świeżych składników. To wypełni wszystkich i zapobiegnie zepsuciu pasażerów.

Zaplanuj metodę usuwania odpadów

Nawet jeśli masz długo działający akumulator do kampera, jedną z największych wad dokowania jest to, że gromadzące się odpady zaczynają mocno cuchnąć. Nie możesz po prostu zostawić śmieci w swoim pojeździe. Znajdź wyznaczoną stację zrzutową dla zbiorników na wodę czarną i szarą (jeśli Twój samochód kempingowy ma zbiornik na wodę szarą), a następnie wyrzuć odpady.

Odśwież swój kamper, a w końcu będziesz mógł łatwiej oddychać – w tym przypadku dosłownie!

Napełnij zbiornik na wodę przed wyjazdem

Bez dostępu do wody przez wiele kilometrów, musisz mieć dostęp do wody pitnej w swoim kamperze. Radzimy napełnić zbiornik na wodę przed podróżą, ale co więcej, weź ze sobą butelki z wodą lub dzbanki. Po prostu uważaj na wagę tej dodatkowej wody, ponieważ może być dość ciężka.

Rozrywka bez prądu

Dzisiejsza rozrywka kręci się wokół smartfonów i gier wideo, ale nie musi. Teraz, gdy jesteś poza siecią, możesz zacząć odczuwać nostalgię, więc wyrzuć kilka gier karcianych lub planszowych i ciesz się nocą rodzinnej wspólnoty bez całej technologii.

Końcowe przemyślenia

Baterie do kampera mogą wystarczyć na kilka dni na suchym kempingu, ale musisz uważać, aby nie używać zbyt wielu urządzeń i elektroniki jednocześnie. Chociaż kemping na sucho ma swoje trudności, jest to coś, czego każdy RVer powinien doświadczyć. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule zainspirują Ciebie i Twoją rodzinę lub przyjaciół do niedługiego spróbowania odpustu!