Jak długo balon na ogrzane powietrze może unosić się w powietrzu?

Ze względu na swoje piękno balony na ogrzane powietrze zawładnęły wyobraźnią malarzy, fotografów i laików. Ale są znacznie więcej niż ładne; są także imponującymi maszynami latającymi, które mogą latać po całym świecie i osiągać astronomiczne wysokości.

Balon na ogrzane powietrze może utrzymać się w powietrzu tak długo, jak ma paliwo i dobre warunki, aby go tam utrzymać. Przeciętne loty balonem na ogrzane powietrze trwają zwykle od jednej do dwóch godzin. Niektóre balony na ogrzane powietrze, które zostały zaprojektowane do bardziej ekstremalnych celów niż tylko rekreacyjna przejażdżka, utrzymywały się w powietrzu nawet przez dwadzieścia dni!

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby manipulować tym, jak długo balon na ogrzane powietrze pozostaje w powietrzu. Przy wystarczającej determinacji, szczęściu i doskonałej inżynierii możesz po prostu zostać tam na czas nieokreślony!

Jak balony na ogrzane powietrze utrzymują się w powietrzu

Fakt, że balony na ogrzane powietrze w ogóle mogą latać, jest naprawdę imponujący. Wszystko powyżej i poza tym (gra słów zamierzona) jest oszałamiające! Być może zdziwiłeś się, słysząc, że niektóre balony pozostają w górze przez dwadzieścia dni!

Jak to możliwe, że balon na ogrzane powietrze utrzyma się tak długo? Jak to możliwe, że balon na ogrzane powietrze w ogóle pozostaje w powietrzu?

Oto krótka odpowiedź: balon na ogrzane powietrze może pozostać w powietrzu tak długo, jak ma gorące powietrze i nie natrafia na nic. Pełna odpowiedź jest nieco bardziej złożona.

Aby w pełni zrozumieć, jak balony na ogrzane powietrze utrzymują się w powietrzu, przyjrzymy się temu z dwóch różnych perspektyw: teoretycznej i praktycznej.

Teoretyczny

W teorii balony na ogrzane powietrze pozostają w powietrzu dzięki prawu wyporu. To prawo jest również nazywane zasadą Archimedesa, od nazwiska człowieka, który je odkrył.

Prawo to stanowi, że na każdy przedmiot częściowo lub całkowicie zanurzony w płynie (cieczy lub gazie) działa skierowana do góry siła równa ilości płynu wypartego przez ten przedmiot.

Jeśli to zdanie jest trudne do zrozumienia (zaufaj mi, byłem tam), to ta prosta ilustracja powinna pomóc.

Piłki tenisowe pływają w wodzie, ale dlaczego? Cóż, kiedy włożysz piłkę tenisową do wody, siła działająca w górę na piłkę tenisową (siła wyporu) jest równa sile działającej w dół, wytworzonej przez grawitację.

Ta siła wyporu istnieje dzięki wodzie wypartej przez piłkę tenisową i jest równa ilości wody wypartej przez piłkę tenisową.

Wyobraź sobie przez chwilę, że wziąłeś tę piłkę tenisową i skurczyłeś ją naprawdę maleńką, ale nadal utrzymywałeś wagę dokładnie taką samą. Kiedy włożysz go do wody, zatonie!

To dlatego, że siła skierowana w dół jest taka sama, ale siła skierowana w górę jest znacznie mniejsza, ponieważ maleńka piłka tenisowa wypiera mniej wody!

Takie jest prawo wyporu i dlatego balony na ogrzane powietrze pozostają w powietrzu!

Gdy powietrze wewnątrz powłoki balonu nagrzewa się, zaczyna ważyć mniej niż powietrze na zewnątrz powłoki. To powietrze zaczyna się unosić, a ponieważ jest uwięzione w kopercie, ciągnie za sobą cały balon!

Dopóki balon na ogrzane powietrze ma taką samą lub dodatnią pływalność, balon na ogrzane powietrze pozostanie w powietrzu. I to jest teoria, jak balon na ogrzane powietrze pozostaje w powietrzu!

Praktyczny

W praktyce oznacza to, że będziesz potrzebować dwóch rzeczy: bardzo wytrzymałego balonu na ogrzane powietrze i dużej ilości paliwa. Mniejsza waga też nie zaszkodzi!

Aby powietrze wewnątrz koperty było ogrzane, palnik wystrzeliwuje do niej płomień. Palnik ten jest połączony ze zbiornikami ciekłego propanu, które faktycznie wytwarzają płomień.

Jeśli chcesz iść w górę, ogrzewasz powietrze wewnątrz koperty, aż siła nośna będzie większa niż ciężar. Jeśli chcesz zejść na dół, zrób odwrotnie. Jeśli chcesz pozostać taki sam, utrzymuj siłę nośną i wagę na tym samym poziomie.

Oczywiście, jest praktycznie niemożliwe, aby utrzymać siłę nośną i wagę dokładnie na tym samym poziomie, więc balony na ogrzane powietrze mają tendencję do „podskakiwania” w powietrzu.

Jest kilka rzeczy, których chcesz i nie chcesz, aby utrzymać się w powietrzu. Potrzebujesz dużo paliwa, aby utrzymać te palniki i jak najmniejszą wagę.

Nie chcesz, aby palnik przestawał działać lub wpadał w złą pogodę. Obie te rzeczy naprawdę szybko cię zatopią.

Tak długo, jak możesz utrzymać zapas paliwa i nic się nie dzieje, wszystko jest gotowe. To praktyczna strona przebywania w powietrzu!

Czego można oczekiwać dla początkujących

Możesz się trochę denerwować, kiedy to czytasz. Do tego momentu rozmawialiśmy o tym, jak długo możesz pozostać w powietrzu, ale co, jeśli nie chcesz być tam tak długo?

Cóż, nie musisz się martwić. Większość lotów balonem trwa od jednej do dwóch godzin. Jeśli chcesz, mogą być nawet krótsze!

W tej sekcji omówimy, czego powinieneś się spodziewać, jeśli wybierasz się tylko na przejażdżkę rekreacyjną. Zaufaj mi, twój umysł się uspokoi, jeśli w ogóle martwiłeś się podczas czytania.

Czas w powietrzu

To jest część, nad którą naprawdę się zastanawiasz: jak długo będziemy w powietrzu? Cóż, jak wspomniałem, powinno to zająć około godziny lub dwóch. Jest kilka czynników, które mogą to zmienić.

Przede wszystkim niespodziewana zła pogoda może z pewnością nieco skrócić Twoją podróż. Latanie przy złej pogodzie nie jest ani bezpieczne, ani zabawne, więc piloci wylądują przy pierwszych oznakach złej pogody.

Zła pogoda to deszcz, silny wiatr lub słaba widoczność. Oczywiście nic bardziej surowego niż to jest zdecydowanie nie do przyjęcia. Zwykle te rzeczy są odbierane z wyprzedzeniem, a lot może się nieco opóźnić.

Kolejną rzeczą, która może skrócić Twoją podróż, są błędy mechaniczne. Są to rzadkie, ale od czasu do czasu mogą się zdarzyć.

Nie martw się jednak. Istnieją procedury bezpieczeństwa, które zapewnią bezpieczne lądowanie. Bardzo rzadko zdarzają się wypadki balonowe.

Jest też coś, co może dłużej utrzymać cię w powietrzu, a tym są pieniądze. Tyle wycieczek, za ile chcesz zapłacić, możesz mieć!

Oczywiście są godziny pracy, przerwy na paliwo i ta sprawa ze snem, ale Twoje pieniądze naprawdę mogą zabrać Cię tak daleko, jak chcesz!

Kto powiedział, że za pieniądze szczęścia nie można kupić?

Jak się przygotować

Nie ma zbyt wiele do przygotowania, przygotowując się do lotu balonem, ale naprawdę nie powinieneś zapominać o kilku rzeczach, na które musisz się przygotować.

Po pierwsze nie zapomnij skorzystać z łazienki. Godzina lub dwie to nie za długo, ale ty naprawdę nie chcę zostać złapany na wysokości 2000 stóp w powietrzu. Jeśli wiesz, że masz mały pęcherz, wyświadcz każdemu przysługę i idź wcześniej.

Po drugie, weź okulary przeciwsłoneczne. Godzina niesamowitych widoków jest niesamowita, ale to także godzina większej ekspozycji na słońce. Zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych pomoże Ci cieszyć się widokiem bez pieczenia oczu.

Po trzecie, weź kapelusz. Zrób to szczególnie, jeśli jesteś wysoki. Palnik, który strzela płomieniami do koperty, znajduje się tuż nad twoją głową. To nie jest takie złe, dopóki nie osiągniesz 6 stóp i utknąłeś bezpośrednio pod palnikiem.

Krótko mówiąc, po prostu wiedz, że będziesz tam na górze przez około godzinę, a nie ma szybkiego (i bezpiecznego) sposobu na zejście na dół. Przygotuj się odpowiednio.

Zwiększanie czasu antenowego

Jeśli jesteś poszukiwaczem wrażeń lub entuzjastą, dłuższe przebywanie w powietrzu może być tylko dla Ciebie. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to jest to sekcja dla Ciebie!

Jak możesz wydłużyć swój czas antenowy? Nie będzie to przewodnik „najlepsze części do kupienia”, ale omówi on podstawy dłuższego pozostawania w powietrzu. Reszta zależy od Ciebie!

Paliwo i waga

Aby wydłużyć czas spędzony w powietrzu, musisz skupić się na dwóch podstawowych celach: zwiększeniu zużycia paliwa i zmniejszeniu wagi. Jest kilka sposobów na osiągnięcie tych celów.

Jeśli chodzi o zwiększanie zużycia paliwa, możesz znaleźć bardziej kreatywne sposoby przechowywania paliwa. Wiele balonów na ogrzane powietrze przechowuje paliwo wewnątrz kosza, a to wcale nie jest zły pomysł.

Ale co, jeśli dolejesz trochę paliwa na zewnątrz? Nie jest trudno skonfigurować system pasków, który pozwoli Ci to zrobić. Oczywiście musisz być ostrożny, ale są już balony, które to robią.

Możesz także wygospodarować więcej miejsca w koszu na zbiorniki paliwa. To jest łatwiejsze, jeśli jesteś tam tylko ty.

Im lżejszy jest Twój balon, tym mniej paliwa będzie potrzebował, aby utrzymać się w górze. To prowadzi nas do drugiego celu: zmniejszenia wagi.

Najłatwiej możesz zmniejszyć wagę, kupując mniejszy balon na gorące powietrze. Jedno- lub dwuosobowy balon na ogrzane powietrze jest do tego idealny.

Chcesz też mieć jak najmniej osób w koszyku. Jeśli wybierasz się na odległość, posiadanie tylko jednej osoby jest idealne.

Pozbądź się również całego niepotrzebnego sprzętu. Jeden zapasowy palnik jest wystarczający, nie potrzebujesz wyściółki na kijach lub koszu, która ma zapewnić wygodę, i zdecydowanie nie potrzebujesz zbyt dużej, kolorowej koperty.

Sprzeczności i zagadki

Być może zauważyłeś pewne sprzeczności w powyższej sekcji. Mam nadzieję, że tak, bo na pewno tam są. Cele zwiększania ilości paliwa i zmniejszania wagi są ze sobą sprzeczne.

Im większy masz kosz, tym więcej paliwa możesz mieć. Niestety masz też większą wagę. Co więcej, więcej paliwa samo w sobie oznacza większą wagę!

Jak więc zrównoważyć te sprzeczne cele? Cóż, to jest najtrudniejsza część przedłużającego się lotu. Zawsze tak było i prawdopodobnie zawsze będzie.

W przypadku dłuższych lotów matematyka staje się naprawdę trudna, gdy próbuje się zrównoważyć te dwa priorytety. Stawiasz na wagę czy paliwo? Uważam, że powinieneś znaleźć równowagę.

Wraz z rozwojem inżynierii i nauki pojawiło się wiele rozwiązań tego problemu. Lżejsze i trwalsze paliwa, inteligentniejsze sposoby na ograniczenie zużycia paliwa i tak dalej.

Postęp w tej dziedzinie będzie kontynuowany. To fascynująca zagadka, która aż prosi się o rozwiązanie!

Godny uwagi czas lotu

Byli piloci, którzy odważyli się lecieć wyżej, dalej i dłużej niż ktokolwiek inny. Osoby te są pionierami w sferze możliwości.

Było kilka lotów, które trwały całe dnie bez lądowania. Takie podróże nasuwają pytanie: jak długo móc balony na ogrzane powietrze pozostają w powietrzu?

Warto wspomnieć o tych pilotach i ich niesamowitych lotach. Pozwalają nam zorientować się, jak długo balon na ogrzane powietrze rzeczywiście może pozostać w powietrzu.

Bertrand Piccard i Brian Jones

Bertrand Piccard i Brian Jones byli pierwszymi ludźmi, którzy podróżowali balonem na ogrzane powietrze dookoła świata bez zatrzymywania się. Ich wyczyn pobił kilka światowych rekordów.

W rzeczywistości również ten dzień pozostaje jednym z największych wyczynów balonowych w historii. Nie tylko zniszczyło to, co uważano za możliwe w tamtym czasie, ale także pozostaje wyczynem, który niewielu powtórzyło.

W swojej historycznej podróży Piccard i Jones byli w powietrzu przez zapierające dech w piersiach 20 dni!

Mam nadzieję, że się polubili!

Steve Fossett

Steve Fossett równie dobrze może być nazywany Panem Balonem. Jego lista osiągnięć jest prawie tak długa, jak ten artykuł. W rzeczywistości może to potrwać dłużej!

Ze wszystkich jego osiągnięć najbardziej imponujący może być jego samotny lot dookoła świata. W tym czasie był pierwszą osobą, która dokonała tego wyczynu. Niewielu poszło w jego ślady!

Pan Fossett był w powietrzu przez 14 dni podczas swojego lotu! Myślisz, że przywiózł ze sobą magazyn?

Fiodor Konyukhov

Jedną z niewielu osób, które odtworzyły niesamowity lot pana Fossetta, jest Fedor Konyukhov. Konyukhov jest prawdopodobnie największym poszukiwaczem przygód naszych czasów. Z pewnością jeden z największych poszukiwaczy przygód w historii.

Oprócz swoich osiągnięć w pływaniu łodzią, odkrywaniu i lataniu balonem, jest także znanym artystą, księdzem w Ukraińskim Kościele Prawosławnym i przez trzy lata służył w sowieckiej marynarce wojennej!

Podczas swojego samotnego lotu dookoła świata Konyukhov ustanowił rekord najszybszego opłynięcia świata balonem.

Był w powietrzu nieco ponad 11 dni. Może namalował coś, kiedy tam był!

Czy istnieje limit?

Ludzkość zawsze marzyła o wzniesieniu się w niebo. Od braci Wright po Neila Armstronga, zawsze chcieliśmy przesuwać granice możliwości.

Ta pasję dzielą baloniarze na ogrzane powietrze. Rzeczy, których dokonały balony na ogrzane powietrze w ciągu ostatniego półwiecza, są niesamowite! Są one zdecydowanie dalekie od tego, co wcześni baloniści uważali za możliwe.

Tak więc, jeśli chodzi o to, jak długo balon na ogrzane powietrze może pozostać w powietrzu, czy istnieje limit?

Jeśli jest, to nie wiem, co to jest. Z pewnością istnieją wyzwania, o których już mówiliśmy.

Jednak, jak również omówiliśmy, wyzwania nie powstrzymały ludzi przed osiągnięciem niemożliwego! Każde wyzwanie jest tak naprawdę okazją do wielkości.

Jak długo balon na ogrzane powietrze może pozostać na niebie? Tylko czas powie.