Jak długa jest lina parasail?

W naszym poście o częściach parasail przeczytasz o linie holowniczej, zwanej również liną do parasail. To była dobra informacja, ale chcesz dowiedzieć się jak najwięcej o linie holowniczej, zanim zaczniesz parasailing. Jedno pytanie, które masz na myśli, to jak długa jest lina do parasailingu?

Średnia długość liny parasail wynosi od 300 do 800 stóp. Jeśli twoja linia ma tylko 300 stóp, możesz wznieść się na około 200 stóp w powietrzu. W przypadku wysokości 500 stóp w pionie wymagana jest lina holownicza o długości do 800 stóp. To maksymalna dopuszczalna ilość linii według Federalnej Administracji Lotnictwa lub FAA.

Ten artykuł będzie twoją lekcją na temat lin parasail 101. Porozmawiamy więcej o różnych materiałach używanych do produkcji lin do parasailingu i jakie ograniczenia ma FAA. Porozmawiamy nawet o tym, czy lina holownicza może pęknąć, ponieważ jesteśmy pewni, że jesteś ciekawy.

Zaczynajmy!

Co to jest lina parasail?

Dobra, więc po pierwsze, co to w ogóle jest lina do parasail?

Lina parasail jest również znana jako lina holownicza, ponieważ ciągnie ciebie i twoich współpasażerów (pod warunkiem, że jedziesz z kimkolwiek innym) przez niebo nad oceanem. To całe sedno parasailingu.

Lina jest połączona w dwóch punktach. Pierwszy z nich znajduje się na skrzydle parasail, zwanym również spadochronem. Wyjaśniliśmy to w naszym artykule o tym, jak działa parasailing, ale lina holownicza nie jest przymocowana bezpośrednio do gondoli lub uprzęży.

Drugim punktem mocowania liny parasail jest łódź kapitana. Zanim wystartujesz, załoga sprawdzi wszystkie połączenia, w tym obie strony liny parasail. Następnie kapitan uruchamia łódź, podczas gdy załoga trzyma spadochron, aż parasail nabierze rozpędu. Po otrzymaniu sygnału od kapitana puścili się, a ty powoli, ale pewnie zaczniesz się wznosić.

Jak długa jest lina parasail?

Kiedy kapitan zaczyna przyspieszać, lina parasail wygląda na tak długą. To dlatego, że lina jest luźna. Zwiększając odległość między parasailem a operatorem łodzi, linka parasailu staje się naprężona, co jest również kluczową częścią osiągania wysokości.

Jaka jest długość liny do parasailingu? Zależy to od twoich własnych preferencji, a także od preferencji twoich kolegów.

Jak pisaliśmy na tym blogu, parasailing jest doświadczeniem, które można stosunkowo łatwo dostosować. Jeśli wolisz pozostać suchym przez całą jazdę, jest to jedna z dostępnych opcji. Możesz także zanurzyć się nisko i zanurzyć w chłodnych falach oceanu, jeśli chcesz.

Wysokość lotu na parasailingu jest również regulowana, chociaż może się to różnić w zależności od firmy parasailingowej, w której rezerwujesz. Dla początkujących, którzy nie chcą iść tak wysoko, kapitan może wspiąć się na nie więcej niż 225 stóp. W takim przypadku nie potrzebują bardzo długiej liny holowniczej, tylko 300 stóp.

A jeśli wolisz iść wyżej? Jak wspomnieliśmy we wstępie, Federalna Administracja Lotnictwa lub FAA ma na to zasady. Chociaż FAA głównie zarządza samolotami i lotniskami, odpowiada za cały ruch lotniczy w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje to drony, latawce i tak, parasails.

Parasails są traktowane tak samo jak latawce zgodnie z przepisami FAA, co oznacza, że ​​mają identyczne limity operacyjne. Ograniczenia te są wyjaśnione w regule 14 CFR § 101.13, którą można przeczytać w pełnej uprzejmości Instytut Informacji Prawnej przez Cornell Law School.

Reguła stanowi, że latawce lub zacumowane balony (a także parasails) nie mogą przekraczać 500 stóp „nad powierzchnią ziemi” ani 500 stóp „od podstawy jakiejkolwiek chmury”. Ciekawe fakty, nie możesz też wykonać paralotni w promieniu pięciu mil od granicy lotniska lub w innym miejscu, gdzie widoczność z ziemi nie jest mniejsza niż trzy mile.

Lina holownicza o długości 800 stóp pozwoliłaby na maksymalną wysokość lotu 500 stóp w pionie, co mieści się w limicie. FAA nakazuje również, aby i tak nie można było używać więcej niż 800 stóp liny do parasailingu, więc jest to tak daleko, jak powinna to zrobić każda firma parasailingowa.

Jeśli chcesz uzyskać wysokość między 225 a 500 stóp i nie jesteś pewien, ile liny parasailowej zażądać, oto jak ją obliczyć. Podziel żądaną wysokość przez 0,75, aby uzyskać idealną długość liny holowniczej. Możesz również pomnożyć 0,75 przez tę długość liny, aby potwierdzić wysokość.

Na przykład, jeśli chcesz wznieść się na wysokość nie większą niż 300 stóp, dzieląc 300 przez 0,75 otrzymasz 400. Oznacza to, że potrzebujesz 400 stóp liny holowniczej.

Z czego wykonana jest lina parasail?

Kiedy omawialiśmy linę holowniczą na tym blogu, zawsze mówiliśmy o tym, że jest wykonana z poliestru. To najczęstszy materiał, ale nie jedyny. Niektórzy producenci lin do parasail będą zamiast tego używać Spectra. Oto więcej informacji.

Widma

Spectra to rodzaj polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej lub UHMWPE. Włókna są cenione ze względu na ich odporność na przecięcie, a także wytrzymałość na rozciąganie. Chociaż ważą 1/10ten stalowego kabla, włókna Spectra stały się odpowiednimi zamiennikami dla stali.

Firmy zajmujące się parasailingiem mogą używać Spectra 900, włóknistej, splatanej, 12-żyłowej żyłki kompozytowej z przeplatanymi ze sobą włóknami poliestrowymi i Spectra. Spectec-12 to kolejna opcja, ponieważ ta lina holownicza zawiera również włókno Spectra. Również lina 12-splotowa Spectec-12 ma wydrążony oplot zapewniający gładsze sploty.

Polyspec to również hybryda Spectra/poliester. Rdzeniem tej liny jest czysta Spectra, natomiast okładka jest wykonana z poliestru. Kolejną różnicą jest to, że Polyspec jest podwójnie spleciony, co zapewnia jeszcze większą trwałość.

Najpotężniejszą linią Spectra jest Spectra 1000, która jest zalecana w sytuacjach, w których wymagana jest wysoka wytrzymałość na rozciąganie. Włókno to jest odporne na chemikalia, promieniowanie UV i wodę, a także może unosić się na wodzie. Jego prędkość odkształcania jest przeznaczona do dużych obciążeń, a także ma świetną lepko-sprężystość.

Poliester

Inną opcją dla liny do parasailingu jest poliester, który jest bardziej opłacalny, a zatem powszechny z dwóch materiałów linowych. Podobnie jak Spectra, większość poliestrowych linek parasail jest odporna na promieniowanie UV, więc długie przebywanie na słońcu nie pogorszy ich jakości. Elastyczność poliestru to kolejny powód, dla którego jest on tak intensywnie używany, podobnie jak jego lekka jakość, a jednocześnie duża wytrzymałość.

Lina holownicza z poliestru z powłoką uretanową zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed zużyciem. Ta 12-splotowa lina jest pozbawiona rdzenia, ale jej wytrzymałość oznacza, że ​​musiałaby ważyć od 8000 do 10500 funtów, zanim lina została naprężona.

Inną opcją jest powlekany podwójnie pleciony poliester. Ponownie uretan chroni linę holowniczą, a podwójne oploty zwiększają trwałość. To powiedziawszy, w porównaniu z 12-żyłową linką poliestrową, powlekany podwójnie pleciony poliester nie jest tak mocny. Jego ciężar naprężenia wynosi tylko około 6500 funtów.

Dla pojedynczych jeźdźców, którzy nie wspinają się na duże wysokości, firma parasail może użyć niepowlekanego podwójnie plecionego poliestru. To nie ma dodatkowej ochrony, więc jego żywotność nie jest tak długa, ale jego limit obciążenia wciąż wynosi 6500 funtów.

Skąd wiesz, że firma parasailingowa używa wysokiej jakości liny?

Teraz, kiedy lepiej znasz różne rodzaje lin holowniczych, skąd możesz mieć pewność, że firma parasailingowa używa liny wysokiej jakości? Najlepszym sposobem, aby się dowiedzieć, jest zrobienie rozeznania w firmie. Sprawdź ich stronę internetową, zwłaszcza stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami, która powinna zawierać wszelkiego rodzaju istotne informacje na temat ich doświadczenia z parasailingiem.

Jeśli nadal masz więcej pytań, zawsze możesz zadzwonić lub odwiedzić firmę zajmującą się parasailingiem, aby omówić wybraną linę holowniczą. Jeśli jest to poliester lub Spectra, możesz mieć pewność, że lina jest wystarczająca do parasailingu. Nawet niepowlekana, podwójnie pleciona lina poliestrowa jest odpowiednim wyborem w niektórych sytuacjach, chociaż zawsze lepiej jest, jeśli lina jest powlekana, aby wytrzymała dłużej.

Czy lina parasail może się zatrzasnąć?

Świadomość, że jedyną rzeczą, która łączy cię z kapitanem, jest lina parasail, może cię denerwować. Co się stanie, jeśli kapitan zbyt szybko popłynie łodzią i lina się zerwie? Może jest wietrzny dzień i lina nie wytrzyma?

Chcemy wyjaśnić, że w codziennym parasailingu nie zdarza się to często. Kapitan jest wszechstronnie wyszkolony i posiada wieloletnie doświadczenie w dowodzeniu rejsami parasailingowymi. Wie, jak szybko przyspieszyć, aby podnieść cię na odpowiednią wysokość w zależności od dostępnej liny holowniczej.

A co ze zbyt dużym ciężarem powodującym pęknięcie linki parasail? Dlatego firmy parasailowe pytają o Twoją wagę przed jazdą. Omówiliśmy to na blogu tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Limit wagi dla parasailerów wynosi od 100 do 500 funtów, czasami nawet do 800 funtów. To oczywiście nie jest limit dla pojedynczych jeźdźców, ale grup trzyosobowych.

Wszystko to powiedziawszy, liny parasail pękły w przeszłości. Oto jeden taki raport z Dziennik dla mężczyzn o parasailingowym duecie na Malcie, który doświadczył tego najgorszego scenariusza. Artykuł wyraźnie wspomina jednak, że „dziwaczna burza” z silnymi wiatrami sprawiła, że ​​łódka kapitana przechyliła się, powodując, że lina zerwała się niedługo po tym.

Ten Film na YouTube z Inside Edition opowiada historię kobiety parasailingu w Meksyku, której linia się zerwała, ale to również było związane z burzą. Ona, podobnie jak parasailers z Malty, przeżyła.

Co by się stało, gdyby twoja linka parasail pękła? Cóż, nie byłbyś już przywiązany do łodzi kapitana. Jesteś w powietrzu, a twój spadochron wciąż łapie wiatr, ale teraz unosisz się swobodnie. W sztormowych warunkach silne wiatry mogą sprawić, że szybko wylecisz w powietrze, prawdopodobnie wylądujesz w oceanie lub na pobliskiej linii brzegowej.

W zależności od tego, jak szybko wylądowałeś, możesz doznać skaleczeń, siniaków i ran szarpanych, a nawet złamanych kości. Śmierć może być możliwa, ale przy 70 zgonach podczas parasailingu w ciągu 30 lat, mało prawdopodobne.

Dobrze jest być świadomym wszelkich zagrożeń podczas parasailingu, ale zerwanie linki nie jest tym, o co powinieneś się zbytnio martwić.

Końcowe przemyślenia

Lina parasail ma długość od 300 do 800 stóp, a jej długość jest regulowana w zależności od pożądanej wysokości. Większość liny jest wykonana z Spectra lub poliestru, czasem nawet z mieszanki obu. W zależności od materiału lina holownicza ma określony limit obciążenia, który może wytrzymać, zanim pęknie.

Tak, linki parasail się zatrzaskują, ale to rzadkie zjawisko. Kiedy tak się dzieje, jest to zwykle spowodowane nagłymi burzami, a nie zaniedbaniami ze strony firmy parasailingowej!

Mamy nadzieję, że te informacje wzbudzą w Tobie zaufanie do rezerwacji wycieczki na parasailing.

powiązana zawartość

Parasailing wygląda na świetną zabawę, a filmy, które widziałeś na YouTube, przedstawiające ludzi, którzy to robią, sprawiają, że wydaje się to łatwe. Trzeba przyznać, że masz pewne obawy, ok, zrób z tego wiele obaw. Jesteś tak wysoko na niebie, a pod tobą tylko woda! A jeśli coś się stanie? Czy parasailing jest tak niebezpieczny, jak się wydaje?

Próbujesz zaplanować zabawną przygodę na świeżym powietrzu z partnerem lub nawet całą rodziną. Twój kumpel polecił parasailing, ale czy nie jest to bardziej przerażające niż ekscytujące? Czy parasailing może być zabawą i czego potrzebujesz, aby wrażenia były lepsze?