Jak czyścić sprzęt łuczniczy

Niezależnie od tego, czy używasz go prawie codziennie, czy dziesiątki razy w sezonie, twój sprzęt łuczniczy nieuchronnie będzie brudny. Wszystkie zakamarki łuku bloczkowego, nie wspominając o akcesoriach, takich jak przyrządy celownicze, mogą wydawać się trudne do wyczyszczenia, ale nie za pomocą odpowiednich kroków. Jak czyścić sprzęt łuczniczy?

Czyszczenie sprzętu łuczniczego zwykle wymaga tylko miękkiej szmatki i może trochę mydła i wody, aby usunąć uporczywe ślady i plamy. Do czyszczenia cięciw potrzebny jest specjalistyczny środek czyszczący. Nie zapomnij wypolerować strun, kiedy skończysz!

W tym artykule wyjaśnimy bardziej szczegółowo, jak wyczyścić cały sprzęt łuczniczy, od osłon na ramiona po lunety i wszystko pomiędzy. Omówimy również, jak często należy czyścić sprzęt i jak polerować struny, aż będą świecić. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Oto jak wyczyścić sprzęt łuczniczy

Łuk

Jeśli utrzymasz swój łuk w czystości przez cały aktywny sezon łuczniczy, może to uniemożliwić późniejsze przeprowadzanie rozległych porządków. Przynajmniej do codziennej konserwacji potrzebujesz miękkiej szmatki, takiej jak ściereczka z mikrofibry lub frotte.

Nałóż trochę automatycznego polerowania na łuk, a następnie użyj szmatki, aby pokryć lakier na całej długości łuku. Twój łuk będzie wyglądał praktycznie jak nowy!

Jeśli masz swój łuk przez długi czas, ale jeszcze go nie wyczyściłeś, lub kupiłeś łuk używany od kogoś, kto najwyraźniej nie dbał o niego dobrze, będziesz musiał zobowiązać się do głębszego czyszczenia .

Pociągnie to za sobą dekonstrukcję łuku. Zalecamy robienie zdjęć swojego łuku na każdym kroku, aby gdy pójdziesz w odwrotnej kolejności i ponownie złożysz łuk, będzie Ci to znacznie łatwiej robić.

Jeśli posiadasz łuk bloczkowy, pierwszym krokiem do demontażu jest umieszczenie łuku w prasie kabłąkowej, aby rozluźnić napięcie. Haczyki na naciągu łuku należy wyregulować tak, aby były tak długie, jak twój łuk.

W zależności od modelu może być konieczne zdjęcie amortyzatora z łuku bloczkowego podczas korzystania z prasy do łuku.

Kiedy już to zrobisz, musisz poluzować naciąg linki i sznurka, co wymaga odkręcenia śruby napinającej. Jeśli zrobisz to poprawnie, struny będą miały trochę luzu. Na tym etapie chcesz, aby kończyny twojego łuku bloczkowego były mocno wciśnięte w łuk, aby zapobiec ich uszkodzeniu podczas odpinania cięciwy.

Gdy już wystarczająco poluzujesz linkę i sznurek, zdejmij je z dziobu. Można je czyścić osobno, o czym za chwilę porozmawiamy.

Następnie należy zdjąć prasę dziobową, odkręcając śrubę napinającą. Teraz możesz zdjąć kończyny z łuku bloczkowego, gdy zmniejszysz ich napięcie. Użyj regulacji rumpla, aby odłączyć kończyny od podstopnicy.

Zalecamy śledzenie, ile razy skręciłeś kończyny z pionu, aby ponownie osiągnąć tę wysokość rumpla podczas ponownego montażu łuku bloczkowego.

Wszystkie inne części kabłąka bloczkowego powinny swobodnie zejść bez konieczności naciskania łuku.

Teraz, gdy masz już wolne części, możesz przejść jeden po drugim i wyczyścić je. Do tego celu możesz potrzebować tylko wilgotnej ściereczki z mikrofibry lub frotte, jeśli części dziobowe nie są szczególnie brudne. Jeśli łuk jest nieco bardziej zabrudzony krwią i brudem, może pomóc trochę smaru na łokciach lub kropla mydła do naczyń.

W maleńkich obszarach łuku bloczkowego, które są zbyt trudne do dosięgnięcia palcami i szmatką, możesz zwilżyć bawełniany wacik, aby dostać się do tych rogów i zakamarków.

Nie zalecamy pozostawiania łuku mokrego na zbyt długo, więc użyj czystej, suchej ściereczki z mikrofibry lub frotte, aby ją wysuszyć. Jeśli łuk jest tylko wilgotny, możesz go wysuszyć na powietrzu, ale zachowaj dyskrecję. Na przykład, jeśli twój łuk bloczkowy jest wykonany z surowego drewna, chcesz go wysuszyć, stat.

Gdy twój łuk jest suchy i wygląda na czysty, nadszedł czas, aby przejść do kolejności odwrotnej do tego, w jaki go zdemontowałeś, aby złożyć wszystko razem. Nasza rekomendacja? Nie spiesz się z tym, ponieważ chcesz, aby Twój łuk został zmontowany w sam raz. Spójrz też na zdjęcia referencyjne, które zrobiłeś, bo po to są!

Smyczki

Gdy cięciwy zostaną uwolnione z łuku, powinieneś poświęcić trochę czasu na ich wyczyszczenie. Dobrze utrzymane struny mogą w końcu wytrzymać nawet trzy lata.

No dobrze, więc jak u licha czyścisz cięciwy? Jedną z inteligentnych metod stosowanych przez łuczników jest nici dentystyczne.

Chociaż nie zawsze jest to łatwe do zauważenia, brud i wosk gromadzą się na cięciwach. Owijając długi pasek nici dentystycznej wokół cięciwy, a następnie pocierając nić w górę iw dół po strunach, zaczyna zdrapywać pozostałości na cięciwach.

Może to zająć kilka prób, ale w końcu twoje struny będą czyste. Cóż, czystsze niż były, ale wciąż mogą być czystsze.

Następnie należy zastosować środek czyszczący do cięciw. Skorpion Anti-Venom to bardzo renomowany produkt do wypróbowania. Środek do czyszczenia cięciwy nakłada się jak balsam na cięciwy.

Nałóż trochę, pozwól składnikom zacząć działać, a po kilku minutach przetrzyj cięciwy czystą ściereczką frotte lub ściereczką z mikrofibry. Wszelkie pozostałości brudu, wosku i brudu, których nie oczyściła metoda nici dentystycznej, znikną całkowicie po użyciu środka do czyszczenia sznurków.

Naramienniki, rękawiczki i napierśniki

Naramienniki i napierśniki łucznicze mogą się zabrudzić i spocić, zwłaszcza jeśli sezon był bardzo aktywny. To samo dotyczy rękawic. Ponieważ ten sprzęt jest wykonany z różnych materiałów, od skóry po nylon, metody czyszczenia mogą się nieco różnić.

Do oczyszczenia zabrudzeń powierzchniowych wystarczy przynajmniej wilgotna ściereczka. Na nylon można nakładać detergent, a nawet można wyprać nylonowy ochraniacz na ramię lub ochraniacz na klatkę piersiową. Jeśli wkładasz nylonowy sprzęt łuczniczy do pralki, użyj zimnego ustawienia i unikaj czyszczenia wybielaczem chlorowym.

Mydło i woda mogą usuwać plamy na powierzchni na skórzanym sprzęcie łuczniczym. Możesz również kupić mydło siodłowe, które jest rodzajem mydła przeznaczonego do czyszczenia skóry. Tak, mydło siodłowe często kojarzy się z siodłami końskimi, ale można je również stosować do innych wyrobów skórzanych.

Białe mydło siodłowe Fiebinga to dobry produkt do użycia na skórzanym sprzęcie łuczniczym.

Twój sprzęt powinien być suchy, zanim schowasz go do następnego sezonu, w przeciwnym razie może spleśnieć. Suszenie na powietrzu to jedna z takich opcji, a ręczne suszenie czystą ściereczką z mikrofibry to kolejna.

Cele

Czy zaszalełeś na celach łuczniczych 3D? Ponieważ wiele celów 3D zawiera samonaprawiającą się piankę, można ich używać wielokrotnie przez kilka sezonów, pod warunkiem, że zadbasz o swoje.

Czyszczenie celów jest jedną z łatwiejszych części procedury konserwacji sprzętu łuczniczego. Z niewielką ilością mydła do naczyń i wody w małej misce lub pojemniku Tupperware, możesz zanurzyć w miksturze czystą ściereczkę z mikrofibry, a następnie wytrzeć docelową od góry do dołu.

Wszelkie zanieczyszczenia i brud powinny natychmiast zejść. Ponieważ cele 3D to tylko pianka i guma, pozwalając im wyschnąć na powietrzu na zewnątrz lub wewnątrz jest w porządku.

Zakresy

Jeśli polegasz na lunecie łuczniczej, wiesz, jak integralne jest utrzymanie lunety w czystości. W końcu, jeśli zrobi się zbyt brudny, twoja widoczność spada podczas celowania i oddawania strzału, co zmniejsza twoją celność.

Ponieważ większość lunet łuczniczych jest wykonana głównie ze szkła, każdy środek do czyszczenia szkła wystarczy do usunięcia lunety. Problemem staje się dotarcie do małego szklanego pierścienia, zwłaszcza jeśli używasz maleńkich teleskopów. Po raz kolejny z pomocą przyjdzie wacik zamoczony w wodzie i płynie do naczyń.

Możesz bezpiecznie polegać na kombinacji wody i płynu do naczyń, aby wyczyścić również resztę lunety. W przypadku części metalowych użyj czystej ściereczki z mikrofibry, aby wysuszyć metal, aby nie powodował rdzy lub korozji.

Jak często należy czyścić sprzęt łuczniczy?

Twój sprzęt łuczniczy wygląda tak czysto jak gwizdek. Jaką rutynę czyszczenia należy podjąć, aby zachować jej blask?

W idealnym świecie chcesz wymazać to, czego używasz, gdy skończysz strzelać strzałami na cały dzień. Nie wymaga to demontażu łuku, nie martw się. Możesz go po prostu przetrzeć miękką ściereczką lub użyć nieco mocniejszego środka czyszczącego.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, jeśli czyścisz sprzęt z grubsza za każdym razem, gdy go używasz, neguje to potrzebę późniejszego dokładnego, dokładnego czyszczenia. Mimo to nie jest złym pomysłem raz na sezon rozebrać wszystko na części, ocenić, w jakim jest stanie i wyczyścić, jeśli to konieczne.

Większość łuczników zachowuje to głębokie czyszczenie na koniec sezonu. Możesz to zrobić również wtedy lub możesz rozpocząć sezon z całkowicie czystym łukiem i innym powiązanym sprzętem.

Jak polerujesz struny?

Pomiędzy ich czyszczeniem a ponownym założeniem na łuk, warto poświęcić trochę czasu na wypolerowanie cięciwy. Dzięki temu Twoje strzały będą płynne i łatwe, dzięki czemu możesz dobrze rozpocząć kolejny sezon łuczniczy.

Polimerowy wosk do cięciwy Scorpion Venom jest ulubieńcem łuczników, ponieważ do perfekcji błyszczy ich cięciwy. Wosk zawiera składniki takie jak mango, shea i kokum, które zapewniają atrakcyjny zapach.

Nawet jeśli przechowujesz cięciwy w chłodnych warunkach poza sezonem, pielęgnacyjna formuła wosku Scorpion Venom nie kruszy się ani nie zamarza.

Jeśli kupisz wosk do cięciwy w formie sztyftu, możesz bezpośrednio wcierać sztyft w struny. Jeśli twój wosk jest w słoiku, nałóż trochę na palce i nałóż go ręcznie. Nie musisz zanurzać sznurków w wosku, więc używaj oszczędnie.

Jak dbasz o swoje strzały?

Z całego sprzętu łuczniczego, strzały są najbardziej wymienne. Nawet jeśli nie musisz ich czyścić, nadal dobrze jest dodać ich pielęgnację do rutynowych czynności konserwacyjnych.

Przed oddaniem strzału sprawdź wszystkie strzały. Czy są w jakikolwiek sposób uszkodzone, np. widoczne pęknięcia lub oczywiste niewspółosiowość? Będziesz musiał zdjąć te łuki z kołczanu, ponieważ strzelanie z nich może być niebezpieczne. Następnie spójrz na nasadkę i upewnij się, że jest w dobrym stanie.

Końcowe przemyślenia

Czyszczenie sprzętu łuczniczego to coś, co powinieneś robić przynajmniej tak często, jak go używasz, ale nie rzadziej niż raz w sezonie. Teraz, gdy wiesz, jak utrzymać swój sprzęt w doskonałym stanie, możesz uzyskać z niego więcej korzyści!